BSD'ler için iyi olan nedir?


35

Warty Warthog'dan beri Ubuntu'yu açıp kapattım. Yakında Jaunty'yi kurmayı düşünüyordum; Ancak NetBSD 5.0 , Dragonfly BSD 2.2.1 , OpenBSD 4.5 ve FreeBSD 7.2’nin hafta sonunda piyasaya sürüldüğünü farkettim.

BSD'ler için iyi olan nedir? Neden Ubuntu yerine bunlardan birini kurmam gerekiyor veya olmasın? Ana satış noktaları nelerdir? Performans? İstikrar? Donanım uyumluluğu? Kullanım kolaylığı? Güvenlik? Eski donanımlarda iyi çalışıyorlar mı? Bu ne?

Düzenleme: Bu (öncelikle Java) bir masaüstü geliştiricisinin bakış açısından, ancak diğerleri için de artı ve eksilerin ne olduğunu bilmek isterim. Sunucular için daha çok hedeflenmişler mi? Kurumsal kullanıcılar için mi? Ya da ne?


1
BSD'lerin iyi noktaları öznel midir? Öyleyse, bu neden birisini denediğini kişisel olarak tanımadığımı açıklıyor. : D
mmyers

17
BSD'ler için iyi olan nedir? Düşmanlarını ezmek, onların önünden geçtiğini görmek ve kadınlarının laminasyonunu duymak.
kaos

1
@mmyers - Hiç arkadaşlarından Hotmail veya Yahoo kullandın mı?
ConcOedOfTunbridgeWells

Um, birkaçı. Neden?
mmyers

1
@ mmeyers - Çünkü hem Hotmail hem de Yahoo FreeBSD'yi web uygulamaları için ana sunucu O / S'si olarak kullanıyor. (Veya en azından Hotmail kullanıyordu ve FreeBSD'den yıllarca Windows'a taşıyamadılar - hala kullanıp kullanmadıklarından emin değilim).
ConcOedOfTunbridgeWells

Yanıtlar:


65

BSD'lerin Avantajları

* BSD sistem ailesi (IMHO), özellikle sunucu O / S için Linux'a göre birkaç önemli avantaja sahiptir.

 • Sadelik ve Kontrol: * BSD dağıtımlarının hiçbiri Linux dağıtımcılarının sergilediği özellikler eklemek zorunda değildir. Bu nedenle, çoğu BSD türevi sistemin varsayılan kurulumu nispeten basittir.

 • Kararlılık: Kısmi basitlikten kaynaklanan BSD'ler, etrafındaki en kararlı O / S platformları arasında olma eğilimindedir. FreeBSD ('modern' BSD'lerin eskilerinden biri) , Yahoo ve (bir noktada) hotmail gibi birçok tanınmış .com'a güç veriyor . Aslında, bir noktada Microsoft, Hotmail’i FreeBSD’den Windows’a geçirememeleri konusunda oldukça fazla sıkıntı çekiyordu .

 • Güvenlik: Özellikle OpenBSD çok güçlü bir güvenlik geçmişine sahiptir ve çalışmalarının çoğu * BSD topluluğuna genel olarak zarar verir.

 • Taşınabilirlik: NetBSD , özellikle onlarca platforma sahip limanlara sahiptir ve liman yapmak çok kolay olduğu için dikkat çekicidir.

Bazı zayıf yönler

 • Büyük SMP yapılandırmaları için Linux'tan daha az destek . Bu daha fazla sayıda çekirdeğin yaygın olduğu çok sayıda çekirdek içeren kutularla daha da önem kazanacak. Bununla birlikte, gerçekten BSD'nin ana çim alanı olan ağ hizmeti uygulamalarının çoğu, CPU'nun aç olduğu kadar değildir (1).

  BSD çekirdeklerinde SMP performansı son on yılda önemli ölçüde iyileşmiştir. SMP performansını artırmak Dragonfly BSD'nin ana hedeflerinden biriydi ve FreeBSD SMPNg projesi , bu platformdaki SMP performansını önemli ölçüde geliştirdi ve Linux'u 8 çekirdekli platformlarda daha iyi performans gösterdi. Bunun anlamı, ana akım 2 ve 4 soket sunucularında iyi bir performans elde edebileceği anlamına gelir.

