192.168.xx’in “ipv6 eşdeğeri” (statik bir ipv6 adresi yapılandırma)


35

Arka plan : Windows 2008 makinem var ve iki sanal makineden oluşan bir test alanında Domain Kontrol Cihazı yapmak istiyorum. dcpromoMakine için IP adresleri statik olarak yapılandırılmadıysa bir uyarı belirir. IPv6'nın devre dışı bırakılması bir seçenek değildir, çünkü test etmem gereken yazılım için ön şart olan Exchange tarafından istenmektedir.

Soru : Statik bir ipv6 adresi kullanacak şekilde ağ adaptörünün IPv6 özelliklerini nasıl yapılandırmalıyım? statik bir 192.168.xx ipv4 adresinin "ipv6 eşdeğeri" nedir?


IPv6'yı nerede okudunuz Exchange tarafından gerekli? Daha önce böyle bir şey duymadım. Hangi Exchange sürümü, BTW? 2003 ve 2007’de her ikisi de IPv6 olmadan iyi çalışıyor; 2010 beta için bilmiyorum ama sadece IPv6'ya ihtiyaç duyuyorsa, sadece desteklemekten çok şaşırdım .
Massimo

4
"IPv6'yı devre dışı bırakmak, Exchange için gerekli olduğundan bir seçenek değildir" derken ne demek istiyorsunuz? Exchange, IPv6'yı hiç gerektirmez, yalnızca destekler (ve yalnızca Windows Server 2008 ile Exchange 2007'yi kullanarak).
Massimo

Zorunda değilsiniz ancak Exchange 2007 SP1'i bir Windows 2008 sunucusuna yüklemeyi denerseniz, IPv6'yı tamamen devre dışı bırakmadığınız veya bir temel seviyeye getirmediğiniz sürece üzüleceksiniz. sadece ağ bağdaştırıcılarından çıkarmanız
Helvick

Ağustos 2007'de Exchange 2007'yi bir Windows 2008 sunucusuna yükledim ve ağ bağdaştırıcısında IPv6'yı devre dışı bıraktım, ancak bu Kayıt Defteri değişikliğini yapmadım (şimdiye kadar bile bilmiyordum); Bununla birlikte, Exchange bir süredir çalışıyor ve ...
Massimo

Bu soruya bir cevap vermiyor. Bir yazarın açıklamasını eleştirmek veya talep etmek için yazının altına bir yorum bırakın.
Andrew Schulman

Yanıtlar:


15

Bu sayfayı kullandım: http://www.simpledns.com/private-ipv6.aspx . Diğerlerinin ne söylediklerini açıklamak gerekmiyordu, ama "bir şeyler yapmamda bana yardımcı oldu."

Windows Server 2008 R2'deki IPv6 etkin DHCP sunucuma statik bir IPv6 adresi vermem gerekiyordu.


+1 Ben de aynı sorum vardı. Yukarıdaki bağlantı tam olarak ihtiyaç duyulan şeydir.
Tim Long

25

IPv6, 2011’de İnternet’te ana büyüme protokolü olacağından, IPv6’yı etkin tutmak ve bunların doğru şekilde yapılmasını öğrenmek iyi bir fikirdir.

Bahsettiğiniz adres 192.168.xx, IPv4'teki bir RFC1918 özel adresidir. Bir ağa (veya kuruluşa) özel olan ve normal olarak kuruluşun ağ sınırlarını geçmeyen trafiğe yöneliktir. RFC 1918, şirketler satın alındığında insanlara çok fazla keder veriyor, çünkü insanlar genellikle iki veya daha fazla ağın aynı adresleri kullandığını keşfetti. Bazı büyük şirketlerde, RFC 1918 adres alanını tükettiler ve bunu kayıtlı adreslerle desteklemek zorunda kaldılar.

IPv6'da, denk adrese ULA adı verilir. Bununla birlikte, bu kullanım için bir kenara konulan blok neredeyse inanılmaz derecede geniştir. Hiç kimsenin onu kullanabileceği ve mümkün olduğunca çarpışma ihtimalinden kaçınmak için IETF, insanlardan ULA bloklarını rastgele seçmelerini istedi. Bunu yapmanın en kolay yolu, jeneratör aracını SixXS'te kullanmaktır . Ağ kartınızdan bir MAC adresi girin, oluştur seçeneğine tıklayın ve bir ULA bloğunuz var. Bu bloku daha sonra sitenizdeki tüm cihazlara IPv6 statik adresleri ve alt ağları atamak için kullanabilirsiniz. Herhangi bir MAC adresini kullanabilirsiniz, sadece rasgele sayı üretecini tohumlamak için vardır.

İsterseniz, bu ULA önekini kullanımınızı SixXS sayfasına kaydedebilirsiniz, ancak bunu yapmak zorunda değilsiniz.

