İş açısından kritik verileri yangına karşı nasıl korurum?


24

Web yayını envanterimizi içeren 72 sabit sürücümüz var. Sayı artıyor. Bir çerçeve binasında bulunuyoruz ve yalnızca yangından değil, yıkıcı yangından da korkuyoruz.

Sabit sürücüler için gerekli 125F'ye dayanan yanmaz kasaları fiyatlandırdım. Ücretleri çatıdan geliyor.

Sabit disklerin her birini yedeklediğimizde ve bunları bir yere bıraktığımızda ya da bir çevrimiçi yedekleme depolama şirketi ile sözleşmemiz halinde, 7,000 $ 'lık kasa maliyetine yaklaşacak bir fatura satın alabiliriz!

Verilerimizi yangın riskinden korumanın en iyi yolu nedir?


37
Site dışı yedekleriniz yok mu? Yangın riskinden daha büyük problemler yaşıyorsunuz ...
Ümitsiz

2
Şimdi bunun dışında, tam olarak ne kadar veriniz var? Sabit disklerin boyutları değişebilir, yani "72 sabit disk" bize sorunun kapsamını iyi bir şekilde anlamıyor.
Michael Hampton

18
sadece ateş? peki ya kasayı patlayan ve su basan bir nargile? kasayı taşıyan bir kasırga mı? Site içi yedeklemenin yerini hiçbir şey tutamaz. Disklerin maliyetini kasanın maliyetiyle karşılaştırmak geçersiz, onu web yayını envanterinizi kaybetme maliyetiyle karşılaştırmanız gerekir.
jqa

26
Verileriniz 7.000 $ değerinde değil mi?
psusi

2
Bir içerik dağıtım ağı daha uygun ve muhtemelen kendi kendine barındırma ve sit dışı kalma kadar düşük maliyetli olur mu; özellikle bu web yayını arşivlerinde?
JustinC,

Yanıtlar:


29

Öncelikle, verilerinizin daima site dışında bir kopyası olmalıdır. Sadece bir yangın olabileceğinden değil, doğal afet durumunda veya binanızın erişilemez hale gelmesi durumunda ne yapardınız? Verilerinizin site dışında bir kopyası olmadan, sadece bir hortumun var.

Bu nedenle, dedi ki, verilerinizin site dışı bir kopyasına sahip olmanın iki yolu vardır.

 1. Site Dışı Yedeklemeler .

  • Genellikle yedekleme kasetlerinizi tesislerinden birine götürmek için Cintas gibi bir şirketle (o alandaki büyük isim) sözleşme yaparsınız, ancak bir çalışanın bile günlük yedeklerini evinde götürmesi gibi bir şey gün hiç yoktan iyidir.

 2. Bir çeşit ortak yer tesisi.

  • Veri merkezi ya da bulut hizmeti gibi fiziksel bir site gibi verilerinizi saklamak için bir sunucunuz ya da sunucunuz olduğu başka bir yerde.

# 2'nin avantajı, felaket durumunda bir iş sürekliliği planına sahip olmanın yanı sıra, # 1 için de kullanabilmenizdir. Bir yedekleme sistemi koyabilirsiniz (umarım ana sitenizde bulunanlara ek olarak), böylece site dışı yedeklemeleriniz olur ve ana siteniz çökerse, hizmetlerinizi ortak siteden çalıştırabilirsiniz (genellikle maliyet tasarrufu önemliyse, bir miktar azaltılmış kapasitede).

Hiçbiri özellikle ucuz değildir ve yanmaz bir kasanın fiyatını çok aşabilir, ancak avantajları yanmaz bir kasadan alamayacağınız bir şey sağlamalarıdır, tüm veri kaybına karşı koruma sağlayan yanmaz bir kasayı yalnızca korur yangına karşı.

Bunun için iş vakası / karyola gerekçesi temel olarak “verilerimizi kaybedersek ne olur?” Sorusunu sormaktır. Cevap, neredeyse her zaman işsiz kalmanızdır, bu da sorumlu kişileri uygun bir yedekleme planı ve / veya birlikte yerleştirme tesisi ihtiyacına ikna etmeyi oldukça kolaylaştırır. (Çalıştığım çoğu yerde, teknolojiler onlar için onları ittiği için bile olsa, ikisi de vardı.)


