İş yerimizdeki wi-fi'imiz gülünç derecede yavaştır, daha fazla aralık genişletici eklemek onu iyileştirecek mi?


29

İşte, iki kablosuz ağımız var (örneğin, Work1 Work2); Work2 alt katta, Work1 ise üst katta kullanılıyor. Bununla birlikte, her ikisi de meşhurca yavaştır. Bağlandığımız zaman bağlantı daha iyi, fakat ne yazık ki binanın çok eski olması ve şirketimizin çok hızlı büyümesi nedeniyle çalışanların çoğu, ethernet kablolarının bulunduğu duvarların yakınında oturmuyor.

ISS'miz olan Cox, bir bant genişliği kullanım testi yaptı ve yukarı / aşağı akışları kapattığımız gibi görünmüyor, bu da kablosuz ağlarla (oraya ulaşmadan önce uygulanan) kesinlikle bir sorun olduğuna inanmamı sağlıyor. ).

Kablosuz ağların her ikisi de Apple Airport Extremes. Durumu iyileştirmek için yapabileceğim bir şey var mı?

Hızlar çok yavaş ve bazen düşüyor.


7
Binanızın asma tavanı var mı? Tavandan bir tüpün içine akan bir kabloyu düşürebilir ve kabloları odanın orta alanlarına masa kümelerine koyabilirsiniz. Daha hızlıdır (zemini yükseltmek ve zemin portlarını koymaktan geçici bir çözüm olarak)
Sirex

1
Birbirine bağlı çoklu çift bantlı erişim noktaları istiyorsunuz. Tercihen ucuz, güvenilir ve OpenWRT, Domates veya DD-WRT çalıştırabilir. E3000'ler eskiden en iyi seçimdi, ancak artık yaygın olarak kullanılamıyorlar.
David Schwartz

5
@DavidSchwartz OpenWRT, vb. Tabanlı cihazlar, orta / büyük boyutlu bir ağ oluşturmak için gerçekten doğru seçim midir? Temel tüketici yazılımlarından daha iyi olsalar da, bir demetini tek bir ağda bir araya getirirseniz, merkezi bir yönetici özelliğine sahip daha kurumsal bir şey olmaz (rakiplerini yapılandırmak için ayrı ayrı oturum açmak zorunda kalmazsınız). daha iyi seçim?
Dan Neely,

Yanıtlar:


57

Bunu olabildiğince yumuşak bir şekilde söyleyeceğim: Kablosuz ağlar (802.11) emmek .

2,4GHz bandı (802.11b, g ve bazı n cihazları), oldukça yoğun bir radyo gürültüsü çukuru.
Bebek monitörlerinden mikrodalga fırınlara kadar her şey, yelpazenin bu bölümünü kirletiyor ve kablosuz ağların ahlaksız yayılımı o kadar sıkıştı ki, 1Mbit hızının bazı kentsel alanlarda (şirketimde bulunduğu binada olduğu gibi) çıkması çok şanslı. 2.4GHz bandı kullanılamaz durumda - ortalama verim 100 Kb / sn'den az).

5GHz bant (802.11a, bazı n ve yeni AC taslak standardı) parazit açısından daha iyidir, ancak genel olarak bir ceza alarak kaparsınız (çünkü 5GHz sinyalleri insanların hoşlandığı küçük şeyler tarafından daha kolay yutulur. binalarında duvarlar gibi var).

Her iki durumda da paylaşılan bir ortam (kablosuz frekans) kullanıyorsunuz - bu, herkesin sinyalinin etkili bir şekilde sizin gürültünüz olduğu anlamına gelir: kablosuz bağlantıyı ne kadar çok kişi kullanırsa, cihazlar sınırlı bir dilim frekans spektrumu ve zamanı ile savaşırken bu o kadar kötüleşir.

Kablosuz "menzil genişleticiler" sorunu sadece YAPMAKTADIR - genişletici, trafiği tekrar baz istasyona iletmek için radyo spektrumunu çiğniyor (hava dalgalarına daha fazla trafik ve tıkanıklık ekliyor).

Kablosuz ağ iletişimi hakkında muhtemelen bilmek isteyeceğinizden daha fazla ayrıntı için, Sunucu Arıza ekibinin ofis kablosuz ağlarını kurarken yaptığı blog yazılarına göz atın:


Peki ne yapmalı / yapmalısınız?

İdeal olarak, kabloları yüksek trafik noktalarına yönlendirmeli ve gerçekten mobil olan şeyler için kablosuz bırakmalısınız (konferans odasına giden dizüstü bilgisayarlar, kablosuz VoIP telefonlar, bir "misafir ağı" ve benzeri şeyler).
Gibi Sirex önerdi büyük bir tasarlamak gerektirir (ancak tavandan teller atma başlamadan önce yerel bina kodları kontrol ediniz) yok kabloyu çalıştırma hakkında gitmek için başka yolları da vardır.

