yum'a tek bir bağımlılığı görmezden gelmesini söyle


37

CentOs 6'ya winswitch'i kurmaya çalışıyorum. Bu 'nxagent' gerektiriyor. Ancak, centos'ta paket adı 'nx'dir. Yum 'nxagent' bağımlılığını kontrol etmeyi atlamayı atlamanın bir yolu var mı (daha önce 'nx' kurdum)? -Skip-broken belirtilmesi her şeyi atlar

Yanıtlar:


14

Genel yumolarak bağımlılıklardan tek bir paketi yoksayma seçeneği yoktur. Seçenek --skip-brokentüm çözülmemiş bağımlılıkları yoksayar.

Deneyebilirsiniz, yum --exclude=packagenameancak belirli bir paketi bağımlılıklardan değil, tüm depolardaki güncellemelerden ad veya glob hariç tutar.


1
yum --excludebağımlılıklar üzerinde çalışmıyor
DrStrangepork

2
@DrStrangepork evet biliyorum cevabımı yazdım
B14D3

5
Hiçbir şekilde bir veya daha fazla bağımlılığı olduğu gibi --excludeatlamamaya --skip-brokenyardımcı olur rpm --nodeps.
Acumenus

3
İkinci cevaba git.
brthornbury

49

rpmKomut sahiptir --nodepskendinizin kullanabileceği seçeneği. Bir zorluk, rpmkendi başına yum havuzlarının farkında olmamasıdır. Aşağıdaki komut, bağımlılıkları göz ardı ederek paketi indirir veya günceller, ancak indirme URL'sini, içinde repoquerybulunduğu depolardan otomatik olarak arar yum-utils.

rpm -Uvh --nodeps $(repoquery --location winswitch)

Bundan sonra düzenli bir yum updatebağımlılık hataları olmadan muhtemelen başarılı olacaktır.


$ (repoquery --location winswitch) benim için işe yaramadı. Ancak, "yumdownloader --destdir =. Package-name" ile .rpm paketini indirebilirsiniz. "rpm -U" yükseltme anlamına gelir. Paket kurulmamışsa, bunun için "rpm -i" kullanabilirsiniz. yumdownloader yum-utils'den (benim durumumda dnf-utils).
Yaroslav Nikitenko

2

İşletim sistemi için tasarlanmamış bir paket yüklemeye çalışıyorsunuzdur, yani CentOS için tasarlanmışsa nxdoğru bir şekilde gerektirir .

Sorun için başka bir geçici çözüm, dosya içermeyen küçük bir şim RPM paketi oluşturmak ve kurmaktır; ancak spec dosyasında aşağıdaki satırları içerir (diğerleri arasında):

requires: nx
provides: nxagent

Bu şekilde bağımlılık karşılanmalıdır, ancak dosyaların nxagentyüklemeyi beklediği nxpaket ile CentOS'un sağladığı paket arasında farklı bir konumda olmasını bekliyor olabilir .


0

Ayrıca rpm meta verilerini yeni paket adına işaret edecek şekilde değiştirmek için rpmrebuild kullanabilirsiniz. bu daha sonra "sizin" paketiniz olacak, fakat rpm bağımlılıklarına göre daha temiz. Sanırım - nodeps kullanmanın bir dezavantajı yok.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.