4
Veya neredeyse başımıza gelen gerçek bir dünya olayı: Sunucuyu çalan biri. (Görünüşe göre sunucu, alacağı bir sonraki şey olduğu zaman bir şeyler koymak için
yeterli yer kalmamışlardır

1
@LorenPechtel Evet, yaptığımız en son gerçek dünya olayı, şehrin çoğuna güç veren 30 dakikalık bir fırtınaydı. Jeneratörümüz işe yaramadı, bu yüzden 4 gün kadar bir süre boyunca kolonya tesisimizden çıktık, elektrik binanıza geri yüklenirken. Başarısız bir siteye sahip olmanız için söylenecek çok iyi şeyler var ve düşündüğünüzden çok daha kullanışlı oluyor.
UmutsuzN00b

5
Kesinlikle. Eğer böyle bir şeyin nasıl oynanabileceğini heyecan verici bir hikaye duymak istiyorsanız, o zaman bu SE podcast bölümünü dinleyin .
Tim Pietzcker

4
Yanmaz kasalar sizi sabit disk arızasından kurtarmaz. Verileri, yedeklemeler için özel olarak tasarlanmış bir uzak sunucu konumuna kopyalamanız gerekir.
aglassman

1
Sadece açık olmak gerekirse, insanların dışarıda yedeklemeleri olması durumunda birden fazla dışarıda yedeklemeniz ve bir rotaya ihtiyacınız vardır. Her gün başka bir gün, tek "site dışı" yedeğiniz aslında Fred eve gidene kadar ofistedir. Bunu yapan şirketler gördüm, çok korkutucu.
Sirex

20

Onları Amazon buzuluna yedekleyin . Sık erişmeniz gerekmeyen şeyler için ucuz depolama. Aylık GB başına 1 cent size mal olacak. Bir dezavantajı olarak, başarısızlık durumunda verilerinizi geri almak pahalı olabilir.


2
-1. Bu, yeniden yapılanma SÜRESİ nedeniyle çalışmayabilir.
TomTom

2
+1 Bir yangın varsa, veri merkezinizi yine de yeniden oluşturmanız gerekir.
mgjk

@mgjk Gerçekten mi? Bu küçük şeyler.
TomTom

6
Amazon Buzulu'nu kullanmadan önce, verileri kurtarmak için her zaman bant genişliği ücretlerini hesaplamanız gerekir. Aslında, yedekleme maliyetlerinizi, fiziksel bir yedekleme çözümüne harcayacağınızdan daha fazla ödeyebiliyorsanız, bu o kadar da önemli değil. Glacier'da büyük miktarda veri olması durumunda, bu çok iyi olabilir.
UmutsuzN00b

1
@TomTom tamam, ofisinizi veri dolabınızla yeniden inşa etmeniz gerekiyor. Şirketiniz yalnızca bir veri dolabı için yeterince büyükse, yeniden kurulması zaman alacaktır.
mgjk

9

Veriler kritikse, yedeklemelisiniz. Yedekleme planınız, bazı bant setlerinin bant dışı ve depo dışı yedeklemelerini içermelidir.

Bunun ötesinde, tüm detaylar ... ne kadar veri? ne sıklıkla değişir? ne tür bir iyileşme süresine ihtiyacınız var?

"Web yayını envanteri" sık sık değişmeyen büyük dosyalar anlamına geliyorsa, düzenli aralıklarla teybe yedekleme işlemi oldukça kolay görünür.


3
Bantlar, saha dışı veri saklama gereksinimlerinin yönetilmesi için denenmiş ve gerçek bir yöntemdir, ancak bantlar belirli bir durum için işe yaramazsa, çeşitli başka yöntemler vardır.
Chris S,

2
Zorlukla. Kasetler hala en ekonomik, en düşük maliyetli ve en güvenli olanlardır. Yaygın olarak kullanılabilen herhangi bir alternatiften haberdar değilsiniz - başka bir binaya mikrodalga bağlantısı veya "yüksek bant genişliği düşük" bir şey olabilir. Bir zamanlar bir şirkette 2 veri merkezi kurduğunu, aralarındaki bütün arazileri ektiğini ve bu nedenle doğrudan bir fiber bağlantısı bulunduğunu biliyordum.
TomTom

Teyp kesinlikle en düşük medya maliyetine sahip olacak.
mc0e

4

72 sürücünün BOYUTU'ndan gerçekten bahsetmiyorsunuz, ancak gerçekten kritikse, en azından uzak bir yerde bir yedeğiniz olmalıdır. Medya dereceli yangın kefeleri, sahadaki verileri korumak için mükemmeldir, ancak binanız tamamen zararsa. Olduğu gibi, kasa da dahil olmak üzere her şey gitti. Site dışı veya çevrimiçi yedeklemelerden yararlanmaya başlarsanız, bina / veri merkezlerinin sizin için yeterince yakın olmadığından ve her ikisinin de aynı anda imha edilebileceğinden emin olun.


