VMware ESXi VM'yi yeni veri deposuna taşıyın - ince provizyonu koruyun


27

VCenter bulunmayan VMware ESXi ortamına iyi bir çözüm arıyorum.

VMDK ince provizyonunu korurken, bir VM'yi tek bir ESXi ana bilgisayarında bir veri deposundan diğerine taşımak için en iyi yol nedir?

Bu, başka bir sürücü dizisi / veri deposuyla genişletilen bağımsız bir sunucudur. Eski dizideki verileri yenisine taşımak istiyorum.

Düzenleme: Hedef veri deposu boyutu aslında kaynaktan daha küçük. Kalın dosyayı kopyalamak için yeterli yerim yok.


Bir VM'yi, sığmayacak kadar küçük bir veri deposuna taşımanın akıllıca olduğunu düşünüyor musunuz? VM'nin tüm depolama alanını kullanmaya karar vermesinde bazı hileli işlemlerde ne olur?
Zoredache

Genel olarak, hayır ... ama bu özel bir durum. VM büyümeyecek.
ewwhite ile

Sanal Makine büyümezse, düzenli olarak çalışmasını sağlamak için hiçbir sebep yoktur.
Jim B

ESXi'nin hangi sürümü?
Jed Daniels

Bu ESXi 5'tir.
ewwhite

Yanıtlar:


21

Ayrıca Dosya -> Dışa Aktar -> OVF şablonunu dışa aktarabilirsiniz.

ve sonra içe aktarın. En son denediğimde, bunun vmdk biçimini koruduğunu düşünüyorum. Şu an tam bir zaman olduğundan emin değilim.


3
Sürüm 4.1 veya daha yenisini varsayarsak, içe aktarılırken ince veya kalın kullanmanız istenir.
Jed Daniels

2
Anladın! Sıkıştırılmış seyrek dosyaya OVF dışa aktarımı hızlı ve ağrısızdı. İthalatta ince veya kalın ürün tedarik etme seçeneği verildi ve ithalat hızlıydı; 72GB (8GB kullanılmış) sanal makine için 5 dakika.
ewwhite ile

3
FWIW, bunu ovftool kullanarak bir komut satırından da yapabilirsiniz.
Jed Daniels

28

Sadece bunu kendim yapmanın bir yolunu buldum. Transfer sırasında ince provizyonları korurken VM'inizi yeni bir veri deposuna nasıl taşıyacağınızla ilgili, umarım kolayca takip edebileceğiniz bir rehber (böylece transfer sürelerini kısaltır):

CLI'de vmkfstools komutunu kullanarak adım adım kılavuz

 1. VM'yi kapatın
 2. (İsteğe bağlı) Gerekirse anlık görüntüleri birleştirin.
 3. VM'yi vCenter envanterinden kaldırın
  • VM'yi sağ tıklayın ve "Envanterden Kaldır" ı tıklayın görüntü tanımını buraya girin
 4. ESXi makinesinde SSH'yi etkinleştirin
  • VSphere istemcisinde şu yere gidin: Yapılandırma -> Güvenlik profili -> Özellikler (Servislerin yanında) -> SSH (listede) -> Seçenekler -> Başlat
 5. SSH ile root olarak giriş yapın
 6. Hedef veri deposunda bir dizin hazırlayın
  • mkdir "/vmfs/volumes/destination_datastore/Some VM"
 7. İnce sağlama kullanarak .vmdk dosyalarını klonlayın
  • vmkfstools -i "/vmfs/volumes/source_datastore/Some VM/Some VM.vmdk" -d thin "/vmfs/volumes/destination_datastore/Some VM/Some VM.vmdk"
 8. Kalan dosyaları kopyalayın (.vmdk dosyalarının üzerine yazmaktan kaçının)
  • find "/vmfs/volumes/source_datastore/Some VM" -maxdepth 1 -type f | grep -v ".vmdk" | while read file; do cp "$file" "/vmfs/volumes/destination_datastore/Some VM"; done
 9. Anlık fotoğrafları 2. adımda birleştirmediyseniz, anlık görüntü .vmdk delta dosyaları olabilir, bunları da kopyalamamız gerekir (bu biraz zaman alabilir):
  • find "/vmfs/volumes/source_datastore/Some VM" -maxdepth 1 -type f | grep [0123456789][0123456789][0123456789][0123456789][0123456789][0123456789] | grep ".vmdk" | while read file; do cp "$file" "/vmfs/volumes/destination_datastore/Some VM"; done
 10. Gerekli tüm dosyaları klonlayıp kopyaladıktan sonra, VM'yi yeni veri deposundan envantere geri ekleyin
  • VSphere istemcisinde: Configuration-> Storage-> Data Browser'a gidin , VM'nizi taşıdığınız hedef veri deposuna sağ tıklayın ve " Veri deposuna gözat" üzerine tıklayın. görüntü tanımını buraya girin
 11. VM'nize göz atın ve .vmx dosyasını sağ tıklayın , ardından "Envantere ekle" yi tıklayın. görüntü tanımını buraya girin
 12. Çalışıp çalışmadığını görmek için VM'yi başlatın, kopyalayıp kopyalamadığınız sorulduğunda, kopyaladığınızdan yanıtlayın. (Bunun ne anlama geldiğinden emin değilim, ancak en azından değiştirilen vNIC'in MAC adresi ile yapılması gerektiğini düşünüyorum.) görüntü tanımını buraya girin
 13. Sanal Makine düzgün açılırsa, sanal makineyi eski veri deposundan kaldırabilirsiniz.
  • rm -rf "/vmfs/volumes/source_datastore/Some VM"

