Linux neden BSD'den daha popüler? [kapalı]


31

Bazıları BSD / Unix’in Linux’tan her zaman daha güvenilir ve istikrarlı olduğunu savunuyor (elbette bana zarar verme!). Neden Linux neden BSD'yi yeniyor? Linux hikayesinin romantizmi mi? Ben kimseye rencide etme niyetinde değilim, lütfen alınma. Ayrıca, lütfen cevabınızı düşünceli ve kibar olun.


3
Bu nasıl CW oldu?
Zifre

Huşu uyandıran penguen maskotu mu?
dmckee

Yanıtlar:


64

1990'ların başındaki tarihi durumun bununla çok ilgisi vardı. O zamanlar BSD unix 'özgür olmak için mücadele ediyordu' ve birçok çevrede ileriye dönük bir yol olarak görülüyordu. Linux, ortaya çıktıktan sonra birkaç yıl boyunca çalışan bir TCP yığını alamadı ve internet yine de nadir görüldü.

  • UC Berkeley ve AT&T, BSD kodunun mülkiyeti ile ilgili bir dava açtılar, bu nedenle 'ücretsiz' BSD kod tabanının geleceği söz konusuydu. Nihayet UC Berkely SVR4 kod tabanında büyük BSD kod parçalarını göstererek bu davayı kazandı. AT&T uygun bir şekilde bununla iç içe geçti ve geri çekildi. UCB çalışanları, ihlal eden kodun sonuncusunu kendi çalışmalarıyla değiştirdi ve AT&T serbest kod tabanını serbest bırakabilir.

  • Bu süre zarfında Bill ve Lynn Jolitz BSD kod üssünü aldı ve bunu 386'ya taşıdı, 386BSD'yi yarattı ve Dr. Dobb's Journal'daki bir dizi makalede belgelendi.

  • Dava, yasal belirsizlik ortadan kalkana kadar kod tabanına önemli bir yatırım yapamayan olası BSD topluluğunu felç edecek kadar uzun süre devam etti.

  • Linux'un 'kararlı' bir sürümü nihayet çalışan bir TCP yığınıyla ortaya çıktı.

  • Linux, GPL'nin altında bulunmaktaydı ve bu da bunu istifade etmek için indirgenmiş bir şeydi. Bu ve Linux Torvalds'ın etkili yardımsever diktatörlüğü, çekirdek gelişimini birleştirmek için çalıştı.

  • Birkaç rakip BSD forması BSD kod üssünden çıktı ve toplumu parçaladı.

İlk Linux çekirdek gelişiminin göreceli uyumu, Linux'un nispeten hızlı bir şekilde ilerlemesine ve nihayetinde zihin payını kazanmasına neden oldu. Dava çözülürken tüm BSD dünyası durdu. Dava çözülse bile, hala Linux çekirdek geliştirme sürecinin yapısal uyumluluğundan yoksundu ve birkaç forma bölündü.

Böylece, BSD (kesinlikle o noktada) daha olgun ve tartışmalı bir şekilde teknik açıdan üstün olsa da , Linux, bir büyük yazılım pazarında başarının nihayetinde ve sonunda tümüyle başa çıkmaya başladı.


1
Bu gözlemler açıkça% 100 noktadır, ancak kullanıcıların ve yöneticilerin neden linux vs bsd'yi seçtiklerini belirlemektedir. Linux'un gömülü uzayda bile egemen olduğunu ilginç buluyorum. Tivo, wrt, maemo, gphone, pre, f5 - tüm bu şirketlerin linux vs windriver vs bsd vs opensolaris'i değerlendiren ürün yöneticileri vardı. Linux'un hala bir dezavantajı olmasına rağmen (bir ürünü satan şirketin bakış açısından) linux'un öne çıkması ilginç.
chris

2
Gpl "dezavantaj" ifadesini açıklığa kavuşturmama izin verin - yalnızca GPL kodunu ürünüme dahil edersem, kodun diğer bölümleriyle karıştırmamamı sağlamak için takip etme maliyetini üstlenirim (ve bunların kontrolünü kaybedersiniz), kodun bu kısımlarını paketlemeli ve yayınlamalıyım, vb. Birisi hakkında "daha iyi" birinin belirsiz tanımı için hangi lisansın "daha iyi" olduğu konusunda hiçbir fikrim yok.
chris

