Neden tüm zpoollar “tank” olarak adlandırılıyor?


31

Neredeyse çevrimiçi gördüğüm ZFS kullanımının her örneğinde (burada birkaç soru dahil), zpool "tank" olarak adlandırılır. Niye ya? Adın bir tür önemi var mı, yoksa orijinal belge "tank" kullandığı için mi yani diğer herkesin de kullandığı bu mu? Bir sistemde birden fazla zpool varsa, bunlardan birinin "tank" veya "tank" olarak adlandırılması tek havuzlu sistemler için yalnızca bir kural mıdır?


Tek havuzlarımı rpool, "kök havuz" anlamına gelmek için adlandırdım /.
CMCDragonkai

Yanıtlar:


31

Bunun başında da kafam karıştı.

ZFS 'Depolama havuzlarına' atıfta bulunduğundan, yazar 'Tank' takma adını 'Su Tankı' veya 'Balık tankı' olarak oluşturdu. “Havuz” ve “Tank” ingilizce kelimelerinin her ikisi de büyük su kaplarına atıfta bulunduğundan, bu bir kelime oyunu. Bazı insanlar ilk başta kafa karıştırıcı bulur.

2004’teki Sun Solaris 11 belgelerine eski bir örnek :

Bir ZFS depolama havuzu oluşturun.

Aşağıdaki örnek, bir komutta tank adında basit bir yansıtılmış depolama havuzu ve tank adında bir ZFS dosya sisteminin nasıl oluşturulduğunu göstermektedir. / Dev / dsk / c1t0d0 ve / dev / dsk / c2t0d0 disklerinin kullanım için uygun olduğunu varsayalım.

# zpool create tank mirror c1t0d0 c2t0d0

Bu terim bir Savaş Tankı gibi bir 'Tank'a veya oyundaki' Tank'a atıfta bulunmaz.

Zaman bulursam, bu terimi oluşturan kişinin yetkili kaynağını bulabilirim. Terimin ZFS ekibinin Takım Lideri Jeff Bonwick tarafından Sun’dayken oluşturulduğuna inanıyorum .


Ben bir takip soruyu tahmin ve sadece bir sistemde tek zpool var ve varsa biri ben", ben olurdu, bu bir sorulduğunda Aklımda arkasında olduğunu fark yok olacak, bu tankı 'adını sistemde çalışan bir sonraki yöneticiyi şaşırtmak olası mı? "
asciiphil

2
Neye ihtiyacınız varsa onu arayın ve bir sonraki yönetici öğrensin. Bizi çağırırız z.
Stefan Lasiewski

2
Sadece içeri girmek için: <subname> -tank havuzlarımızı çağırıyoruz. <subname>, ana bilgisayar adının sunucunun tam olarak ne yaptığını tanımlayan kısmıdır (uzun bir hikaye, ancak şirketimde <country><locality> <subname> adlandırma standardı var). Bunun avantajı, IMO, birisinin hangi sunucuda çalıştığı konusunda kafa karışıklığı olursa, yıkıcı bir işleme girmenin yanlış havuza zarar vermemesidir.
pepoluan

1
O zaman, dozer , trinity ve morpheus adlı zopolleri nasıl açıklarsınız ?
Michael Hampton

15

Tank ile ilgili olarak - OpenZFS Geliştirici Zirvesi 2015'te Matrix hayranları oldukları ve "Tank" karakterine atıfta bulundukları bildirildi. Belgelere bakarsanız, sağ taraftaki "Tank" "Dozer" adlı havuzlardır. İnek nasıl parlıyor komik.


4
Sadece Oracle belgelerine kısa bir bakıştan sonra, tank, dozer, trinity ve morpheus adındaki zpoolleri ve neo ve zee adındaki sunucuları gördüm.
Michael Hampton

1
Heh, komik .... eğer karakterleri aramaya başlarsan, hepsi biter. Morpheus ve Trinity'yi yeni buldum.
Matt Breitbach
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.