“İyi” veya “Mükemmel” Yönetici yapan nedir? [kapalı]


27

Şeylerin düzeninde, bir web sunucusu çalıştırmak oldukça kolaydır. Örneğin, Apache, PHP ve MySQL'i kurun ve yoldasınız. Fakat iş açıkçası orada bitmiyor. İyi yöneticiler, birkaç programı güncel tutmak için geçmişte onlarca görev yapar.

Bir web yöneticisi iyi bir yönetici olmak için ne yapmalı? Bu becerileri öğrenmek için ne gibi adımlar atmalı ve bu becerileri kullanmak için ne yapmalı?

(Örnekler arasında ağ trafiğini izleme, bir yedekleme planı oluşturma ve yürütme, bir şifreleme sertifikası yönetme ve daha fazlası bulunur.)


Bu soru serverfault.com/questions/29731/… Size rehberlik eder
18’de

Bence cevapların çoğunu içeren bu sorunun bloga gitmesi gerektiği gibi mükemmel blog yayını yapmasını sağlıyor :)
Spirit

Yanıtlar:


38
 • Bir şeylerin doğru olması arzusu.
 • “doğru” olduğunu fark ettiğinizde kick-ass çözümlerini bir araya getirme yeteneği elde edilemez.
 • Bir soruna "sahip olma" ve sonuçları sonuca kadar görme isteği.
 • kimsenin bildirmediği halde sorunları dile getirme ve kendi istekleriyle karşılama isteği.
 • Bir problemi çözdüğünüzde kendinizi küçük bir kabuk betiği ile değiştirme kabiliyeti ve arzusu (bir sonraki problemi bulup ele almak için kendinizi serbest bırakmak için).
 • Kullanıcılarınız zaten memnun olsa bile, öz değerlendirme ve her zaman işleri daha iyi hale getirme dürtüsü.
 • Ve hepsinden önemlisi, derin bir nefes alma, nefes verme ve kucağınıza düşen son ateşle başa çıkma yeteneği.

7
Gerçekten problemlere "sahip olmak" isteyen sistem yöneticileri tanıyorum fakat problemleri çözmüyorlar. Şimdiye kadarki en kötü kombinasyon :-(
Zizzencs

16

Gözlerimdeki iyi bir yönetici birkaç niteliğe sahip olmalı

 1. Öğrenme ve uyum sağlama yeteneği Bu kesinlikle anahtardır. Dünya dinamik bir yer ve er ya da geç herhangi bir yöneticinin aşina olmadığı bir sisteme geçmesi gerekecek. Değişimi kabul edip avantajınıza göre çalışmasını sağlamak. Bunu yapabilmenin harika bir yolu, gözlerini ufukta soymak ve işinize uygulanabilirliklerini düşündükleri gibi yeni teknolojileri incelemektir.

 2. Sisteminizi yönetin bilin Yine, bu vazgeçilmezdir. Ne yaptığını anlamadıysanız, sisteminizi tam olarak kullanmanın veya korumanın bir yolu yoktur. Bu mutlaka CPU'nuzda Carry-Lookahead eklentisinin nasıl uygulandığını anlamak anlamına gelmez, ancak PHP'nin çıktısını üretmek için PHP'nin apache ile nasıl etkileşime geçtiğini anlamak anlamına gelir. Ağ yöneticisi iseniz Active Directory'nin nasıl çalıştığını anlama vb.

 3. Yönetim ile başa çıkma yeteneği Cidden, dünyanın en iyi yöneticisi olabilirsiniz ancak patronunuzu sizi bu yeni sunucuyu almaya ikna edemediğiniz sürece, hiçbir şey yapılmayacak.

 4. Hızlı düşünün Bunun için hazırlanmak için neler yapabileceğinizden emin değilim. Dürüst olmak gerekirse, bu deneyimden geliyor. Murphy Kanunu her zaman sizi bulacak ve yağmalayacaktır, bu yüzden bununla başa çıkmaya hazır olun.

Dahası var ama bunların 4 kilit olduğunu düşünüyorum. XD


11

Bence desteklediğin insanlarla doğru seviyede çalışabilme becerisi önemli. Bir uzman kullanıcı / geliştirici olarak, sys-yöneticileri bir problemi çözmeye ya da bir şeyleri halletmeye çalıştığımda aptal veya aksakça gibi davrandıklarında nefret ediyorum.

Aynısı gelişim ekipleri için de geçerlidir: herhangi bir bağlam veya açıklama olmadan genellikle sys yöneticisine bir şeyler atarlar ve derhal harekete geçmelerini beklerler.

Bu yüzden her iki durumda da iyi iletişim becerilerinin kritik olduğunu düşünüyorum.


