Hotplug için SATA güç ve veri kablolarını hangi sırayla takarım?


32

Bu konuda net hakkında farklı talimatlar buldum.

Özetlemek için: 4 pinli Molex (beyaz) elektrik fişli SATA çalışırken takılabilir değildir, ancak geniş konektör veya ayrı (15 pin güç ve 7 pin veri) konektörleridir.

Ancak, kabloları hangi sırayla takarım? Asrock önce veri kablosunu ana karta, sonra da bu sırada güç kablosunu, sonra da veri kablosunu sürücüye bağlamak için diyor. Başka bir donanım kılavuzu önce veri kablosunu bağladığını söylüyor.

Bu konuda kesin bir cevap bulmak çok zor.


Kabloları hiç manuel olarak bağlamıyorsunuz. Hotplug, yalnızca kombine konektörlü uygun bir arka panel / sürücü kasası kullanıldığında desteklenir.
JamesRyan

4
@JamesRyan SATA için yanlış.
mirabilos

2
hatalıysanız, lütfen SATA birlikte çalışabilirlik özelliğini inceleyin. Hotplug'un doğru çalışması için, kademeli pimlerin uygun temas sırası için herhangi bir açıda yerleştirilmemeleri sağlanmalıdır.
JamesRyan

1
@HBrujin bu , iş ortamındaki bir sistemle ilgilidir.
mirabilos

Hükümet ortamına döndüğümde, özel hotplug operatörüne ihtiyacımız olan tek neden, güç parmaklarının verilerden önce girdiğinden emin olmaktı. O sırayla olmasını sağlamak için neredeyse sekizde bir daha uzundu. SATA için aynı olup olmadığını merak ediyorum. Ayrıca, işletim sistemine bağlı olup olmadığını merak ediyorum. Bilginize, bu soruyu gönderildikten 2 yıl 1 ay sonra buldum. Bu veritabanını sevmeliyim.
SDsolar

Yanıtlar:


44

Spesifikasyonu bu olarak ifade edilir hot plugve hot removalve iki ayrı olaylardır. Elektrik ve iletişim katmanları hem çalışırken fiş hem de çalışırken çıkarmayı desteklerken, sürücü denetleyicinizin, işletim sisteminizin ve sürücülerinizin bunları desteklediğini kontrol edin.

Aşağıdaki SADECE tümünün, BOTH cihazının çalışırken takılabilir özellikte olduğunu beyan eden ana bilgisayar ve cihazlar (yani, sürücü denetleyicileri ve sürücüler) için geçerli olduğunu unutmayın .

Sürücü denetleyicinizin belirli talimatları varsa, onları izleyin. Değilse, okumaya devam edin.

İlk önce hangi fişin takılacağı önemli değil. SATA sürücülerinin verilere güç olmadan bağlanmasına ve veri olmadan güç vermelerine izin verilir. Veriler güç olmadan bağlandığında, bazı sınırlı sürücü bilgileri hala elde edilebilir (bu, çoğunlukla yıpranmayı ve yıpranmayı azaltmak için bazı diskleri çevrimdışı tutmak istediğiniz ancak yine de takılı olanları bilmeniz gereken RAID ve yedekleme kurulumlarında kullanılır) ).

Bu nedenle, önce gücü prize takarsanız, sürücü açılır, veri kablosu olmadığını tanır ve veri kablosunun takılmasını bekler.

Önce verileri takarsanız, bilgisayar sürücü ekini tanır ve sürücünün hazır olmadığını ve sürücünün kullanılabilir olduğunu bildirmesini bekler.

Hem güç hem de veri içeren tek bir kablo elde ederseniz, veri pinlerinin gerisinin gerisinde kaldığını göreceksiniz. Pimler şu şekilde düzenlenmiştir:

  • Topraklama ve ön şarj ani gücü
  • Güç
  • Veri

Bu sürücüler ve kontrol ederken düşündürmektedir gerektiğini onlar kablolar onlar verilere önce enerjiyi tercih nasıl bağlandığını üzerinde kontrole sahip olduğunda, herhangi bir sırada ya kabloyu takmayı destekler.

