SuperMicro IPMI'yi IPMI portu yerine LAN arayüzlerinden birini kullanacak şekilde yapılandırmak?


29

SuperMicro X8SIE-F anakartında işletim sistemi için iki özel LAN arayüzü (LAN1 / 2) ve IPMI için özel bir LAN arayüzü bulunmaktadır.

IPMI'yi , IPMI portu yerine LAN1 / 2 arayüzlerinden birini kullanacak şekilde yapılandırmak mümkün müdür ? Eğer öyleyse, prosedür nedir?

Yanıtlar:


47

Jiri, IPMI arayüzü için üç seçenekle (Dedicated, Share, Failover) doğru yolda. Kısa cevap, evet, atanmış IPMI bağlantı noktası yerine LAN1 kullanabilirsiniz ve genellikle varsayılan BIOS ayarlarıyla çalışır. IPMI'yi LAN2 arayüzünde çalıştırmak mümkün değildir.

İşte üç seçeneğin daha ayrıntılı bir açıklaması:

  • Atanmış : Her zaman özel IPMI arayüzünü kullanın. Ek kablolama pahasına, en basit kurulumu yapmaya çalışıyorsanız, istediğiniz seçenek budur.

  • Paylaşılan : Her zaman LAN1 arayüzünü kullanın. Kablolarınızı her bir sunucuya azaltmaya çalışıyorsanız ve takas işlemlerini anlıyorsanız, istediğiniz seçenek budur. Kapakların altında, IPMI kartına gelen trafiği trafikten sistemin geri kalanına bölen donanımda sanal bir anahtar var; IPMI kartının trafiği ayırt etmek için ayrı bir MAC adresi vardır. Modern Supermicro panolarında, IPMI trafiğini sistemin geri kalanından farklı bir VLAN'da çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz, böylece IPMI trafiğini etiketleyebilirsiniz. Bu tasarıma bazı kesin güvenlik çıkarımları var; Ana sistemin IPMI ağına erişmesi zor değildir, eğer onları ayrı tutmaya çalışıyorsanız. LAN1 arayüzünün arızalanması çoğu zaman aynı anda birincil ve bant dışı bağlantıyı kaybettiğiniz anlamına gelir.

  • Yük devretme (fabrika varsayılanı) : Başlatma sırasında, özel IPMI arayüzünün bağlı olup olmadığını tespit edin. Eğer öyleyse, özel arayüzü kullanın, aksi takdirde paylaşılan LAN1'e geri dönün. Bu seçenek için hiç iyi bir kullanım bulamadım. En iyi söyleyebileceğim gibi, bu kurulum temelde hatalı - Çok kapsamlı bir şekilde test etmedim, ancak birçok durumda özel arayüzü algılayamayacağına dair raporlar duydum, örneğin yukarı akış anahtarı trafiği geçmiyor - örneğin , elektrik kesintisi sonrasında, eğer anahtar ve sistem aynı anda çalışırsa veya anahtar ağacı tespit etme sırasında anahtar hala tıkalıysa. Bunu, kontrolün yalnızca önyükleme sırasında gerçekleşmesi gerçeğiyle birleştirin ve kullandığınız arayüzü kontrol etmeniz genellikle zordur.


6
Yerine çalışma, bence değerinden daha fazla sorunla sonuçlanır. IPMI NIC'nizin arızalı olup olmadığını söylemenin kolay bir yolu yoktur. Bağlantı noktasını tekrar atanmış konuma getirmek için bir güç döngüsü (sadece yeniden başlatma değil) gerekir.
Daniel Lawson,

Bu ayrıntılı açıklama için bir demet teşekkürler. IPMIView'da üç seçeneği görüyorum, ancak ne yaptıklarını açıklamak için bir "Yardım" düğmesi veya açıklaması yok.
Şubat'ta 80skeys

2
Linux'ta, ipmitool mc sıfırlama soğuk sıfırlama çoğunlukla bu durumda yardımcı olur, ancak çekirdek aynı anda BMC'nin taklit ettiği aygıtlarla uğraşmak zorunda kaldığı için birkaç saniye boyunca garip davranışlara neden olabilir. Yük devretme ile ilgili diğer bir problem ise a) varsayılandır, b) beklenmedik şekilde özel bir yan bant bağlantısının kopmasına neden olabilir, c) bmc'yi düz bir şekilde DMZ'ye zarar vererek atar.
rackandboneman

1
O not varsayılan fabrika IPMI yük devretme olan (5 yeni SuperMicro tabanlı sunucularda en azından ben sadece satın) .. Kargaşasına hangi yol açar. Bu tehlikeli!
Jeff Atwood

2
@StefanLasiewski: Bkz bu .
sonraki duyuruya kadar duraklatıldı.