İdeal çözüm pratik olmayabilir, bu nedenle bir sonraki en iyi şey, ana ağınıza ulaşmak için kablolu bir ana taşıyıcı kullanan çoklu erişim noktalarına sahip bir kablosuz ağ oluşturmaktır .
Apple bunun yerine Airport Extreme ile nasıl yapıldığını belgeliyor ve diğer üreticilerin benzer rehberliğini bulabilirsiniz.

Akılda tutulması gereken bazı diğer şeyler:

  • Bir WAP yaklaşık 15-25 kullanıcıyı destekleyebilir (ağı ne kadar kullandıklarına bağlı olarak).
    Eğer WAPs yüklerseniz / bu sayının üzerinde kapsama alanları performans olacaktır muzdarip.
  • Mümkünse Sizin WAPs minimum kapsama alanı çakışma olması gereken
    cihazların bir set (WAP + Müşteriler) sadece "gürültü" diğer setleri etmektir sinyali unutmayın.

Cisco, iyi okumalar için bir kablosuz ağ kurma konusunda bazı temel yönergelere sahiptir .
Ayrıca daha gelişmiş belgelere de sahipler, ancak şu anda Google-Fu'm başarısız oluyor.


7
Ben senin düşünceni yansıtmalıyım: Kablosuz ağlar (802.11) emmek zorunda . Hemen hemen her kayda değer şekilde, kablolu ağlara göre daha düşüktürler.

4
Kablosuz teknoloji buradaki tek engel değil. OP, kaç kişinin kablosuz kullandığını belirtmedi, ayrıca ofis hakkında dosya aktarıyorlar mı? Çok sayıda cihazınız varsa, bu yalnızca kablosuz bağlantıda mevcut bant genişliğini maksimize etmek olabilir.
Peter,

1
Depomuzda kablosuz bir ağ vardı. Ağı çok verimli bir arıza ateşleme sistemi dedektörü yapan sokağa bakan toplama kapıları sayesinde bu garip kazanç etkisini elde ettik. Günün belli saatlerinde, yerel lise okulundan bazı eski hurdacılar trafikte ilginç düşüşlere neden olacaktı. Hiçbir şey CAT6 Gigabit ethernet kablosunu yenemez. 802.suck şimdi mobil trafiğe kullanan mobil trafiğe ayrılmıştır. Girişim ve iç bant genişliği doygunluğu, kablosuz hıza ölümdür.
Fiasco Labs,

3
Bahsedilmeyen bir başka şey, bir kerede yalnızca bir müşterinin tek bir kablosuz ağda iletebileceğidir. İki müşteri aynı anda iletmeye çalışırsa, ikisi de durur, rastgele bir süre bekler ve tekrar göndermeye çalışır. Bu, kablolu istemciler için bir hub kullanılarak gerçekleştirilen şeydir; bu nedenle, kablosuz sinyaliniz kesinlikle mükemmel olsa bile , esas olarak tüm herkesi bir hub kullanarak birbirine bağlarsınız; bu da 2 veya 3 müşterinin bile web'de gezinme dışında bir şey yapmasıyla berbattır .
BlueRaja

1
@BlueRaja IIRC 802.11ac çoklu uzaylı akışlara sahip bir yönlendiricinin tek bir istemciye daha hızlı bir bağlantı (önceki sürümlerde olduğu gibi) vermesini ya da her akışı birkaç kişinin aynı anda iletilmesine izin veren ayrı bir istemciye bağlamasını sağlar.
Dan Neely,

5

Voretaq7'nin genel duyarlılığı ile aynı fikirde olsam da, çoğu cihaz size kablosuz çalıştırma konusunda bir seçenek sunmuyor ve kablosuz tarafta yapabileceğiniz birkaç şey var:

Öncelikle, iperf / jperf isimli bir araç bant genişliği test etmek ve alanlar acı olduğunu görmek için. İperf dinleyicisini kaliteli bir Gigabit kablolu bağlantısı olan bir sistemde çalıştırın ve yonga setleri ve anten kurulumlarının işlerin ne kadar iyi sonuç vereceğiyle çok fazla ilgisi olduğu için, tercihen çalışanlarınızın kullandığı en yaygın modele uygun bir test dizüstü bilgisayarında jperf'i çalıştırın . Tutarlı bir sonuç aldığınızdan emin olmak için müşterinin her bir yerinde birkaç işlem yapın.

Sonraki, hangi girişimin gerçekten mevcut olduğunu belirlemektir. Bunun için çok pahalı çözümler var, ancak benim için oldukça iyi çalışan bir tanesi Wifi Analyzer , wifi sinyallerini çeşitli şekillerde görmenizi sağlayan ücretsiz bir Android uygulaması. (5 GHz'i destekleyen bir cihazda yaptığınızdan emin olun - Samsung Galaxy S2 cihazım bunu yapıyor ve çoğu cihaz bugünlerde bunu desteklemeli.) Bu, mikrodalga fırın veya Bluetooth gibi şeylerden 802.11 dışı girişimleri görmenize izin vermez. , ama bu iyi bir başlangıç ​​ve çok düşük maliyetli. (Windows'ta benzer bir araç, Xirrus'un Wifi Müfettişi'dir .)

