Bir sunucu ortamında tüketici (veya alıcı) SSD'lere karşı hızlı HDD


28

Bir sunucu ortamında hızlı 10-15k eğirme disklerine karşı tüketici SSD'lerinin profesyonelleri ve eksileri nelerdir? Kurumsal SSD'leri bizim durumumuzda çok pahalı oldukları için kullanamayız. Özel kullanım durumumuzla ilgili bazı notlar:

 • Maksimum 5-10 VM'li Hiper Yönetici. Hiçbir VM, çılgınca yoğun olamaz.
 • Dahili RAID 10, SAN / NAS yok ...

Bu işletme SSD'lerini biliyorum:

 1. daha uzun kullanım ömrü için derecelendirilmiştir
 2. ve uzun süreler boyunca daha tutarlı şekilde

Tüketici SSD'lerinden ... ... ancak bu, tüketici SSD'lerinin bir sunucu ortamı için tamamen uygun olmadığı anlamına mı geliyor, yoksa hızlı dönen sürücülerden daha iyi performans gösterecekler mi?

RAID / backup ile korunduğumuz için, kullanım ömrü boyunca performans konusunda daha fazla endişeliyim (ömrünün düşük olması beklenmiyorsa).


1
Lütfen ilgili donanımın markaları / modelleri hakkında bilgi verin. Ve işletim sistemleri ... ve hipervizörler ... Belki de VM'lerin yapacaklarını bile. Daha fazla detay!!
ewwhite,

@white Dell raf tipi sunucular. Muhtemelen bir PERC H730 RAID denetleyicisine sahip bir R430 veya R730. Ayrıca muhtemelen çoğunlukla Windows Server Standard barındıran bir HyperV sunucu ... belki HyperV üzerinde VMware kullanın. Hala düşünüyor. Başlangıçta VM'ler: etki alanı denetleyicisi, DNS, WSUS, dağıtım hizmetleri olacaktır. İç web sunucusu da ekleyebilir.
David Budiac

1
Ve ne kadar kapasiteye ihtiyacınız var?
ewwhite

@beyaz 2TB minimumda kullanılabilir
David Budiac

superuser.com/questions/834521/… bir okumaya değer. Yaklaşık 10K tüketici tahriki, ancak puanların birçoğu hala burada önemli.
Journeyman Geek

Yanıtlar:


22

Not: Bu cevap OP'nin yorumunda açıklanan sunucu bileşenlerine özeldir.

 • Uyumluluk burada her şeyi dikte edecek.
 • Dell PERC dizi denetleyicileri LSI aygıtlarıdır. Yani bir LSI kontrol cihazında çalışan her şey yolunda olmalı.
 • RAID dizinizin sağlığını izleme yeteneğiniz çok önemlidir. Bu Dell olduğundan, PERC denetleyicinizdeki hataları bildirmek için uygun ajanlara, alarmlara ve izlemeye sahip olduğunuzdan emin olun.
 • RAID5 kullanmayın. Bunu artık sysadmin dünyasında yapmıyoruz .
 • Soğuk bir yedek bulundurun.
 • Bir tüketici diskine gitmek zorunda değilsiniz. Tüm fiyat noktalarında mevcut olan kurumsal SSD sürücüler bulunmaktadır. İnsanları, mümkün olan her yerde SATA yerine SAS SSD'ler almaya çağırıyorum.
 • Ek olarak, resmi olarak desteklenen ekipmanlarda da muhtemelen daha iyi fiyat bulabilirsiniz (hiç kimse perakende ödeme yapmaz).
 • RAID denetleyicisini veya aşınma düzeyini belirleme algoritmalarını yenmek için SSD sürücülerini döndürmekle ilgili vudu dinlemeyin . Tanımladığınız kullanım durumunun, disklerin ömrü üzerinde önemli bir etkisi olmayacaktır.

Ayrıca bakınız: SSD sürücüler mekanik sürücüler kadar güvenilir midir (2013)?


