OpenTSDB ve Grafit arasındaki fark nedir?


28

Söyleyebileceğim kadarıyla, temel farklar:

  1. OpenTSDB farklı olarak, zaman içinde veri bozulmaz Grafit veritabanının boyutu önceden belirlenmiş olduğu.
  2. OpenTSDB, dakika aralıklı Grafit yerine, saniyede metreyi depolayabilir (Bundan emin değilim, Grafit dokümanlar her dakika metrikleri depolayan saklama politikalarını gösterir, ancak bunun minimum zaman birimi olup olmadığını bilmiyorum. ile oynayabilir)

Metrik depolamak için hangi aracın kullanılacağı hakkında bilinçli bir karar vermek istiyorum, bu 2 sistemdeki diğer farklılıkları özledim mi? Ne kadar performans / ölçeklenebilirler?

Bonus Soru: Bakmam gereken başka bir zaman serisi sistemi var mı?

Yanıtlar:


46

Yasal Uyarı: OpenTSDB yazdım .

Ben en büyük avantajı olduğunu söyleyebilirim Grafit gibi görünüyor üstün grafik yetenekleri . Daha fazla grafik türü ve özelliği sunar. Dağıtım karmaşıklığı , dağıtık bir sistem olmadığından ve bu nedenle daha az hareketli parçaya sahip olması nedeniyle, muhtemelen Grafit ile biraz daha düşüktür.

Öte yandan, OpenTSDB , çok daha büyük miktarda ince taneli veri noktalarını depolayabilmektedir. Bu , dürüst olmak için çok büyük bir anlaşma olmayan HBase'yi dağıtmanın bedeli . Eğer almak istiyorsanız ikinci aşağı gerçek zamanlı verileri ile >> 10k yeni veri noktaları / sn, daha sonra OpenTSDB size de uygun olacaktır.

StumbleUpon'daki mevcut ölçeğimiz hakkında bazı bilgiler (bu sayılar genellikle 2-3 ayda bir ikiye katlanmaktadır):

  • Günde 1B'nin üzerinde yeni veri noktası (ortalama = 12k / s).
  • Yüzlerce milyar veri noktası saklandı.
  • 2 TB'tan daha az disk alanı tüketilir (HDFS tarafından 3x çoğaltmadan önce).
  • Okuma sorguları genellikle saniyede 500k veri noktasını alma, bağlama ve çizme yeteneğine sahiptir.

3
Grafit aralığı ayarlanabilir. Genelde 10 saniyelik izleme süreleri kullanıyorum. Ve grafikler gerçekten çok tatlı. Aksi takdirde, tsuna'nın cevabını patladığını düşünüyorum
Travis Bear

19

Kullanıcı arayüzü

Grafit bazı üstün grafik araçlarına sahiptir. Varsayılan web arayüzü çirkindir (işlevsel olmasına rağmen), ancak daha sonra çok sayıda mükemmel grafik ve gösterge tablosu seçeneğiniz var.

Birkaç örnek:

  • Grafana gösterge tablosu, dinamik (yakınlaştırılabilir) grafiklerle

grafana gösterge tablosu örneği

grafik gezgini gösterge tablosu örneği

cubism.js grafik örneği

Daha fazlasını bulmak için buraya ya da buraya bakın .

Diğerinde OpenTSDB hala gnuplot aşamasındadır: OpenTSDB web arayüzü

Kurmak

Uygulamada, Grafit gerçekte HBase + OpenTSDB'den çok daha fazla kurulum için bir acıdır. OpenTSDB'nin kapsamlı bir dokümantasyonu ve birkaç basit adımı vardır. Bunlar Graphite yüklemek için kullanılan komutlardır , eğer kaynaktan derlerseniz işler daha da zorlaşır.

performanslar

OpenTSDB, veritabanının boyutunun önceden belirlendiği Grafit'ten farklı olarak, zaman içinde verileri bozmaz.

Doğru. Ayrıca Grafit, RRD'ye benzer bir dosya formatı kullanır, pratikte bu, tek bir veri noktasının, bu alan önceden tahsis edildiğinden tam zamanlı seri kadar disk alanı alacağı anlamına gelir. Bu aynı zamanda boş bir zaman aralığının çizilmesinin orada veri varmış gibi zaman alacağı anlamına gelir (alternatif bir depolama motoru, Ceres , iştedir ama henüz denemedim).

Tsuna, OpenTSDB’nin dediği gibi, Hadoop’un HDFS’nin gücünden yararlanarak daha fazla veri noktası kaydetmenize izin verecek. Öte yandan, bu AOSA bölümünde mimarisi ayrıntılı olan grafit daha geçici bir çözümdür.

OpenTSDB, dakika aralıkları olan grafitin yerine saniye başına metrikleri kaydedebilir.

Hayır, her ikisi de ikinci oturum açabilir.


1
opentsdb veri depolamak için harika ve grafit grafiklendirme için en iyisidir. Grafitin arka uç için opentsdb'ye gösterilmesi mümkün müdür. Opentsdb ile grafit arasında bağlantı kurmayı başarabilecek birini görmek isterim.
user1471980,

4
Grafana'nın ayrıca OpenTSDB'yi de desteklediğini ve metrilyx gibi OpenTSDB için cazip başka özellikler olduğunu unutmayın .
Wilfred Hughes

@WilfredHughes, OpenTSDB'yi destekleyen Grafana hakkında iyi bir noktaya değindi. Ayrıca, OpenTSDB'nin milisaniye hassasiyetinde saklanabileceğini unutmayın.
Nicholas,
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.