Sunucum, OpenSSL'yi güncelledikten sonra bile hala kalpten kırılgan


28

Bir Ubuntu 12.04 sunucum var. OpenSSLHeartbleed güvenlik açığını gidermek için paketi güncelledim . Ancak web sunucusunu ve hatta tüm sunucuyu yeniden başlatmış olmama rağmen hala savunmasızım.

Güvenlik açığımı kontrol etmek için kullandım:

dpkg verir:

dpkg -l |grep openssl
ii  openssl  1.0.1-4ubuntu5.12   Secure Socket Layer (SSL) binary and related cryptographic tools

(Launchpad.net/ubuntu/+source/openssl/1.0.1-4ubuntu5.12)


Çıktısı openssl version -a?
Nathan C

Ben de 12.04 sunucusu (nginx ile) çalıştırıyorum. Mine güvenlik güncelleştirmelerini otomatik olarak yüklemek için ayarlanmıştır ve python komut dosyasını çalıştırdığımda güvenlik açığı olmadığını söylüyor. Nginx'i paket havuzundan mı yoksa manuel olarak mı yüklediniz?
mikeazo

1
Bu limanda ne koşuyorsun? Eğer bir 3. parti uygulamasıysa, statik bir kütüphaneniz olabilir
Nathan C

Yanıtlar:


29

libssl1.0.0Paketin de güncellendiğinden emin olun (bu paket gerçek kütüphaneyi, opensslpaket araçları içerir) ve kitaplığı kullanan tüm hizmetlerin yükseltme işleminden sonra yeniden başlatıldığından emin olun.

Openssl kullanarak tüm servisleri yeniden başlatmak zorundasınız (service apache restart).


4
Eski, şimdi değiştirilen libssl sürümünüzü kullanan hizmetlerin bir listesini almak için şunu deneyin: "lsof -n | grep ssl | grep DEL". Ya da süper paranoyak iseniz, herhangi bir libssl sürümünü kullanarak her şeyin bir listesini alabilirsiniz: "lsof -n | grep libssl | cut -c1-10 | sort | uniq"
Jemenake

3

Bu var mümkün sen başına, yanlış pozitif vaka vardır SSS :

Yanlış pozitifler alıyorum (kırmızı)!

Dikkatli olun, butona dokunarak siteyi parlatmadıysanız, kırmızının kırmızı olmadığını düşünmeme imkân yok.

Bellek dökülmesini kontrol edin, eğer oradaysa, araç onu bir yerden edindi.

Diyelim ki doğru bir şekilde güncelledikten sonra tüm işlemleri yeniden başlattıysanız, daha iyi görünmeniz gerektiğinden% 99 eminim.

Güncelleme: hala, sürekli kırmızıya etkilenmeyen sürümlerin raporlarını alıyorum. Etkilenirseniz, lütfen konuyla ilgili yorum yapın . 3 şeyi arıyorum: bellek dökümü (nereden geldiklerini bulmak için), zaman damgaları (olabildiğince doğru, Ağ sekmesiyle deneyin), tıkladığınız ve yazdıklarınızın tam bir açıklaması.

Sitenizi SSLLabs gibi başka bir araç kullanarak test edebilir ve hala savunmasız olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz.
Ayrıca, sorunu yukarıda açıklandığı gibi http://filippo.io/Heartbleed test cihazıyla bildirmelisiniz .


SSLLabs kullanarak Heartbleed’e karşı savunmasız davrandı
Matt

@Matt Aslında bir sorun olabilir - bellek dökümü göz atın (bir tane alıyor musunuz?) Ve filippo.io aracının arkasındaki güzel insanlarla takıl.
voretaq7


2

Büyük olasılıkla, 443'ü dinleyen ve statik olarak bağlı bir openssl kitaplığına sahip bir programı dinliyorsunuz. Bu, programın paketlenmiş kendi openssl'sine sahip olduğu anlamına gelir - bu programı da güncelleyin! Mevcut değilse, derhal satıcıyı bilgilendirin ve mümkünse bu uygulamayı askıya alın!


2

SSS sayfasında listelenen hatayı yaşıyor olabilirsiniz . Belli koşullar altında, yamalanmış bir sistemde bile savunmasız bir bildirim alabileceğiniz anlaşılmaktadır.

Yanlış pozitifler alıyorum (kırmızı)!

Dikkatli olun, butona dokunarak siteyi parlatmadıysanız, kırmızının kırmızı olmadığını düşünmeme imkân yok. Bellek dökülmesini kontrol edin, eğer oradaysa, araç onu bir yerden edindi. Diyelim ki doğru bir şekilde güncelledikten sonra tüm işlemleri yeniden başlattıysanız, daha iyi görünmeniz gerektiğinden% 99 eminim.

Güncelleme: hala, sürekli kırmızıya etkilenmeyen sürümlerin raporlarını alıyorum. Etkilenirseniz, lütfen konuyla ilgili yorum yapın. 3 şeyi arıyorum: bellek dökümü (nereden geldiklerini bulmak için), zaman damgaları (olabildiğince doğru, Ağ sekmesiyle deneyin), tıkladığınız ve yazdıklarınızın tam bir açıklaması.

Sisteminizin artık savunmasız olmadığını doğrulamak için Qualys gibi alternatif bir testle test etmenizi öneririm . Eğer Github'a gitmediyse ve rapor et.


Hala kırılmış

Nedir? Bahsettiğiniz "sunucu" statik bir OpenSSl kütüphanesine sahip olabilir. Bu, sisteminizi güncellemenize rağmen uygulamanızın hala risk altında olduğu anlamına gelir! Düzeltme eki almak için hemen yazılım satıcısıyla görüşmeniz veya yapılana kadar hizmeti kapatmanız gerekir.

Yama bitinceye kadar hizmeti gerçekten devre dışı bırakmak zorunda mıyım?

Evet, savunmasız bir hizmeti yürütmek olası ihmaller açısından son derece tehlikelidir! Sunucunun aktarımdan şifresini çözen herhangi bir veriyi sızdırıyor olabilirsiniz, hatta bilmiyor olabilirsiniz!0

Bu, 443'te çalışan uygulama OpenSSL için statik bir kütüphane kullanıyorsa mümkündür. Bu durumda, güncellemek zorunda olduğunu artık savunmasız olmamak için uygulamayı.


Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.