Rsync'i FAT dosya sistemiyle nasıl kullanabilirim?


27

Bazı verileri bir FAT sürücüsüne kaydeden basit bir yedekleme komut dosyası yazmak istiyorum. Sürücüyü yeniden biçimlendirmeli ve daha iyi bir dosya sistemi mi kullanmalıyım, yoksa FAT ile rsync kullanmak mümkün mü? Eğer öyleyse, hangi problemlerle karşılaşabilirim? Performans çok daha kötü olur mu?

EDIT: Bu Linux üzerinde, pencereler için bir rsync olduğunu bile bilmiyordum. Kaynaklar çeşitli dosya sistemleridir (karışıklıktır) ve hedef şu anda FAT32 ile formatlanmıştır.

Cevaplarınız için teşekkür ederim, muhtemelen yeniden biçimlendirmeye gideceğim, çünkü sahip olacağımız dosya boyutlarından tam olarak emin değilim.

Yanıtlar:


10

Eğer mümkünse linux fs için yeniden biçimlendirmenizi tavsiye ederim. Daha önce belirtildiği gibi, FAT nispeten düşük dosya boyutu sınırlarına sahiptir ve izinleri ve mülkiyeti tam olarak ele almaz. Daha da önemlisi, FAT, dosya üzerindeki değişiklik zamanlarını tam olarak söylediği gibi izlemiyor, ext3 (FAT yalnızca 2 saniyelik bir pencerede bulunur). Bu, bazen orijinal dosyaların veriyi yeniden kopyalaması veya en azından hashleri ​​tekrar kontrol etmesi gerektiği kadar yedek dosyadan daha yeni veya daha eski olduğuna karar vereceğinden, rsync ile özellikle kötü davranışlara neden olur. Sonuç olarak, yedekleme işlemlerinde çok düşük performans sağlar. Eğer FAT'a bağlı kalmanız gerekiyorsa , rsync'in sadece -size-only ve -modify-window bayraklarına geçici çözüm olarak bakın.


36

Fotoğraflarımı yedeklemek için Linux çalıştıran dizüstü bilgisayarda sakladığım ve işlediğim rsync kullanıyorum (Ubuntu 10.4). Bunları FAT32 olarak biçimlendirilmiş 1TB sabit diskiyle çok temel bir NAS'a yedeklerim. NAS kasası ve bellenim çok temeldir, bu nedenle sürücünün yeniden biçimlendirilmesine izin vermez.

Kullandığım komut:

$ rsync --progress --modify-window=1 --update --recursive --times \
  /home/mloskot/Pictures /mnt/nas/Pictures

Doğru zaman karşılaştırmasına izin vermek için --modify-window = 1 seçeneği kullanılır, çünkü FAT32, Linux'ta kullanılan dosya sistemlerinden farklı olan 2 saniyelik çözünürlükte dosya zaman damgalarını kaydeder. - Mevcut dosyaların gereksiz yere kopyalanmasını önlemek için güncelleme - artan yedekleme gibi davranır.

Boyuta dayalı karşılaştırma yapmak için, --size only seçeneğini belirleyebilirsiniz.


Paylaşım için teşekkürler, bayrak kombinasyonunuzu kontrol edeceğim :-) rsync kılavuzu biraz hantal ...
DutchUncle

3
--modify-window = 1 büyük bir fark yaratıyor. Bu çözüldü - Ben şimdi dakika yerine milisaniye cinsinden yapıyorum.
Wolfgang Fahl 13:14

4
Nedense kullanmam gerekiyor --modify-window=2. Kullanırken 1hala tüm dosyaları kopyalar. NTFS'den FAT32'ye kopyalama.
Luc,

Bazen, hatta --modify-window, rsync tüm dosyalarımı kopyalamakta ısrar ediyordu. --size-onlyŞimdi seçeneği kullanıyorum ve bu işe yarıyor. Bu Mac OS Extended'dan (Büyük küçük harf duyarlı, Journaled) FAT32'ye kadardı.
diachedelic

FAT32'ye sığmayan dosyalara çarpmamak için '--ignore-errors --max-size = 4GB "eklemek muhtemelen iyi bir fikirdir.
Maksym

2

Bu Linux üzerinde bir FAT (hangi FAT sürümü?) Diskine mi / den mi yoksa Windows sürümü cwRsync kullanıyor musunuz?

Her iki şekilde de FAT16 ve 32 her iki sürümde de çalışır (FAT12'yi kendim denemedim). Linux sistemindeyseniz, FAT dosya sistemindeki performansın, linux formatındaki bir dosya sistemini kullanmaktan daha kötü olmasını beklerim, genelde biraz daha yavaşlar (eğer biri bana bu konuda doğru davransa mutlu olur) yanlış).


1

Evet reformat! Uyumluluk nedeniyle kullanmak zorunda olmadıkça her zaman FAT'ten daha iyi bir dosya sistemi kullanmalısınız!

Sürücüyü biçimlendirdiğiniz aynı dosya sistemini kullanarak biçimlendirmenizi öneririm, aksi takdirde dosyalarınız ve dizinleriniz için ayarlanmış izinleri ve öznitelikleri kaybedeceksiniz.

FAT (muhtemelen FAT32) nedeniyle maksimum dosya boyutu (4GB), maksimum ses boyutu (2Tb - yine de bir gün!), Parçalanma vb.

Ancak, bunların hiçbiri önemli değilse ve basit, hızlı ve maksimum uyumlu bir dosya sistemi istiyorsanız, FAT tamam olacaktır. Hız bilge, derleme eksikliği, izinler vb. Nedeniyle FAT alternatiflerini yerine getirebilirdi - NTFS / Ext3 / HFS ...


1

FAT sürücüyü kullanmanızın bir nedeni var mı? Rsync, veri kaydetmeye çalışmalıdır, ancak dosyalar hakkında sahiplik, izinler, vb ... hakkındaki meta bilgileri kaybedersiniz ve FAT'in 2 gig dosya boyutu sınırına sahip olduğundan büyük dosyaları rsync yaparsanız sorun yaşarsınız.

Yorumlayamadığım performans, başkalarına kıyasla hiçbir zaman kıyaslama yapmadım. Ayrıca, sürücünün kendi özellikleriyle ve bununla ilgili dosya sistemiyle de ilgisi olduğunu hayal ediyorum.

Eğer varsa olabilir , ben yerli biçimine yeniden biçimlendirmek istiyorum sen planlama bilgisayar (OS X? Linux?) İle kullanmak, meta tutmak ve ben son ne zaman bir kaç ay içinde alın tokat kaybetmek hiçbir şey için başka daha eğer sistemi kısıtlamaları nedeniyle hatalı olan bir şeyi senkronize etme. Genellikle başka sistemlerle paylaşım yapmak ihracat paylaşımı yoluyla yapılabilir veya NTFS kullanıyorsanız bazı meta verileri tutabilirsiniz, ancak Mac, NT ve Linux'un tümü NTFS R / W özelliğini desteklediğinden hala en çok sistem arası uyumluluk elde edersiniz.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.