RAID birimlerimi birleştirmeli miyim?


30

Bana öyle geliyor ki RAID hacimleri mantıklı olduğu için (fiziksel olarak), işletim sisteminin gerçek fiziksel düzen ile uyuşmadığını düşündüğü düzen.

Peki, defrag RAID için anlamlı mı?

Yanıtlar:


32

Evet, defrag, RAID için hala anlamlı. İşletim sisteminin gördüğü düzen fiziksel düzen ile aynı değildir, monotoniktir, yani sanal sektörler diskteki dizideki sırayla aynıdır, sadece disklere dağılmışlardır.

Ayrıca, RAID denetleyicisi dizi düzenini anlamaya dayalı olarak (varsa) öngörülü önbelleğe alma özelliğini kullanır, böylece birleştirme işleminiz varsa daha iyi çalışır.

Birleştirmek zorunda kalmayacağınız tek zaman, temeldeki depolama ortamının rasgele erişimli olması durumudur, bu nedenle USB anahtarınızı ve bir SSD'yi birleştirme.


8
+1 SSD ile ilgili notu gerçekten çok beğeniyorum; oldukça doğru! Bunun nedeni, çoğu SSD ve flash belleğin, fazla kullanılmayan fiziksel konumlara veri yazan, aşınma dengeleme adı verilen bir şey kullanmasıdır. Bu genellikle işletim sistemi için şeffaf olduğundan, birleştirmenin bu medya üzerinde bir anlamı yoktur.
msanford

1
Sıralı ve rasgele erişim veri hızları arasında önemli farklılıklar göstermesi önemsiz olduğundan , SSD'lerin birleştirmeye ihtiyacı olmadığını söylemem . Aşınma dengelemesi eninde sonunda devreye girecektir, ancak sadece medya yaşlandıkça, tıpkı dönen metal diskte kötü sektör tespitinin yaptığı gibi. Bununla birlikte, genel / genel durumda, hacim üzerinde mantıksal olarak sıralı olan kümeler / uzantılar, yine tıpkı iplik metalinde olduğu gibi, medya üzerinde fiziksel olarak sıralı sektörler olacaktır. Kullanım durumuna bağlı olarak, faydalı olabilir.
Bacon,

1
İşlem, cihazın aşınmasını artırarak verileri gereksiz yere değiştirdiğinden , flash belleğin birleştirilmesi tehlikelidir. Sadece kötü yazılmış bir yazılım bile bu işlemi yapmanıza izin verirdi
usr-local-ΕΨΗΕΛΩΝ

@BaconBits SSD'ler de dahil olmak üzere herhangi bir flash belleğin her "biti", kullanılamaz hale gelmeden önce birçok kez yazılabilir. SSD'ler tipik olarak özelliklerden daha fazla kapasiteye sahiptir, çünkü bir bit öldüğünde, bir diğeri yedek açılır. Çünkü sonunda ölmeleri bekleniyor. Ama sadece çok fazla yedek var ...
Jerry Dodge

6

Evet öyle. Hangi RAID seviyesini çalıştırdığınızın önemi yok, yine de parçalanmadan etkilenebilirsiniz (NetApp gibi SAN çözümlerini WAFL düzeninde çalıştırmıyorsanız).

RAID1, her iki sürücüdeki parçalanmanın sadece bir yansımasıdır. RAID0 sadece parçalanmış dosyaları iki sürücüye ayırıyor. RAID5, 10 vb.


0

Yok hayır.

  1. Sürücüdeki verilere doğrusal bir şekilde erişme ihtimaliniz düşüktür.
  2. Veriler birden fazla sürücüye dağıtılır, böylece "başlangıç" veya "son" veya "başlangıç" yoktur.
  3. Yazma, "tipik" RAID 5 dizisinde ÇOK pahalıdır. Diğer RAID düzenlerinde bile, güç ve CPU kullanımınız.
  4. Neredeyse imkansız hale getirmenin DOES'i ispatlamak gerçekten mümkün değil.

Evet, tek sürücülü bir masaüstü bilgisayarda. Sunucular? Çabaya değmez.


1
@ 1 Yapmadığın sürece @ 4 Kıyaslama yapabilirsin
Mikhail
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.