1 Yıl DHCP Kiralama


24

Sadece küçük bir geçmiş Ben sadece bir okulda çalışan oldukça genç bir BT Teknolojisiyim ve sadece bir kaç yıldır teknisyen olarak çalışıyorum, bu yüzden kendimi hala "acemi" olarak görüyorum.

Neyse, Patronum yakın zamanda (Cuma) DHCP kapsamımızı arttırdı ve kiralama süresini 1 yıla çıkardı.

Şimdi bir nedenden ötürü Bir yıla çıkmak yanlış görünüyor, ancak neden parmağımı koyamasam da, IP'lerimizin bitmesiyle ilgili gerçek bir şansımız yok. IP'lerin tükeniyor ancak bir yıl benimle alarm zilleri çalıyor.

EDIT-Ek Bilgi:

Oldukça güncel okullar, elektrik anahtarları, dolaplardan elyaflar, 800 PC'nin 1800 kullanıcısı. Bunu sadece 4 yıldan beri sektörde çalışıyor olabileceğimi söyleyeceğim ve ilk işim temelde bir çağrı merkezinde yazıcıları ve kulaklıkları tamir etmek oldu, ancak 2 senedir buradayım ve muhtemelen bunu söylememeliyim ama gerçekten Patronlarım "tarzı" sevmiyorum. Bunun arkasındaki mantığı iyi bir fikir ....... cidden ondan alabileceğim tek şey bu. bizim izleme yazılımımızla veya bunun gibi bir şeyle ilgisi yoktur.

SON:

Sadece cevap veren herkese teşekkür etmek istedim ve ilk sunucu hatasını soruyu harika bir deneyim haline getirdim.


1
Bu biraz saçma görünüyor. Patronunuz, kiralama süresini bir yıla ayarlama kararının arkasındaki mantığı sağladı mı?
joeqwerty

10
Benim (ve diğer birçok SA) kuralım, başka bir şey için gerçekten harika bir nedeniniz olmadığı sürece 1-2 haftadır .
Chris S

Tahmin etmek zorunda kalsaydım (ve bu noktada yapabileceğim tek şey bu), patronunuz muhtemelen bir sorunu "yanlış yoldan" çözüyor ... örneğin, adresleri yarı statik tutarak belirli kullanıcının faaliyetlerini izlemek / sorgulamak isteyebilir.
Mike Pennington

2
Diğer tarafa gittiğini (5 dakikalık kiralamalar) gördüm ve mutlak pandemonyumdu. 1 gün ile iki hafta arasındaki bir kiralama, nüfusun yaklaşık 9'u için yeterli olmalıdır.
gWaldo

Bunu yapmak için, özellikle içerik filtreleme yazılımı ve IP'ye göre tarama geçmişini izlemek için yasal nedenler olabilir.
KJ-SRS

Yanıtlar:


18

Teknik olarak bu kiralama süresinde yanlış bir şey yoktur, özellikle okuldaki ağdaki bilgisayarlar ve cihazlar nadiren değişiyorsa. Bununla birlikte, genel kural, kira sözleşmelerinizin, potansiyel olarak kiralamaya ihtiyaç duyan çok sayıda cihazınız olması durumunda, ağ bant genişliğini ve sunucu yükünü azaltmak için yeterince uzun olması gerektiğidir.

Yani teknik olarak, hayır, bu konuda yanlış bir şey yok, sistem onu ​​destekleyecek şekilde tasarlandı, ancak bir kullanılabilirlik ve bakım açısından bakıldığında makineler geldiğinde eski bir kiralamaya gitmeniz gerekiyorsa bakımı kafa karıştırıcı ve zor olabilir ya da git. Özellikle de bir yıl içerisinde herhangi bir ağ değişikliği yapmak istiyorsanız.

Geçmişte, tipik olarak, bir günden fazla olmayan, bir günden uzun süren kiralamalar yapmıştım. Gerçekten bu kadar yük değil ve doğru yüklenmiş bir DHCP sunucusu ya da sunucusu bu yükü çok iyi idare edebilmelidir.


