Bir alan adının TTL'sini ayarlamak gerçekten önemli mi?


32

Yarın üretim sunucularımızdan birinin IP adresinin değişeceğini biliyorum.

Bu A kaydındaki TTL şu anda 3 saate ayarlanmış.

TTL’yi bu A kaydının 1 dakika gibi düşük bir değere ayarlanması gerçekten işe yarar (etki alanı kayıt sorumlusu dakikaları belirtmeye izin verir!). yeni genel IP adresine kayıt?


5
Ek olarak, bu yalnızca kaydın önbelleğe alınmış olan istemciler için önemlidir. Kaydı önbelleğe alınmamış istemciler, yeni ip adresini sorunsuzca çözecektir.
joeqwerty

4
@joeqwerty müşteri önbellekleme gerçekleşebilecek tek yer değil. Ayrıca DNS sağlayıcıları sunucularında da olabilir.
Peter Green,

4
Tüm niyet ve amaçlar için, bir etki alanı için yetkili sunucu olmayan bir DNS sunucusu olan bir istemci. Benim yorumum bunu ima ediyor ama açıkça söylemeliydim.
joeqwerty

@joeqwerty ancak kayıt önbelleği olmayan bir istemci, kayıt önbelleğe alınmış olan yerel olmayan bir yetkili sunucuya gidiyor, TTL için yanlış kayıt alacak (veya sunucunun minimum önbellek süresi)
JamesRyan

1
Amacımı kaçırıyorsun. Etki alanı için yetkili olmayan bir DNS sunucusu olduğu bu rekoru çözmek için gereken bir DNS istemcisi. Bu DNS istemcileri için bu kaydı çözüyor olabilir, ancak kendi adına A kaydını çözmek için çalışırken bir DNS istemcisidir. İstemci kelimesini orijinal yorumumda kullandığımda, tipik bir son kullanıcı iş istasyonu ya da bu iş istasyonları DNS sunucusu olsun, kaydı çözümlemesi gereken herhangi bir DNS çözücüsünü kastettim. Elbette bir DNS sunucusu önbelleğinde varsa, yorumum tartışmalı olur, ama ne dediğimi kastetmedim.
joeqwerty

Yanıtlar:


33

Yapmaları gerekmiyor , ancak bazı DNS servisleri bunu sert bir kuraldan çok bir öneri olarak kabul edebilir. Ayarı bir dereceye kadar onurlandırabilir veya TTL'nizi tamamen göz ardı edebilir ve her zaman kendi ayarını kullanabilir (2 günün en azından ortak olduğunu duydum). Sen bu sağlayıcılar daha hızlı güncellemek ve bu nedenle bazı talepler yapacak yapabileceği bir şey yoktur farkında olması gerekir edecek değişiklik yapıldıktan sonra bir süre eski adrese gidiyor sonunda.

İdeal olarak, bu durumda, eski adresin kontrolünü elinizde tutarken sunucunuz her iki adres üzerinden küçük bir ara süre boyunca talepleri karşılayacak şekilde ayarlanabilecek şekilde yeni bir IP adresini kesmek istersiniz.

Ek olarak, bazı DNS servisleri talep başına (veya milyon talep başına) sizden ücret alır. 3 saatten 1 dakikaya geçmek, DNS isteklerinizi 180 kat artıracak ... daha önce olduğu gibi 180 kat daha fazla istek alırsınız. Banka kırılma olasılığı düşük, ancak bunun için hazır olduğunuzdan emin olun.

Örnek olarak, ayda 5 milyon dolarlık hizmet talep edebilmeleri için yılda 20 dolar harcadığım küçük bir web sitesi için DNS hizmetim var. Eskiden beklediğim halde, bunu aşarsam beni faturalandırmayacaklarını mı yoksa istekleri yerine getirmeyi bırakacaklarından mı emin olamadığımı itiraf ediyorum. Şu anda ayda sadece 1/2 milyon talep alıyorum, ancak TTL ayarımı 180 kat daha fazla almak için değiştirip daha uzun süre bu şekilde bıraktığımda ne olacağını merak ediyorum.

Yine de, çoğu DNS servisi 1 dakikalık ayarlarınızı yerine getirecektir . Bu , yeni adrese geçişin sorunsuz bir şekilde yapılmasına yardımcı olacaktır ve dikkatli olduğunuz sürece size zarar vermesi muhtemel değildir. Bunu, değişiklikten en az 3 saat önce (eski TTL) yapmayı unutmayın. Bunu daha önce yapmanın bir anlamı yok; Değişikliği daha erken görmesi gereken herhangi bir sağlayıcı yine de ayarı onurlandırmıyor. Ve tabii ki, işin bitince geri koymayı unutma.

Ayrıca bu soruya referans vermek isteyebilirsiniz:

DNS Sağlayıcılarını Geçirme

Sizinkinden biraz farklı, ancak konuya dahil olan bazı konular benzer.


18

Yalnızca IP adres değişikliği öncesinde TTL’de üç saatten fazla bir değişiklik yaparsanız.

TTL’nin diğer DNS sunucularına kayıtları ne kadar süreyle önbelleğe alacağını söylediğini unutmayın. Demek istediğin değişikliğe kadar en azından azaltmalısın.


5
Bununla birlikte, bazı ISS'lerin TTL'yi görmezden geldiğini ve çalışmak için bir PITA olabilen kendi ayarlarını yaptıklarını unutmayın.
Frederik Nielsen

10
Bunu son yaptığımda, birkaç ay önce eski IP adresine giden trafiği sadece bu amaç için izledim. Hemen hemen herkes bir dakika TTL içinde yeni IP adresini kullanıyordu. Birkaç yer 10-15 dakika sürdü. Yalnızca Baidu (arama motoru!) Birkaç gün boyunca güncelleme yapmadı.
Michael Hampton

2
Eski sitenin, göç sırasında alınan web sitesinin salt okunur bir kopyası vardı ve güncellenmedi. Bir hafta sonra Baidu hala vuruyordu, ama kapatmak zorunda kaldım. Sonunda
Michael Hampton

2
@ FrederikNielsen RFC'ler buna izin nerede veriyor?
Hagen von Eitzen

5
@HagenvonEitzen Tüm RFC'yi okumadan, sanmıyorum sanırım söylemeliyim. Ancak, ülkemdeki bazı ISS'lerin umursamadıkları bilinmektedir.
Frederik Nielsen
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.