Windows Management Framework 3.0'ı kurmalı mıyım?


32

Bunu herkese BÜYÜK BİR CAVEAT olarak gönderiyorum . Standart bir soru-cevap olmadığını biliyorum, ancak bunun her Windows yöneticisinin bilmesi gereken bir şey olduğunu düşünüyorum. Büyük Sorunlara düşme riski çok yüksektir.

Microsoft, Windows Management Framework 3.0Windows Server 2012 ve PowerShell 3.0 gibi yerel bazı güzel şeyler içeren ve WMI, WinRM ve diğer yönetim teknolojilerindeki birçok iyileştirmeyi içeren Windows Server 2008 ve Windows Server 2008 R2 sistemleri için piyasaya sürüldü .

Windows Update isteğe bağlı bir güncelleme olarak reklamını yapıyor .

Sunucularıma kurmalı mıyım?


Güncelleştirme: 2012-12-19 itibariyle, çeşitli ürünlerle (burada tartışılanlar da dahil olmak üzere) büyük uyumluluk sorunlarının birden fazla kullanıcı tarafından bildirilmesinden sonra Microsoft, Windows Update'ten güncelleştirmeyi kaldırmıştır .

Yanıtlar:


29

Kısa cevap: HAYIR , gerçekten ihtiyaç duymadığınız ve ne yaptığınızı gerçekten bilmediğiniz sürece .

WMF 3.0'ın , en azından bu ürünler için daha fazla güncelleme yapılıncaya kadar Exchange Server (hem 2007 hem de 2010) ile uyumlu olmadığı bilinmektedir ; Ayrıca, bu henüz resmi olarak belgelenmemiş olsa da, SharePoint 2010'da büyük hasara yol açtığı ve Small Business Server 2008/2011'i bozduğu tespit edildi .

Ayrıca, kişisel olarak System Center Configuration Manager 2012'yi tamamen ve tamamen yok etmeyi ve kurulumdan sonra WMI hizmetinin mevcut olmadığına dair yüksek sesle şikayetler ile başarısızlığa uğramak için hem kurulumu hem de SQL Server 2008 R2 Yapılandırma Yöneticisini kırdım. (aslında iyi çalışıyor olmasına rağmen).

Son fakat en az değil, WMF 3.0 kurulduktan sonra, kaldırması çok zor olabilir, çünkü kaldırıcısı tamamen başarısız olma şansına sahiptir, sunucularınızı kaldırmak için genellikle tam bir işletim sistemi yeniden yüklemesi gerektiren tutarsız bir durumda kalır ve tekrar koşuyorum.

Bu güncellemede çok, çok , çok dikkatli olun.


Güncelleme: birbirinden farklı programlarla bilinen uyumluluk sorunları, bu WMF 3.0 kutu yükleme gibi görünüyor (?? Bazen sıklıkla her zaman?) Tamamen WMI yok . Peki, bu kesin bir şey neden yükledikten sonra neden artık işe yaramaz görünüyor açıklıyor ...


10

Hayır, haftasonu Exchange 2010 güncellemelerinin ortasında biraz bitirdim.

Exchange ortamımı tekrar çevrimiçi duruma getirmek için bu blogdaki ipuçlarını kullanarak paketi kaldırdım.

Bunun, çoğu ortam için gerçekten uygulanabilir bir güncelleme olmadığı açıkça görülüyor.


6

Onlarca sunucuya kurdum ve hiçbir zaman bir sorunum olmadı. Ancak hiçbirinde Exchange, Sharepoint, SBS veya SCCM yoktu.

Çoğunlukla yalnızca IIS ve SQL. Çok fazla PowerShell kullanıyorum ve Sürüm 3'ü seviyorum. PowerShell 3'ü Windows Management Framework 3.0 olmadan almanın bir yolu olduğunu sanmıyorum.

Sanırım sunucularınızda başka neler olduğuna bağlı.


4

Bunun için resmi bir destek beyanı var:

Desteklenen İşletim Sistemi Windows 7 Service Pack 1, Windows Server 2008 R2 SP1, Windows Server 2008 Service Pack 2

ÖNEMLİ: Windows Management Framework 3.0 şu anda aşağıdaki uygulamalarla uyumlu değildir:

  • System Center 2012 Yapılandırma Yöneticisi. Daha fazla bilgi için, bkz. KB 2796086.

  • Sistem Merkezi Sanal Makine Yöneticisi. Daha fazla bilgi için, bkz. KB 2795043

  • Microsoft Exchange Server 2007 ve Microsoft Exchange Server 2010. Daha fazla bilgi için, bkz. Exchange 2007 ve Exchange 2010'da Windows Management Framework 3.0.

  • Microsoft SharePoint 2010. Daha fazla bilgi için, bkz. Windows PowerShell 3.0 ve SharePoint 2010.

  • Windows Small Business Server 2008 ve Windows Small Business Server 2011. Daha fazla bilgi için, bkz. Windows Small Business Server 2008/2011 Standardında Windows Management Framework 3.0 uygulanabilirliği.

Bu açıklama, burada Sistem Gereksinimleri bölümünün altındaki indirme sayfasında bulunur : http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=34595


Kısacası, evet, bundan yararlanacağınız takdirde desteklenmediği yerler dışındaki her yere kurun.


0

Hayır. Temel ilkeler ... kesinlikle ihtiyacınız yoksa ... yüklemeyin. WMF, bazı kurulumların önkoşuludur, örneğin: PowerShell 2/3 uzaktan. Daha az kurulum, daha az bağlantı noktası açık, daha küçük saldırı yüzeyi ve daha az düzeltme eki.


1
Ancak bu ilke, MS’in AU’ya ve WSUS’ye attığı her şeyi kurma konusunda ne yazık ki çok yaygın olmayan uygulamalarla çelişiyor.
mfinni

0

Bunu, 2008 R2 sunucusuna yükleyebilirsiniz - SQL Server 2008 ile birlikte sorunsuz bir şekilde çalıştırıyorum. Her ne kadar WMF 3'ü Exchange 2007 ve Windows Server SBS 2011'e yüklerken sorun yaşadım. WMF 3.0 Exchange yönetim konsolu kurulduktan sonra koşmak. Bundan sonra, internette Exchange ortamında kullanmamanız gerektiğini okudum, ancak onu basitçe kaldırdım appwiz.cplve yeniden başlattıktan sonra Exchange yönetim konsolu sorunsuz bir şekilde çalışmaya başladı.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.