2
Kabul: DHCP'nin neden olduğu yük kesinlikle çok az. Yeniden başlatılan (veya yeniden bağlanan) herhangi bir sistem DHCP sunucusuyla yine de konuşacak. Genel olarak, kiralama süresini, müşterilerin ortalama çalışma süresinin 2-3 katından daha fazla ayarlamak anlamsızdır. (Dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi LAN'ı sık sık
açar / kapatırlarsa

8
Cevabınızın çoğu göze çarpıyor ancak dürüst olmak gerekirse, bant genişliği gibi bir şey yapmıyorum ve sunucu yükü gerçekçi kaygılar. Ağdaki trafiğin geri kalanıyla karşılaştırıldığında, DHCP trafiği küçük, küçük bir yüzdedir ve en mütevazı donanım bile binlerce eşzamanlı DHCP isteğini karşılayabilir.
AÇAA

1
@ErikA Anlaşıldı, sisteminin ne kadar eski olduğundan emin değil, özellikle bir okuldan beri, bir Üniversite bant genişliği genellikle eşzamanlı indirme miktarından dolayı bir endişe oluşturuyorsa, her ikisini de ortaya koymak istiyordu.
Brent Pabst

2
Bilgisayarları değiştirmeyi planlıyorsanız, bu kiralama süresini mümkün olan en kısa sürede kısaltacağım ve potansiyel olarak mevcut kiralamaları geçersiz kılacağım.
Brent Pabst

1
@Le_Quack Seni duyuyorum. Sunabileceğim tek şey, bilgisayarlar aylar önce tahrip edilmiş olsa bile, etrafta asılı olan kira kontratlarını manuel olarak serbest bırakmanız gerektiğinde yoldaki potansiyel ağ sorunları. İyi şanslar!
Brent Pabst

12

IP'lere çok uzun süre bağlı kalmak, cihazların sisteminizde hareket etmesi riski vardır. Şimdi gelen fazladan herhangi bir şey ağınız üzerinde çok uzun bir süredir var. Çoğunlukla sadece kendi cihazlarınız olmalı, ancak işler olur: sunucuların dizüstü bilgisayarları için istisnalar verilir, hatalar yapılır, fakülte / öğrenciler kendi ekipmanlarını gizlice sokarlar, vb. Her türlü garipliğe sebep olur. Bundan daha fazlası, dhcp sunucusunu emekli etme zamanı geldiğinde ne olur? IP'lerle dolu bir okulunuz olacak ve aylarca otomatik olarak sona ermeyecek. Çalışan bir makine eski adresini kullanmaya devam etmenin hala iyi olduğunu bile kontrol etmiyor. Bu arada, değiştirme sunucusu geçerli adresleri dağıtmakta zorlanacaktır, çünkü kim olduğunu bilmiyor

Dhcp gibi şebeke servisleri bir sebep için varsayılan seçeneklere sahiptir. Varsayılanı geçersiz kıldığınızda, bunu yapmak için iyi bir nedeniniz olmalıdır. Buradaki tasarım hedefi nedir? Sadece istikrarlı bir IP havuzu istiyorsanız, benim deneyimim, 10 gün ya da daha uzun sürenin yeterince uzun olmasıdır. Dhcp protokolü, istemcilerin istediklerini ve sunucuların daha önce sahip oldukları IP’yi (mümkünse) verecek şekilde yapılandırılabileceğini belirtir. Microsoft'un dhcp servisi için varsayılan budur. Bu nedenle, nispeten kısa kiralama süreleri hala kararlı adresler verebilir. Microsoft'un sunucusundaki varsayılan 8 gün bile oldukça kararlıdır. Bir okulda, özellikle yaz aylarında kullanılmayan ekipmanlarla ilgili bazı endişeler olabilir, ancak o zaman bile, bunu bir ölçüm çubuğunuz olarak kullanın ve 90 gün gibi daha fazla bir şey için gidin ... ve hatta bu bir gerginlik gibi görünüyor.

Tabii ki, kararın hedefi olarak istikrarlı IP'lerin atılması konusunda burada atılım yapıyorum. Amaç ve kısıtlamaları öğrenene kadar, kendisine ulaşmak için kullanılan yöntemi gerçekten değerlendiremeyiz. Ama beni şüpheci renklendir.