Öyleyse, bilgili olmak ve diğerinin üzerinde bir emir tercih etmek istiyorsanız, en iyi seçeneğiniz ne yaptıklarını takip etmek ve en son veri kablosunu bağlamaktır. Sürücünün çıkarılması sırasında önce verilerin, sonra da gücün kesilmesinin sürücünün çıkarmayı algılamasına ve güç tamamen kaldırılmadan önce son birkaç milisaniyelik temizlik işlerini gerçekleştirmesine olanak sağlayacağını unutmayın.

Ancak, yine, şartname herhangi bir sırayla bağlantıya izin verir ve herhangi bir sırayla iyi çalışmalıdır.

Şartname alıntıları

SATA sürümünden itibaren 3.0 2 Haziran 2009 Altın Sürüm

4.1.60 hot plug

Bir SATA cihazının zaten çalışan bir ana sisteme bağlanması. SATA cihazı zaten takıldıklarında / bağlandığında güç alıyor ya da güçleniyor. Çalışırken fiş senaryoları hakkında ayrıntılı bilgi için bölüm 7.2.5.1'e bakınız.

Yukarıdakilerin gücün önce veya aynı anda uygulanması gerektiğini öne sürdüğünü düşünebilirsiniz, ancak bu 7.2.5.1'de açıklanmıştır:

7.2.5.1 Hot Plug Genel Bakış

Bu bölümün amacı, bir Seri ATA Ana Bilgisayarı veya Aygıtının “Çalışırken Takılabilir Elemanı” olarak ilan edilmesi için gerekli minimum normatif gereksinim setini sağlamaktır. Çeşitli Hot-Plug olayları olduğu için, bu tür olayların her biri için ilgili elektriksel ve operasyonel sınırlamalar vardır. Olaylar aşağıda tanımlanmıştır ve Çalışırken Takılabilir Olanak daha ayrıntılı olarak sınıflandırılır:

a) Sürpriz Çalışırken Takılabilen
b) İşletim Sistemi Kullanırken Çalışırken Takılabilir

Bir Ana Bilgisayar veya Aygıt, herhangi bir niteleyicisiz Hot-Plug Capable olarak bildirildiğinde, bu SATA arayüzünün Surprise Hot-Plug Capable olduğu anlamına gelir.

Bu spesifikasyonun amaçları doğrultusunda, Çalışırken Takma işlemleri, arayüzün her iki tarafına da güç verildiğinde SATA ana bilgisayarları ve cihazlar arasında ekleme veya çıkarma işlemleri olarak tanımlanır.

...

Çalışırken Takılabilen Ana Bilgisayarlar / Cihazlar herhangi bir elektrik hasarına veya kalıcı elektrik bozulmasına maruz kalmayacak ve Çalışırken Takılabilir Olayları izleyen geçerli OOB işlemlerinden sonra uyumlu Tx / Rx işlemlerine devam edecektir.

İşte ilgilendiğiniz şartnamenin anahtar kısmı. Aşağıdaki tüm durumlar cihaza veya ana bilgisayara zarar vermeyecek ve hem cihaz hem de ana bilgisayar aşağıdaki olaylardan sonra normal TX / RX iletişimine devam edecektir. Bunlar belirli mimarileri tartışırken (örneğin arka düzlemler) sürücü ve ana bilgisayar kendilerini elektriksel ve başka türlü aynıdır - bunlar yalnızca bağlantı yöntemleridir ve bunlar ile bireysel kablo senaryonuz arasında pratik bir fark yoktur:

Veri takılı / takılıyken güç bağlı kalır

  • Eşzamansız Sinyal Çalışırken Takma / Çıkarma: Herhangi bir zamanda bir sinyal kablosu takılı / çıkartılmış. Ana Bilgisayar / Aygıt'a gelen güç, sinyal kablosuyla ilişkili olmayan alternatif bir mekanizma yoluyla sağlandığı için açık kalır. Bu Harici Tek Şeritli ve Çok Şeritli Kablolu uygulamalar için geçerlidir.

