SSD'lerimi RAID mi yapmalıyım?


33

Makinemde güvenlik için RAIDed birkaç SATA sabit diskim var, çünkü sürücünün bir tür mekanik arıza olması ve verilerimin kaybedilmesi konusunda endişeliyim. Fiyatlar biraz geldiğinde önümüzdeki yıl bir SSD'ye geçiş yapmayı düşünüyorum.

SSD'li bir RAID kullanmaya değer mi? Öyle gözüküyor ki, ölümcül başarısızlığın en büyük nedeni SSD kullanılarak ortadan kaldırılmış olacak, bu nedenle temel olarak "klavyeli anakart baskın denetleyicisi hatası" şansı için "SSD başarısızlığı şansı" nı satıyorsunuz. Buna değip değmeyeceğinden emin değilim.

Görüşler?


19
RAID sizi önemli verilerinizi kaybetmekten korumaz. Bunun için tasarlanmadı. Bunun için yedeklere ihtiyacınız var.
davr

Ne tür bir zamana ihtiyacınız var? Bir gün ya da öylesine yaşayabilirseniz (yakında yedek tutarsanız bir saat), sürücü arızalandığında çalışma süresi
azalır

5
Sence neden SSD'ler başarısız olmaz? Çünkü hareketli parça yok mu? Elektronik başarısız olabilir ve yapabilir.
David,

1
@David: Elbette elektronikler arızalanabilir, ancak SSD'lerin mekanik parçaların bulunmamasından dolayı sabit disklerden daha düşük olasılıkla daha az olduğu düşünülüyor.
Colen,

@ SSkar başarısız olursa, içindeki tüm verileri kaybedersiniz ve yedeklemelerden geri yükleme işlemi zaman alır. Kurtarma işlemi, bir SSD ile denemek bir HDD'den daha kolay değildir.
Mircea Chirea

Yanıtlar:


19

Maliyeti sakıncası yoksa, sizi RAIDing SSD'lerden alıkoyacak hiçbir şey yok.

Sunucu çalıştırmıyorsanız her zaman RAID yazılımıyla birlikte gidin! Yazılım RAID, makineler arasında aktarılabilir ve donanım RAID'i genellikle değildir.

Şahsen, şu anki nesil SSD'lerde RAID ile uğraşmazdım. Sadece bir tane edinin ve bir sürücünün kaybolmasıyla ilgili endişelenmediğiniz yeterli yedeğinizin olduğundan emin olun . Mevcut fiyat ve SSD'lerin büyüklüğü ile ucuz ve yedeklemesi kolay olacak ve sonra gelecekte daha ucuz ve daha büyük hale geldiklerinde (her zaman olduğu gibi) daha fazla satın alacağım :)

Ayrıca SSD'lerin ve sabit disklerin MTBF'sine bakmayı ve bir başarısızlık şansını (ve başarısızlık türlerini - hesaplamayı öneririm), SSD'lerle felaket olmayabilir, çünkü tek bir sektör kırılmasının bir işaret olamayacağına dair bir işaret olabilir. tüm sürücü HDD'lerde olduğu gibi ölüyor) ve SSD'nin bir RAIDed sabit disk setinden daha yüksek veya daha düşük bir başarısızlık şansına sahip olup olmadığını kontrol edin ...

Düzenleme: Resmi sunucu hatası blogu, bu sitenin şimdi RAID-ed SSD'lerle gideceğini söylüyor: http://blog.serverfault.com/post/our-storage-decision/


1
"Yazılım baskını" ile tam olarak ne kastediyorsunuz? Anakartların yaptığı ("gerçek" baskın kartların aksine) ya da Windows'un nasıl yapılacağını bildiği bir tür sihirli baskın mı demek istiyorsun?
Colen

1
@Colen $ OS'nin nasıl yapılacağını bildiği bir sihir. Windows’un RAID yazılımını, “Dinamik Diskler’de” yansıtma ve benzeri bir şeyle yönetebileceğini farz ediyorum (Linux ve diğer birçok işletim sisteminin kullanabileceğini biliyorum, ancak Windows’u çok fazla kullanmıyorum). Anakartlardaki Fake RAID, değersizdir ve çoğu zaman performans, işletim sistemi destekli RAID yazılımlarından daha iyi değildir (bazen daha kötü!).
David Gardner,