Not: Sadece ESXi 5 ile test edilmiştir.

Çizimler bu blogdan utanmadan kopyalandı .


1
Bu çalışması gerekir, ancak anlık görüntülere sahip bir VM'nin nasıl taşınacağı hakkında bilgi sağlamak bile saçma. İnsanlara, böyle bir hamle yapmadan önce tüm fotoğrafları kaldırmalarını söyleyin.
pauska

2
@ ohaal'ın yukarıdaki yazı, esxi 5.5 u1'de -print0 to -print değiştirmesi gerekiyordu ve bir çekicilik gibi çalıştı! PS. Ben oy kullanırdım ama temsilci yok.
Icereval

2
@ohaal, ESXi 6.7'de çalıştığı doğrulandı. Teşekkür ederim!
Dağın Ed'i,

.Vmdk ve .vmx dosyalarının dışında kalan diğer dosyaların üzerine kopyalamak için bir neden var mı? Eğer yoksa, findsatırı basitleştirebilirsin cp.
Agustín Lado

8

Bu cevabı kontrol et . Aynı mantık sizin durumunuz için de geçerlidir, yani bu teklif:

Buna "Dönüştürücü" deniyor, ancak gerçekten "Çok Amaçlı İşletim Sistemi Veri Taşıma Aracı" olarak adlandırılmalıdır. Yine de dili çok iyi bir şekilde yuvarlamıyor.

Tek fark, kaynak ve hedef ana bilgisayarların aynı olacağı, ancak veri depolarının farklı olacağıdır. Bu, dosyaların ESXi ana bilgisayarından Dönüştürücü makinesine ve ardından ana bilgisayara geri döneceği anlamına gelir. Dönüştürücü "akıllı" ve aynı ana bilgisayar olduğunu bilseydi çok iyi olurdu. Ne yazık ki, bu paraya mal olur.

CAVEAT: VM'nin dönüştürülmesi, herhangi bir ağ bağdaştırıcısı için yeni bir MAC adresi oluşturacaktır. Çoğu misafir işletim sistemi bunu yeni bir cihaz olarak yorumlamaktadır.


1
MAC adresleri hakkında mükemmel bir nokta.
JamesBarnett

3

Aslında sadece klasörü hedef hedefte yaratın, ardından klasördeki dosyaları kaynaktan kopyalayın ve ince kalacaktır. Klasörü kopyalarsanız, inceden kalınlığa dönüştürür ..


2
Bu yanlış. du -h .Aynı veri mağazasında önceden oluşturulmuş bir klasöre kopyalandığında İnce kullanılarak doğrulanmadı . cp C* ../newdir
Rowan Hawkins

0

Dosyayı kopyalardım, sonra vmkfstools aracılığıyla inceltmek için yeniden dönüştürürüm.


Hedef veri deposu boyutu aslında kaynaktan daha küçük. Kalın dosyayı kopyalamak için yeterli yerim yok.
ewwhite ile

Bu durumda kopyalamak ve geri dönüştürmek işe yaramaz, ancak doğrudan hedefe klonlamak için vmkfstools da kullanabilirsiniz. Bu ayrıca, ekstra GB sıfırları transfer etmediğinden, aktarılması için gereken süreyi de azaltır. Cevabım bunun nasıl yapılacağına dair detayları içerir.
ohaal
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.