Verinin, gücün bulunmadığı bir yere bağlanması

  • Güçlendirilmemiş OS-Aware Hot Plug / Removal: Bu, Cihazın güç kesilmesi olan bir arka panel konektörüne (birleşik sinyal ve güç) takılması / çıkarılması olarak tanımlanır. Çıkarmadan önce, Ana Bilgisayar sessiz bir duruma (burada tanımlanmamış) yerleştirilir ve arka panel konektöründen Aygıt'a gç kesilir. Taktıktan sonra, arka panele güç verilir; Hem Cihaz hem de Ana Bilgisayar başlatılır ve ardından normal şekilde çalışır. Arka paneli açıp kapatarak ve Ana Bilgisayarı “sakin” duruma / dışına geçirme mekanizması burada tanımlanmamıştır. OS-Aware olayları sırasında, Ana Bilgisayar çalıştırılır. Bu, "Kısa" ve "Uzun" Arka Panel uygulamaları için geçerlidir.

Burada, bu soru için geçerli olmayan iki durum daha var. Daha fazlası için teknik özellikleri okuyun.

Ancak, şartnamede aşağıdaki uyarıyı sağlarlar:

NOT: Bu, veri kaybına yol açabileceğinden, sistem düzeyinde çalışmanın şeffaf bir şekilde yeniden başlatılması anlamına gelmez, cihazın yeniden keşfedilmesi ve başlatılması gerekebilir, vs. önerilmez ve sistem tasarımcısı tarafından engellenmelidir.

Başka bir deyişle, sıcak kaldırma yeteneği sistem tasarımcısının sorumluluğundadır ve sıcak kaldırma işlemi yapılmadan önce sürücünün durdurulmasını sağlamalıdır. Siz, bu durumda, sistem tasarımcısısınız. İşletim sisteminiz ve sürücünüz, fişlerini çekmeden önce sürücüyü kapatmanıza izin verecek bir mekanizmaya sahip değilse, yeterli sıcak kaldırma desteği sağlamıyorsunuz ve sistemde sıcak temizleme işlemi gerçekleştirmemelisiniz. Bu, üreticiler tarafından kilitlenerek veya elle tutulan sürücü kafesleri sağlayarak, kilitlerini sökmek için OS'ye sürücüyü kapatma işlemini gerçekleştirmesini ya da kolu kısa bir şekilde çekerek yapmalarını sağlar. Kullanıcıya daha sonra sürücünün çıkarılabileceği bildirimini beklemesi talimatı verilir (genellikle sürücü taşıyıcısının kendisindeki bir LED).


Mükemmel cevap SCSI hakkında tam olarak hatırladığım şey bu. SATA ile veriden önce güç sahibi olmak en iyisidir.
SDsolar

Mümkün olsaydı, bu cevaba itibarı bağışlardım.
Daniel F,

5

Sabit sürücünün kısa saniyenin başlamasını sağlamak için güç kablosunu sabit sürücüye bağlamak teorik olarak en iyisidir, ancak bu ciddi olarak sadece kısa bir 'an'. SATA 15 pimli bir güç kablosundaki ve 7 pimli veri konektöründeki güç konektörlerine bakarsanız, izlerin bazılarının hafifçe uzadığını fark edersiniz, bu, güçlü bağlantıların veri bağlantıları yapılmadan önce temas kurmasını sağlar.

İşte bir örnek: http://www.satacables.com/assets/images/sata-power-cable-extension-8-inch.jpg

Öyleyse uzun lafın kısası, SATA konektörlerinin bu konuyu sizin için düşündükleri için ilk önce hangi fiziksel kablonun takılı olduğu konusunda çok az fark yaratmasıdır. Teknik olarak ikisini aynı anda takabilir ve tamamen normal sonuçlar elde edebilirsiniz (çalışırken değiştirilebilir sürücü yuvasına takarken olduğu gibi).


Evet, aynı anda bunları takmak en uygunudur. Ancak önce veri kablosunu bağlarım mı (böylece sürücü ana makineye kendisini başlatıp başlatır başlatmaz merhaba diyebilir) veya veri kablosunun son ((ana bilgisayar bir "sorun algılamıyor") otobüs ”sürüşe başlamadan önce, muhtemelen otobüsü devre dışı bırakarak)? Bir insanın onları prize taktığını varsaymak 2-3'lü bir fark yaratacaktır… bu bir bilgisayar için sonsuzdur.
mirabilos

Kablolar sizin için güç vs veri yolu sorununu hallettiği için gerçekten farketmez. İlk önce birini yapacak olsaydım, güç olurdu. Bu şekilde, sürücünün kendisinin açıldığından ve verilere bağlanmadan önce açıldığından emin olabilirim. Bir SSD'de 0 fark yaratır.
Atari 911