2
Bunu daha önce rasgele duymuştum ... artık RAID5 kullanmamak. Temel olarak güvenilirlik nedeniyle? Peki RAID6 yerinde ne kullanıyorsunuz? RAID10?
David Budiac


1
+1 İyi cevap. PERC H700 / H710 / H730'da kullanım için tüketici sınıfı SSD'ler almayı düşünmezdim. Sadece "PERC H730 onaysız sürücüler" için Google, daha önce birçok kişi bunu denedi ve sorunla karşılaştı. Atleast, daha önce belirtilen Intel S3500 gibi ucuz giriş seviyesi SSD'leri satın alıyor.
s1lv3r

1
İyi cevap, ancak önerilerinizin arkasına bir sebep eklerseniz daha iyi olur (örneğin, yorumlarda paylaştığınız bağlantı). Uyumluluk neden önemlidir, ancak neden SAS'ı SATA'ya tercih ediyorsunuz?
Sebb,


8

Evet, SSD'ler SAS sürücülerinden çok daha hızlı olacak. Sıralı çıkış için, iyi bir RAID SAS sürücüsü oldukça iyi iş çıkartabilir, ancak rasgele erişim için, SSD'ler onları sudan dışarı atar ve bu da çok belirgin bir performans farkına neden olabilir.

Belirli SAS sürücülerine ve belirli SSD sürücülerine bağlı olarak, SSD'ler 10 faktöre kadar daha iyi bir kurtarılamaz okuma hatası oranına sahip olabilir.

Tüketici SSD sürücüleri kullanıyorsanız kullanmanız için bazı ipuçları:

 • Yazma iş yükünüzü bilin, böylece belirli bir miktarda yazma dayanıklılığı olduğundan, sürücüleri ne sıklıkta değiştirmek zorunda kalacağınızı tahmin edebilirsiniz.
 • Alanı boşaltabilirseniz, daha fazla kurumsal kuruluş olmalarını sağlamak için sürücüleri aşırı tedarik edin
 • Aynı sınıftaki SSD'lerin performansını ve dayanıklılık özelliklerini karşılaştıran makalelere bakın ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçin
 • Şahsen SSD'leri 5 yıl garantili olarak alırdım çünkü üreticinin sonuç olarak daha iyi kalite sağlayacağına inanıyorum. Bunun zor ve hızlı bir kural olmadığını biliyorum, sadece kişisel bir inanç.
 • Düşük seviye tüketici SSD sürücüleri ve daha üst seviye bir tane var - bazen "Pro" gibi bir şey etiketlenmiş - o sınıftakileri aramak isteyebilirsiniz
 • Bu, kurumsal sürücüler için de geçerlidir, ancak MWI'yi (ortam aşınma göstergesi) izlediğinizden emin olun, böylece sürücüleri ne zaman değiştireceğinizi öğrenin

Aşırı tedarik, ağır yazma iş yükleri için iyi bir ipucudur.
ewwhite

7

Tüketici sınıfı SSD'ler, birçok durumda sunucuların kullanım durumlarında iyi çalışacaktır.

SAS disklerinden çok daha hızlılar. Kurumsal diskleri tüketici disklerine almanın nedeninin hız, okuma yazma çevrimleri ve daha iyi mühendislik olmadığına işaret ediyorum - örneğin, tüketici notu sürümünün olmadığı bazı kuruluş SSD'lerinde süper kapaklar var - örneğin Sunucunun gücünün, verilerinizin ölme olasılığı daha düşüktür.

RAID'in yedekleme yapmadığının farkında olmanız gerekir - eğer bir kaç SSD'nin sorunlu olduğu, ancak farklı SSD markaları veya en azından farklı modellerin farklı performans özelliklerine sahip olmalarını sağlayacaksanız. SSD'NİN ÖLÜ OLDUĞUNDAN, UYARI OLMADAN ÇOK HİÇBİR ŞEY YAZMAK VE DATA KAPSAMAK İÇİN YETERLİK YOKTUR - çevirme tarafında normal sabit diskler kadar 10 kat daha güvenilirler.