  Bazı tartışmalarve FreeBSD'de NUMA desteği sağlama konusundaki erken çalışmalar, sistemin şu anda açık bellek NUMA desteği için bellek tahsisi, yakınlık yönetimi veya diğer olanaklar için API'leri desteklememesi nedeniyle mevcut. NUMA desteği konusunda iyi bir astar burada bulunabilir .

 • Linux'dan daha küçük donanım desteği: Uygulamada, bu gerçekten yalnızca donanım uyumluluk listesindeki bileşenleri kontrol etmeniz gerektiği anlamına gelir . Bir sunucu için bu çoğu durumda bir sorun değildir, ancak rasgele bir masaüstü PC'ye yüklemek bu biraz daha zordur. Bir makinenin BSD'yi kurmasını istiyorsanız, Linux'ta olması muhtemel olmayan bir bileşen bileşen kontrolü yapmak zorundasınız.

 • Masaüstüne daha az vurgu: Linux'un masaüstü dağıtımları (Ubuntu gibi) multimedya, öykünme ve birlikte verilen uygulamalar için daha zengin masaüstü desteğine sahip olma eğilimindedir. Bu tür uygulamaların birçoğunun çeşitli BSD platformlarına bağlantı noktaları olmasına rağmen, bir masaüstü Linux dağıtımından kullanıma hazır destek genellikle daha iyi olacaktır.

 • Yazılımdaki bazı boşluklar: Pek çok ticari Linux yazılımının BSD bağlantı noktası yoktur. Örneğin, büyük JVM tedarikçilerinden hiçbiri, BSD platformlarının hiçbiri için java çalışma sürelerinin yerel bir portunu korumaz. Bazı durumlarda, üçüncü taraflar limanları korur, ancak BSD'lerin hiçbirinde Oracle için (örneğin) Oracle için resmi bir destek yoktur. Bu boşluk, BSD'deki bazı yerlerde ortaya çıkıyor; Bu tür bir boşluğun olduğu bir alanda çalışıyorsanız, BSD sizin için platform olmayabilir.

Bazı göze çarpan noktalar

 • 90'ların büyük dini savaşlarından biri GPL'ye karşı BSD idi. BSD'ler, GPL'den farklı haklara sahip olan BSD lisansı altında lisanslanmıştır. Temel olarak BSD lisansı, BSD lisanslı yazılımının değiştirilmiş sürümlerinin kaynak kodunu yeniden dağıtmanızı gerektirmez.

 • Oracle gibi ticari satıcılar, BSD'yi Linux'u desteklediği dereceye kadar desteklememektedir. Bu nedenle, böyle bir ürünle çalışmak istiyorsanız, muhtemelen Linux ile daha iyi durumdasınızdır. Bununla birlikte, çoğu Linux, System V, Solaris vb. Arasında ikili uyumluluk sunar.

 • BSD toplulukları Linux’tan farklı bir şekilde yönetilme eğilimindedir ve çoğu zaman daha küçüktür (çoğu durumda daha nazik olmamakla birlikte - Theo De Raadt'in lazımlık ağzı olarak bir üne sahip olan bir şey vardır ).

 • BSD değişkenlerinin bazıları, belirli hedefler için optimize edilmiş niş pazar kalemleridir. Örneğin, OpenBSD, internete bakan bilgisayarlarda güvenli ağ altyapısı sağlamak için özellikle optimize edilmiştir; arabellek taşması güvenlik açıkları gibi güvenlik boşlukları için çok fazla çaba harcamaktadır. Pek çok güvenlik bilinçli kuruluş tam da bu sebepten dolayı kullanıyor. NetBSD, düzinelerce platforma kadar bağlantı noktalarıyla taşınabilirlik için tasarlanmıştır ve gömülü sistemlerde oldukça yaygın olarak kullanılır. Bu sistemlerden birinin tatlı noktasındaki uygulamalar için, en iyi platform tercihi olabilir.

* BSD'nin ev çim ağ hizmetleri - e-posta ve web sunucuları, altyapı ve benzeri. BSD'lerin herhangi biri ile mükemmel bir geek masaüstü kurabilirsiniz ve teorik olarak Ubuntu kadar sıcak ve yumuşak bir şeyler üretebilirsiniz. Bununla birlikte, PC-BSD gibi bir kısmı masaüstü sistemleri sağlamayı amaçlasa da , bu BSD ürünlerinin çoğunun odak noktası değildir .