2
Adında "home" olmayan Masaüstü Windows varyantları (2000, XP Pro, Vista ve muhtemelen 7) RAID0 ve RAID1'i destekler ve sunucu varyantları RAID5'i destekler. Linux hemen hemen her önemli RAID tipi şeyi ve köpeğini destekler. İyi bir üreticiden yalnızca donanım için özel bir RAID denetleyicisi alamadıysanız, RAID yazılımıyla devam edin. Ucuz donanım + yazılım RAID (ucuz kontrol ünitelerinde görüldüğü ve birçok anakartta bulunan) her ikisinin de en kötüsünün rahat bir karışımı!
David Spillett

7
TRIM henüz RAID ile çalışmıyor, hayır - SSD'lerinizi RAID yapmayıncaya kadar ...
Oskar Duveborn

1
@Legooolas (& @ Oskar): Şu anda TRIM, Windows ya da Linux yazılımı RAID tarafından desteklenmemektedir. hdparmRAID 1 düzenlemeleri için manuel TRIM desteğini kullanabilecek bazı deneysel komut dosyaları vardır (örneğin, kerneltrap.org/mailarchive/linux-raid/2010/5/25/6885148 ) üretim kullanımı için.
David Spillett

9

Yazılım baskını kullanıyorsanız, "ucuz anakart baskını denetleyici hatası" olasılığını ortadan kaldırırsınız. Günümüzün işlemci hızları ile eşlik hesaplamaları yapmak için gereken CPU süresi çok küçüktür (ve bunu zaten yarı-pişmiş tüketici baskını cipsleriyle zaten CPU'da yapıyorsunuzdur). Kendi karşılaştırma ölçütlerimin bazılarını yaparken, aslında yazma modundayken RAID yazılımlarından daha iyi bir RAID yazılımı gördüm (anakartınızın geri yazma modunda çalışmanıza izin vermek için pil destekli bir önbelleği olmadığını varsayalım).

Bu nedenle, yazılım baskına karşı bir şeyiniz olmadıkça, yazılım baskını yaparak giderek daha az kaybedeceğinizi ve güvenilirliğini artırdığınızı düşünüyorum.


1
+1. Kötü yazılmış masaüstü ana kart BIOS sahte sahte RAID tarafından ısırılan donanım tabanlı dışında herhangi bir RAID beni utandırıyor.
p.campbell

@ pcampbell, RAID denetleyicilerinde hata oluştu ve denetleyiciyi değiştirdikten sonra aynı yonga bile diziyi tanımıyor. Yazılım baskını, bunun için en iyi çözümdür ve birçok CPU çekirdeğine sahip modern sistemlerde, pek fazla ek yükü yoktur. Daha fazla G / Ç verimi için bir SATA / SAS denetleyicisi öneririm, ancak RAID yazılımını kullanın. Özellikle, ESXi / VMWare gibi donanım baskını gerektiren bir ortam kullanmıyorsanız.
Tracker1

8

SSD'ler başarısız olabilir ve yapabilir. Evet derdim sadece onları güvende tutmak için RAID.


Kabul. Özellikle son zamanlarda ortaya çıkan bazı problemlerle.
David,

3

RAIDing SSD'lerle doğrudan bir deneyimim yok, ancak geçen yıl bir Dell temsilcisi ile konuştum ve aynı soruyu sordum. IO zamanının RAID ile gerçekte arttığını ve önermediğini söyledi.

Bunu bir süre düşündüm. Çoğunlukla RAID'i sadece birkaç nedenden dolayı istiyorsun: hız, fazlalık ve / veya alan.

Hız konusunda hareketli parça yoktur. Normal bir sürücüde, başlığı hareket ettirmek ve diskin doğru noktaya dönmesini beklemek, erişim süresinin büyük bir kısmını alır. SSD'ler sadece bu parçalara sahip değil, bu yüzden sorun olmamalı.

Alan sorununda, mantıksal bir birim bununla baş edebilir ve RAID'e gerçek bir ihtiyaç duymaz.

Redandansta, bilmiyorum. Herhangi bir fayda elde edip etmediğinizi görmek ilginç bir test olacaktır. SSD'lerin içlerinde "fazla" boşluk olduğuna inanıyorum, bu yüzden "bloklar" kötü gittiğinde verileri koymak için bir nokta var. Bu bölüme sadece en rahat şekilde baktım.

Umarım yardım etmişimdir.