22

Aşağıdaki ham komutlar kesinlikle bu konuyu okuyan bir sonraki kişiye yararlı olacaktır. Bunları doğrudan Supermicro desteğinden aldım. Alkış:

LAN modu almak için: ipmitool raw 0x30 0x70 0x0c 0.

Adanmış LAN modunu ayarlamak için: ipmitool raw 0x30 0x70 0x0c 1 0.

Paylaşılan Teknede / LAN modunu ayarlamak için: ipmitool raw 0x30 0x70 0x0c 1 1.

LAN modu yerine çalışma ayarlamak için: ipmitool raw 0x30 0x70 0x0c 1 2.

Bu ham değerler aynı zamanda çalışacaktır ipmicfg( -rawbunun yerine kullanmayı unutmayın raw).

Gerekli LAN modunu ayarladıktan sonra, sert bir yeniden başlatma yapmayı unutmayın.


4
buraya tekrar geldim, tekrar oy vermeyi çok isterdim ...
Florian Heigl2
Get komutunun sonuçlarının ne anlama geldiğini bulmakta zorlandım, bu yüzden bunları başkaları için buraya göndereceğimi düşündüm: 0x00 = Özel, 0x01 = Onboard / Shared, 0x02 = Yük Devretme
Dominic P

Yük Devretme'den Paylaşımlı'ya geçiş hemen yeniden başlatmaya gerek kalmadan benim için çalıştı.
YitzikC

12

Bunu anladım. Çalışma şekli oldukça hokey, ama işte burada:

Sunucu güç almadan önce , özel IPMI bağlantı noktasına takılı bir ağ kablosunun olup olmamasına bağlıdır . Bir kablo varsa, IPMI otomatik olarak bu bağlantı noktasında çalıştırılır. Bu bağlantı noktasında kablo yoksa, IPMI otomatik olarak LAN1 bağlantı noktasına atanır (işletim sistemiyle paylaşılır).

Bu ayarları, IPMI View aracı> BMC Ayarları'nı kullanarak kalıcı yapmadıkça güç döngüleri boyunca kalıcı değildir. Bunu yapmazsanız, sunucu her açılıp kapandığında, kabloyu tekrar test edecek ve IPMI'yi uygun şekilde yeniden atayacaktır.


2
Doğru cevabı sahip olarak kendini işaretle, bu diğer millet için oldukça yararlı olabilir
mfinni

12

Bu kartlarda, ipmi arayüzü sadece ilk LAN'da veya özel bilgisayarda yapılandırılabilir ve bazı ham komutlar vererek bunu seçebilirsiniz. X8DTU-F panosundaki özel LAN'ı etkinleştirme adımlarım:

#install ipmitool (this is for debian)
apt-get install ipmitool
#insert the kernel modules needed for ipmi
modprobe ipmi_devintf
modprobe ipmi_si
modprobe ipmi_msghandler
#get the current mode (01 00 is dedicated mode)
ipmitool raw 0x30 0x70 0x0c 0
#send the raw command to enable dedicated lan
ipmitool raw  0x30 0x70 0xc 1 1 0

Şimdi arayüze bir ipadresi / ağ maskesi atamak için ipmitool'ü kullanabilir ve normal olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

Supermicro ipmi için tüm kodları ham modda bilmek istiyorsanız, burada bir liste var.


Buradaki en yararlı cevap, özellikle de farklı anakartların bu komutun biraz farklı versiyonlarını kullandığını ortaya koyan SMC SSS’ine bağlantı.
Nemo

2

X8SIL-FB'im var ve tarayıcı ile BMC'ye lan aracılığıyla bağlanırsanız, LAN konfigürasyonu için LAN arayüzü için daha fazla seçenek bulunduğunu (ayırma, paylaşma, yerine çalışma) görebilirsiniz.

Ama test etmedim.1

Ayrıca lanport'u ayarlamak için ipmitool kullanabilirsiniz:

sudo ipmiutil smcoem lanport dedicated

Ardından, yapılandırmanızın doğru olup olmadığını kontrol edin:

sudo ipmiutil lan -e

Çizgiyi görmelisin:

SuperMicro Lan Interface  :  00     :  Dedicated

Şerefe!

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.