Bir ticari unix geek masaüstü yapmak istiyorsanız, BSD bunu tüm diğer unix-oid sistemlerinde yapacaktır.

 1. Örneğin, 1980'lerin VAX / 4.2BSD döneminde, VAX-11/750 gibi bir makine, tüm bir bölüme veya üniversite kampüsüne e-posta servisi sağlayabilir ve muhtemelen başka işler de yapabilirdi (bununla birlikte e-postaların çoğu yalnızca metin idi ve ekler bugünkü kadar yaygın değildi - bu makinede kullanılan disk sürücüleri genellikle 120-450 MB kapasite arasındaydı). Modern bir sunucunun 3-4 büyüklük sırası daha fazla CPU gücü ve bellek ve belki 2 büyüklük sırası daha fazla verim ve 3-4 büyüklük sırası daha fazla alan içeren bir disk alt sistemi vardır.

9
Özellikle iyi eşleşme: OpenBSD ve BIND. Genel bir DNS Sunucusu çalıştırıyor olsaydım, OpenBSD'de BIND olurdu. DNS sunucuları çok saldırı alır ve OpenBSD muhtemelen en güvenli genel amaçlı unix'tir.
Richard Gadsden

2
Harika cevap Ekleyeceğim iki yön: BSD Linux'tan daha küçük (bu yüzden daha küçük ortamlarda çalışabilir) ve daha iyi belgelenmiştir (FreeBSD'deki her komutun bir erkek sayfası vardır - her biri!)
Mei

3
Bir Unix programcısından bir PC işletim sistemi yazmasını istemeniz durumunda BSD'nin ne alacağını söylemiştim, oysa bir Windows programcısından bir Unix işletim sistemi yazmasını istemeniz durumunda Linux ne elde edeceğini söyledi.
gbjbaanb

1
Mükemmel cevap! Çeşitli işletim sistemleri denediğimde, mangrova bataklığı gibi linux'du (güncel olmayan eksik belgeler, pek çok tutarsız felsefe) ve FreeBSD'yi denediğimde, her şeyin belgelendiği, kütüphaneden sipariş edilen, tek tutarlı bir felsefe gibi geldi. güncel!). Belki daha az heyecan verici, ama kesinlikle kolay.
slovon

3
Theo’ya lazımlık çağı demenin doğru olduğunu düşünmüyorum. Güçlü görüşleri var ve onlar hakkında diplomatik değil, yemin ediyor. Theo De Raadt hakkındaki en sinir bozucu şey ya iyi bir noktaya sahip olması ya da haklı olmasıdır :-P
HollandalıUnca

15

BSD'yi masaüstünde Linux kadar olgun olarak görmüyorum ama sunucular için oldukça sağlam.

BSD kurmak isteyip istemediğiniz tamamen makinenizi ne için kullandığınıza bağlıdır. Pek çok şey Linux'a benzese de, birçok şey de farklıdır.

Ancak burada farklı BSD'lerin tükenmesi

 • OpenBSD: Eğer bir mail hedefi en güvenli işletim sistemi olmaksa (ve muhtemelen)

 • NetBSD: “Tabii ki NetBSD'yi çalıştıracak” sloganı. Bu, etrafındaki en taşınabilir işletim sistemlerinden biri olmalı. Pek çok insan da masaüstünde çalıştırıyor.

 • FreeBSD: Sunucular için çok popüler olmasına rağmen çoğu kişi masaüstünde de çalışmaktadır. Muhtemelen tüm BSD'lerin en popülerleri

 • DragonFly BSD: Göreceli bir yeni gelen (2003), FreeBSD 4.8'in bir çatalıydı. Kendim kullanmadım ama görünüşe göre stabil.


5
BSD'ler en olgun mimariler arasında yer alıyor - 4.xBSD kod tabanının bir kısmı birçok Serverfault posterinden daha eski. Bir BSD'ye dayanan geleneksel bir unix geek masaüstünü kolayca yapabilirsiniz. Ancak çoğu, Canonical’in Ubuntu’da olduğu gibi bir tüketici veya işyeri masaüstü üretmeye çalışmaz. Blah blah genç whippersnappers ...; -}
EndişeliOyun

11

Linux dünyasında, dağıtımlar bu ... yapışkanlık hissi içinde eksik olma eğilimindedir. Bunlar genellikle buna yönelme eğiliminde olan merkezi olmayan bir şekilde kurulurlar.