Samsung 850 serisi disklere bakın - en azından 1/2 dizisi için - onlar üstündüler / başarılı oldular ve paranın karşılığını aldılar ve 2dn'den daha güvenilir olduklarını duyurdular. (3d nand kullanıyorlar).

Ayrıca, başka birinin dediği gibi, RAID5 yapmayın. Sürücüler, güvenilir bir şekilde çalışması için çok bekler - ve verilerinizi yedekler.


Sadece eklemek için, 850 pro gitmek için olanıdır. standart 850,
TLC'yi

@JourneymanGeek - 850 EVO ve 850 Pro'nun her ikisinin de 3B kullandığını düşünüyorum - bu 840 serisi değil. Bu Samsungs sitesi tarafından desteklenmektedir - samsung.com/global/business/semiconductor/minisite/SSD/global/… - Çok daha az eminim, ama 850 profesyonelinin süper kapaklara ve daha iyi bir mühendisliğe sahip olduğunu düşünüyorum, ancak bellek aynı değilse çok benzer.
davidgo,

@davidgo Bu yüzden Intel alıyorsunuz;). İşler değişmediyse, Intel SSD'ler, verilerin kopyalanabilmesi için başarısız olduklarında ve okunabilir kaldıklarında yazma kabul etmeyi bırakacaktır. techreport.com/review/26523/…
DetlevCM

3
@DetlevCM: Kasıtlı olarak kendilerini tuğlalayan ilk yeniden başlatmaya kadar okunabilir kalır . Bu kendi başına, ciddi kullanım için onları otomatik olarak diskalifiye eder.
MSalters

@MSalters Olmaması gereken .... (okunaklı kalması gerekiyor - yazılabilir değil)
DetlevCM

6

Bunları yazmak için kullanıyorsanız, elektrik kesintisi durumunda veri bozulmasını önlemek için, yalnızca bir süper basamaklı modelleri göz önünde bulundurduğunuzdan emin olmanız gerekir. Örneğin. Intel S3500, Samsung 845DC Pro

Aksi takdirde, tüketici SSD'leri önbelleklemeye daha uygundur.


Buna katılmamama rağmen bunu reddettim. Kesinlikle süper kapaklar vb. Bir SSD için iyi bir fikirdir - bu nedenle en fazla oy - ancak tüketici SSD'lerinin güvenilmez olduğu anlamına gelir - bunun doğru olduğuna inanmıyorum - aslında sabit disklerin döndüğünden 10 kat daha güvenilir olduklarını iddia ediyorum. Ayrıca, sabit disklerde üst kapaklar veya eşdeğeri yoktur - ve gerçekten de elektrik kesintilerine karşı daha savunmasızdır. Mesele şu ki, modern dosya sistemlerinin kayıp riskini azaltmak için günlükleri var (ve bir
üst üste

3
@davidgo, çünkü HD'ler önbelleğe alma senkronizasyonu hakkında yazmıyor, oysa çok sayıda tüketici
SSD'si

Bu, bu, bu 1000 kez. Tüketici SSD'leri, çok fazla yedeklemeli RAID tasarımlarında bile veri kaybını mümkün kılan RAID denetleyicisine yatar . İşletmede SSD kullanıyorsanız, yerleşik kapasitör istiyorum.
Joel Coel

6

Tüketici sınıfı SSD'ler bile, daha hızlı olan 15k HDD'lerden çok daha hızlıdır, bu nedenle performans açısından iyi olacaktır ( eğer doğru diski kullanıyorsanız ve onları aşırı tedarik ediyorsanız ), ancak özellikle nasıl etkileşime girdiklerinden dolayı dikkatlice seçmek zorundasınız. donanım tabanlı RAID denetleyicisi ...

