DNS araması OSX Mountain Lion için nasıl yapılandırılır?


33

Resolv.conf'umu cat ise, şu mesajı görüyorum:

#
# Mac OS X Notice
#
# This file is not used by the host name and address resolution
# or the DNS query routing mechanisms used by most processes on
# this Mac OS X system.
#
# This file is automatically generated.
#

Bir DNS girişi eklemeye çalışıyorum. Hosts dosyasını düzenledim ve dns önbelleğini temizledim, ancak kullanırsam isim çözümlenmiyor host servername. Belki de dosyaya hostbakacak şekilde yapılandırılmadığını düşünmüştüm hosts. Yeni girişimi çözmeyi nasıl sağlayabilirim ve değilse OSX ne kullanıyor resolv.conf?

Yanıtlar:


17

Ana bilgisayar aracı yalnızca adları çözümlemez (sistem adı çözümleyicisini kullanarak olduğu gibi), ancak aslında dns sunucularını sorgular (udp / 53 ve muhtemelen tcp / 53 paketlerini gönderir): yerel hostsdosyayı bilmez ve kullanmaz .

İşletim sisteminin çözümleyicisini test etmek istiyorsanız (içinde olduğu gibi, gethostbyname () ve benzeri libc işlevleri), eklediğiniz adı pinglemeye çalışabilirsiniz /etc/hostsve dosyaya yazdıklarınızı onurlandırır.

Ayrıca, Mac OSX'te zaten DNS aradığını bulduğunuz gibi kullanmıyor /etc/resolv.confve hangi DNS sunucularının sorgulandığını yapılandırmanın doğru yolu Ağ Ayarları gui ve / veya networksetupkomut satırı aracında. Açıkçası, kaynakların denenme sırasını yapılandırabiliyor musunuz bilmiyorum, ancak standart davranış bundan /etc/hostssonra önce dns sunucularını denemektir .26

DNS çözücüler OS X'te şu networksetupkomutla eklenebilir :

sudo networksetup -setdnsservers Wi-Fi 8.8.8.8 8.8.4.4

Ağ bağlantısının adını uygun şekilde ekleyin. Bu çözücüler resolv.conf dosyasında otomatik olarak oluşturulduktan sonra görünecektir, ancak resolv.conf dosyasına yapılan doğrudan düzenlemeler bu çözümleyicilerin kullanılmasına neden olmaz. Çözücülerin bir yerde bir plistte saklandığını varsayıyorum; Arama yapacağım ve rapor edeceğim.

Eklemek için düzenlenmiş: DNS sunucularını depolayan XML dosya dosyası gibi görünüyor /Library/Preferences/SystemConfiguration/preferences.plist.

/ Private / etc / hosts dizinindeki ana bilgisayar dosyası, belirli adlar için çözünürlüğü zorlamak için çalışmalıdır (/ etc / / private / etc öğesine bir işarettir). Sözdiziminizi ve doğru dosyayı düzenlediğinizi doğrulayabilir misiniz?


Yani bu dosyayı ana bilgisayar dosyasını eklemek için kullanabilir miyim?
Ben Flynn

yapamazsın ve yapmana gerek yok
Luke404

Hayır, hosts dosyasına isim eklemek istiyorsanız, doğrudan onları ekleyin. Ana bilgisayar dosyası önce adları çözümlerken, ardından yerel çözünürlük önbelleğini ve ardından yapılandırılmış DNS sunucularınızı kontrol eder. Test etmek için "host" komutunu kullanmak yerel hosts dosyasını kontrol etmeyecektir. Test etmenin kolay bir yolu, ping gibi bir ağ yardımcı programını kullanmak olacaktır.
phoebus

1
Bazen arayüz isabetli isimler alır, ihtiyaç duyduğunuz tam ismi elde etmek için yapabilecekleriniz networksetup -listallnetworkservices Ayrıca, eğer boşluklar içeriyorsa, ismin tamamını tek bir alıntı yapmanız gerekir, örneğin:sudo networksetup -setdnsservers 'white space' 8.8.8.8 8.8.4.4
Marcin

2
Çözücüyü 53'ten farklı bir bağlantı noktası kullanacak şekilde yapılandırmak mümkün mü?
Rune FS,
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.