Kurumsal SAS disk muhafazaları neden bu kadar pahalı görünüyor?


30

Bunun Kurumsal Depolama Neden Bu Kadar Pahalı Olduğunun bir kopyası olduğuna inanmadığımı belirterek başlayacağım. .

Benim sorum özellikle SAS sürücü kasası ve masraflarını haklılıkla ilgili.

Bahsettiğim muhafaza türlerine örnekler:

  • 1 HP D2700
  • 2 Dell MD1220
  • IBM EXP3524

Yukarıdakilerin her biri, yaklaşık 24 X 2.5 "sürücü alanı olan, 2U doğrudan bağlı bir harici SAS sürücü kasasıdır.

Çıplak muhafaza hakkında konuşuyorum, sürücülerden değil. Kurumsal sınıf sabit diskler ile tüketici sınıfı arasındaki farkın farkındayım.

"Top park" fiyatlarına örnek olarak, HP D2700 (25 X 2.5 "sürücüler) şu anda herhangi bir sürücü olmadan 1750 dolar civarındadır (Amazon ABD’de Aralık 2012’de kontrol edilmiştir). CPU, RAM, anakart, SAS RAID denetleyicisi, ağ ve 8 X 2.5 "sürücüler için yuvalar.

Depolanan teklif edilen bir sunucu için maliyet dağılımı ile müşterilere veya yönetime sunarken, (pasif olmadığım sürece) esasen pasif olduğu göz önüne alındığında, kasanın önemli bir öğe olması garip görünüyor.

Benim sorularım:

  1. SAS sürücü kasasının bileşenlerini yanlış mı anladım? Güç kaynağı, SAS kablolaması ve birçok sürücü için alan içeren pasif bir muhafaza değil mi?

  2. Maliyet, özellikle de bir sunucuya kıyasla görünüşte bu kadar pahalı. Bir kasanın sahip olmadığı tüm bileşenleri göz önüne alındığında (anakart, CPU, RAM, ağ, video) Bir kasanın önemli ölçüde daha az pahalı olmasını beklerdim.

Şu anda müşterilerimize sunucu önerileri yaparken stratejimiz, muhafazaların fiyatı nedeniyle harici bir sürücü muhafazası önermekten kaçınmaktır. Bununla birlikte, birinin temel sunucuya fiziksel olarak yeterince sığamayacağını ve müşterinin bir SAN veya NAS'a sahip olmadığını varsayarak, bir mahfaza makul bir seçenek olabilir. Müşteriye, muhafazanın neden bu kadar pahalıya mal olduğunu açıklayabilmek güzel olurdu.


7
+1. Bu, SAS arka uçak teknolojisinin yanlış anlaşılmasına dayanan geçerli bir teknik sorudur. Sonunda, teknik bir soru: “yanlış pasif arka uçlar değil, neden yanlış pasifliğe dayanan pasif arka uçaklar bu kadar pahalı?”
TomTom

2
@ TomTom Aktif ve pasiflerin yanlış anlaşılması önemsizdir. Bu harici birimler, içinde mevcut olan diğer "kurumsal" özellikler nedeniyle $$'e maloluyor. Özellikle HP kasasında, D2600 / D2700 kasaları P2000 SAN birimlerinin kapasitesini artırmak için de kullanılıyor.
beyaz olan

1
SuperMicro tekliflerini kontrol edin. Boğanın konuştuğunun farkındasın. Bunların SOme maliyeti ve değerli "kurumsal özelliklerin" hiçbiri mevcut değil. Bilgisayarınıza 8.2.5 için 2x5.25 taşıyıcısını takın - 400 USD Yedek hot-fan fanları yok, güç kaynağı yok (disk sürücülere giren hoş 4 pinli konektörleri alır). Hala 400 USD. Bu arka panel.
TomTom

Yanıtlar:


18

SAS etkin. Bu bir ağdır. 24 sürücü muhafazasında muhtemelen 3 arka plan var, her biri 8 sürücü kullanıyor, zincirleniyor ve bunların tümü AKTİF. Tam bir SAS Yönetim yongasına sahiptir. Gibi, bir işlemci var, bazı RAM, bu arka planların her birinde Firmware var.

SuperMicro 5.25 "ile 2.25" arası bir muhafaza satar (iki adet 5.25 inçlik yuvaya yerleştirilir) ve yaklaşık 400 USD tutarındadır. Bu şey gerçekten "sadece güç kaynağı olan pasif bir arka panel" değildir.

Bu yüzden SAS böyle ölçeklendirilir - ancak bu, özellikle üretim hacmi yıldız olmadığından, bu şeylerin pahalı olduğu anlamına gelir.

Bunlardan birinin özelliklerini öğrenin ve üzerlerindeki çipin ne yaptığını görün - bu, düşük uçlu bir USB Kasasından ya da onun gibi bir şeyden çok uzak. Ve bunların üretim hacmi Tür düşük olduğundan - bir Hugh Fiyat alırsınız. Üzgün, ama bu böyle. Muhtemelen "Mümkün olduğunca çok olsun" (disk bilge) iyidir. Örneğin SuperMicro - yaklaşık% 60 daha fazla Para için 24 Slot veya 88 Yuvalı 4U raf çantası alabilirsiniz.