Tecrübelerime göre, çoğu kentsel alan 2.4 GHz bandında yalnızca 3 örtüşmeyen kanalın (1, 6 ve 11) bulunduğu büyük dağınıklığa ve 5 GHz bandında tüm kanalların örtüşmeyen olduğu hemen hemen hiçbir şeye sahip değil ( Bunlardan 23 tanesi .au - Bölgeniz az ya da çok olabilir).

Wifi Analyzer'da kanal grafiği görünümünü kullanın; örtüşmeyen 2.4 GHz kanallarında -75 dBm veya daha fazla sinyal görüyorsanız veya başka bir kanalda cihaz varsa (örneğin, komşularım kanal 3'ü seçmiş bir cep wifi cihazına sahipse), o zaman şansınız Cihazların parazitlerle mücadele ediyor. Hem 2,4 GHz hem de 5 GHz kontrolünü yapın ve AP'nizi en az rekabete sahip kanallara yerleştirin.

Son olarak, sıkışık bir bantta bile, parazit etrafında çalışan bir AP kullanarak işleri geliştirebilirsiniz. Bildiğim kadarıyla, Ruckus ZoneFlex AP'ler bunu müşteri bazında gerçek zamanlı olarak yapabilenler. (Ruckus'a bağlı değilim - sadece nispeten mutlu bir müşteri.) Birkaç ZF7982 veya benzer çift bantlı ünite edinin, her birine özel kablolama çalışmaları yapın, 5 GHz ve 2,4 GHz için farklı SSID'ler yapılandırın ve müşterilerinizi müşterilere ulaştırın 5 GHz SSID'yi varsayılan olarak daha az sıkışık spektrum kullanmaları için kullanın.

Bu AP'ler ucuz değildir, ancak beni sıkışık bir spektrumda ne kadar iyi çalıştıkları konusunda şaşırtıyorlar ve personel verimliliğinizi artırıyorlarsa, birkaç gün içinde kendileri için ödeme yapacaklar. Patronunuz "şimdi bir şey satın alın, sonra soru sorun" yazınsa, muhtemelen ilk adım olarak bunu yapabilir ve hemen bir galibiyet kazanabilirsiniz, sonra bir kez daha yerine oturduktan sonra işleri düzeltin.


1

Öncelikle InSSIDer veya Wifi Analyzer / Android ile farklı yerlere göz atabilir ve binadaki / katlardaki farklı yerlerdeki kanal seviyelerini kontrol edebilir, kullanılan wifi kanallarının serbest ve çok meşgul olmadıklarını kontrol edebilirim. Farklı Apple erişim noktalarını farklı WIFI kanallarında manuel olarak deneyin. Ayrıca parazit ve kötü Wifi performansına neden olacağından örtüşen kanallar arasında kullanmadığınızdan emin olun.

Wifi kanallarının makalenin önerdiği gibi yerleştirildiğini kontrol edin. http://windowsitpro.com/mobile/wi-fi-best-practices

Bu hala işe yaramazsa, Ubiquity UniFi 2.4Ghz, 5GHz veya Aruba Networks'ten profesyonel erişim noktaları elde ederim. Ubiquity'nin avantajı, denetleyici yazılımının standart bir PC'de çalıştırılması ve denetleyici donanımına büyük bir yatırım gerektirmemesidir, ancak erişim noktalarını yönetmek için bir araç edinirsiniz.


0

Kablosuz ağların genel olarak sorunlu bir alan olduğu konusunda kesinlikle hemfikir olmama rağmen (doğru), kablosuz olarak FUBAR olduğunu kabul etmiyorum . Yapılması gereken temel olarak, probleminizin neye benzediğine bağlıdır:

Sorununuz gerçekten ederse olduğu gürültü, daha az gürültü ile bir bant bakıyor olmalıdır. Spektrumdaki boşlukları bulmak için belirli bir süre içinde söz konusu frekansları kontrol etmek için bir spektrum analizörü kullanın.

görüntü tanımını buraya girin

Geçerli veri akışınız hakkında bir fikir edinmek için mevcut AP istatistik verilerinize bir göz atın. Sorununuz erişim noktalarından gönderilen verilerin eşzamanlılığı ise (iletim kanalını uzun süre doygun hale getirmişseniz), yönlendirilmiş yönelimli anten dizilerine sahip erişim noktalarına bakıyor olmalısınız. Bu özelliğe sahip herhangi bir 802.11 standardı (eski 802.11b / g dahil) için Kurumsal sınıf AP'ler bir süredir piyasadadır.

görüntü tanımını buraya girin

Ve tabii ki, eğer yüksek erişim noktası yoğunluğuna sahipseniz, merkezi otomatik iletim güç yönetimi ve erişim noktası telsizleri ( WLAN kontrol cihazlarında uygulandığı gibi) için kanal atlaması muazzam şekilde yardımcı olur.

Sorununuz birçok istasyonda aynı anda veri iletiyorsa, iletim için ışın şekillendirme özellikli istasyonları kullanmak isteyebilirsiniz (temelde 802.11ac veya şu an için MIMO olarak ilan edilenler).

görüntü tanımını buraya girin

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.