BSD'ler genellikle bir kişi tarafından yönetilir, bu nedenle her bir varyantın arkasında çok fazla planlama yapan gerçek bir ürün olduğu hissine kapılırsınız. İşler birlikte çok iyi çalışıyor ve tüm bileşenler çok iyi belgeleniyor. Çamurları nadiren bulacaksınız.

Bu, BSD'lerin bakımı kolay bir platform olmasını sağlayan, böylece daha güvenli ve yönetilebilir bir ortama yol açma potansiyeline sahip çok sağlam bir temel oluşturur.

13 yıldan beri Linux kullanıcısıyım ve hala uygulanabilir bir platform olduğunu düşünürken, yukarıda belirtilen sebeplerden dolayı tüm üretim ve kişisel sunucularımı BSD'lere taşıdım.

Ancak, Linux hala üstün sürücü desteği nedeniyle kanama için daha iyi bir seçim olabilir.


1
Eğer kenar masaüstü desteğini kanama istediğiniz Aslında eğer, en iyi seçenek ;-) Windows üzerinde VirtualBox'ta ya BSD veya Linux çalıştırmaktır
vartec

@OP, bu [linux dağıtımlarının] geçişten için en önemli sebep olduğu için * bsd
theman_on_osx

1
Ya da Slackware gibi başa çıkacak bir dağıtıma git;)
voyager

9

BSD, temel hizmetler dışındakilerin tümünü devre dışı bırakarak genellikle varsayılan olarak güvenli kabul edilir. Aynı zamanda çok kararlıdır, bunu birçok çalışma süresi izleme servisinden birine bakarak yapabilirsiniz.

Bununla birlikte, Linux'un BSD ile aynı olmadığı konusunda uyarılmalıdır ... bir öğrenme eğrisi vardır, bu yüzden doğrudan içine atlamayı beklemeyin. Örneğin, başlangıçta lskafa karıştırıcı olabilecek farklı bayraklara sahip ve Linux bayraklarını kullanma alışkanlığını kırmak için biraz zaman harcayabileceğiniz tüm temel komutları bulacaksınız .


8

* BSD, çekirdeği ve kullanıcı alanını aynı kaynak ağacından geliştirdiği anlamına gelen eksiksiz bir işletim sistemidir , oysa Linux dağıtımları çeşitli kaynaklardan birleştirilmiştir. Bu nedenle BSD sistemleri çok daha yapışkan ve sağlam hissediyor. Ayrıca daha iyi belgelenmiştir.


8

Sadece birkaç sorun:

Pro (Ücretsiz) BSD:

 • ZFS dosya sistemi / birim yönetimi
 • İzleme / analiz için Dtrace
 • Mükemmel ve belgelerin bulunması kolay (FreeBSD El Kitabı, OpenBSD SSS, Manuel sayfalar gerçekten çok iyi ve gerçekten faydalı örneklere sahip)
 • Temiz ve sağlam işletim sistemi sürüm yükseltme işlemi
 • Çekirdek işletim sisteminin diğer yazılımlardan ayrılması ("Bağlantı noktaları koleksiyonu")
 • BSD lisansı (burada lisanslı Haçlı yok)
 • Büyük güvenlik duvarı / paket filtresi: PF (Linux iptables kafamı patlatır)

Kontra BSD:

 • Sanallaştırma (VM host) ürünleri desteklenmiyor (VMware, KVM, Xen, VirtualBox)

3
Sanallaştırma güncellemesi. FreeBSD, VirtualBox için gitmeye karar verdi gibi görünüyor. Şimdi limanlar ağacında. Burada daha fazla bilgi: miwi.bsdcrew.de/2009/06/virtualbox-is-now-available-in-ports wiki.freebsd.org/VirtualBox virtualbox.de/wiki/FreeBSD%20build%20instructions
Paidhi

8

Gerçekten sevdiğim /usr/ports. Bu aslında benim de sevmediğim anlamına gelmiyor apt-get, ancak kurulumlarınızın varsayılanlarına atmak gibi hissettiğiniz optimizasyonlarla, yüklemelerinizin özel bir makineniz için yapıldığını bilmek hoş bir duygu.

