Bir Linux Yöneticisi kabuk komut dosyası yazma ve otomasyon becerilerini nasıl geliştirir?


30

Organizasyonumda, bir grup NOC personeli, genç mühendisler ve birkaç kıdemli mühendisle birlikte çalışıyorum; hepsi Linux odaklı. Şirketin yeteneklerini büyütme şeklindeki ilginç bir adım, NOC'den üst düzey mühendislik saflarına giden bir yol olmasıdır. Yetenek havuzunu göreceli olarak yenilerken, yetenek setlerinde zamanla büyümeye meyilli bir ayrılık olduğunu görüyorum ...

  • Bir veya birkaç belirli teknolojiyi iyi tanıyan ve sürekli daldırılmış mühendisler var ... örneğin MySQL, güvenlik duvarları, SAN depolama, yük dengeleyiciler ...
  • Generalist olan ve birden fazla teknolojide gezinebilen başkaları da var.
  • Hepsi günlük olarak ihtiyaç duyduklarını ve kullandıklarını yapmak için yeterince Linux (komutlar, işlemler) öğrenir.

Bazı çalışanlar arasında ayrım yapan bir faktör, komut dosyası yazma, otomasyon ve konfigürasyon yönetimi metodolojilerini ne kadar iyi kucakladıklarıdır. Örneğin, Amazon AWS CloudFormation çalışmasının büyük kısmını yapan iki mühendisimiz ve kukla altyapısının çoğunu idare eden başka bir mühendisimiz var . Belki de mühendislerin dörtte biri BASH kabuk komut dosyası konusunda usta.

Buna, iş piyasasında DevOps becerilerine olan inanılmaz yüksek talep bağlamında bakıldığında, diğer kuruluşların bu becerilerin gelişimini nasıl geliştirdiğini ve iç yeteneklerini nasıl geliştirdiğini merak ediyorum. Komut yazma, öğretilebilir bir konsepte benzemiyor.

  • Bir sysadmin kabuk betiğini nasıl geliştirir?
  • DevOps paradigmasına ayak uyduramayan / yetişemeyen mühendisler için hala bir yer var mı?
  • Bu teknolojiler geliştikçe bazı insanların geride kalacağını varsaymak mıyız? Uygun mu?

14
Sen pratik yap. Her şeyi otomatikleştirmeyi deneyin, vms, vb. Oluşturun.
Doon

2
@Doon 15 yıl boyunca bunu yaptım, bu yüzden pratik yapmak, bir şeyleri kırmak ve bulunduğum yere ulaşmak için çok zamanım oldu. Bugün küçük mühendisler için ve mevcut otomatik kurulumların bazılarındaki karmaşıklık seviyesiyle, bu denemeyi birçok ortamda yapmak için yeterli zaman ya da güvenli bir yer bulunmuyor.
ewwhite

Yaşlılardan mentorluk, artı iyi belgeler ve diğer sürdürülebilir uygulamalar (teknik borç oluşturmamak) KİH'nizdeki Bilgiyi teşvik etmek için çok iyi bir yoldur.
mfinni

Aslında sanırım bugün güvenli yer vms'de, çünkü tüm fiziksel donanıma ihtiyacınız yok. Şimdi zaman / etc. evet, bu arz yetersiz. :) Ancak ücretsiz / düşük maliyetli hipervizörlerin mevcudiyeti ve * nix işletim sistemlerinin alışveriş kolaylığı göz önüne alındığında, öğrenmek için oldukça karmaşık bazı kurulumlar oluşturabilirsiniz.
Doon

1
BT dünyasında pek çok şey için geçerli ilginç bir meydan okuma. Eğitim bütçesi yok. Uygulama için zaman veya ekipman yok. VM'ler çok yardımcı oluyor, ancak boşluk hala devam ediyor.
Dave M,

Yanıtlar:


9

Ortamınızın boyutunu ve karmaşıklığını anlama avantajına sahibim. Bir bulut / barındırma sağlayıcısı için çalışırken, çok sayıda küçük-orta ölçekli ortama sahip olduğunuzu varsaymak güvenlidir (10-100 sunucu). Jr tarafından yapılan günlük işler kesinlikle var. mühendisler ve NOC personeli tekrar ediyor (kullanıcı hesapları oluşturma, yedekleme aracılarını yapılandırma vb.). Benzer şekilde, muhtemelen sr tarafından yapılan bazı manuel şeyler de vardır. mühendisler ESXi'yi yeni bir donanıma kurmak veya MPIO gibi şeyleri yapılandırmak veya belirli donanım setleri için VMware modüllerini kurmak gibi. Bütün bunlar otomatikleştirilebilir ve yapılmalıdır.

