Yöneticiler EC2 EBS'leri ve Anlık Görüntülerini nasıl yönetiyorlar?


30

Şirketim hostingimizi Amazon'a taşıyor ve tüm göç sorunları olmasına rağmen çalışıyorum. Fiziksel donanımdan geçici sanal makinelere geçiş oldukça zor olmuştur.

Son zorluklardan biri, EBS'lerimizi ve anlık görüntülerimizi nasıl yöneteceğimizi bulmak. Onları tanımlayıcı bir şekilde isimlendirmek ya da anlam eklemek için hiçbir yolu olmadığından, yöneticilerin kaynaklarını nasıl yönettiğini merak ediyorum. Bir veya iki sunucuda çok fazla bir sorun değil, birden fazla sunucuyu nasıl yönetiyor? Herkes bir avuç sunucuyu ele geçirdiğinde üçüncü taraf araçlarını (RightScale / Scalr gibi) kullanıyor mu? Yoksa viki veya diğer yardımcı belgeleri saklıyor musunuz?


1
+1 Harika bir soru. Toplulukların cevaplarını bekliyorum.
egorgry,

Yanıtlar:


3

Anlık fotoğraflarımı çekmek için ec2-tutarlı-anlık görüntüyü ( http://alestic.com/2009/09/ec2-consistent-snapshot ) kullanıyorum (bu, Perl ile yazılmış ve doğrudan API'yi kullanıyor). . Anlık görüntü almak istediğiniz birimleri belirtirsiniz ve bir açıklama eklemenizi sağlar.

(Daha iyi taneli kontrole ihtiyacınız varsa, ancak gerekmeyebilecek ve daha önce kullanılan Perl modülü tarafından desteklenmeyen basit bir yedekleme için AWS konsolunda etiketler ekleyebilirsiniz (Net :: Amazon :: EC2).

Yukarıdaki komut dosyası anlık görüntüleri silmez (yalnızca yenilerini oluşturur - tutarlı bir şekilde (yani, anlık görüntüden önce diski / db'yi dondurabilir). Oldukça yaygın şekilde kullanıldığından ve eski anlık görüntüleri silmek için uyumlu bir Perl komut dosyası bulamadım kendim ( http://www.thatsgeeky.com/2011/06/rotating-ebs-snapshots-ec2-prune-snapshots/ ) İşi iyi yapıyor (dede-baba-oğul rotasyonu) ve aynı bağımlılıkları kullanıyor Yukarıdaki betiği gibi parametreleri.

Tabii ki, her ikisi de Cron üzerinden çalışacak şekilde ayarlanmış.

(Teorik olarak, bazı benzer komut dosyalarını (örneğin PHP ve Ruby'de yazılmış olanlar vardır) bir veritabanına bağlamak ve bir miktar ve anlık görüntülerin kendi günlük kaydını tutmak yeterince kolay olmalıdır - her anlık görüntünün benzersiz bir kimliği vardır. Herhangi bir kurum içi kuruluşun kolayca mümkün olabileceği kaydı olduğu sürece. [Ancak, yedekleme amacıyla cilt kimliği ve tarih genellikle yeterlidir])

CLI araçlarını kullanmayın - bunlar Java dilinde yazılmıştır ve doğrudan API uygulamalarına kıyasla gülünç derecede yavaşlar.


2

Amazon giderek kurumsal pazarına hitap ederse gerekli olan etkin yönetimi yapmak için gereken tüm özellikleri yavaş yavaş Amazon ekliyor. Etiketler eklendi ve bir kullanıcının yalnızca belirli özelliklere erişmesine izin verecek geliştirmeler geliyor. Gelecekte, kesinlikle kodlama ve dağıtım ele alınacaktır. Bu özellikleri ücretsiz ElastDream aracıma ekliyorum.


1

EBS ve anlık görüntü kimliklerini metin etiketlerine göre endekslemek için kendi aracınızı yazmayı bıraktığımda, ücretsiz bir RightScale hesabı kullanmanın ve takma ad atamanın EBS hacimlerini ve anlık görüntülerini yönetmenin en iyi yolu olduğunu gördüm .

Ben şahsen bir EC2 örneğine, AMI'ye veya birime hatırlanması kolay bir etiket atamadaki yetersizliğin şu anki Amazon teklifinde büyük bir delik olduğunu düşünüyorum.


1

Anlık fotoğraflarımı (ve tüm sunucularımı) yönetmek için ElasticFox kullanıyorum . Hangisinin hangisi olduğunu takip etmeyi kolaylaştıran etiketleme özelliğine sahiptir.

Boto kütüphanesini programlı şeyler yapmak istediğimde de kullanıyorum . Ancak, bunu yaparsanız, kendi veri deponuzu oluşturmanız gerekir. SQS ve Sqlite orada iyi seçeneklerdir.


1

ElasticFox kesinlikle EC2'yi (elle) yönetmek için en uygun araçlardan biridir. Ancak, kilit kısım - örneklerinizi düzenli olarak görüntüleme - yeni bir örnek başlatıldıktan sonra bazı otomatik başlatma işlemlerini ayarlama: - geçici sürücüleri bölümlere ayırma ve monte etme - kullanılabilir olduğunda EBS birimini bağlama - dosyaları ve veritabanlarını her iki EBS'den geri yükleme paylaşılan depolama birimi veya S3. - servisleri başlatın (MySQL, Apache, Tomcat, siz adlandırın.)


1

Tüm EC2 kaynaklarımızı yönetmek için şef kullanıyoruz .


Şu anda bir şef kullanıcı değilim ama bu sorunu çözmek için bir çözüm arıyorum. Otomatik yedekleme yapmak için kullandığınız tarife / yemek kitabı / kaynağa başvurabilir misiniz?
John Hinnegan

0

AWS konsolu, birçok günlük iş için çok düşük seviyede olsa da, hızla gelişiyor. Şimdi bu işlevselliğe ihtiyacınız varsa, anlık görüntüyü yönetmek için mermiyi ısırmanız ve ec2 cli araçlarını kullanarak kendi komut dosyalarınızı yazmanız veya bir üçüncü taraf aracı kullanmanız gerekir. EBS birim yönetimi için bahsi geçenler iyidir, başka bir seçenek de EBS yönetim aracıdır, böylece yedekleri programlayabilir, adlandırabilir, geri yükleyebilir, BitNami Cloud Hosting ( vb. )


Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.