Birisi benim için Ubuntu (Debian) dağıtımını netleştirebilir mi?


35

Bir Ubuntu 8.04 LTS sunucum var. Bunu yaptığımda , "geri tutulan" ( "aşağıdaki güncellemeler geri tutuldu" ) olan birkaç paket varapt-get upgrade . Anladığım kadarıyla apt-get dist-upgradebu paketleri yükseltmek için bir şeyler yapabilirim , ancak bazı endişelerim var:

 1. Bunu yaparsam dist-upgrade, 8.04'ten daha yüksek bir sürüme yükseltir miyim (sanırım 8.10)? Öyleyse, 8.04'ün "Uzun Süreli Destek" (LTS) olmasının amacı nedir?

 2. Bu "tehlikeli" bir işlem mi? Paketlerin saklandığını sanıyorum çünkü güvendikleri yeni paketler var. Does dist-upgradesadece yeni paketler çekin ve oldukça basit bir yükseltme yapmak veya içine bakmak için orada uyarılar vardır?

Yanıtlar:


57

Apt-get upgrade komutu paket eklemez veya çıkarmaz. apt-get dist-upgrade , paketleri gerektiği gibi ekler veya kaldırır.

Apt-get dist-upgrade komutu , kaynaklarınızı (/etc/apt/sources.list) daha yeni bir sürümde gösterecek şekilde güncellemediğiniz sürece, sizi otomatik olarak bir sürümden diğerine yükseltmez.

erkek apt-get

upgrade
  upgrade is used to install the newest versions of all packages 
  currently installed on the system from the sources enumerated 
  in /etc/apt/sources.list.

dist-upgrade
  dist-upgrade, in addition to performing the function of upgrade, 
  also intelligently handles changing dependencies with new versions 
  of packages;

Yükseltme işlemine karşı bir yükseltme yapılırken dikkat edilmesi gereken özel endişeler var mı?

Çoğunlukla, sisteme güncellemeleri uygulamak için her zaman apt-get-up'a gidiyorum. Elbette hangi paketlerin eklendiğine veya kaldırıldığına tam olarak dikkat edin. Sıklıkla bu, önceki ile uyumlu olmayan daha yeni bir çekirdek gibi bir şey eklendiğinde olur ve modülleri yeniden derlemeniz gerekir. Kendi başınıza yapmak zorunda olduğunuz bazı çekirdek modülünüz varsa, onu yeni çekirdek için derlediğinizden emin olmanız gerekebilir. Her çekirdek güncellemesinden sonra ağ sürücüsünü yeniden derlemem gereken, stok çekirdeği tarafından desteklenmeyen ağ arayüzlerine sahip birkaç sistemim var.


Teşekkürler, umduğum şey buydu. Yükseltme işlemine karşı bir yükseltme yapılırken dikkat edilmesi gereken özel endişeler var mı? (biri diğerinin yerine geçmez, sadece bilmem gereken başka bir şey olup olmadığını merak ediyorum)
Boden

Dağıtım yükseltmeyi çalıştırdığınızda, ne yapacağının bir özetini alacaksınız (yükseltme için paketler, yeni paketler, silinecek paketler). eğer bir şey varsa, neyin silindiğini izleyin. /etc/apt/sources.list dosyanızı değiştirmediyseniz, çok büyük bir şey olmamalıdır.
brad.lane

2
Sadece tamamlanma aşkına. Kullanılabilir olduğunda bir sonraki LTS sürümüne geçmek için, 8.04 yüklemenizin güncel olduğundan emin olduktan sonra aşağıdaki komutları çalıştırmanız gerekir. sudo apt-get install güncelleme yöneticisi çekirdeğini ve ardından sudo do-release-upgrade komutunu kurun.
3dinfluence

2

yükseltme ve dağıtım yükseltme gerçekten debian terimleridir. Debian'da kararlı bir sürümde değişiklik yapmak (yükseltme olarak çok önemli bir şey içermez) ve sürümler arasında dolaşmak için yükseltme yapmak için yükseltme kullanırsınız. dis-upgrade, kaldırmanın gerekli olmadığını varsayarak yükseltme ile aynı sonuçlara sahip olmalıdır.

Sürümler arasında gidip gelmek, kaynakların listesini yeni sürümde gösterilmesini gerektirir.

Ubuntu aynı ultra muhafazakar sürüm modeline sahip değil, bu nedenle terimler temiz bir şekilde eşleşmiyor - sürümler arasında gidip gelmediğiniz sürece genel olarak yalnızca yükseltme özelliğini kullanmak istersiniz; bu durumda kendi yükselticisini kullanın -Yükselt.


you'd generally just want to use dist-upgrade unless you're going between releases, in which case you use the upgrade script. Bence Kaptan Segfault, bunun tersine demek istediniz: - genellikle sürümler arasında gidip gelmediğiniz sürece yükseltme kullanmak istersiniz, bu durumda dis-upgrade komut dosyasını kullanırsınız.

2
Ubuntu'nun yükseltme yapmak için ayrı bir programı var. Bunu bültenleri almak için apt-get yerine kullanırsınız.
Kaptan Segfault

Lütfen bu ayrı programı nerede bulabilirim?
starbeamrainbowlabs 13:14

@starbeamrainbowlabs olarak adlandırılan sürüm yükseltme yükseltmesi , ayrıntılar için erkeğin sürüm yükseltme yükseltmesini kontrol edin
isync

@isync Doğru. Bunu biliyordum - yorum net değildi, bu yüzden temas kurmadığım başka bir emir olduğunu düşündüm. Teşekkürler!
starbeamrainbowlabs
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.