3

Hayal etmeniz gerekir: Verilerimin bir bölümüne erişemezsem ne olur? Genelde bu, işsiz kalmanız anlamına gelebilir! (Başarısız olan küçük kısmın örneğin şirketinizin çalışması için gerekli temel veriler olmayacağı umuduna güvenemezsiniz.)

Muhtemelen ihtiyacınız olacak:

 • veri fazlalığı (yani, verilerinizi en az 2 ayrı disk yığını üzerinde veya disk üzerinde bir sürümünde veya başka bir kasette veya bunların bir kombinasyonunda bulundurun)
 • konum fazlalığı (örneğin, birincil konumunuzda yangın / hırsızlık / sabotaj / taşkın /?

Her ikisini de birleştirebilirsiniz, ancak site dışı işleri almak genellikle biraz zaman alır (site dışında bir ofise sahipseniz veya bir şekilde bu siteye erişim sağlamazsanız, site dışı yedekleme sağlayıcılarınızı kontrol edin)

Artıklık ihtiyacı hakkında:

Sabit Sürücüler (aslında herhangi bir depolama ortamı) yaşlanır ve bazıları kusurludur ve bazıları kırılır (örneğin, bir tornavidayla veya başka bir sürücüye hafifçe vurulursa, bunları rafta saklarken, disk yüzeyini çizebilecek kadar G verebilir), ve bu ya şimdi ya da yeterince uzun olmayan bir zaman diliminde başarısızlığa neden olacaktır). Yedek medya: Hangi araçlar olacak zaman bilmek için hiçbir araçlarla yıl içerisinde, gün içinde bazı diğerlerini başarısız.

Bir şeyin ne zaman yanlış gideceğini bilemezsiniz, ancak riskleri değerlendirebilirsiniz (kesin bilgi vermemek, ancak neyin yanlış gidebileceği hakkında bir fikir edinmek ve neden fazlalık ve diğer ortamlara düzenli transfer ile önlemenin iyi olduğu hakkında önceki ortamlar başarısız olmadan önce):

Benzer diskleriniz olduğunu ve 2 yıl içerisinde 1 başarısız olma ihtimalinin% 5 olduğunu söyleyebileceğinizi düşünün.

P(one disk fails within 2 years)=5%=0.05

P(that disk won't fail within 2 years)=0.95
P(you have n disk, 0 disk fails within 2 years)=(0.95)^n
P(at least 1 disk amongst n fails within 2 years)=1-(0.95)^n
 if n=72 (you have 72 disks), P=1-0.95^72=1-0,024894281=0,975...=more than 97% 

Türkçe: eğer 72 diskiniz varsa ve tek bir diskin 2 yıl içerisinde% 5 arızalanma olasılığı olduğunu söylerseniz, o zaman 2 yıl içinde% 97'den fazla disk arızası yaşarsınız. Bu kesinlikle kesin değil, ancak işlerin yanlış gittiğini ve genellikle beklenenden daha hızlı olabileceğini göstermeli ...

Sizi daha fazla "korkutmak" için şunu söyleyebiliriz: P (bir disk 20 yıl içinde arızalanır) = 0.99 (20 yıl bir sürücü için uzun bir zamandır. Çalışsa bile, bunları okuyacak cihazlar mümkün olmayabilir. onları idare etmek için)

P(that disk won't fail within 20 years)=0.01
P(no disk amongst n fails within 20 years)=(0.01)^n=0
P(at least one disk amongst n fails within 20 years)=1-(0.01)^n=1=100% (or so close to 100% that it doesn't matter)

Tüm bunlara ek olarak: aynı satıcıdaki tüm sürücüleri satın alırsanız, P (bir diğerinin arızasından sonra bu disklerden biri arızalı) çok yüksek, P'den (bir disk arızalı) çok daha yüksek: diskler benzer şekilde kurulur, yani eğer biri başarısız olursa, aynı partideki diğerlerinin aynı anda başarısız olma ihtimalleri yüksek (veya çok yüksek)!