 1. İlk olarak, uygun fiyatlı, giriş düzeyinde kurumsal sınıf sürücünün (Intel S3500 / S3600, Micron M500DC ve Micron M510DC olarak) elinizin altında olup olmadığını kontrol edin. Öyleyse, tüm tüketici sınıfı piyangoyu atlayabilirsiniz.
 2. RAID kartlarınızın 3. parti diskleri destekleyip desteklemediğini kontrol edin. Örneğin, H700 / H710 / H710p kartlar için daha önce DELL ürün yazılımı DELL marka olmayan diskleri başlatmayı reddetti. Daha sonraki bir güncelleme bu diskleri başlattı, ancak "bozulmuş" dizisini işaretledi. Sadece nispeten yeni (2013 sonundaki) ürün yazılımı güncellemeleri bu tehlikeli durumu düzeltmiştir.
 3. Diskinizin özel önbelleğini etkin tutun. Bazı RAID kartlarında, diskin özel önbelleğini devre dışı bırakabilirsiniz. Tüketici seviyesi SSD için bu öldürme performansı, hem dolaylı tablolarını önbelleğe almak hem de MLC NAND'in silinmesi / programlanmasına dahil olan yoğun gecikmeyi maskelemek için özel DRAM önbelleğini yoğun şekilde kullandıklarından. Örneğin, aksi takdirde çok hızlı bir Crucial M550 240GB sürücü , dahili önbelleği devre dışı bırakıldığında inanılmaz derecede düşük 5 MB / S hızında yazıyor .
 4. Mümkünse, FULL güç kaybına karşı korumalı diskleri kesinlikle kullanın. Bu, işletme şampiyonuna kareler koyar, ancak yukarıda belirtildiği gibi, bu şampiyonta nispeten ucuz diskler vardır.
 5. Mağaza listenizde tam bir güç kaybı korumalı SSD yoksa, en azından dinlenmeden veri koruması için kısmi güç kaybına sahip disk kullanın . Bu korumaya sahip bazı mükemmel sürücüler Crucial / Micron M500 / M550 ve daha yeni M600. Micron'un M600'ü neden / neden aşırı tedarik ettiği konusunda ilginç bir belgesi bile var.sanallaştırma ortamında kullanmak için sürücü. Her neyse, tam güç kaybı korumalı olmayan sürücülerde, verilerinizi kaybetme / bozma olasılığının küçük olduğunu unutmayın. Ne kadar küçük? RAID denetleyici davranışınıza bağlıdır (örneğin, verileri önbellek etkin bir diske aktardıktan sonra son ATA temizleme komutu veriyorsa) ve diskin bellenimine bağlıdır, bu nedenle size ayrıntılı bir cevap vermek mümkün değildir. Söyleyebileceğim, tüm testlerimde PERC RAID kartlarının her zaman diskin özel önbelleğini temizlediği görünüyor (etkinse).
 6. Tüketici sürücülerinizi , en azından% 25 / 30'u ayrılmış bir kapasiteyle güçlü bir şekilde aşırı tedarik edin .
 7. İkinci sınıf tüketici sürücüleri kullanmayın. İyi tüketici sürücülerinin bile problemleri var ve daha düşük seviyeli bir tüketici diskine gitmek sıkıntı istiyor.

5

Tüketici SSD'lerinin performans tutarsızlığı, bazı baskın denetleyicilerinde sorunlara neden olabilir, çoğu zaman TRIM kullanmayacağından bir baskın denetleyicisi kullanırken G / Ç gecikmesindeki ani yükselmelere neden olur. Kurumsal sürücüler, TRIM olmadan bile tutarlı performans etrafında tasarlanmıştır, bu nedenle genellikle RAID denetleyicileri ile iyi çalışırlar.

Yüksek dayanıklılığa ihtiyacınız yoksa, yüksek okuma, düşük yazma döngüleri etrafında tasarlanmış düşük uçlu kurumsal SSD'ler vardır. Intel S3500 veya Samsung 845DC, ucuz ama baskın denetleyici uyumlu SSD'ler sunar.

Ancak, dell / hp baskın denetleyicileri kullanıyorsanız uyumluluk konusunda dikkatli olmalısınız, deneyimlerime göre HP, denetleyicileriyle hp dışı sürücülere gelince en kötüsü ve sürücülerle ilgili herhangi bir izleme bilgisi sunmayacak.


