Bir sanal makineyi başka bir sanal makinenin içine kurmak mümkün müdür?


30

Sanal makineler latley ile oynuyordum ve sanal bir makineyi sanal bir makinede çalıştırabilir miyim acaba?
Mümkün mü?
Pratik mi


3
Pratik bir sebep, sunucu kiralıyor olmanızdır. Sunucunun fiziksel mi yoksa sanal mı olduğu önemli olmamalı - bu benim sunucum. Ve eğer sunucuma VirtualPC veya Virtual Server kurmak istersem: bu benim işim.
Ian Boyd

2
Bu gerçekten pratik bir sebep değil, çünkü bir VM'nin içine bir VM yüklemenin "pratikliği" sonuçta seçilen bu HW + SW platformunda bu yeteneğin uygulanmasının "pratik" olmasına bağlı olacaktır. Sırf birinin "yapmak" istemesi onu pratik yapmaz.
Joe Internet

1
Neden birisinin bunu yapmak isteyebileceğini merak eden biri için, işte benim sebebim, bunun “gerçek dünya” bir sebep olmadığını ve gerçekten bunlardan birini düşünemediğimi itiraf ediyorum. RHCSA sınavı için çalışıyorum ancak donanım sanallaştırması olan bir sisteme erişimim yok. Bu nedenle, bunu bir Amazon AWS örneği olarak çalışan bir RHEL sanal makinesinde gerçekleştirmeyi umuyordum. AWS makinesi (neredeyse kesin olarak) sanal bir makine olduğundan, KVM'yi çalıştırmak için yuvalanmış VM'ler gerekir.
Stephen C

Yanıtlar:


27

Yuvalama VM'leri, sonsuza dek IBM Mainframe donanımında yapılmış bir şeydir. Bu donanım, süreci çok verimli kılmak için birçok şey yapar. VM'lerin isteğe bağlı bir derinliğe yuvalandırılmasını sağlayabilirsiniz ve çok iyi çalışır.

Çok geçmeden PC donanımı bunu zorlaştırdı. VMware'in web sitesindeki bir belge bunu tartışıyor, ancak asıl önemli olan VM'leri 2 derinlemesine yuvalandırabilmeniz, ancak yalnızca gerçek donanım sanallaştırmasını (VT-x veya AMD-V) destekleyen çok modern bir donanıma sahip olmanız ve ikinci VM derinliği olmalıdır. eski stil BT / ikili çeviri stili sanallaştırma çalıştırıyor. Ayrıca, konuklara koştuğunuz sanal monitörlerde de ciddi kısıtlamalar var.

Söylemeye gerek yok, desteklenmiyor ve uzaktan tuhaf bir şey yaparsanız (ESX'in altındaki Hyper-V gibi) gerçekten de lapa lapa olmasını bekliyorum. Performans istikrarlı olup olmadığına bakmaksızın iyi olmaz.


2
Bu belge, sanat eseri gibi, yazıldığından bu yana önemli ölçüde değişmiştir. Bu cevap yazıldığı gibi bugün gerçekten geçerli değil. Güncellemeyi düşünün.
Michael Hampton

1
@MichaelHampton Yorumlarınız çok şüpheci ve iyimser; güncellenmiş bir cevap veya bir link verebilir misiniz?
ILMostro_7

İşte bir bağlantı var fötr wiki nasıl etkinleştirileceğini açıklayan sayfaya iç içe Virt içinde KVM .
ILMostro_7

1
Sadece onay için - MS'ten Hyper-v teklifi geldiğinde, iç içe VM'nin tarihe kadar desteklenmediğine inanıyorum.
RBT

2

Evet yapabilirsin. Örneğin, Linux'ta, Xen'i OpenVZ, VirtualServer veya başka bir VM sistemi çalıştıran birden fazla VM ile çalıştırabilirsiniz. Amacınıza bağlı olarak bu kesinlikle mümkün ve aynı zamanda çok pratik.

Bunu yapmak için düşünebilmemin bir nedeni, tek bir fiziksel makinede birden çok sunucu çalıştırmak. Tek bir VM hiyerarşisi düzeyinde mi yoksa birden fazla mı olarak çalıştırdığınız, kaynak yalıtım planınıza bağlıdır.


2

Belirli bir şeye ihtiyacınız varsa, mirası söyleyin, sistemi sanallaştırmak için her zaman yazılımda yapabilirsiniz, yuvalama o zaman sorun olmaz. Qemu'yu deneyin, 2 seviye derinlikte yaptım, ancak daha derine gidebilirsiniz, performans muhtemelen işe yaramaz hale getirecek. BTW, PC mimarisi, IBM tarafından yapılan bir kadındı ancak bugün için kullanılanlara kıyasla tamamen farklı kullanımlar için.


1

Sanallaştırma paketlerinin çoğunun VM'de VM çalıştırmanıza izin vereceğine inanmıyorum. VMware'in bir VM'ye kurulup kurulmadığını görmek için ne zaman yükleneceğini kontrol edeceğini biliyorum ve umarım diğer ürünler de aynı şeyi yapar. Gerekli VM talimatlarının, ikinci VM'ye ulaşmak için donanıma kadar çalışan donanımdaki hiper yönetici tarafından verileceğini sanmıyorum. İşe yaradıysa, karşılığında hiçbir şey almadan ek yükü eklersin.