Bu yüzden tavsiye ederim:

 • en az 2 ayrı şeyde yedekleme (2 ayrı satıcıdan 2 x 72 hd veya hd ve kasetler?).
 • En az birini (mümkünse, henüz başka bir) başka saklanan yedeği var kasaba . Bunu her n günde bir (en az haftada bir) güncelleyin, böylece birincil depolamanın başarısız olması durumunda yedekleme süresine geri dönebilirsiniz (yani: birincil depolamanın başarısız olması durumunda geçen hafta verilerine geri dönebileceksiniz) bu hafta)
 • kontrol (Yani, düzenli yedekleme yapmak da henüz-başka-yedekleme ortamı çok kopya ayda bir kez en az bayt başına her şey bayt okuma, onları kontrol edin. İyi bir vakit için.)
 • en az 2 kişinin bu konuyu bildiğinden emin olun ve harici yedekleme gerektiğinde verilerin alınmasına yardımcı olabilir.
 • vb.

1

@ Longneck'in önerisine benzer, ancak biraz farklı: Amazon S3'e yedekleme veya Google Cloud Storage, vb. (Verileriniz için sıcak bir yedekleme arıyorsanız, Amazon’un Buzulu'NU kullanmamanızı öneririm, çünkü Glacier'den hızlı veri restorasyonu. Glacier'ın geri alma ücreti hakkında daha fazla bilgi için Hacker News hakkında büyük tartışma var .)

Amazon S3 , yeni başlayanlar için size GB başına 0,095 dolar tutuyor (GB başına 0,154 dolardı, ancak Amazon bunu bir hafta önce düşürdü). Google’ın Cloud Storage ve diğer hizmetleri muhtemelen aynı fiyat aralığındadır.

Maliyete ve "sonsuz büyüyen depolamaya" ek olarak, aynı zamanda ince taneli ACL ve verileriniz için izin alırsınız. Amazon ACL kontrolü için IAM sunuyor ve diğer sağlayıcıların da benzer kontroller sunduğundan şüpheleniyorum.

Son olarak, bu bulut depolama hizmetleri, verilerinizle okuma / yazma ve başka şeyler yapma konusunda size gerçekten güçlü API'ler sunar. Bunu, bazı yedekleme görevlerini otomatikleştirmek için yararlı bulabilirsiniz.


0

Bantlar teknenizi kürek çekmiyorsa, diske yedeklemeyi deneyin.

İki disk dizisi daha satın alın ve bunları darbeye bağlı seyahat kutularına yerleştirin. Onları fiber benzeri çok fazla bant genişliği olan bir şeyle bağlayın.

Onları yerinde döndürürsünüz, onlara yansıtırsınız ve saha dışında güvenli bir depolama tesisinde saklatırsınız.

Teyp yedeklemesine benzer, ancak veri hacimlerinize ve haftada veri üretim hacminize bağlı olarak daha pahalı olabilir.


0

Sorunuza başka bir alternatif önermek istiyorum. Elbette, site dışında bir yedeğiniz olması gerekir, bu nedenle size fazlalık verir. NAS tipi bir sürücü yuvası buldum, Synology adında bir şirket tarafından sürücü bölmelerinin birçok sürümü var, sadece sizin için uygun olanı bulmanız gerekiyor.

En iyi bölüm, bu sürücülerin bir şirket dışı konumda bile birbirlerine RSYNC yapabilmeleri ve blok düzeyinde bir yedekleme yapabilmeleridir, böylece yalnızca bir dosyadaki değişiklikler gerekli değilse tüm dosya yedeklenir. Bu nedenle verileriniz esas olarak başka bir yere kopyalanır ve yedeklemeler zaman ve bant genişliğini alır. DS1812 + cihazını beğendim ancak daha büyük kuruluşlar veya daha hızlı ihtiyaçlar için daha hızlı sürücü yuvalarına sahipler. Aşağıdaki şirket sitesine bir link yapıştıracağım:

http://www.synology.com/us/index.php

Umarım bu size yardımcı olur, iyi şanslar.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.