Verileri bir sabit diskte uzun süre saklamak güvenli midir?


33

Verileri bir sabit sürücüye yedeklemek ve ardından birkaç yıl bırakmak güvenli midir?

Dosya sistemi formatının hala okunabileceğini varsayarsak, bu yapılması güvenli bir şeydir. Yoksa geçerli kaldığından emin olmak için verileri sürekli olarak (her 6 ayda bir) yeniden yazmak daha mı iyi?

Yoksa bu aptalca bir soru mu?

Yanıtlar:


42

Herhangi bir cihazda önemli bir süre boyunca önemli yedeklemelere güvenmem.

Bir süre sonra okunamayan birçok CD vardı. (Ucuz olanlar, kuşkusuz, ama yapılan uzun ömürlü iddiaların yalın.)

Sabit diskler sessizce bozuk veriye sahiptim.

SSD hatalarım olduğunu bile hatırlıyor gibiyim, ancak az sayıda yazıyla oldukça güvenilir olmalarını beklerdim.

Tüm bunların yanı sıra, tek bir kopya kullanmak, fiziksel felaketlere karşı korumanızın olmadığı anlamına gelir: yangın vb. Birden fazla kopya varsa, fiziksel olarak ayırabilirsiniz. İdeal olarak, bir miktar kopya (örn. 3) alıp periyodik olarak her şey için bir kontrol toplamı (genellikle MD5 kullanıyorum) kullanıyorum. Kopyalardan biri bir şekilde bozulursa, birden fazla kopyaya sahipseniz, çoğunluğa güvenebilmeli ve bozuk olanı değiştirmek için yeni bir yedek oluşturabilmelisiniz. (Tabii ki, doğru sağlama toplamlarını ayrı bir yerde tutarsanız, değişikliklerin kurallı kaynağı olarak hala doğru sağlama toplamayı veren tek bir yedeğe bile güvenebilirsiniz.)

Elbette, ne kadar belaya gireceğiniz, verilerin değerine bağlıdır. Kişisel ev verilerim yalnızca RAIDed NAS'ta yedeklenir. İş verilerim, oldukça güvendiğim Google veri merkezlerinde :)


11

Diğer yedekleme seçenekleriniz göz önüne alındığında, HDD gitmek için en güvenli yoldur. Diğer seçenekler Manyetik Bant, SSD ve optik medyadır.

Her birinin tuzaklarını inceleyelim:

MT: Bir manyetik alana maruz kaldığında, HDD’den ziyade silinmeye meyilli Okuyucular da bulmak gittikçe zorlaşıyor. 5 yıl içinde geri gelmek istemezsiniz ve verileri ortamınızdan kaldırmanın bir yolu yoktur.

SSD: Hareketli parça olmadığı için güvenilir. Sorunlu ve potansiyel olarak tehlikeli birkaç okuma / yazma döngüsünden sonra elektriksel bozulmaya eğilimlidirler. Ancak, sürücü kullanımda değilken veri kaybetme olasılığı zayıf.

Optik Medya: Demet en az güvenilir. Fiziksel bozulmaya son derece meyillidirler (bükülme / eğilme) ve bükülme özelliklerinden çıkarmak için çok az şey gerektirir. Ayrıca, çoğu optik ortama veri yazmak için kullanılan kodlama şeması oldukça karmaşıktır, bu da okunamazlığa yol açan tek eleman arızası olasılığını arttırır.

HDD'ler: Katı, mühürlü cihazlar. Yukarıdaki cihazların çoğundan daha kolay fiziksel şok nedeniyle zarar görebilir. Hasar görmesi durumunda okuma / yazma işleminin başarısız olmasına yol açabilecek hassas mekanik parçalara sahiptir.

Bununla birlikte, HDD’lerin yararı, mühürlü olmalarıdır. Hareketli parçaların tümü hava filtreli bir muhafaza içerisinde saklanır. Diskteki bitlerin manyetik stabilitesi oldukça yüksektir ve değişmesi muhtemel değildir.

Ayrıca, mekanik parçalar arızalanırsa, plakanın çıkarılması ve verilerin doğrudan onlardan kurtarılması mümkündür.

Mükemmel bir seçenek yok, ama kusurlu olanlardan, HDD muhtemelen en iyi bahis olacaktır.


