Cep telefonu IP adresleri nasıl atanır?


15

Cep telefonum kuleye ve GPRS ağ geçidine bir web sitesine eriştiğinde, NAT sitelerin herkese açık bir IP almasını sağlar. Tek bir kule kullanan tüm telefonlar aynı IP'ye sahip olur mu?

  • Eğer evet , o zaman nasıl alınan HTTP veri kitlesi doğru cep telefonu yönlendirilir olabilir? Web siteleri cep telefonu ziyaretçileri arasında nasıl ayrım yapabilir? Ek HTTP üstbilgisi verisi var mı?
  • Eğer hiçbir zaman nasıl bu eşsiz IP'ler atanır? Müsaitliğe veya konuma göre mi? Her kulenin sabit bir IP seti olacak mı?

1
Bir Android telefonunuz varsa, yerel IP'nizi ayarlarda kontrol edebilirsiniz -> durum, büyük olasılıkla 10.xyz Sonra genel IP'nizi görmek için whatsmyip.org adresini ziyaret edin . Ardından, aynı sağlayıcıya sahip bir arkadaşınızın telefonuyla karşılaştırın.
ott--

Yanıtlar:


11

İlk sorunuzu cevaplamak için mobil / cep telefonu IP adresleri, diğer istemci cihazlar gibi DHCP kullanılarak dağıtılır. İkinci sorularınızı cevaplamak için, evet, NAT aracılığıyla - NAT bunu yapar, birden fazla 'iç' cihazın bir NAT ağ geçidi üzerinden IP hizmetleri almasına izin verir - harici IP hizmetleri IP gibi telefonlar gibi bireysel dahili cihazları tanımlayamaz, ancak bir oturum kimliği, çerez veya benzeri aracılığıyla olabilir.


Biraz kafam karıştı, kuleyi kullanan tüm telefonlar aynı genel IP adresine sahip olacak mı? Evet Hayır?
Robinicks

4
Sağlayıcıya bağlıdır. Gerçi yapmaları için hiçbir neden yok.
Cian

5
Çoğu cep telefonunun PPP kullandığını düşündüm ve bu yüzden aslında DHCP kullanmıyorlar, ancak IP'lerini ppp bağlantısının uzak ucundan alıyorlar ...
chris

3
Doğru, trafik sadece bir veya sadece birkaç merkezi konumda IP'ye dönüşür - kulede IP trafiği değildir.
Chopper3

3
Ayrıca şunu da unutmayın: Telefonlar kuleleri değiştirebilmelidir. Kule başına DHCP, şu anda açık olan tüm bağlantıları kesecek yeni IP adresi anlamına gelir.
TomTom
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.