3
GPL’nin neden çatalı teşvikini azalttığını göremiyorum. Linus'un proje yöneticisi olma becerisinin Linux'un başarısı ile kesinlikle çok alakası var. Ayrıca, GPL altında kodlamanın bağımsızlar için BSD altında kodlama yapmaktan daha çekici olması ihtimali de vardır, çünkü hiçbir megacorp kodu tam olarak uygun hale getiremez, özel hale getiremez ve paylaşmadan kar elde edemez.
David Thornley,

1
@ chris: birçok gömülü (eğer onları çağırmak istersen) sistemler BSD tabanlı şeyler kullanır. Junipers JunOS FreeBSD tabanlı, Redback (tümü VxWorks?) NetBSD gibi görünüyor: "% SYSLOG-2-CRIT: / netbsd: vxWorks önyükleme yapıyor !!!!!"
Thomas,

1
@chris - Bu sorunlar ayrıca BSD kullanan ürünleri de etkiledi. AT&T'yi aniden kapılarına vurma ve telif talep etme riskini bulma riski taşıyan hiçbir widget üreticisi hazırlanmadı. Dava çözülene kadar BSD'nin yeni ticari uygulamasını öldürdü.
ConcOedOfTunbridgeWells

9

Bu esasen tarihi bir şey. Windows gibi, Linux da doğru zamanda doğru yerdeydi ve BSD'den çok daha hızlı pazar payı kazandı. Bu, daha fazla ivme kazandırmak için daha fazla sürücü ve uygulamanın geliştirilmesine neden oldu.


Peki, pazar payını nasıl bu kadar hızlı kazandı? Sorunun ilginç kısmı bu.
David Thornley,

BSD ve Linux her ikisi de "yeni" olduğunda; BSD, Microsoft'un bile Windows'ta kullandığı bir IP yığını dahil olmak üzere çok daha olgunlaştı. Ancak BSD, ATT'nin avukatlarının bir yılı aşkın bir süredir boynunu solumasına yol açtı ve bu karar NDA’larda yapıldı. Son yıllarda bile insanların FreeBSD'yi desteklediğim davadan bahsettiğini duydum; 17 yıl önce çözülmemiş gibi.
Chris S

4

Kapatılmadan önce hızlıca bir cevap atacağım ...

Ama şahsen, Debian, Ubuntu, Redhat ve FreeBSD ile olan sınırlı deneyimimde, Linux'un kullanımı ve kurulumu her zaman daha kolay görünüyor ...

Öte yandan, Apple OS X bir BSD temeli üzerine kuruludur, dolayısıyla BSD'nin Linux'tan daha popüler olduğunu söyleyebilirsiniz!


3

Zamanlama. Linux Ağustos 1991’de 386’ya çıktı. X86 mimarisi için ortaya çıkan ilk BSD 1992’nin Mart ayında 386BSD oldu. Ayrıca, sadece bir tane Linux vardı. 1993 yılında 386 için BSDi çıktı. Yani, hemen hemen, kullanıcıların bir seçim yapmasını gerektiren çok sayıda BSD vardı. Kısa süre sonra kritik kitle devralındıktan sonra Linux için daha fazla liman ve sürücü oldu.


2
Bundan bir yıl önce ... tam olarak ne BSD sürümü?
kmarsh

1
İlk i386 limanı olan 1992'de 386BSD piyasaya sürüldü
Swoogan

5
"Eğer Linux'a başladığımda 386BSD müsait olsaydı, Linux muhtemelen asla olmazdı." Linus Torvalds
SaveTheRbtz

3

Linux'u biraz GNU ile başlatıldığından beri kullanıyorum. Kullanmaya olan ilk tepkim "Teşekkürler (# * $ & # tanrım, bu UNIX veya MINIX'e benzemiyor!" Oldu.)

Bence * BSD, bazı insanlar için, özellikle de UNIX'ten Linux / GNU lehine nihayet kurtulmak için çok müteşekkir olanlarımız için, UNIX'e çok az benziyor.

Herhangi bir Unix işletim sistemi ile rahatım. Ben severim Linux / GNU kullanarak. Hem Linux hem de GNU'nun popülaritesini besleyen yakıtın bir kısmı, UNIX’de çok can sıkıcı şeyleri değiştirme şansıydı.