Bunun için yetkili bir referansınız var mı? İki cümle tamamen ayrı kablo olduklarından, ilk cümleye inanmayı özellikle zor buluyorum…
mirabilos

Sanırım diğer cevap yazılarına
Atari 911

1
@mirabilos'da, hem güç hem de veri kabloları, diğer bağlantılardan önce eşleşen genişletilmiş topraklama bağlantılarına sahiptir . Bu, sürücünün potansiyelinin diğer gerilim hatları ve veri hatları bağlanmadan önce güç kaynağının toprak referansıyla eşleşmesini sağlamak ve bağlantıdaki gerilim düşmelerini azaltmak için (12V hattı akım sınırlayıcı dirençlerle ikinci bağlanır).
sleblanc

4

Bu soru, süper kullanıcının bölümüyle ilgili daha fazla cevap ve dikkat alırdı.

Sorunuz için bu el kitabını ana kartınızdan takip edeceğim (asrock). Genellikle, sabit sürücü taktığınızda uyarılır, bu nedenle Ac'ı veri kablosundan önce ve sonra bağlamanız daha mantıklı olur, ancak dürüst olarak, hdd caddy'nin aynı anda taktığı gibi bir sipariş olduğunu sanmıyorum. onları kaydırıyorsun.

SATA özelliği, sürücünün açılmasını sağlamak için güç sinyallerinin doğru sırada eşleştirilmesini sağlayan aygıt için kademeli pimler kullanarak, çalışırken değiştirilebilir doğal destek sunar. Aşamalı pimler uygulaması aşağıdaki 3 aşamalı bağlantıda çalışır: Birincisi, toprak pimleri elektrostatik boşalmaya izin vermek için bağlanır, ikincisi ön şarj pimleri cihazın yerleştirilmesi sırasında ani akımı sınırlamak için bağlanır. Son olarak, güç ve veri pimleri bağlanır. ( http://ask.adaptec.com/app/answers/detail/a_id/17175/~/principles-for-using-hot-swap-with-sas%2Fsata-systems )


Huh, süper kullanıcının kök kullanıcı soruları (daha fazla yazılım) ve sunucu soruları (daha fazla donanım) için sunucu hatası olduğunu düşündüm. Asrock'un söz konusu anakartın üreticisi olmadığını (herhangi bir dokümantasyonla gelmediğini), ağdaki bu bilginin sadece birkaç kaynağından birinin olmadığını unutmayın. - İki kablo olduğunda aynı saat mümkün değildir. Önce veri kablosunu şahsen bağlardım. İstediğim insanlar eşit olarak bölünmüş durumda, bu yüzden biraz yetkili bir cevap arıyorum.
mirabilos

3
@mirabilos, Sunucu Hatası profesyonel sysadmin soruları içindir, Süper Kullanıcı genel bilgisayar soruları içindir, kabaca, her sitedeki yardım bölümüne bakın. Her ikisinin de donanım ve yazılımla ilgili soruları var.
dsolimano

1
Bu, “profesyonel” bir ortamda bir sysadmin sorusudur. (Pekala, SAS'ı SATA'ya göre düşüneceğim kadar profesyonel IMO değil, işyerinde sahip olduklarınızı kullanıyorsunuz.)
mirabilos

Bağladığınız Adaptec cevabı , iki ayrı değil, yalnızca bir kablonun olduğu “geniş” konektörler için geçerlidir. Bunu ben de buldum, ancak burada yardımcı olmuyor. Aynı zamanda “ güç ve veri pinlerinin birbirine bağlandığını” (benimki vurgusu) yazdığını ve bu sorunun bir cevabı olmadığını not edin.
mirabilos

Doğru cevap ana kartınızdan cevap olurdu. Hangi marka / model? Bunu sata RFC için resmi sitesi, fakat (Adaptec cevap gibi) çok kademeli pimi hakkında doc konuşmak değil, kablo emirdir, çok sata-io.org kontrol edebilirsiniz
GoFundMe Monica - yagmoth555

0

Her zaman önce veri kablosunu bağlamanın mantıklı olduğunu düşündüm. Sürücü kapalıyken, veri kablosunu bağladığınızda gürültü olmaz. (Bu benim 2 kuruş).

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.