24 sürücülü / 25 sürücülü bir muhafazanın üç arka planı olabilir ... ancak gerçekte OP'nin sağladığı örnekler üzerinde sadece bir arka panel var. Gömülü bir SAS genişletici çipi ile donatılmıştır. Belirli bir abonelikten çıkma söz konusu ( ana bilgisayardaki tek bir 4 şeritli SAS SFF-8088 harici konektöre yoğunlaştırılmış 24/25 bağlantı noktaları ), ancak hepsi bir ünitedir.
ewwhite'de

1
AH, benim durumumda değil. 3 farklı fişe sahibim. Ve 2 x 3 şeritli SAS. Üzgünüm.
TomTom

9
Bu "yüksek fiyat" mı, "büyük fiyat" mı, yoksa bir kombinasyon mu?
Dietrich Epp

1
@ DietrichEpp Ben yorumunuzu meşru bir şekilde lol'ed ... Aynı şeyi düşünüyordum
Paccc

@ DietrichEpp kesinlikle ucuz değil.
Vincent Vancalbergh

21

Bu kalemlerden alıntı yaptığınız yeri yeniden değerlendirin ve gerçekçi alım fiyatlarının ne olduğunu görün.

HP StorageWorks D2700 ve D2600 muhafazalarını sık sık yerleştirir ve bunları HP'ye özgü sürücülerle doldururum. Her ana birim için (diskler olmadan) 1000 ABD dolarından az ödeme yapıyorum. Gerçek maliyet, disk sürücülerinde. Bunlar genellikle kasanın tamamen veya yarı dolu olduğu paketlerde bulunur.

Ancak muhafaza birimlerini ve neden yaptıkları masrafa neden merak ettiniz ...

  • Yedek güç kaynakları ve fanlar.
  • Arka paneldeki SAS genişletici mantığı.
  • Çok yollu (MPIO / MPxIO) için çift bağlantı noktalı SAS disklerini barındırmak için uçtan uca çift yollu yedek denetleyiciler (veya G / Ç modülleri).
  • SCSI muhafaza hizmetleri (SES) sensörleri.

Bu özellikler, muhafazayı daha güvenilir kılar, böylece bunları aynı türden artıklıklara sahip sistemlere ekleme riski daha düşük olur. HP D2700 ve D2600 muhafazalarının özel durumunda, HP P2000 SAN teklifiyle eşlenecek olan genişletme birimleri olarak kullanılmak üzere de sınıflandırılır . Dolayısıyla, kısmen yüksek kullanılabilirlik özelliklerinin mevcut olmasının nedeni budur.

çalışan bir HP D2700 JBOD muhafazasına ve bir NexentaStor arayüzünde SES ile izlenen bileşenlere bir örnek : fanlar, güç kaynakları, G / Ç modülleri (denetleyiciler) ve diskler görüntü tanımını buraya girin

Seçeneklerinizi de anlayın. Harici JBOD ünitelerini yalnızca kasaları basamaklandırırken kullanıyorum ve belirli bir doğrudan bağlı depolama kapasitesine ihtiyacım var. Paylaşılan depolama daha esnek olduğu için bu kapasiteye (25+ disk) bakan çoğu kişi SAN bölgesinde olacaktır. Tek tek sunucuların içine çok sayıda disk yerleştirmeye odaklanmayacaklardı.

Bununla birlikte, sizin için uygun bazı iyi dahili depolama seçenekleri vardır. (HP örnekler, ancak bu diğer üreticiler arasında tutarlı)


-1. Asıl gerçeği kaçırdınız: SAS, OP'nin düşündüğü gibi "pasif arka panel" DEĞİLDİR, oldukça karmaşık ve düşük üretim hacmine sahip gömülü bir Sistemdir (bu Denetleyicilerdeki Firmware'i gerçekten yükseltebilirsiniz). Bu maliyeti yükseltir - CPU (orada 3 tanesi aslında), RAM vb
TomTom

Cevabınız için teşekkürler. "Yedekli denetleyicileri" açıklayabilir misiniz? Yanlış anlamadığım sürece SAS denetleyicisi, kasanın değil, sunucunun bir bileşenidir. Muhafazada ayrıca bir denetleyici var mı? Öyleyse, bu, sunucudaki denetleyiciyle nasıl karşılaştırılır?
Sam Elstob,

@ Tom Tom Kurumsal JBOD birimlerinin arka panelinde bir genişletici olduğu belirtildi. Kontrol cihazlarında da bir mantık var. Fiyat farkının temel nedeni olan SUM yüksek kullanılabilirlik, SAS anahtarlama protokol mevcut olduğunu değil gerçeğini listelenmiş özellikleri.
ewwhite

Aslında hayır. Bazı mikro atx makinelerinde bulunan SAS arka panellerimde bunlardan hiçbiri yok - fazladan sıcak onarılabilir fan yok, güç kaynağı yok (bir bilgisayardan çekiyor) ve STILL birim başına 400 USD. Bunlar 2x5.25'te 8x2.5, SUperMicro. Onları kontrol et. SAS arka planları maliyeti.
TomTom

1
@SamElstob Bahsettiğiniz D2700 ünitesinde, muhafazanın arkasında iki kayar kontrol ünitesi bulunur. Ekli sunucuda kullandığınız ana bilgisayar adaptörüne bağlı olarak aktif olarak aktif bir kurulumda kullanılabilirler. Akıllı Dizi denetleyicisi kullanılıyorsa, mantık ve RAID işlemi ana sunucuda gerçekleşir. JBOD içindeki çift kontrolörlerin amacı, içinde bulunan çift portlu SAS disklerine her iki yolu sağlamaktır.
ewwhite'de
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.