Standardizasyon savaşları, Linus'un POSIX'i başından beri göz önünde bulundurduğu için Linux ve glibc'ye birçok yetenekli geliştirici gönderdi.

Bu soruyu düşünürken her iki işletim sisteminin çekirdeğini kullanıcı alanından ve libc'den ayırmaya özen gösterin. Libreadline piyasaya sürüldükten sonra Linux / GNU trenine kaç kişinin atladığını söyleyemem, ama bunun önemli bir miktar olduğuna bahse girerim.

O sırada “ahlaki zafer” de vardı. GPL , çoğu UNIX mültecisinin gerçekten saygı duyduğu özgürlük için ayağa kalktı . Bu nedenle, geliştiricilerin telaşı gerçekten şekillendiğinde, BSD çalışanları lisans sorunları nedeniyle Linux / GNU’ya giren kodu kullanamadılar.

Kısacası, orada olmak zorundaydınız :)


1
BSD vs GPL ... bence başka bir "kutsal savaş".
SaveTheRbtz

BSD kodunu GPL koduna koymak yasal olarak mümkün değil mi?
Brad Gilbert,

2
Bu mümkün, ancak tam tersi değil
SaveTheRbtz

1

Linux daha ilginç çekirdek özelliklere sahiptir - örneğin, openmosix veya vmware sunucusu kullanmak istersem, linux çekirdeği şehirdeki tek oyundur. BSD pf'ye ve zfs'ye sahip, ancak bunlar evrensel olarak ilginç değil.

Linux daha bağışlayıcı bir kullanıcı alanına sahiptir. BSD'ler tamamen tutarlı bir kullanıcı alanına sahip olma eğilimindedir, ancak bayrak olarak yardımcı olan / bin / false sürümü gibi garip cüceler olmadan. GNU meselesi daha acemi bir dosttur, ancak tam olarak ne istediğini bilen birisinin yoluna girme eğilimindedir.

Ayrıca, büyük ölçüde piyasa güçleri de devreye giriyor. İşler çoğunlukla bsd için değil linux içindir. Gömülü platformlar çoğunlukla linux kullanır. Süslü yeni yazılım önce Linux üzerine yazılır, sonra belki BSD'ye aktarılır. Vb...


1
Çok sayıda sunucu cihazının BSD tabanlı olduğunu unutmayın (örn. Coyote Point yük dengeleyici)
arclight

1
Evet, kesinlikle BSD'ye dayanan birçok cihaz var. Lisans bu tür bir uygulama için gpl'den daha uygundur. Kolay örnekler ardıç yönlendiricileri ve trapez kablosuz ağ denetleyicilerini içerir. Gömülü alanda, çok sayıda ve çok sayıda linux tabanlı sistem görüyorum ve bunun linux'taki RT çekirdeği geliştirmeleriyle ilgili olduğundan şüpheliyim. (linux vs Xbsd'deki fantezi çekirdek geliştirmeleri hakkındaki orijinal yorumuma bakın)
chris

0

Bugünlerde? Linux'u desteklemek için BSD'lerden daha çok şey var. Ayrıca, BSD'ler son zamanlarda yeni kullanıcılara dost olmak için biraz çaba göstermeye başlamıştır. Ve hala bazı teknik yönlerde geride kaldılar (örneğin, OpenBSD'deki zayıf SMP desteğine dikkat edin).


1
BSD'deki SMP desteği, özellikle FreeBSD 7.x çekirdeklerinde olduğundan daha iyi. 7'nin piyasaya sürülmesiyle, 2.6 çekirdekli Linux çekirdeğinden daha iyi ya da daha hızlı olan 8 çekirdekli bir makinede referans göstermişlerdir.
ConcOedOfTunbridgeWells

0

Mülkiyet hissiyle ilgili. Linux her yönden ücretsiz ve açıktır. Linux herkese aittir. Sadece Linux kullanmak insanı topluluğun bir parçası gibi hissettiriyor. BSD, lisansına rağmen, sınırlı vizyonlara sahip küçük kontrol düşkünleri tarafından "sahip olunmuştur". Gerçekten onların grubunun bir parçası olmanı istemiyorlar, çünkü daha düşük ve kodunu bozabilirsin.


Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.