Personeliniz, iş yükünün büyük bir bölümünü otomatikleştirmeden gerçekleştirebilecekse, o zaman benim düşünceme uyursunuz. Çoğunlukla manuel işlemlerden oluşan tam gün çalışabilen BT personelinin otomatikleştirme motivasyonu yoktur. Neden gerekli görülmeyen ve hatta korkutucu olabilecek yeni bir beceri öğreniyorsunuz ? Sonuçta, gereklilik inovasyon ise annedir.

Böylece, kuruluşunuzun bir noktasında, düştüğünüz ve parçalanacağınız bir boyuta büyüyeceksiniz ya da neredeyse her şeyi ve üstünlüğü otomatikleştirmeye başlayacaksınız. Kuşkusuz, kıdemli mühendisler buradaki sorumluluğu üstlenmeli ve hatta bazı iş yüklerini otomatikleştirmek için genç mühendisler ve NOC personeli ile birlikte çalışmalıdır. Bu jr verir. Her kiracı için ince ayar yapabilecekleri ve gerektiğinde yeni donanım revizyonları yapabilecekleri birçok senaryo çerçevesine sahip olma fırsatını mühendisler. Bu, "Aman Tanrım, nereden başlayabilirim?" Şeklindeki korkutucu düşünceyi ortadan kaldırıyor. Denklemden ve onlara gerçek bir problemi çözmek için bir sıçrama başlattı . Bu beni son noktama getiriyor. Kitaplar ve örnekler iyi ve güzel ama orada 'karşılaştıkları sorun. Onlara bir hedef verin, kiracı x için tüm yeni sunucular gibi bazı ESXi modüllerinin kurulu olması gerekir ve sonra bunu gerçekleştirmek için onlarla birlikte çalışır. Sonra betiği çok kullanıcılı bir ortamda çalışmak için uyarlayın.

Bir sysadmin kabuk betiğini nasıl geliştirir?

Tarafından ihtiyaç yukarıda tarif edildiği gibi, için.

DevOps paradigmasına ayak uyduramayan / yetişemeyen mühendisler için hala bir yer var mı?

Elbette, DevOps metodolojisine kaymayan ya da bırakmayacak çok sayıda kuruluş var. Her geçen gün daha sıkıcı seçenekler gibi görünüyorlar, ancak yine de seçenekler.

Bu teknolojiler geliştikçe bazı insanların geride kalacağını varsaymak mıyız?

Herhangi bir yeni teknolojide olduğu gibi - evet.


tl; dr Hiç kimsenin değerini görene kadar öğrenmeye yatırım yapamayacaksınız. Günlük işlerini manuel olarak başarabilirlerse, o zaman abartılı kalırsınız ve teşvik yoktur.


3
Bunu okudum:you'll start automating almost everything *in* excel.
mfinni

Evet, 32-bit Excel VB makroları bulutların üzerine kurulu şeyler. Bilmiyor muydun?
MDMarra

2
Doğru olabileceğine dair bir his var ...
mfinni 11:13

2
Bu bilgiler ışığında, olmamalıdır go away. İç wiki'nizde (ya da her neyse) "Bu x adımı uygulayın" belgelenmesi yerine, "Bu x kod satırı $ ekleri yükler" diyorsunuz ve ayrıca kodunuzu bu gibi şeylere de yoğun bir şekilde yorumluyorsunuz. Oluşabilecek bilgi kaybı nedeniyle kod yazmamak dokümantasyon işleminizde potansiyel bir olgunlaşmaya neden olur. Otomasyondan kaçınmak için bir sebep değil.
MDMarra

2
@MDMarra Wiki nedir?
ewwhite

21

• Bir sysadmin kabuk komut dosyalarını nasıl geliştirir?

