Anlık görüntüler neden gerçek yedeklemeler değil geçici yedeklemeler olarak kabul edilir?


27

VMware ESXi kullanıyorum. Ekibimizde uzun süreli yedekleme için anlık görüntüler sağlamak için kullanıyoruz.

Sonra bellek yayılması gibi sorunlar ile karşılaştık ve sunucu kapandı.

VMware bilgi bankası makalelerinde ve her yerde okumaya başladım. Her yerde uzun süre fotoğraf çekmemek tavsiye edildi.

VMware bile anlık görüntüleri en fazla üç gün boyunca tutmayı önerdi.

Ancak ekibimiz, en az iki kalıcı anlık görüntü almamızı istedi (VM'yi silene kadar). Bazen VM'yi bir yıl boyunca kullanabiliriz).

  1. bir anlık görüntü yeni makine durumu içindir. (Bir uygulamayı test etmeyi tamamladığımızda, yeni duruma geri döneceğiz ve başka bir uygulama yükleyeceğiz) (Buna izin vermezsem, genellikle VM'yi barındırmam gerekebilir.)

  2. Sanal Makineyi belirli bir durumda tutmak için bir sonraki anlık görüntü (belki bir sorun bulur ve bir süre bu durumu korurlardı. Veya uygulama için ön koşullar yükler ve makineyi test etmeye hazır tutarlar.)

Mantıken, ihtiyaçları adil görünüyor. Fakat buna izin verirsem, anlık görüntüleri uzun süre tutmalarına izin vereceğim. VM'mi bir posta sunucusu veya veritabanı sunucusu olarak kullanmıyoruz.

Neden anlık görüntülerin uzun süre olumsuz bir etkisi oluyor?

Anlık görüntüler neden gerçek yedeklemeler değil geçici yedeklemeler olarak kabul edilir?

Yanıtlar:


33

Bir VM'nin aktif bir anlık görüntüsü olduğunda, sanal disk G / Ç'si VM'nin gerçek .VMDK dosyalarında gerçekleştirilmez, bunun yerine değişmeden kalırlar ve VM'deki değişiklikler farklı fiziksel dosyalara yazılır; bu, önceki VM durumunun kurtarılmasına izin verir, ancak üç önemli yan etkiye sahiptir:

  • VM için disk G / Ç çok daha yavaş.
  • VM tarafından daha fazla disk G / Ç gerçekleştirildiği için, bu "delta" dosyalar zamanla büyümeye devam ediyor.
  • Anlık görüntü kaldırıldığında, "delta" dosyalarında depolanan değişikliklerin ana .VMDK dosyalarına yeniden birleştirilmesi gerekir ve anlık görüntü uzun süredir etkinse bu çok yavaş ve zaman alıcıdır.

Aktif anlık görüntüleri uzun süre tutmamak gerçekten daha iyidir. Belirli bir durumda uzun süreli bir VM yedeklemesine ihtiyaç duyuyorsanız, VM'yi başka bir yere kopyalayabilirsiniz: bunun VM üzerinde performans etkisi olmaz ve yine de ne kadar sürdüğünden daha az disk alanı kullanırsınız - anlık görüntüler terimi zamanla dolar.

Ayrıca, farklı bir yerde depolanan VM'nin bir kopyasına sahip olmak, VM'yi kaybederseniz gerçekten size yardımcı olacaktır: anlık görüntüler, ait oldukları VM ile birlikte depolanır ve yalnızca VM varsa; gerçek bir veri kaybı durumunda (bir veri deposu çökmesi gibi) tamamen işe yaramazlar ve bu nedenle gerçek yedekleme olarak kullanılamazlar.

Anlık görüntülerle ilgili bazı resmi belgeler:

http://kb.vmware.com/selfservice/microsites/search.do?cmd=displayKC&externalId=1015180


1
Yukarıdaki bazı madde işaretlerini onaylamak için KB, çözüm bölümündeki 2. satıra bakın - kb.vmware.com/selfservice/microsites/…
Cold T

5

Vmware tarafından kullanılan bazı anlık görüntü formatları, daha fazla veri depoladıkça zaman içinde performansı düşürür. En son sürümlerde hala varsayılan olduğuna inandığım "seyrek kapsam" biçimi, bu özelliğe sahip gibi görünmüyor (okuma başına 3 okumaya, yazma başına 2 okumaya veya 3 yazıya bakıyorsunuz, ancak görünmüyor. t Disk doldukça daha da kötüye gitmeyin). Bu yüzden, "anlık görüntüleri uzun süre saklamayın" özelliğinin mutlaka her zaman doğru bir tavsiye olduğundan emin değilim .

