Veri Merkezlerinde Çinko Bıyık


25

Bu sitede, 2010’da yapılan bir güncelleme ile 2010’da çıkan bir mesaj dizisi çinko bıyıkları nedeniyle kapatılmış bir sunucu odasıydı ve dökülmelerin erişim zeminleri ve destekleri olduğunu düşünüyorlardı.

Yangın söndürme endüstrisindeyim ve kariyerimde ilk kez (35 yıl) bir veri merkezinin mühendisi, veri merkezinde çinko kaplı hiçbir şeyin kabul edilemez olduğunu söyledi. Yüzlerce veri merkezinde, sunucu odaları, yükseltilmiş döşeme alanları, sık sık kablo geçişinde bulunduğum telekomünikasyon odaları, kutular, destek destekleri, askı çubuğu, beton ankrajlarda düşme, boru askı halkaları ... sadece çinko olarak mevcuttur elektrolizle. Sıcak daldırma galvanizli ürünlerde SOME'de bulunur, ancak tüm durumlarda yüksek maliyet ve daha uzun teslim süresi.

Çinko bıyıkların kanal, elektrik bileşenleri, yangın fıskiyesi borusu ve çinko levhayı kullanan uygulamaların sağladığı katkılar tespit edildi mi?

Yanıtlar:


18

Gerçekten bilmiyoruz. Bilimsel olarak açıklanamayan bir fenomen. Ancak, birbirine çok yakın sarılmış minik iletken bitlerin kullanılması nedeniyle elektronik ekipmanı çok daha fazla etkileme eğilimindedir. Kurşunun lehime yerleştirilmesi sorunu oldukça ortadan kaldırmıştır (lehimden gelen bıyıklar, yükseltilmiş yer döşemelerinin dibinde büyüyen ve havalandırma sistemi tarafından havaya uçurulmuş ve bilgisayar güç kaynaklarının içine emilmiş bıyıklar değil). lehim kurşun bıyık, bıyık geri döndü (lehim)

Wikipedia'dan :

Metal bıyıklama, küçük, filiform kılların metalik bir yüzeyden kendiliğinden büyümesini içeren kristalimsi bir metalurjik fenomendir. Etki temel olarak element metallerinde görülür, fakat aynı zamanda alaşımlarla ortaya çıkar.

Metal bıyık büyümesinin ardındaki mekanizma iyi anlaşılmamıştır, ancak aşağıdakileri içeren basınç mekanik baskıları tarafından teşvik edilmiş gibi görünmektedir:

  • Galvanik kaplamadan kaynaklanan artık gerilmeler,
  • mekanik olarak indüklenen gerilmeler,
  • farklı metallerin difüzyonu ile indüklenen gerilmeler ve
  • termal olarak indüklenen gerilmeler.

Metal bıyıkları metalik dendritlerden birçok açıdan farklıdır; dendritler eğrelti şeklindedir ve metal yüzeyinde büyürken, metal bıyıkları saç biçimindedir ve yüzeye dik açılı olarak çıkar. Dendrit büyümesi, metali bir metal iyonları çözeltisine eritebilen nemi gerektirir; bu durumda elektromanyetik bir alanın varlığında elektromigrasyon tarafından yeniden dağıtılır. Bıyık oluşumu için kesin mekanizma hala bilinmemekle birlikte, bıyık oluşumunun metalin çözünmesini ya da elektromanyetik bir alanın varlığını gerektirmediği bilinmektedir.

Bu son cümle "bir elektromanyetik alan gerektirmez" bana elektroniklere özel olmadığını ima ediyor. Ancak elektronik cihazlarla tüm potansiyel "yangın tehlikesi" ve "elektronik aksama zarar" olayını ortaya koyuyorsunuz.

Bıyıklar, sadece çinko gibi birçok farklı metal ve alaşım türünü etkileyebilir. İdeolojik bir noktaya sahip olsa bile kiracıyı veri merkezinde tutmakta zorlanabileceği "veri merkezimde çinko ile hiçbir şey bulunmuyor" yazan adam.

NASA’nın bıyıklara adanmış bütün bir sayfası var: http://nepp.nasa.gov/whisker/

Özellikle çinko bıyık ve veri merkezleriyle ilgili gerçekten bilgilendirici bir video: http://www.dataclean.com/webcasts/Zinc-Whiskers-Webinar.wmv

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.