Scp ve sftp arasındaki fark


24

Sftp ve scp arasındaki fark nedir?

Yanıtlar:


15

SCP, "güvenli kopya" nın kısaltmasıdır, SFTP ise "güvenli FTP" anlamına gelir.

Birincisi, genellikle bilinen isimlerle, ana bilgisayar A'dan ana bilgisayar B'ye, bir veya daha fazla dosyayı kopyalamak için kullanılırken, ikincisi çoğunlukla bir FTP istemcisine benzer şekilde etkileşimli olarak kullanılır. SCP her zaman kutudan çıkar ve tweakable seçenekleri konusunda çok az şey yapar. SFTP, kullanıcıya SFTP servisini sunmak için farklı arka uçlarla kullanılabilir. Bunu denememiş olsam bile kapatmak bile mümkün .

Kullanımdaki fark budur.

Performans ilerledikçe: ErikA, SCP’de daha verimli bir algoritma nedeniyle, SCP’nin genellikle SFTP’den daha hızlı olduğunu belirten bir wikipedia sayfasına bağlanır.


2
SFTP güvenli FTP değil, SSH Dosya Aktarım Protokolü. Google / Wiki it
Bart van Heukelom

1
Wikipedia.org'un SFTP girişinden "Bilgisayarda SSH Dosya Aktarım Protokolü ( bazen Güvenli Dosya Aktarım Protokolü veya SFTP olarak da adlandırılır )" ifadesinden alıntı yapıyorum . Vurgu madeni. kthxbai.
wzzrd

5
Onun amacı, SFTP'nin sadece FTP protokolünün güvenli bir versiyonu değil, tamamen farklı bir protokol olduğudur.
Dave Forgac

2

sftp insan tarafından bir kabuk oturumunda kullanılan etkileşimli bir programdır scp, dosyaları kopyalamak / kopyalamak için komut dosyalarında kullanılan tek bir astardır.


2

Bu cp ve ftp arasındaki farkı sormak gibi.

scp bir dosyayı bir SSH sunucusuna veya SSH sunucusundan uzaktan kopyalamanıza izin verir. Genel olarak, insanlar scp'yi sadece bir klasör yüklerken veya sadece bir dosya yüklerken kullanacaklar. Scp bir liner olduğu için aslında bir gerçek var.

sftp, dosyaları bir SSH sunucusuna / SSH sunucusundan yükleyebileceğiniz etkileşimli bir programdır. Scp over sftp kullanmanın avantajı, farklı dizinlerden veya farklı dizinlere birden fazla yükleme yapmanız gerekiyorsa, bir oturumda yapabilmenizdir.


5
Bunlar protokollerin değil, müşteri programlarının
mülküdür

1

İşte konuyla ilgili biraz bilgi.


6
-1 Sadece wiki'ye verilen bir bağlantı yararlı bir cevap değildir.
İmho

1
+1 wikipedia'nın oldukça saygınlığı var ve cevaplarında kaynaklardan bahseden insanları tercih ediyorum (kabul edilirse, bağlantının ne olduğuna dair doğrudan bir özet vermek daha yararlı olur)
Jason S

+1 İyi küçük bağlantı
Coops

Vikipedi, hala bu konuyla ilgilenen bir kişi varsa, bu bölümü yanlış olarak kaldı.
Checo R

1

Güvenlik: Hem SFTP hem de SCP, güvenli kabuk protokolünü temel aldıkları için aynı güvenlik özelliklerini sağlar. Güvenli Uzaktan Girişler, Güvenli Dosya Aktarımı, Güvenli Uzaktan Kumanda Yürütme, Anahtarlar ve Aracılar, Erişim Kontrolü ve Port Yönlendirme gibi

İşlevsellik: SCP, dosyaları transfer edebilir ve etkileşimli olmayabilir. Bu nedenle, SCP transferi oturumu sonlandırmadan iptal edilemez. SFTP etkileşimlidir. SFTP özellikleri, dizin listelerini, uzak dizinleri ve dosyaların kaldırılmasını, dizinleri ve dosyaları vb. Oluşturur. SFTP toplu işlemde kullanılabilir. SFTP, bir oturumdaki farklı dizinlerden veya farklı dizinlere çoklu yükleme için kullanılabilir.

Hız: SCP, alınan paketlerin doğruluğunu onayladığından daha hızlıdır; SFTP ise her paketi onaylamalıdır.

Dosya aktarımına devam et: SCP kesintiye uğramış bir dosya aktarımına devam edemezken, SFTP mevcut dosyaların kısmi aktarımlarını devam ettirmek için get komutunun -a komutunu kullanabilir


Katılmıyorum. Ev ağımda SFTP yaklaşık 35 kat daha hızlı.
graywolf
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.