10

Tanıdığım en iyi Yöneticiler bir krizde sakin kalanlardı ve neyin yanlış gittiğini bilmediklerini itiraf ettiklerini biliyorlardı .

Daha az önemli, ama daha üstleri tarafından değerli: "demek irade Evet " ve yardım yönetim hedeflerine ulaşmak, ancak söyleyerek zaman tanıyan yok daha iyi bir şirket içindir.


7

Bence iyi bir yönetici olmanın en büyük kilit anahtarı, bilgisayar korsanlığı kullanmaktan ziyade sorunları doğru şekilde çözmek. Bir sorunu tam olarak anlamak, tamamen düzeltmek ve çözümün ilgili herhangi bir parçasını otomatikleştirmek için zaman ayırarak, ortaya çıktıklarında gerçek acil durumları ele almakta ve kullanıcıların yaşamlarını kolaylaştırmak için görevleri yapmakta özgür olacaksınız.


1
"Bir sorunu tam olarak anlamaya zaman ayırarak" için +1 bu anahtardır!
JJ01

Evet. Küçük sistem yöneticilerinin bir kullanıcıya yerel yönetici hakları sağladığını ve sorunlarını çözdüklerine inanıyorum. Hayır, bu bir geçici çözüm. Şimdi, sorunu doğru bir şekilde çözmek için kendinize biraz zaman kazandırdınız!
Chris Thorpe

4

Gönderen Son derece etkili DBA Yedi Alışkanlığı ; sistemler ve ağ yöneticileri için aynı derecede uygulanabilir:

 • Uzman bir general ol.
 • İş ve kullanıcı beklentilerini anlayın.
 • Nicel ve anlaşılması kolay metrikler ile daha ayrıntılı SLA'lar oluşturun.
 • Çevreyi daha küçük, daha yönetilebilir parçalara bölün.
 • Görev odaklı, uygulama odaklı değil.
 • Sıradanları ayırın ve delege edin.
 • Benzersiz çözümlerden kurtulun.

3

Burada birçok iyi cevap var! Özellikle jj33 ve Murali Suriar listelerini seviyorum.

Onlarınkine eklerdim:

 • Aktif bir iletişimci olun. Büyük bir kuruluşta veya küçük bir kuruluşta olmanız önemli değil. Ağ ve sunucuları “sıkıcı” (yani, sürprizsiz) tutmak için insanlar size güveniyor. Dolayısıyla, yükseltme ve bakım kesintilerini aktif bir şekilde duyurun, insanları etkileyebilecek bir sorun olduğunu bildiğinizde haberleri hızlı bir şekilde tanıtın ve altyapı güvenilirliğine ne zaman daha duyarlı olduklarını belirlemek için seçmenlerinizle birlikte çalışın (ay sonu, çeyrek sonu, erken günaydın, her neyse). Ortamınızı ve prosedürlerinizi bir yerde, herhangi bir yerde belgeleyin, böylece işlemleriniz dağıtılabilir, paylaşılabilir ve tekrarlanabilir Bunun iş güvenliğinizi azaltacağını düşünebilirsiniz, ancak asıl yapabileceğiniz şey başka işlere geçmenizi sağlamaktır.

3

Bunun bir şaka gibi geldiğini biliyorum, ama OKB olmak. Genel olarak standart hale getirme konusunda takıntılı olan Sysadmins, en güvenli ve güvenilir sistemleri üretecektir.


2

İyi olan, hareket halindeyken her türlü sorunu çözer, en iyisi önceden onları engeller. Tao'dan bahseden var mı?


2

Her zaman bir sonraki servis kullanılabilirliği düzeyinde çalışmak - çoğunlukla kendisini düzelten ve her zaman ölçülebilen tüm hesaplarda bulunan bir ortam için çabalıyoruz.

Eğer ölçüm yapamıyorsanız (kullanılabilirlik, sağlık, maliyet vb.) Sistemleri gerçekte ne yaptığınızı, sistemleri kendi amaçları için daha iyi hale getirip getirmediğini tartışamazsınız.

Ve her zamanki gibi, "işleri halledin" - şeffaf, pragmatik ve sakin olun.


ITIL en iyi uygulamaları ve Microsoft Operations Framework (MOF) bazı iyi kaynaklar.
Oskar Duveborn

2

Yönetici çok iyiyse, kullanıcılar onun var olduğunu bile bilmezler (veya yönetici tarafından bakıldığında, kullanıcılar onu asla rahatsız etmek zorunda kalmazlar).


2

Oku Sistem ve Ağ Yönetimi Uygulama Tom limoncelli Christina Hogan ve Strata Chalup tarafından; Bu sorunuzun 1000 sayfalık cevabı, fakat kesinlikle buna değer.

