Linux'ta neden superuser root'un klasörü / home altında değil?


24

Gibi ayrıcalıklara sahip bir kullanıcı oluşturabilirsiniz rootve giriş dizini altına düşecektir /home/username. Neden rootdosya klasörü kendi klasöründe kendi klasörünü alıyor? Bu sadece bir sözleşme mi, bir güvenlik kaygısı mı yoksa performansla ilgili bir neden mi var?


Not rootkullanıcı ve "yönetici" kullanıcılar normalde hiç aynı şey değildir. Bir "admin" kullanıcısı (bunun "gibi ayrıcalıklar" ile ne demek istediğini varsayarsak root) tipik olarak yalnızca benzer bir rootşeyi kullanarak komutları çalıştırmasına izin verilen normal bir kullanıcıdır sudo.

Kök /root, çünkü dosya sistemi standardının olması gerektiğini söylediği yer burasıdır. : p pathname.com/fhs/pub/fhs-2.3.html
Zoredache

Yanıtlar:


54

Bunun bir nedeni: Pek çok sistemde, /homemonte edilemeyecek ayrı bir bölmede (veya ağ paylaşımında) ve rootmümkün olduğunda mümkün olan her zamanki ortamıyla oturum açmaya izin vermek iyi bir fikirdir .


1
Bu, çoğu unix sisteminin / sbin, / sbin ve a / usr / bin ve / usr / sbin değerlerinin nedeni aynıdır. İlk ikisi, sistemi devreye sokmak için gerekli ikili dosyaları içerir ve kök dosya sisteminde bulunurlar.
Hennes

1
@ /sbinİki kere tekrarladıysan, ne demek istiyorsun?
tacos_tacos_tacos

@ jshin47 İkinci kısım ile aynı /usr/, sanırım sanırım. /bin/ve /sbin/.
Izkata

Lists.busybox.net/pipermail/busybox/2010-Aralık/074114.html adresinde çok iyi bir tartışma var . Sanırım benzersiz bir kullanıcı sistemi (kök kullanıcı) olarak başlatılmış olabilir ve bazı iyileştirmelerden sonra (Unix'in unique userbir türden bahsettiğini bilmiyor musunuz ) üzerinde durması gereken farklı konfigürasyonlara sahip farklı kullanıcılar eklemek gerekli olabilir. başka bir dizin. Sadece tahmin ediyorum.
licorna

1
@Alberto: Unix çok eski ve modern sistemlerin geri kazanım yetenekleri günümüzde bile hayal bile edilemiyordu. Unix benzeri bir sistemde bugünün perspektifinden kesinlikle farklı şekilde ele alınacak birçok şey var. Ayrıca, kök klasörünüze koyduğunuz şey tamamen size bağlıdır.
Sven

5

root'un evi, işletim sisteminin bulunduğu ve tanımın / olduğu bölümde olmalıdır, yani, eğer başka bir disk bölümleri mevcut değilse, hala problemsiz olarak root olarak giriş yapabilirsiniz. / home bazen ayrı bir bölüme veya ayrı bir sürücüye monte edilir. Bu root homedir içeriyorsa ve çevrimdışıysa, giriş kabuğunuzla ilgili zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Kök kullanıcısı olarak işleri düzeltmeye çalışıyorsanız, bu iyi bir fikir değildir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.