VM anlık görüntüleri performansı neden etkiliyor?


27

Anlık görüntülerin doğrudan VM performansını etkileyeceği VMware KB makalelerinden birinde okudum.

Ancak ekibim bana anlık görüntülerin performansı nasıl etkileyebileceğini soruyor.

Anlık görüntülerin performans öldürücü olduğu ifadesinin ardında onlara sağlam bir sebep vermek istiyorum.

Anlık görüntülerin performansı gerçekten nasıl etkilediğiyle ilgili bir teori var mı? Sabit disk G / Ç oranı yavaş olacağı için mi?


2
Bu, okuduğunuz KB makalesi olup olmadığından emin değil. Referans olarak ekleyeceğimi düşündüm.
Aaron Copley

Yanıtlar:


28

Bir anlık görüntü oluşturduğunuzda, orijinal disk görüntüsü tutarlı bir durumda "dondurulur" ve o andan itibaren tüm yazma erişimleri yeni bir diferansiyel görüntüye gider. Daha da kötüsü, burada ve burada açıklandığı gibi , diferansiyel görüntü, anlık görüntü alındığından beri bir dosyaya yapılan her değişikliği kaydeden bir değişiklik günlüğü biçimine sahiptir. Bu, okuma erişiminin sadece bir dosyayı değil, aynı zamanda tüm fark verilerini de (orijinal veriler artı orijinal verilerde yapılan her değişiklik) okuması gerektiği anlamına gelir. Anlık görüntüleri kademeleştirdiğinizde sayı daha da artar.


2
En iyi açıklama. Siz sadece IOPS'yi iki katına çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda blok seviyesi farkını hesaplarken CPU ek yükü vardır.
Aaron Copley

3
Aaron Copley ( kb.vmware.com/selfservice/microsites/… ) tarafından bağlanan bu makaleyi okuduktan sonra bundan daha kötü görünüyor. Anlık görüntü farklı bir görüntü değildir, bu bir değişiklik günlüğüdür, bu nedenle aynı yere aynı yere 10 kez yazarsanız, görüntü boyutu yazdığınız verilerin boyutunu 10 kat artıracaktır. Bunun yerine, farklı bir görüntünün daha verimli olması gerekir, çünkü aynı konumda yeniden yazılmış verilerin üzerine yazması gerekir.
Maksimum

1
@zespri Sorun, Hyper-V de dahil olmak üzere bu tür enstantane teknolojisini kullanan tüm sanallaştırma platformlarını etkiler.
Ansgar Wiechers,

1
Bu düz yanlış. Doğru cevap için @Falcon Momot'un yorumuna bakın. Bağlantılı makale bile, diski "boş alanın tükenebileceğini" belirtir; bu, anlık görüntü almadan önce kalan alanın anlık görüntülenen diskten daha küçük olduğu ve deltadisk'in genişletmek için yeterli alana sahip olmadığı durumlarda net olduğu anlamına gelir.
Daniel

2
@AnsgarWiechers Bu cevap kesinlikle yanlıştır. Bağlantılı makale ( kb.vmware.com/s/article/1015180 ); "Anlık görüntüyle oluşturulan alt disk, seyrek bir disktir. Seyrek diskler, sanal diskin, orada bir yazma işlemiyle kopyalanıncaya kadar, yerlerinde veri bulunmadığı, üzerine yazma üzerine yazma (COW) mekanizmasını kullanır." Bunu takiben; "Bir sanal makine anlık görüntüden çalışıyorsa, alt veya seyrek diskte değişiklikler yapıyor. Bu diske daha fazla yazma işlemi yapılırsa, büyüdükçe, temel diskin boyutunun üst sınırına kadar büyür. az miktarda ek yük. "
Steve365

5

Bir VM'de bir anlık görüntü oluşturduğunuzda, bu bir Delta Disk oluşturur ve işletim sistemi orijinal VMDK yerine bu dosyaya yazar. Bu dosyaya VM_Name-Delta.VMDK adı verilir ancak sistemin anlık görüntüden önce bir dosyaya başvurması gerekiyorsa, bu işlemin G / Ç'sini artıran VM_Name.VMDK'ye başvurur. Birden fazla anlık görüntü alırsanız, orijinal VMDK yerine son anlık görüntünün son delta dosyasına atıfta bulunursunuz, böylece G / Ç artar.

Örnek.

İşletim Sistemi ---> Anlık Görüntü (Oluşturulan Dosya A) ---> (Anlık Görüntü Dosya B Oluşturuldu)

Dosya A'ya başvurmam gerekiyorsa, bunu bulmak için 3 VMDK'ye bakacak.

Ayrıca anlık görüntü alma sırasında VM'nin bellek durumunu da eklerseniz, bu tekrar bir delta dosyasıdır ve gerekirse orijinal bellek dosyalarını ifade eder.

Bir dosya oluşturulur, bu anlık görüntü işlemi sırasında oluşturulan tüm dosyaları listeler


2

Söyleyebileceğim kadarıyla, VMWare anlık görüntülerini uygulamak için yazma üzerine yazma mantığını kullanıyor. Bu nedenle, bir tane oluşturduğunuzda, VM'nizde yapılan her işlem (örneğin, çalışma zamanında neredeyse her şey), her şey esasen klonlanıncaya kadar VM'nin bir miktarının kopyalanmasına neden olur.

Bununla ilgili bir başka performans sorunu, eğer çalışan kopya henüz veriye sahip değilse (kopyaya yol açacak hiçbir şey değişmediğinden), okumaların orijinal kopyaya basmak zorunda kalmasıdır.

Anlık görüntüleri bir yedekleme olarak almak istiyorsanız ancak küçük bir performans düşüşüne tahammül edemiyorsanız, bunun yerine VM'yi klonlamayı düşünün.


Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.