1
Yanlış. Teyp daha güvenli - Teyp uzun vadeli için yapılmış ve içinde mantığı yok. HD elektronik devre dışı kalıyor mu, küçük motor dönmüyorsa - siz öldünüz. Teyp motoru arızası - başka bir sürücü kullanın. Bantlar + bazı optimal medya özellikle uzun süreli arşivleme için üretilmiştir.
TomTom

6

Medyayı her yıl ya da öylesine geri dönüştürmeniz gerektiğini söyleyeceğim - yani, sürücüyü, diski ya da kaseti, yerine koymak ve birden fazla kopyasını saklamak için ne varsa ile değiştirmek.

Çok az şey sonsuza dek sürer, kaliteye, yazma yöntemine ve bulunduğu ortama bağlı olarak optik medya hızla düşebilir. Mekanik parçalar her zaman arızalanabilir veya ürün bilgisinde zamanla veya aşınma ve yıpranma ile ilgili hatalar olabilir.

Sık sık sorunuzu üzerine düşündüm, 5 yıl boyunca çalışacak garantili bir şey için uygun olurdu. 10 yıl veya daha uzun bir süredir derecelendirilmiş bantlar ve diğer formlar var ama buna asla güvenmemeliyim, en azından düzgün bir fazlalık olmadan (farklı gruplar halinde birkaç kopya).

Verileri taze tutmak ve sürekli olarak geri dönüştürmek, güvenilir bir yöntem gibi görünüyor - bu şekilde düzenli olarak test edebiliyorsunuz.


4

Makaleden

Disk sürücülerinin ve diğer ortamların uzun süre saklanması için ne gibi önerileriniz var?

Sabit disklerinizi iklim kontrollü bir ortamda kabul edilebilir bir sıcaklık ve nem aralığında tutun. Ayrıca, sürücüleri elektrostatik boşalma (ESD) ve titreşimden koruyun - bu normalde paketlerinde yapılır, ancak sürücüler depolamak için çıkarıldığında ESD, fiziksel şok ve aşırı titreşimi önlemek önemlidir.

Tüm manyetik depolama ortamlarının sınırlı bir ömrü vardır, çünkü manyetik alanlar yazıldığı anda bozulmaya başlar. Bu, bir kasetin veya sürücünün verilerini sonsuza kadar saklamayacağı anlamına gelir. Uygun bir depolama ortamında, sürücünün 10 yıla kadar okunabilir kalmasını beklemeniz mantıklıdır.

Endişe, sürücünün mekanik güvenilirliği hakkında daha fazla; fiziksel olarak dönecek mi? Çok uzun süre kullanılmadıktan sonra, mil yatakları veya kafa aktüatörü sert olabilir ve okuma / yazma hatalarına neden olabilir. Bu hususlar, uzun süreli arşiv depolama sistemleri ve ayrıca ProStor Systems Inc., Imation Corp., Quantum Corp. ve Iomega Corp.'dan görünen yeni çıkarılabilir sabit disk sürücüleri sınıfı için özellikle önemlidir.


4

HDD'ler, en azından manyetik tarafından (dış manyetik alanları bir kenara koyma), aslında oldukça yüksek bir yaşam beklentisine sahiptir. Onlarla asıl sorun, onlar edilir olabilir bazı yağlar ve coplings bir sorun haline gelebilir gibi onlar regularely kullanılmadığı takdirde en sonunda yani döndürme yukarı mekanik muzdarip.

Bence gerçekten uzun süreli depolamaya en güvenli yaklaşımlar:

  • bir veya daha fazla manyetik bant akışı
  • kağıda ve / veya mikro filme yazdırma
  • çeşitli fiziksel makine ve konumlara dağıtılmış işletim (çalışan) HDD'lerin kopyalarını saklayın
  • Amazon S3 gibi ek bir harici yedekleme alanı kullanın

Optik medya, özellikle tüketici kullanımı için mevcut olanların beklenmeyen düşük yaşam beklentisi var. En azından her iki yılda bir okunan ham verilerin kalitesini kontrol etmelisiniz. Bu arada veri kaybedebilirdin.

DÜZENLEME: Bu durumda önemli bir nokta da saklanan dosyalara (MD5, SHA1, vb.) Sağlama toplamı eklemeniz gerektiğidir, bu nedenle bazı bozulmaların ortaya çıktığını farkedebileceksiniz (ya da değil).


+1 aktif / çalışan medya üzerindeki kopyaları sakla
Oskar Duveborn

3

Sabit disklerinizi uzun süre saklamayın. Açık olmak üzere tasarlandılar. HD'nin şimdi ve her zaman dönmesine izin vermezseniz, kötüleşir. Burada aylarca veya bir yıldan bahsediyorum.

