.DS_Store dosyası nedir ve OSX neden bunları Windows paylaşımlarında bırakıyor?


Yanıtlar:


37

" .DS_Store " dosyaları, bir klasörün Finder penceresi ayarları hakkında bilgi depolamak için Mac OS Finder tarafından kullanılır. Finder ile birlikte ziyaret ettiğiniz (göz attığınız) her klasörde görünürler. Normalde bu dosyaları Finder'da göremezsiniz (bunlar herhangi bir * NIX benzeri nokta dosyası gibi "gizlidir")

To oluşturulmasını önlemek , bu dosyaların Terminali ve türünü açmak:

defaults write com.apple.desktopservices DSDontWriteNetworkStores true

3
Bunun yalnızca bir ağ paylaşımındaki .DS_Store dosyaları için geçerli olduğunu unutmayın. Yerel cihazda hala .DS_Store dosyaları oluşturacaktır.
Dave K

Hep merak etmiştim ama bakmak için hiç uğraşmadım, harika!
jtimberman


4

Bu dosyalar, simgelerin konumlarını, ilgili Bulucu penceresinin boyutunu, pencerenin arka planını ve diğer görünüm seçeneklerini kaydetmek için Finder tarafından kullanılır.


3

Windows paylaşımlarına erişen Mac'ler üzerinde denetimi yoksa. (Windows'ta smb.conf veya Dosya Filtresi Yönetimi'nde veto_files seçeneğini kullanma - neyse ki varsayılan olarak 10.5+ istemcide devre dışı bırakıldı)

Başka bir soruya göz atmak isteyebilirsiniz: Mac kullanıcıları için burada bulunan ilişkili bazı işaretçiler için SF'deki dosya paylaşımları .


1
Bunu yaparken dikkatli olun. OS X veya daha doğrusu Finder, bir dosya yazmaya çalışırsa ve veto edilirse boğulabilir. schinckel.net/2007/01/20/use-veto-wisely-under-samba
Matthew Schinckel

3

Spotlight ayrıca, indeksleme için .DS_Store'daki bilgileri kullanır.


1

Diğerlerinin de söylediği gibi, bunlar Finder tarafından kullanılır. Ancak, onları sevmiyorsanız güvenle silebilirsiniz.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.