Pratik olup olmadığına gelince - nedenini anlamıyorum. Başka bir VM'ye ihtiyacınız varsa, onu zaten çalıştırdığınızın yanında çalıştırabilirsiniz. Başka bir sanal makine içinde çalışan bir sanal makinenizin olması gereken bir durumu hayal edemiyorum. Bazı kaynakların orantılı bir kazancı olmayan ek yük, bu pratik değildir.


1

Evet. Sanal bir makinede VMware ESX / vSphere'i çalıştırmanın bile yolları vardır. Neden pratikte istediğini bilmiyorum, ama yapıldı.


Bir VM'de ESX'i test etmek isteyen insanlar gördüm, ancak yükleme yalnızca normal yükleme yönteminden sonra ek çalışma gerektiriyor. Kutudan çıkan bir şey değil.
baumgart

1

Evet, CAN, ama pek çok şey gibi yapman gerektiği anlamına gelmez. İçinde başka bir sanal ESX sunucusu olan sanal bir makineyi çalıştıran sanallaştırılmış bir ESX sunucusu gördüm. Sadece yapılıp yapılmadığını (ve yapabileceğini) görmek için yapılan bir testti. Gerçekten tavsiye etmem.


1

Sanallaştırma tekniğine bağlıdır. UML gibi "gerçek" sanallaştırma olmayan çözümler kullanırsanız, içlerinde VMWare, yani çalıştırabilirsiniz. Veya bu konuda kendileri.

UML tabanlı kurulumlar VMWare VM'lerinde ve diğer UML tabanlı kurulumlarda (hatta yuvalanmış) çalışabilir. Performans ölçüleri yine de güzel olmayacak!


1

Evet, mümkün ama gerçekten yavaş.

Sınırlı tahsis edilmiş halka açık IP'ye sahip bir sunucu kiralıyorsanız özellikle yararlıdır (örneğin, MAC adresinize sunucu sağlayıcınızın ağını zehirlememesine bağlıdır); ve VM IP’nizin doğrudan internet ile iletişim kuracak şekilde köprülenmesini istediğinizde. Bu yüzden, örneğin, 3 genel IP adresinden daha fazlasına sahip olamadığınızda, ancak 10 VM'ye ihtiyacınız varsa, VM'lerin global bir VM'de olması oldukça iyi bir fikirdir: verilen genel IP’nizden yalnızca birini kullanacaksınız. birçok alt köprülü VM var.

Fakat aslında bir köprü ve yönlendirilmiş ağ konfigürasyonunun bir karışımını kullanabilirsiniz, konfigürasyon ile ilgili daha zordur.


0

Bildiğim kadarıyla mümkün değil, ancak VMware ESX, örneğin VMware Workstation'da çalışabilir . IMHO sadece test için iyidir.


0

Pek çok insanın dediği gibi hazır: Tabii ki mümkün. VM donanımının ne kadar iyi taklit edildiğine ve hangi sanallaştırma yazılımını kullandığınıza bağlıdır. VMWare Workstation, en azından sanallaştırmanızı istemiyor.

Pratik ise, belki soruyu size geri vermeliyiz: neden böyle bir şey yapmalısınız? Sadece iki VM'yi yan yana çalıştırmanın nesi yanlış? Ve pratikte ne dereceye kadar soruyorsun? Yani, kurmak ve yapılandırmak için pratik olması konusunda endişeleniyorsanız, muhtemelen değil. Pratik kullanımı hakkında daha fazla endişe duyuyorsanız, yine, sanallaştırma yazılımında veya başka bir şeyde hata aramıyorsam, bunun için gereken bir şey düşünemiyorum.0

Yapabilirsin, ama tavsiye etmiyorum.

Bu konuyla "konuğun konuğu" makinesindeki performans genellikle oldukça ağır bir şekilde etkilenir. Özel donanım ve yazılım olmadan bunu gerçekten yapmanız gerekiyorsa, size iyi şanslar. Ancak, özellikle sanallaştırma elde etmek için kullanılan ortak yöntemlerle genellikle iyi bir uygulama değildir.

VMWare'i VMWare sistemlerinde çalıştırmayı denerseniz, şikayet etmenize izin vermeyeceğinizi biliyorum. VirtualBox hakkında emin değilim. Her ne sebeple olursa olsun Docker konteynerlerini Docker konteynerleri içine yerleştiren (ya da öyle diyorlar) birkaç kişiyi tanıyorum. Hikayenin ahlaki: mümkün olsa da, ne yaptığınızı gerçekten bilmiyorsanız, muhtemelen yapmak akıllıca olmaz.

Ağ bağlantısının ötesinde bunun için herhangi bir gerçek kullanım durumunu şahsen tanımıyorum.


2
İhtiyacınız olan "uzmanlaşmış" donanım, son yedi veya sekiz yılda üretilen neredeyse tüm CPU'lardır.
Michael Hampton
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.