Kullanılmazsa kırılırlar. MTBF, depoda değil, kullanımda olan sürücüler için "garanti edilir".


1
Sabit sürücüyü "şimdi ve sonra" döndürmenin de çok iyi olmadığına dikkat edin - Sürücüler için başlangıç ​​zamanı, tüm hareketli parçaların tekrar hareket etmesi gerektiğinden yüksek bir aşınma süresidir; Her ay 5 dakikalık bir artış ya da öylesine sen ömrünü önemli ölçüde kısaltacaksın. Sunucu sınıfı sabit sürücüler için MTBF rakamları, sürekli veya sürekli çalışmaya yakın bir temele dayanıyor; döngü sınırının da (döndürme / döndürme) olduğu da belirtiliyor.
voretaq7

@ voretaq7: evet, sabit sürücüyü açmak, çok fazla strese neden oluyor, OTOH 10 yıl içinde 120 devirlikten bahsediyoruz. Normal kullanıcılar tek bir yılda bu
Hubert Kario

3

Sabit sürücüler iyi, ancak en iyi dosya bütünlüğünü korumak için bilgileri her zaman ve sonra yeniden kopyalamanız gerekiyor. bilgileri orada oturup bırakıp 5 yıl içinde mükemmel olmasını beklerseniz, tekrar düşünün. HDD’deki tüm bilgileri 6 ayda bir veya normal kullanımda olmadıklarında yeniden kopyalamanız gerekir. Aynı sürücüyü kullanmanın cezası yoktur, yalnızca onunla ilgili tüm bilgileri kopyalamanız ve içeriği taze olarak değiştirmeniz gerekir.

Yukarıdaki sorunlardan bazılarını önlemek için, başlangıçta çok fazla okuma / yazma yapmayan oldukça yeni bir sabit disk kullanırdım. lacie hd'lardan çok iyi bir performans elde ettim ama aynı zamanda "bütçe" sabit diskleri olsalar bile iyi durumda olan bazı batı dijital mybook'larım var (mybook'lar zamanla lacie'den biraz daha fazla yolsuzluk geçirdi ama bunu tahmin ediyorum) görecelidir ve herhangi bir üreticiden çekilişin şansı olabilir.

Ama bu konuda bana alıntı yapma.). Masamdaki iki yedeklemenin yanı sıra iki ayrı yerde saklamak için tüm dijital fotoğrafçılığımın birkaç harici cihaz üzerine yedeklenmesi sürecinde yaşıyorum. Biri 2000 mil ötedeki aileme evime, diğeri de güvenlik kasasına gidiyor. Birkaç ayda bir güvenlik kasası sürücüsünü ve ailemdeki sürücüyü yılda 6 ayda bir güncellemeyi / kopyalamayı planlıyorum.

Masamdaki 2 yedek, her hafta ya da öylesine güncelleniyor.


2

"Depodayken" HDD'lerin başarısız olmasına neden oldum, yani birkaç yıl boyunca iklim kontrollü bir odada oturdum, tekrar göreve çağırıldığında dönmeyi veya önyüklenmeyi reddetti.

Yani hayır, bunun özellikle iyi bir fikir olduğunu söyleyemem. Diğerlerinin de söylediği gibi, bir fırtınası stratejisinin bir parçası olarak, verilerinizin bir kopyasını saklamanın bir yoludur, ancak muhtemelen tek stratejiniz olmamalıdır.


2

Donanım arızaları hakkında çok endişeli değilsiniz ama dosya bozulması ve biraz çürümeye benziyorsunuz. Bu durumda, ZFS en iyi müttefikinizdir. Veri koruma hedefinizse, karşılayabileceğiniz takdirde RAIDZ2 veya en azından RAIDZ1 kullanmayı düşünün. RAIDZ, RAID5 ile karşılaştırılabilir, ancak rezil RAID5 yazma deliğini ortadan kaldırmak için değişken bir şerit genişliği kullanır. Bu özellikle ucuz bir NAS ile kullanışlıdır, çünkü elektrik kesintileri muhtemelen diziyi bozmaz. Dosya bozulması ve bit çürüklüğü, verilerin doğru olduğunu doğrulamak için sürekli olarak kontrol edilmekte olduğu gerçek zamanlı disk fırçalama ile halledilir. Bunlar, ZFS'nin seçim dosya sistemi olan buzdağının sadece görünen kısmı.