Bu ilginç, çünkü bir HW RAID kartı eklemediğiniz sürece Dell sunucularını SSD'ler ile yapılandıramazsınız. Sebep, RAID denetleyicilerinin yerleşik önbelleğinin, şu anki neslin yazma performansıyla ilgili bazı sorunların üstesinden gelmesine yardımcı olabileceğine inanıyorum.
Chad Huneycutt

Sürücüler genellikle kontrol cihazlarından daha hızlı olduğu için RAID1 bile SSD'lerle daha yavaş çalışacaktır. Aynen, HDD’den daha hızlı (15K’lık sürücüler bile) ve genellikle yedeklilik ile dengelenir. SSD'lerin donanım arızalarının son birkaç yıldaki HDD oranlarıyla aynı olduğu birkaç yer okudum. Güvende olmak için en iyisi.
Tracker1

1

SSD'li bir RAID kullanmaya değer mi?

Genel olarak: evet. Veri fazlalığı için , RAID 1 ya da daha üstü bir yoldur. Şimdi, SSD'lerde bunun performanslarını nasıl etkilediğinden emin değilim, ancak bunun çok zararlı olduğunu düşünemiyorum. SSD'lerle deneyimim yok bu yüzden konuşamıyorum.

Metanik başarısızlığın ana nedeni SSD kullanılarak ortadan kaldırılmış gibi görünüyor.

Mantıksal olarak evet. Ancak bazı insanlar zaman içinde SSD'lerin performans sorunlarını bildiriyorlar. Temel olarak, SSD'ler, IMO tüketici piyasası için hala% 100 olgun değildir. Ben olgun teknolojisi için beklemek ancak böyle sorunlar olduğunda olamaz bu Intel'den ve üreticilere karışıklığı bir fırsat vermemek onların asılıyor "disk" halledene kadar performans düşüşü sadece bir zaman meselesi sabit diskler tabanlı.

.. yani "ucuz anakart baskın denetleyicisi hatası" için "SSD arızası olasılığı" nı takas ediyorsunuz.

İyi nokta, ama ucuz anakart baskını denetleyicileri hem SSD'yi hem de HDD'yi etkiler, bu yüzden gerçekten donanım RAID'i ile ilgilidir.

Buna değip değmeyeceğinden emin değilim.

Şimdi sorunuzun etine varıyoruz. SSD'ler paraya değer mi? Hız için, şüphesiz buna değer olduklarını düşünüyorum. 10.000 rpm'de bir WD Raptor istemediğiniz sürece, SSD çok daha hızlıdır. Ama sen dedin...

Bir tür mekanik arıza olduğundan ve verilerimi kaybettiğinden dolayı endişeliyim.

Bence söylemesi güvenli, sadece bekle. Üreticilerin ürün hatlarını olgunlaştırmasına, fiyatların düşmesine, kapasite artmasına vb. Geçinceye kadar en az 12-18 ay bekleyin. Bilgisayar endüstrisinde beklemenin bir zararı yok. Vurgunuz hızsızlık değil veri fazlalığı üzerine. Neden riske atıyorsun? Ve bugünkü diskler çok ucuz ve daha fazla kapasite sunuyor, bugün kesinlikle depolama alanına ihtiyacınız varsa daha ucuz SATA II HDD'ler ve donanım RAID'leri alın. Muhtemelen genel olarak daha az para harcarsınız ve SSD zamanı geldiğinde, zaten parayı harcayacağınızı varsayarak iyi bir RAID denetleyicisine sahip olacaksınız.


1

Çok yüksek sürekli yazma performansına ihtiyacınız yoksa, diğer bir HDD bölmesinde bulunan asimetrik baskın1 (- çoğunlukla - çoğunlukla) ile bile gidebilirsiniz. Bu, yoğun bir veritabanı uygulamasında bizim için çok iyi bir performans sergilemiştir, ayrıca bir kök veya usr bölümü olarak da iyi oynamalıdır. Ancak, bu ayarı takas veya benzer şekilde yazma yoğun bir şey için kullanmazdım (takas yine de MLC SSD'ler için tehlikelidir).


0

Sadece RAIDED 2 Kingston V serisi 64 GB SSD'ler ve yaklaşık 500 MB / sn hıza ulaşıyorum. Geçtiğimiz ay için Boot / App sürücüm olarak kullandığım 64 Kingston'u RAIDING yapmak istiyordum, ancak bu Mac Pro 2.8GHz, 12GB RAM, 2008 başlarında iki kat daha hızlı - "Harpertown" Çift İşlemciler ( 8 çekirdekli). Ben mutlu bir kampçıyım !!!


Bruce, hangi RAID seviyesini çalıştırıyorsun?

2
Bahse girerim RAID 0'dır. Bilirsin, korkutucu.
Tom O'Connor,
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.