Bir rota eklerken 'RTNETLINK cevapları: böyle bir işlem yok' neden CAN olabilir


23

Bu hataya birkaç kez rastladım, ancak hatanın ne anlama geldiği veya soruna neyin neden olabileceği ile ilgili henüz bir açıklama bulamadım.

Yapılandırmalarımı ya da eklemeye çalıştığım belirli rotalarımı göndermiyorum Bir başlangıç ​​için RTNETLINK) ve bu hatanın ortak / bilinen nedenleri nelerdir, böylece bunu kendim ve bir dahaki sefere çözebilirim.

# ip route add .....
RTNETLINK answers: No such process

Yanıtlar:


38

Rtnetlink, çekirdeğin yönlendirme tablolarının okunmasını ve değiştirilmesini sağlar. Çekirdek içinde çeşitli alt sistemler arasında iletişim kurmak ve kullanıcı alanı programlarıyla iletişim kurmak için kullanılır. Kaynak

Gördüğüm mesajın en yaygın nedeni, ana bilgisayar tarafından bilinmeyen bir yoldan yönlendirmeye çalıştığınız. Örneğin, LAN 192.168.56.100 ve WAN 10.0.3.15'tir. 192.168.6.1 ev sahibi tarafından bilinmediğinden ip route add 8.8.8.8/32 via 192.168.6.1sonuçlanır RTNETLINK answers: No such process.


3
Teşekkürler (Yapabilseydim çok oy kullanırdım). "Ana bilgisayar, rotadaki bir sonraki sıçramayı içeren alt ağda bir arayüze sahip olmalı" diye paragraf yapabilir miyim?
TaninDirect
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.