Maksimum bir alt alan derinliği var mı?


36

Web sunucuları veya tarayıcıların desteklediği maksimum izin verilen bir alt etki alanı derinliği var mı?

Örneğin, foo.bar.baz.monkey.pirate.google.com gibi bir etki alanı sorunlara neden olabilir mi?

Yanıtlar:


38

DNS'in kendisinin 127 seviyeye kadar etiket seviyesine sahip olabileceğine, her bir etiketin 63 karaktere kadar olabileceğine ve tüm kaydın maksimum uzunluğunun uzunluğu ve 0'ı sonlandırmak zorunda olduğunuz için 253 karakter ile sınırlı olduğuna inanıyorum.


10
127 seviyeleri, 255 karakter sınırının sadece bir sonucudur (uzunluğu ve son noktasını içerir, ancak 0'ı sonlandırmaz).
Chris S,

2
wikipedia ayrıca 127 seviye sınırından da bahsediyor. en.wikipedia.org/wiki/Subdomain#Görünürlükteki web sunucuları ve tarayıcılarla ilgili genel
bakış,

1
Sadece IP adresini kullanan uyarı, eğer isim çok uzun ve gülünç şekilde kıvrılırsa hatırlanması kolaylaşır, bu yüzden saçma sapan pratik bir kullanıcı sabrı vardır.
milli

1
@milli Peki, bu etki alanına bağlıdır. Bana göre rastgele bir 32-bit sayı, hatırlamak şimdiki zamandan daha zordur. Çünkü hafızanın nasıl çalıştığını bilmiyorum ama benimki kesinlikle bir grafik veritabanı.
Parthian,

14

Noktayla sınırlandırılmış alt alan adlarının sayısı olarak tanımlanmış bir maksimum yoktur, ancak DNS bir ana bilgisayar adının toplam uzunluğunu (noktalar dahil) 255 karakterle sınırlandırır .


1
Q'nun bir parçası değil, fakat her bir "etiketin" uzunluğu, Iain'in belirttiği gibi sınırlıdır.
Chris S

2

Rfc1035 nedeniyle:

Uygulamaları basitleştirmek için, bir alan adının toplam uzunluğu (yani, etiket sekizli ve etiket uzunluğu sekizli) 255 sekizli veya daha azla sınırlıdır.

Ayrıca

Her bir etiket bir oktet uzunluğu alanı ve bunu takip eden oktet sayısı olarak gösterilir. Her alan adı kökün boş etiketi ile sona erdiğinden, bir alan adı sıfır uzunluk baytı ile sonlandırılır.

Bu nedenle, geçerli maksimum uzunluk 255-2 semboldür ( DIG'de test edilmiştir). Tüm UDP mesajı da 512 byte'a eşit veya daha az olmalıdır. Ancak bu çok küçük değildir ve IPoverDNS'yi mümkün kılar.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.