3
“Bir okulda, özellikle yaz aylarında kullanılmayan ekipmanlarla ilgili bazı endişeler olabilir, ancak o zaman bile, bunu ölçüm çubuğunuzda kullanın ve 90 gibi bir şey için gidin.” - o zaman bile, sadece o zaman $ beverage_of_choice serinletici bir fincan rahatlatıcı geri dönmek, bu gerekmez böylece bu tür bir şey hakkında endişe verici kolları olmasıdır DHCP noktalarının Şunu unutmayın olmaz
Rob Moir

@ DJPon3, kararlı IP'ler istediklerini varsayıyor. Bu, öğrencilerin çoğu makineye oturabilecekleri okullarda yaygındır ve sıkı izleme gereksinimleri vardır.
Joel Coel

1
@JoelCoel DHCP ile kararlı IP'leri gerçekten istiyorlarsa, o zaman bir yıllık kiralamaya değil, bir rezervasyona ihtiyaçları var.
MDMarra

1
Kabul. Yine de Daha Az Emebilir.
Rob Moir

1
“Bundan daha fazlası, dhcp sunucusunu emekli etme zamanı geldiğinde ne olur? Otomatik olarak aylarca süresi dolmayan IP dolu bir okula sahip olacaksınız. Bu eski adresi kullanıyor. " ^^ Bu!
abstrask

8

MAC adreslerini değiştirmek, ağa yeniden bağlanmak ve süreyi her ~ 30 saniyede bir tekrarlamak için bir grup VM (veya hatta fiziki makine) yazdıysanız patronunuz eğlendirir mi?

Bu, 1 yıllık DHCP kirası gibi saçma bir şey duyduğumda aklıma gelen ilk fikir. Patronunuzun aptal politikasını kötüye kullanmaktan bıkmış aklımın başına geldiyse, diğer boşa vurulmuş beyinler, eğer kiralama zamanını fark ederlerse muhtemelen aynı düşünceye sahip olacaklardır. [Alay] Ama bekle, bir okulda çalışıyorsun, bu yüzden yargıdan ziyade akıllı olan bazı çocukların böyle bir dublör çekme riski çok az ... [/ alay].

Bunun teknik olarak yanlış olduğunu söyleyen hiçbir şey bulunmamakla birlikte, etrafta koşabilir ve takas dosyası boyutunu tüm 32 bit makinelerinizde 100 GB olarak ayarlayabilirsiniz. Sadece IP adreslerini boşa harcamak ve aynı şeyi makine seviyesinde de başarabilmeniz için bir ağ baş ağrısına yol açmanıza gerek yok. : /


2
LOL Şansı olsaydı, böyle bir şey yapan bir öğrenciyi görebilirim. hiç bitmeyen döngü senaryosunu yılda en az birkaç kez elde
ediyoruz

Gerçekten bu dengesiz fikrin ne kadar alakalı olduğunu anlamıyorum. Kira süresi bir hafta, hatta bir gün olsa bile, aynı öğrenci aksama süresi oluşturmak için böyle bir yöntemi kullanarak kapsamdaki tüm IP'leri kolayca tüketebilir. Her iki durumda da çözünürlük aynı olacaktır - kötü kiraları dağıtın. Daha uzun bir kiralama süresi gerçekten bununla bir ilgisi yok.
Paul Ackerman

@PaulAckerman IP adreslerine 1 yıl kira vermenin asıl olumsuz yönlerini vurgulamak ve hatta bu şekilde kötüye kullanarak herkese işaret etmek için belirli bir zihni davet etmek veya teşvik etmek dışında?
UmutsuzN00b

1
@ ÜmitsizN00b Kira zamanından bağımsız olarak aynı şeyi yapabildiğiniz zaman, bu davranışı nasıl davet ettiğini veya teşvik ettiğini görmüyorum. Kapının kilidini açık bırakmışsın demek, evini TP yapabilirim. Saldırının sorunla ilgisi yok. Patronunu neden 1 yıllık kiralamanın aptal olduğuna ikna etmeye çalışıyorsa, bu zorlayıcı bir tartışma değildir.
Paul Ackerman

5

Bir okul ağını yönettiğimde, kararlı adresler istedim (patronunun neyi hedeflediğini tahmin ediyorum), ancak uzun bir kiralama süresi ayarlamak yerine, sadece statik ödevler kullandım (DHCP rezervasyonları). Her PC ilk satın alındığında tedarik edilmek zorundaydı, o zaman MAC adresi kaydedildi ve kullanımına ve konumuna göre sabit bir IP adresi aldı.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.