Eğer bir etki alanına sahipsem, tüm alt etki alanlarına sahip miyim?


27

Eğer bir etki alanına sahipsem, tüm alt etki alanlarına sahip miyim?

Örneğin example.com'u satın alırsam, otomatik olarak mail.example.com, blog.example.com, vb.

Alt alan adlarına sahip değilseniz, example.com'a sahip olduğumda herkes mail.example.com'u satın alabilir mi? Birisi alt alan adlarımdan birini satın almayı denerse ilk satış hakkım var mı?

Son olarak, yukarıdaki soruların cevapları .org, .net, .ca, .name gibi tüm TLD'lerdeki tüm alanlar için geçerli midir?

Teşekkür ederim.

EDIT: .name sözleşmesine göre kayıt kısıtlamalarına göre

http://www.icann.org/en/about/agreements/registries/name/appendix-11-25mar11-en.htm

Bir kişi bir .name alan adını yalnızca alan uygunluk şartlarına uyuyorsa kaydedebilir. Birkaç uygunluk koşulu vardır, bunlardan biri .name alan adının bir bireyin gerçek adı veya tanıtıcısı olması gerektiğidir. Dolayısıyla, örneğin, firstname.lastname.name ve firstnamelastname.name her ikisi de geçerlidir. Ancak, soyad.name geçerli değil çünkü bir bireyi tanımıyor. Soyadı adını kaydettiysem, uygunluk şartlarına bağlı olarak başka biri bir zorluk çıkarabilir ve otherfirstname.lastname.name dosyasını kaydedebilir. Bu yüzden aslında alt alanları kontrol etmiyorum.

Bunu doğru mu okuyorum? Alt alan adlarının diğer TLD'ler üzerindeki mülkiyeti konusunda benzer kısıtlamalar var mı?


2
Aşağıdaki Michael'ın cevabına bakınız. Fakat tanrı aşkına, lütfen bu tuzağa düşmeyin: serverfault.com/q/427262/7709
Mark Henderson

Yanıtlar:


36

Evet, satın aldığınız alan adının altındaki ad alanının tamamı sizde var ve kontrol ediyorsunuz, çünkü DNS hiyerarşiktir. Mail.example.com ve blog.example.com oluşturmak, yalnızca kontrol ettiğiniz DNS bölgesine giriş ekleme meselesidir.

name.Etki alanını sorduğundan beri , özellikle şunu ele alacağım: Uygunluk gerekliliklerini belirttin ve bunu etki alanı kontrolü ile karıştırdın. Başlamak için etki alanına sahip olmaya uygun değilseniz, o zaman mesele geçerli değildir.

Durumunda name.ve birkaç diğer üst düzey etki, o alanın bireysel uygunluk gereksinimlerine bağlı olarak, ikinci seviye, üçüncü seviye veya dördüncü düzey adını kaydolmak için geçerli olabilir. Örneğin, us.herhangi birine ikinci seviye kayıt yapılmasına izin verilir, ancak tarihsel nedenlerden dolayı, devlet kurumlarına kayıtlı olan ve üçüncü veya dördüncü seviyenin bu ülkelerdeki kurumlara devredilen ABD eyaletlerine karşılık gelen birçok ikinci seviye kayıt vardır. .


Siz bu alanın kökü sizsiniz, bu yüzden yukarı doğru (sola doğru) uzanan her şey size ait. <- .example.com.
Fiasco Labs

4
"Kendi" kelimesi doğru kullanıldığında bu doğrudur - +1 - ama bence başkalarına bir etki alanı olarak düşündüğünüz için , diğer insanlara etki alanınızın alt alan adlarını mutlu bir şekilde vereceğini söylemeye değer . sizinki aslında “kendi” anlamına gelmez. (Bu, bazı durumlarda ciddi güvenlik sonuçları doğurmuştur.) Bu yüzden kontrol etmeye değer.
ruakh

5
@ruakh Bunu yapan şirketlerden bir örnek var mı, çünkü bunun IANA kurallarına aykırı olacağını düşünürdüm.
Andy

3
@ MichaelHampton: Teşekkürler! Görünen o ki evet, gördüğüm
buydu

3
@emory: At that point, you would not own and control the entire namespaceÇok doğru değil. Bir alan adı kayıt şirketi olmadığınız için hala tüm alanın kontrolünü elinde bulunduruyorsunuz; diğer kişilerin alt alan adlarınızı kullanmalarına izin vermeniz özel bir konudur ve özel şartlar altında yapılır. Kayıt dışı bir kişiden bir alt alan adı satın alırsanız, alt alt alan adlarına sahip olduğunuzu varsaymamalısınız.
Yalan Ryan
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.