5

Kurumsal sınıf dişli ile gitmek için nedeni hızdan daha güvenilirliğidir. Tüketici SSD'lerinin çoğu MLC'dir, alt uç maddeleri TLC'dir (MLC bir hücreyi 2 bit yapar, TLC 3'dür ve SLC'den daha az performans gösterir ve güvenilirdir). Bir noktada, nand hücreleri daha ucuzlaştıkça maliyetten tasarruf etmek için yerleşik ram önbelleğini de bırakabilirler. Bir işletme SSD'si ayrıca daha fazla yedek ve yonga ile yerleşik olarak daha fazla yedekliliğe sahiptir

TLC'nin daha yeni, daha yavaş, teorik olarak daha az güvenilir olması, MBTF'nin daha düşük olmasını sağlıyor. MLC sürücülerine gitmek isterdin

Güvenilirlik gelince, onun karışık bir çanta. Elbette fiziksel kafa çarpmalarına karşı direnç var, ancak kontrolörler ölebilir. Sürücü dayanıklılığı önemli ölçüde iyileşmiştir .

Birkaç şeyi düşünün - Tüm sürücüler ölür. Eğer önemliyse, mutlaka yedeklenmesi gerekir. Bunu nearline depolama ve güvenilmezlik faktörü olarak düşünün.

Dayanıklılığa, modern, yüksek bir uç arıyorsanız, tüketici SSD'si (samsung 850 pro gibi) oldukça iyi bir dayanıklılığa sahip. 850 pro'nun 150-300 tb yazdığı ( eski model için 73 tb, yeni modeller için 7300 ila 14600 tb). Sen için yer kapalı ticaret mümkün olabilir NAND yedek boşluk ile oynayarak dayanıklılık. Kurumsal SSD'ler daha fazla boş alana sahiptir, böylece bir SSD hücresi veya yongası yıprandığında ayarlayabilir.

Birçok tüketici sürücüsü, yazma dayanıklılığı başarısız olduğunda okumanıza izin vermez . Büyük bir marka yapar, ama hangisini hatırlayamıyorum.

Düzenleme: Son zamanlarda, genel olarak samsung SSD'leri ile bir 'linux çekirdek hatası' bildirildi , kurumsal sınıf sabit disklerin sıkıcı, güvenilir eski teknoloji. Tüketici sabit diskleri, sanırım biraz daha az. Böceklerin bir kısmı sarsılıyor - ve hızlanma daha yaygın hale gelmek gibi değişiklikler oluyor. Kritik bir şey yapmadan önce SSD'lerinizi test etmeye hazır olun. Bu eşsiz bir durum gibi görünüyor ama siz olabilirsiniz!


-1

Önemli olursa, RAID 1: RAID 1'de iki tane ucuz tüketici SSD'sine sahip olmayı tercih ederim. Parite yaklaşık olarak aynı oranda aşınmalıdır, ancak aşınma dışında aynı anda başarısız olma ihtimalleri çok düşüktür. Sisteminizi ve programlarınızı bir sabit sürücüye yerleştirip ardından veritabanlarınızı SSD çiftine yerleştirebilmeniz için disk belleği düzeyini büyük ölçüde sınırlandırmak için yeterli RAM'iniz olması gerekir. Sabit diskler ucuz olduğu için, RAID 1 olanları da karşılayabilirsiniz. Bir yangının dışında, bu kurulum verilerinizi koruyacak ve mükemmel performans sağlayacaktır. Ardından, buluta yedekleme yapabilir ve bir gün arayabilirsiniz.


5
Kurumsal SSD'lerde ani güç kaybına karşı koruma sağlamak için yerleşik bir kondansatör vardır. Tüketici SSD'leri yalnızca bundan yoksun değil, aynı zamanda uçucu tamponları doğru bir şekilde temizlemiş olmaları konusunda RAID kontrolörlerine de yalan verecek , böylece onları fazladan gereksiz RAID yapılandırmalarında bile veri kaybına karşı savunmasız bırakacak.
Joel Coel
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.