Belirli bir teknolojiyi kapsamaz (örneğin, UNIX, Windows) ve içinde tek bir "bu komutu yazın" örneğini bulamazsınız. Önemli olan konu eşyalarım diğer büyük sistem yöneticisine yapmak için gider teknik şeyler daha.


1

İyi bir yönetici, öğrenmeye ve büyümeye devam etmeleri gerektiğini anlar. Her türlü çabada elinden gelenin en iyisini yapmaya, başarısızlığa itiraf etmeye ve onlardan bir şeyler öğrenmeye çalışıyorlar.

Olağanüstü iletişimseldirler. Sadece bir teknik uzmana karmaşık teknik terimleri açıklamakla kalmaz, aynı zamanda müşterisine en iyi seçenekleri sunduklarından emin olmak için şeytanın savunucusu olarak hareket etme yolundan çıkarlar.

Olan aktif yerine reaktif. Sorunları ve talepleri önceden tahmin eder ve mümkünse herhangi bir şeyi etkilemeden önce bunları giderir. Kritik bir sorun tespit edildiğinde, sorunu çözmeye çalışmadan önce sorunu hızla ve sakince teşhis eder.

En iyi yöneticiler bir şeyi yapmanın birden fazla yolu olduğunu bilir ve kabul eder, her sorunun bir çivi olmadığını ve her zaman bir şeyi yapmanın daha iyi bir yolu olduğunu çünkü sürekli olarak yeni teknikleri öğrenmeye çalıştıklarını düşünürler. , teknolojiler ve anlayış.

İyi bir yönetici sunucuları sever ve haftada 80+ saatini bir sysadmin olarak geçirmiş olsalar bile evde birkaç taneden fazla vardır.

İyi bir yönetici, iyi bir yönetici olmadığını bilir. Gerçekten harika yöneticiler yoktur, sadece mükemmel olduğunu iddia edenler ve onların iyi olmadığını bilenler vardır.

-Adam


1

İletişim becerilerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum: eğer: yönetici: harika yönetici.

Çizginin uygulama geliştirici tarafından, yönetici bir şeyin neden bir sorun olduğunu veya işlerin neden beklenenden daha uzun sürdüğünü açıklayamıyorsa, yalnızca gelecek olan çözüm hakkında (varsa) tahminler yapabilirim.

Yönetici ne kadar çok iletişim kurabiliyorsa (yönetici olmayan konuşmasında tercih edilir) neler olup bittiğini veya neden işlerin pazartesiye kadar beklemesi gerekecek, onlarla daha iyi çalışabilirim.

Bir harika yönetici neler olduğunu özünü imbikten yapabiliyor ve onun kolay anlaşılır sürümü söyleyebilir [kullanıcılar | diğer bölümler | müşterilerin] yüzden tüm ayrıntıları bilmeden sorunu anlıyorum.


1

İyi ve iyi yöneticiler arasındaki fark çok geç olmadan sık görülmez.

İyi bir yönetici, yazılımı veya sistemi kurtaracak ve çalıştıracaktır ve harika çalışacaktır.

Mükemmel bir yönetici yazılımı veya sistemi devreye sokar ve tekrar çalışır hale getirir. Bununla birlikte, büyük yönetici sistemle ilgili mümkün olan her şeyi anlamak için zaman harcayacak ve işlerin en kritik zamanda kırılmamasını sağlamak için önleyici tedbirler alacaktır.

Eğer kırılırlarsa, büyük yönetici platformdaki bilgisi nedeniyle çok çabuk bir geçici çözüm onarabilir veya bulabilir. İyi bir yönetici genellikle bu noktada panik yapacak ve çırpmaya başlayacaktır.

Maalesef, belirtildiği gibi, bunların çoğu genellikle çok geç bulunur.


İyi bir yönetici sizi daha hızlı ilerletir, harika bir yönetici çok daha uzağa gitmenize neden olur, küçük ekstra başlangıç ​​(genellikle) farketmez.
LapTop006

1

Buradaki cevapların çoğunu çok beğendim, ancak bir tane daha önerebilirim: Sistemlerinizin işi tam anlamıyla desteklemek için var olduğuna inanın.


0

Kahveyi seviyorum, gerçekten demek istiyorum. Sunucu sabah saat 3'te indiğinde.


0

Onu bir adada bir çakı bıçağıyla bıraktıysanız hayatta kalmakla kalmayıp, akan su ile bir ev yaratacağını bulun ... İstediğiniz adam


0

Orta derecede bir yöneticiye bir şey yapmasını söylediğinizde, o yapacak ve "bitti" diyecektir. "Olması gerektiği gibi çalışıp çalışmadığından emin olamadığımdan lütfen test edin" bile ekleyebilir.

İyi bir yöneticiye bir şeyler yapmasını söylediğinizde, o yapacak ve "bitti ve test edildi, onu kullanırken eğlenin" der. Ve yapacaksın.


Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.