Pratik, sürücü ile karışık. Kulağa hoş geliyor ama pratikte ek olarak daha iyi olmak istemeniz gerekiyor. Senaryo yazımından gerçekten hoşlanmıyorsan, mecbur olduğun ve asla gerçekten iyi olamadığın yıllar boyunca yapmak zorunda kalabilirsin. İyileşmek istemiyorsanız , işte her gün dünyanın en iyi senaryosunun yanında oturabilir ve sahip olabileceğiniz becerinin bir kısmını yakalayamazsınız.

Biliyorum ki, BT'de çalışmasına rağmen inatla her türlü senaryoyu öğrenmeyi reddeden insanlar. Yakında bu sektördeki insanlar için bir yer olmayacak. Onlar ölmekte olan bir neslin parçası.

( Ben yaşlı insanlar hakkında konuşmuyorum, mecazi anlamda demek istiyorum.: P )

• DevOps paradigmasına ayak uyduramayan / ayak uyduramayan mühendisler için hala bir yer var mı?

Hayır! Yaptıkları her şey olabilir ve nihayetinde otomatikleştirilecektir.

Belki de onları asla 'mühendis' olarak adlandırmamamız gerektiğini iddia ederdim. BT endüstrisinin kendimiz için 'mühendis' kelimesini uygun hale getirmesi yeterince kötü, bence yüksek öğretim programlarında uzun yıllar geçiren gerçek mühendislere hakaret etmek ve köprüleri, gökdelenleri, hadron çarpıştırıcılarını tasarlayabilmek için yasal sertifikalar almak , vb ... bunlar gerçek mühendislerdir.

Ancak benzerlik var ... Kendinizi BT sektöründe 'mühendis' olarak adlandırmak istiyorsanız, o zaman bu en azından bir şeyler yarattığınız anlamına gelir . Siz yaratıcısınız ve noktaları daha önce kimsenin düşünmediği yeni yöntemlerle birleştiriyorsunuz. Başka hiç kimsenin bilmeden ne kadar değerli olacağını bilmediği şeyleri yaratıyorsunuz.

Kodlama veya kodlama yapmazsanız, bilgisayarları korumak ve bilgisayar paketini kullanmaktan başka bir şey yapmanıza ve belki bir veya iki paket yazılım yüklemenize imkan yoktur. Belki eski MSA'ya yeni bir sabit disk atmak. Ve bu durumda, size bir yönetici diyebilirim, elbette, ama mutlaka bir mühendis değil. Ve yaptığınız işin çoğunun otomatik hale gelme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyleyebilirim.

• Bu teknolojiler geliştikçe bazı insanların geride kalacağını varsaymak mıyız?

Pazar adapte olacak. Bazı endüstriler, kendilerini hak etmediklerinde 6 rakamlı maaş almayacaklardır, bu sektörde biraz olur.


Yaratıcılığın sadece kodlama / komut dosyası yazma becerisinin değil, önemli bir faktör olduğunu buldum. Kendinize söylemeniz gereken yaratıcılık, " Ah, hey, bunu otomatikleştirebilirim! " Ve ardından beceri ancak bundan sonra devreye girer. Kendinizi ancak patronunuz size söyledikten sonra bir şeyler yazarken bulursanız , o zaman bu sürücüye ya da bahsettiğim yaratıcılığa sahip olmayabilirsiniz ... ve bunlar öğretmesi çok zor, belki de imkansız olan iki niteliktir.


Çok iyi fikir. BT'deki insanların çoğunluğunun geride bırakılması gereken türler olduğundan korkuyorum. Ben am şimdi bu gördükten ... Ama aynı zamanda sürücü ve motivasyon konuşur ...
ewwhite

7

Bir sysadmin kabuk betiğini nasıl geliştirir?

İnsan bir şeyde nasıl daha iyi hale gelir? Kitap oku, derslere katıl ve sonra öğrenilen ilkeleri uygula. (Veya yöntemlerin bir kombinasyonu.) Bu nasıl bittiğini bilerek basitleştirilmiştir, çünkü yemek pişirmeyi öğrenmek veya bir arabayı nasıl tamir edeceğinizi öğrenmek konusunda özel bir şey yoktur.

