SamAccountName öğesindeki a ve o neden danimarkalı å ve ø ile değiştirilsin?


27

Bir iş arkadaşı az önce bana, AD testimizdeki hesapların asamAccountName öğesindeki her karakteri Danca karakteriyle å(ASCII 134 / å) değiştirirken kimliğini doğrulayabildiğini gösterdi .

Örneğin, kullanıcı <domain>\aaaolarak kimlik doğrulaması yapabilir ååå.

Bunu yeni hazırlanmış bir W2K12R2 AD'de (tek sunucu, tüm standart değerler) çoğaltmayı denedim ve orada da çalışıyor. Bir hesap yarattım aaa( åişlemdeki mektuba asla dokunmadım , böylece hiçbir şey içermez å) ve koştum:

PS C: \ Kullanıcılar \ Yönetici> runas / user: not defteri ååå

Ååå için şifreyi girin:

Not defterini kullanıcı olarak "DEV-DLI \ ååå" olarak başlatmaya çalışıyor ...

PS C: \ Kullanıcılar \ Yönetici>

hangi notepad başlatmak için çalışan olarak çalıştı aaa.

Aynı şey oDanimarkalı karakter için de geçerli gözüküyor ø, oysa son Danimarkalı özel karakter æbaşka bir karaktere uymuyor gibi görünüyor. Kullanıcı ile aaaAD, SamAccountName ile kullanıcı oluşturmaya çalışırken åååbunu bildiren, başarısız olur The user logon name you have chosen is already in use (...).

Bir deli gibi googledim, ama neler olduğunu bulamadım. Bunun neden işe yaradığına dair herhangi bir ipucu var mı?


5
Karakter ækarşılık gelmelidir ae(harfi aharfine takip e), FWIW.
UmutsuzN00b

4
Karakter åASCII'de mevcut değil.
TRiG

1
Evet. Nitpick, ancak "ASCII 134" diye bir şey yoktur, çünkü ASCII yalnızca
127'ye

1
Şuna göre man ascii: ISO 8859-1 # 229 ve ISO 8859-1 # 248 ASCII is the American Standard Code for Information Interchange. It is a 7-bit code. Many 8-bit codes (e.g., ISO 8859-1) contain ASCII as their lower half. The international counterpart of ASCII is known as ISO 646-IRV.gibi görünüyor . åø
jayhendren

2
Yerli bir Danimarkalı konuşmacı olarak, bana da anlam ifade etmediğini söyleyebilirim. Æ ve ø harflerinin ASCII ikamesi yoktur. Sık kullanılan bazı ikameler vardır, ancak bunlar geçerli yazımlar değildir ve bazı durumlarda tamamen farklı bir kelime üretir. Å durumunda, bir asırdan daha kısa bir süre önce alfabeye eklendi ve eski yazımın kullanılması herhangi bir belirsizlik yaratmaz. Ancak eski yazım å yerine aa kullanmak olacaktır. Å harfi için bir tane a ile değiştirmek doğru bir yazım değildir.
kasperd

Yanıtlar:


30

Bu, tasarım gereğidir. Kısacası, Active Directory aksanlı / aksanlı karakterleri "basit" formlarıyla eşleştirir. Lütfen aşağıdaki Microsoft Destek makalesine bakın.

Kullanıcı adınız aksanlı veya diğer aksanlı işaretler içeriyorsa, Windows oturum açma davranışı :

Active Directory dizin hizmetindeki kullanıcı adınız aksanlı veya diğer aksanlı işaretlere sahip bir veya daha fazla karakter içeriyorsa, Windows'ta oturum açmak için kullanıcı adınızı yazarken aksanlı işareti kullanmanız gerekmeyebilir. Karakterin veya karakterlerin basit halini kullanarak giriş yapabilirsiniz. Örneğin, Active Directory'deki kullanıcı adınız jésush ise, Windows'ta oturum açmak için Windows'ta Oturum Aç iletişim kutusundaki Kullanıcı adı kutusuna jesush yazabilirsiniz.

Bu davranış, Windows'a, tercih edilen klavye eşlemesinin yüklü olmadığı bir bilgisayardan oturum açmanız gerektiğinde, kullanıcı adınızı diakritik işaretler olmadan kullanarak hala oturum açabilmeniz durumunda ortaya çıkar.


13
Microsoft hayranı değilim, ama bu durumda ABD şirketinin klavye girişleriyle ilgili problemleri asıl konu olarak görmesinden ve bunun oldukça zarif bir şekilde ele alınmasından gerçekten etkilendim.
Danubian Sailor

20
@ РСТȢѸФХѾЦЧШЩЪЫЬѢѤЮѦѪѨѬѠѺѮѰѲѴ Bu arada, henüz burada görmedim kullanıcı adı ve yorumun en iyi kombinasyonu.
UmutsuzN00b

2
Bu :) yaparak geride bırakmış olabilirler tür güvenlik delikleri ne biri harikaları
hobbs

5
Aslında bunlar aksan izler değil, tamamen ayrı mektuplar. Ø o an a, aksanlı bir işaret ile çağırmak, an o calling 'ı aksanlı bir işaret ile çağırmak kadar mantıklıdır. Gerçekte o, q ve ø üç farklı harftir, sadece ikisi ikisinin ASCII'de olduğu ve biri değil. ASCII'de olmak ya da olmamak, aksanlı bir işaret tanımının bir parçası değildir. Fakat ASCII'de olmak ya da olmamak, giriş
yapmanın

7
@ kasperd Bu da dile bağlıdır; İsveççe 'ä' kendi mektubu, almanca ise 'aksan' işareti olan 'a' harfi.
beerbajay

14

@ Jscott'un referansına (+1) ek olarak ve bir yorum için biraz uzun: davaya benzer bir şey yapılır, kullanıcı adı doğru durumda saklanmış olmasına rağmen, tüm küçük, üst ve alt kısımlarda bir kullanıcı adıyla oturum açabilirsiniz. hatta karışık dava. HBruijn = hbruijn = HbRuIjN, AD büyük / küçük harfe duyarlıdır ancak bazı alanlarda büyük / küçük harfe duyarlı değildir .

Doğru terim (veri tabanı yapılandırmasında en sık görülen BT'de) Harmanlama'dır ve sıralamayı, eşleştirmeyi ve kanonik eşdeğerliği yöneten şeydir . Harmanlama kuralları genellikle yerel ayarlara da bağlıdır.

İlgi çekici olabilir https://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/dd318144(v=vs.85).aspx ve http://www.unicode.org/reports/tr10/# Collation_And_Code_Chart_Order

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.