Algılanan faydasının ne kadarı batıl inançtır, bulmak için araştırma yapmadım, ama hoşuma gitti. :)


1
Yani Gentoo gibi mi? Bir süre sonra can sıkıcı gelebilir (Gentoo'yu hiç denemememin bir nedeni).
mmyers

6
Gentoo'nun “portage”, diğer şeylerin yaptığı gibi BSD'den geliyor. Bununla birlikte, çoğu BSD, ayrıca mevcut olan ikili paketlere sahiptir. Örneğin, OpenBSD hem portlara hem de paketlere sahiptir. Aslında, aslında aynı şeylerdir.
dwc

7

Bir Java geliştiricisi olarak, büyük kazanç * BSD için ana JVM'nin olmamasıdır. Herkes beni ortadan kaldırmadan önce, demek istediğim şu ki, Sun'dan veya diğer ana satıcılardan herhangi birinin (IBM, BEA / Oracle) herhangi bir JDK'sı mevcut JDK yok, bu yüzden linux ve window kullanıcıları için her zaman ikinci keman çalıyor olacaksınız.


Bunu bilmek faydalıdır. OpenJDK'yı taşıyan birileri var mı?
mmyers

Evet, openjdk.java.net/projects/bsd-port adresini ziyaret edin . Ancak bu liman yapılmamıştır ve ticari olarak desteklenmesi muhtemel değildir. Java tabanlı bir yazılım şirketi için çalışıyoruz, Sun JVM'yi ve Bea ve JRocket'ı gönülsüzce destekliyoruz. Yazılımımızı IceTea veya Blackdown veya GCJ üzerinde çalıştırmak isteyen birine yardım etmek için destek kaynaklarını genişletmemiz mümkün değil
Dave Cheney

Evet, ne demek istediğini anlıyorum. (Bu arada, ilk
cümlenizdeki

"OpenJDK BSD bağlantı noktası ilerleme" yazısını gördüm: robilad.livejournal.com/49303.html .
mmyers,

5

Lisanslama

BSD'ler ve Linux arasındaki temel fark lisanstır.

Yaptığınız kaynak kod değişikliklerini açmadan bir BSD kod tabanı alabilir, istediğiniz değişiklikleri yapabilir ve ortaya çıkan ikili dosyayı dağıtabilir, satabilirsiniz, vb.

Bu, hissedarlarına yasal zorunlulukların tescilli IP'leri 'güvenli' tutmasını gerektirebilecekleri Apple gibi şirketler için çok caziptir. Örneğin Apple, çekirdeğini FreeBSD'ye dayandırıyordu.

Tivo, Linux yerine BSD üzerine kurulu olsalardı, yıllar önce çektiği (küçük) lisans sorunlarına sahip olmazdı.

Bazı pratik farklılıklar

 • BSD'ler Linux kadar popüler değildir ve bu yüzden son teknoloji donanım için sürücülere sahip değildir.
 • Linux dağıtımlarından daha az BSD vardır ve bunlar çok iyi tanımlanmıştır, bu nedenle genellikle bir başkasını ne zaman kullanmanız gerektiğini bilirsiniz.
 • Hepsi diğer faktörlerden daha fazla stabiliteye odaklanır ve bu nedenle genellikle yüksek güvenilirlik durumlarında kullanılır.

-Adam


1
+1. Kıyaslama gerçeği, bds'lerin iyi performans göstermedikleri ve hala linux ve solarislerin sahip olduğu birçok çekirdek özelliğe sahip olmadıklarıdır. BSD lisansı BSD ile ilgili en iyi (veya en kötü) bölümdür.
Tim Matthews

Kriterler hakkında güzel bir şey, aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazla olmasıdır. Ağ oluşturma / filtreleme görevleri için, BSD'yi Linux'dan daha iyi sonuçlarla kullandım --- sayısal modelleme için, Sun Studio derleyici paketiyle Linux veya Solaris kullandım .... hepsi en iyisinin ne olduğunu bulmaktan ibaret. iş için bir araç.
Bill B,

4
Bu açıklamanın bir kanıtını görmek güzel olurdu: "Kıyaslama gerçeği bsds'in iyi performans göstermediğidir ..."
Josh Brower


1

Zaten bahsettiğim her şeyin yanı sıra, belgelerin çok iyi olduğunu eklemek isterim. Adam (1) sayfaları mükemmel!


0

BSD (Berkeley Yazılım Dağıtımı) kararlılıklarıyla bilinir: FreeBSD,
güvenlik: OpenBSD
ve çok sayıda platform desteği: NetBSD

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.