DevOps paradigmasına ayak uyduramayan / yetişemeyen mühendisler için hala bir yer var mı?

Bu site kapsamında cevaplanması zordur (sorulan sorulara net / tanımlanmış cevaplar için bir gereksinim vardır.) Bunun olacağını tahmin edebiliriz, ancak DevOps modelinde sorunlar var. Her iki disiplinde bir kişinin son derece yetkin olmasının çok zor olduğunu düşünüyorum. İkisi bir arada çalışanın maliyet tasarrufu şu anda işletmeler için çok çekici, ancak bu eğilimin burada kalacağını söylemek zor. Kesinlikle kısa vadede.

Bu teknolojiler geliştikçe bazı insanların geride kalacağını varsaymak mıyız?

Şu an işlerin gidişatına göre, evet. Çoğunuz muhtemelen kendi iş yerinizde gözlemliyorsunuzdur. İş listelerine kesinlikle uymalı ve pazarın şu anda ne talep ettiğini bilmelisin. (Bölgenizde Hadoop için birçok iş ilanı var mı? Learn Hadoop.) Pazara ayak uyduramazsanız, geride kalma riskiniz vardır.


> Piyasaya ayak uyduramazsanız, geride kalma riskiniz var <Bu bir totoloji değil mi?
Michael Martinez

5

Biri genellikle genç mühendisleri, görevi kritik olan karmaşık bir üretim ortamına göndermez. Bunun için üst düzey mühendisleriniz var. Junior derecelerin dev / test sanal alanlarında çalışmasına izin verilmelidir.

Teknoloji X için bir mühendise ihtiyacınız varsa ve rolü dahili olarak doldurmak istiyorsanız, öğrenmeye istekli birini bulun, yapılandırılmış eğitim bulun ve ikisini birleştirin.

Bir bölümde hangi yeteneklere ihtiyacınız olduğunu öğrenin. Onları öğrenmeye istekli birini bulun. Eğitim için para verin / verin.


X teknolojisinde geliştirme becerileri birçok durumda açıktır. Cisco, VMware, EMC, Red Hat, vb. İçin bir sertifikasyon ve eğitim yolu var. Bu, daha az eğitilebilir görünen betik zihniyet ve ılımlı gelişim becerileri .
ewwhite

5
Komut dosyası programlamadır (Yığın taşması yapan kişilerin savaş başlatmaya gelmediğini umuyorum). Herkesin iyi olamayacağı bir düşünme ve problemleri görme ve yaklaşma yolu vardır. 'Scripting zihniyetini öğretmek' insanların umarım uygulamadan elde ettikleri şeydir. ... Ve 'ılımlı gelişim becerileri', hiçbir şey ifade etmeyecek kadar genel. ---- Programlama öğretimi gelince, intro programlama sınıfları sunan bölgedeki üniversitelere bakın. Erken bir Bilgisayar Bilimi sınıfı 'zihniyeti' öğretmede uzun bir yol kat edebilir.
Daniel Widrick

3
Cehennem, UMass Lowell "Bash Scripting" ve "Unix / Linux Administration" derslerini aldı. İkisini de aldım. Hiç şüphesiz emacs profillerini göstermek istediğini söyleyen eski greybeards tarafından öğretildi. (Çevrimiçi sınıflar, bu yüzden sadece
gri kafaya sahip

@mfinni Hiçbir fikrim yoktu! :)
ewwhite

Şu anda Bilgi Teknolojileri programında UML BS üzerinde çalışıyorum. Hepsi çevrimiçi, CompSci'de AS'ye geçtiğimden beri birinci sınıf laboratuar bilimi olan Calc, vb.
mfinni

1

DevOps paradigmasına ayak uyduramayan / yetişemeyen mühendisler için hala bir yer var mı?

"devops", sistem yöneticilerinin yıllardır yaptıkları bir şey için yeni bir kelime.

Bu teknolojiler geliştikçe bazı insanların geride kalacağını varsaymak mıyız?

Tam tersi. Zaman geçtikçe, teknik insanlara daha fazla ihtiyaç var. Her türlü mühendislik bilgisine ve teknik beceriye sahip herkesin çalışacak bir yeri olacak.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.