/ 48'in size / 64 alt ağı kırmanız için 16 bit alan sağladığını unutmayın; bu nedenle, yalnızca bir ağda bir sunucu kuruyorsanız, bir / 64 alt ağ seçin ve bir adres kullanın. İnsanlar genellikle bir yönlendirici için :: 1 gibi çeşitli şeyler için düşük adresleri ayırır.

ULA fdec: c0bb: c329 :: / 48'i seçtiğinizi varsayalım, fdec: c0bb: c329: 0001 :: 7 'yi fdec: c0bb: c329: 0001 :: / 64 üzerindeki yeni posta sunucunuz için seçebilirsiniz.


2
Gelecekten not: (2013): Bu IPv6 olayı hala çok fazla çekiş
kazanmıyor

1
Gerçekten mi? Bazı Linux sunucularımızın IPv6'yı aslında hiç kimse bu kararı vermemiş ve yapmalarını söylememiş olsa bile, dahili iletişim kurmak için kullandığını fark ettim. IPv6'yı açan varsayılan yükleme işleminin bir yan etkisi olarak ve bazı etki alanı adları otomatik olarak / etc / hosts dizininde IPv6 adresleriyle dolduruluyordu. IPv6 oldukça yaygın, işe yarıyor ve yalnızca İnternet ölçeğinde çalıştırılması gereken sorunlar var.
Michael Dillon,

1
Haklısın, kendini mevcut olanın altında gösteren başka bir ağ gibi ... Yakında ele geçirmek üzere ... (şimdi
IPv6'dan

1
Gelecekten not olarak (2016): Bu IPv6 olayı hala çok fazla çekiş
kazanmıyor


5

Bu sadece bir uyarı. Görmezden gelebilirsin. IPv6 adreslerini kullanmıyorsanız, DC'nin tanıtımını veya çalışmasını etkilemez.


1

Bir statik yapılandırmamalısınız. IPv6 otomatik olarak sadece yerel bağlantı adresi ile gelmelidir.


link-local yönlendirilebilir değil bu yüzden ihtiyacı olan da olmayabilir
Marcin

Yönlendirilemeyen IPv6'ya sahip olmak gibi bir şey gerekmedi, çünkü devre dışı bırakmama nedenleri yalnızca bir Exchange gereksinimi ("gerçek" bir gereklilik yerine) olması nedeniyle görünüyor. Belki de kesin olarak bilmek için bu konudaki bazı açıklamaları kullanabiliriz.
Brian Knoblauch

@Brian haklısınız, sadece Exchange doğru yüklemek için ipv6 devre dışı bırakmıyorum.
Paolo Tedesco

3
Ağ elemanları ve sunucular için otomatik olarak yapılandırılmış IPv6 adresleri pek mantıklı değil.
Steve-o,


1

Bir Exchange Sunucusunda IPv6'yı devre dışı bırakırsanız, sunucunuz çalışır, ancak birden çok hata atar ve sistemi tamamen yeniden başlatmak 3 dakika sürer. Sunucum neredeyse tamamen yeniden başlatmayı reddettiğinde büyük bir donanım arızası olduğunu düşündüm, umtil IPv6'yı devre dışı bırakmaktan kaynaklandığını gördüm.


1

Netleştirmek için, Windows sunucunuzda 6'ya 4 bağdaştırıcı varsa (Aygıt Yöneticisi> Ağ Bağdaştırıcıları) bir IPv6 Adresi oluşturur ve bağlar. Ethernet özellikleri kutusundaki protokolün işaretini kaldırmak bunu değiştirmez. Bir IPv6 adresi varsa, değişim sunucunuzdaki e-posta başlığına dahil edilecektir. Bugün, GMAIL gibi kuruluşlar bir IPV6 adresinde aramaları tersine çevirir ve IPv6 adresiniz için ters bir DNS girişi yoksa mesajı reddeder. Birçok kuruluş mx kayıtlarına sahip statik IPv4 adreslerine ve geriye doğru DNS aramasına sahiptir, ancak statik IPv6 adreslerini internet sağlayıcılarından bilmez veya bilmezler. Postaların gmail tarafından kabul edilmesini sağlamak için 6to4 Bağdaştırıcısını devre dışı bırakırlar. Bu çalışır ancak kalıcı bir düzeltme değildir, Kayıt defterinde IPv6 devre dışı bırakılmazsa, yeniden başlatma sırasında Sunucu, devre dışı bırakılmış olanı değiştirmek için yeni bir 6to4 Adaptörü oluşturabilir. En iyi yaklaşımın IPv6'yı devre dışı bırakmak, sizin için statik IPv6 adresleri sağlayıp sağlamadıklarını öğrenmek için sağlayıcınızla görüşmek veya kendi bilgisayarınızda oluşturulan ULA adresi için ters bir DNS girişi oluşturmak olup olmadığından emin değilsiniz.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.