Yine de fark ettiğim bir şey, enstantaneleri birleştirmenin yaşlandıkça yaşlanması . Kullanım durumunuza bağlı olarak, bu bir sorun olabilir veya olmayabilir.

Diğer sorunuzla ilgili olarak, "geçici yedekleme" hakkında, bu kolay, bir yedeklemenin birincil veri deposunun kaybına dayanması amaçlanmıştır. Anlık görüntüler ve kökenler birlikte depolandığından (ve anlık görüntü, temel görüntü olmadan kullanılamaz), çok şey kaybedersiniz - bu nedenle anlık görüntü hiçbir şekilde yedek olmaz.


5

Bu yazının biraz eski olduğunu biliyorum ama ortaya çıkan soru ve noktalar hala çok alakalı.

VMware anlık görüntüleri kesinlikle yedek değil. Başıma geldiğim en kötü yan etki ve sayısız müşterimiz, 6 aylık bir VMware görüntüsünü tutuyor, ESXi sunucusu, ESXi'nin yeniden başlatılmasına neden olan plansız bir bozulma yaşıyor ya da bozulmayı gidermek için yeniden başlatılması gerekiyor. ESXi kurtarıldı, VM'ler önyüklendi ve tüm veriler, VMware anlık görüntüsünün alındığı noktaya geri döndürüldü.

Bu senaryoda, VMware anlık görüntülerinin çekildiği zaman arasındaki nokta ile tüm bozulma anı arasındaki tüm değişiklikler basitçe kaybolur.

Genel tavsiyem VMware anlık görüntülerini yalnızca belirli bir amaç için çekmek ve bu amaca hizmet ettiklerinde bunları silmek.

http://kb.vmware.com/kb/1025279


3

Ekibinizin temiz bir kurulum görüntüsü veya belirli bir durum için isteğinin bir çözümü olarak, şablon kullanmanızı öneririm. Şablonlar VM'yi (temel olarak sadece bir kopya) açılmayacak veya değiştirilemeyecek bir duruma klonlar, kopyaları kopyalamak için sadece referans olarak kullanılabilir. Örneğin, eğer bir "Varsayılan Debian Kurulumu" şablonum varsa ve sunucu ekibi üç yeni sunucu isterse, sadece üç yeni klon oluşturdum, özelleştiriyorum ve bitirdim.

Aynısı ikinci senaryonuz için de yapılabilir. Sanal Makine referans almak istediğiniz bir duruma gelirse, bir şablon oluşturun. O andan itibaren, ne zaman başvuru yapmanız gerektiğinde, sadece başka bir kopyayı kopyalayın.


1

Anlık görüntünün arkasındaki fikir, VM'yi yeniden yapılandırmadan önce bir geri yükleme noktasıdır (yeni yazılım yükleyin, büyük yükseltme vb.). Yani eğer fayiş yaparsanız, çalışma arkadaşlarınızın herhangi birini suçlamak zorunda kalmadan çalışıp çalışmadığı noktaya geri dönebilir ve ıslık çalarak uzaklaşabilirsiniz :)

Ve genel fikir, gelecekte bir noktada bir araya geleceğinizdir (kullanıcılarınızı etkilemeden bir süre için aşağıya çıkarabileceğiniz zaman).


1

Buradaki diğer kişilerin daha önce açıkladığı nedenlerden dolayı vmware anlık görüntüsünü etrafta tutmamanız gerekir, ancak birçok insanın yaptığı şey vmware anlık görüntüsünün alınmasını sağlamaktır ve bundan sonra temiz bir şekilde yapılır (konuğun görüntüsünün gerçekte ne yaptığına bağlıdır) almak için depolama dizinizin anlık görüntüsünü alın ve sonra bu anlık görüntüyü yedekle / kopyala / arşivle / vb. Dizinizde gerçek bir anlık görüntü oluşturduktan sonra, en kısa zamanda vmware anlık görüntüsünü kaldırmanız gerekir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.