Dahili ZFS ile evde kolay bir NAS kurulumu istiyorsanız, http://freenas.org adresini ziyaret edin . En son sürüm adayı ZFS'yi içeriyor ve ayarlanması o kadar da zor değil.

ZFS'ye geçmenin uzun vadeli sonuçlarını yalnızca verilerin korunması için görmek ilginç olacak ... şu anda çok yeni. Bununla birlikte, gerçekler hepsi orada ve bu hiç akıllıca değil: veri bütünlüğü için en iyi dosya sistemi ZFS.


1

Verilerinizin hayatta kalmasını veya herhangi bir zaman diliminde kalmasını istiyorsanız:

  • Erişim nadirse bant kullanın. Çevresel yönergeleri izleyin ve medyayı ne sıklıkta döndürmeniz gerektiğini belirlemek için ödevlerinizi yapın.
  • Verilere erişmeniz gerekiyorsa, diski kullanın. Diskler "aktif" olmalıdır. Dolaptaki bir diskin yolun birkaç yıl içinde arızalanması veya atılması muhtemeldir.

Bir üçüncü taraf sağlayıcı kullanmak başka bir alternatiftir. Amazon S3, Mozzy veya benzeri bir servis gibi bir şeyler size depolamak için ultra düşük maliyetli bir yol sunar.


0

Muhtemelen şunu söylemek istiyorum (mıknatıslardan uzak tuttuğunuz sürece ;-), ancak emin değilim. Uzun süreli depolama için, verileri DVD gibi bir arşiv biçimine aktaracağım - Sanırım CD'ler gibi, 100 yıl sürmeleri gerekiyor. Elbette HD'yi kolayca erişebilmeniz için etrafında tutabilirsiniz, ancak DVD size güvenilir bir yedekleme sağlar.


Sadece merak ediyorum ama optik medyanın uzun vadeli güvenilirliğini gösteren çalışmaları işaret edebilir misiniz? Diğerlerinden daha uzun süren belirli malzemeler / markalar var mı? Tüketici tarafından yazılabilir düzenli optik disklerin birkaç yıl içinde okunamayabileceğini görmüştüm (ancak bu konuda deneyim yok).
Jeremy Huiskamp

DVD'ler (özellikle kendinizi yazmak için kullandıklarınız) HDD’ler olarak daha düşük bir yaşam beklentisine sahiptir.
Martin C.

Çoğu CD / DVD kullanım ömrü tahminim, 10-15 yıl civarında bir zamana işaret ettiğini gösteriyor ve bu en uygun koşullarda. Optimum optik depolama ortamı depolanması, kullanım ömrünü önemli ölçüde azaltma eğilimindedir. Bunu gözlemlerime yansıttığını gördüm.
Patjbs

500GB'lık bir sürücüyü DVD'ye yedeklemek oldukça acı vericidir. Optik ortam, birçok faktöre bağlı olarak, bir sabit disk sürücüsü kadar uzun sürebilir veya olmayabilir.
Eddie,

1
"Arşivleme sınıfı" yazılabilir optik medya var, ancak gerçek kullanım ömrü sorgulanabilir ve çok spesifik çevresel koşullar gerektiriyor.
duffbeer703

0

Ek bir öneri, önceki teknoloji kullanım ömrünün sonuna yaklaşır ulaşmaz verileri daima geçerli format teknolojisine taşımanız gerektiğidir. Örneğin, şu anda bilgisayarlar IDE konektörleri ve denetleyicileri olmadan gönderilmeye başladığından IDE sürücülerinden uzaklaşmayı öneriyorum.

Benzer şekilde, ses / video arşivlemede de Kaset'ten (VHS) CD'ye (veya LaserDisc) DVD'ye ve şimdi flaşlı depolamaya geçtik.

Bir USB-IDE adaptörünü buralarda tutabilirsiniz, ancak verilerinizi depolama aygıtları ve konumlar arasında düzenli olarak geri dönüştürmenin yanı sıra, 10 yıl beklememek için verileri mevcut teknolojiye taşımayı da unutmamalısınız. bu 5.25 "disketteki verilere daha uzun süre erişin.


0

Blu-ray bu sorun için iyi bir çözüm gibi görünüyor.


-1

Verileri birkaç yıl güvenli bir şekilde depolarlar, ancak iki yılda bir kopyalamak daha iyi olur, evet.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.