RAID 0 neden gereksiz olmadığı zaman RAID olarak sınıflandırılır?


32

BT'de uzun yıllar çalıştım, bu yüzden bir RAID dizisinin ne olduğunu, RAID 0'ın ne olduğunu, RAID 1, 5, 6, 10, 50, 60 vb. Öğelerini biliyorum. işyerinde konuşma; RAID yedeklemeli bağımsız (veya ucuz) disk dizisini ifade ediyorsa , neden RAID 0 hiç çizgili bir dizi değil RAID olarak sınıflandırılır?

Verilerin bir dizide birden fazla disk üzerine dizilmiş olması fazlalık sağlamaz, bu nedenle neden RAID dizisi olarak sınıflandırılır? Şüphesiz en düşük sayı RAID 1 (yansıtılmış) olmalıdır.


1
0, bir baskın seviyesini göstermez, şeritlemeyi gösterir. 0,10,50,60, vb. İçin aynı
JamesRyan

Sanırım hangi tanıma uyduğuna bağlı. dictionary.reference.com/browse/redundant ifadeleri: 2. fazla olmak; normal veya doğal olanı aşmak. - Bu tanımı kabul ederseniz, RAID-0 yasal terminolojidir, çünkü normal çalışma için ekstra disk gerekmez.
MonkeyZeus

Aynı sebepten sıfır pound para toplamıdır, fakat hiçbir şeye değmez.
Sobrique

Yanıtlar:


36

Aslında sizler de sorunuzu yanıtlamışsınız.

RAID'in en düşük şekli RAID 1'dir. RAID 0, RAID tanımlandıktan hemen sonra eklenmiştir (ancak bunun için bir tarih bulamıyor)

RAID 0'daki 0, aslında fazlalık sayılmadığını belirtmek için kullanılır. Bunu 0'ın Yanlış olduğu daha doğru / yanlış olarak düşünün.


3
Öyle görünüyor ki, Wikipedia okumak RAID-4 (ilk görünüşte), RAID-1, RAID-5, RAID-2 için tarihleri ​​vardır, RAID-0 geldiğinde bahsetmediği için utanç verici olabilir, belki de NRAID0 olarak adlandırılmalıdır. -Redundant;)
Gavin Burke

3
Patterson, Gibson, Katz'dan RAID-1 ile RAID-5'i tanımlayan orijinal 1988 makale burada: cs.cmu.edu/~garth/RAIDpaper/Patterson88.pdf . RAID-0 ve RAID-6'ya referanslar ekleyen 1994 tarihli bir makale burada: web.eecs.umich.edu/~pmchen/papers/chen94_1.pdf
Greg Askew

1
Öyleyse RAID-0, RAID seçeneğinin yanlış olduğu anlamına geliyorsa, neden hala RAID olarak adlandırılıyor?
Zack,

6
@Zack - çünkü kısaltmanın geri kalanı uyuyor (ucuz disk dizisi) ve kısaltmalar kullanılması uygun olduğunda tasarlandıkları niyetin ötesinde sıklıkla büyüyor. HTTP'yi alın, aynı teknede, hipermetin taşınması için nadiren kullanıldığı gibi, aynı zamanda json, video, ses, grafikler ... hiç kimse "zomg !!!" bu farklı bir protokol bulmam gerekmiyor ".
James Snell

Sooo .... RAID teknik özelliklerinin yazarları Python geliştiricileri miydi?
hBy2Py

12

RAID, zaman içinde değişen bir anlamı olan bir isimdir.

Önemli kısım, temel teknolojinin ve mekanizmaların RAID seviyeleri için aynı olmasıdır; bu nedenle, tüm RAID seviyelerine ulaşmak için aynı denetleyiciyi (veya örneğin mdraid) kullanırsınız.


1
Sanırım RAID'deki R her zaman Yedekli kelimesiydi. Aslında, bir RAID denetleyicisi, çizgili fazlalık olmasa da çizgili, yansıtılmış vb. İşlemleri yapabilir.
Gavin Burke

Evet, ama gerçekten, bu sadece bir isim. Onlarca yıl önce isimleri aramayı bıraktım, atılma eğiliminde olduğumuz gereksiz pazarlama yüzünden ...
Sven

@GavinBurke RAID, disklere artıklık katan bir şeydir. RAID 0, aslında gereksiz olmadığında gerçekleşen bir RAID çeşididir, ancak başka türlü hala
RAID'dir

2
@GavinBurke Modec Minecraft'ta, "kararsız külçe" adı verilen ve yarattıktan kısa bir süre sonra şiddetle patlayan bir öğe var. Daha sonra, patlamayacak olanları yapmanın bir yolunu eklediler ... patlayıcı olmayanlar hariç, kararsız külçelerle özdeşler, yani "kararlı kararsız külçeler" olarak adlandırılıyorlar. Eylemde aynı fikir.
user253751

6

Diğerlerinin önerdiği gibi, RAID 0, sıfır yedeklilik anlamına gelen seviye 0 olarak alınabilir. Diğer iki nedenden dolayı fazlalık olmamasına rağmen RAID olarak adlandırılır:

  • Genellikle aynı bağlamlarda tanımlanır ve konuşulur, bu nedenle isim sıkışmıştır. Aynısı JBOD için söylenemez, ancak bu tür düzenlemeler RAID seviyeleri ile birlikte daha az ortak olmaları nedeniyle tarif edilme eğiliminde değildir (RAID 0, en azından RAID 5'in beğenisinde bulunan şeritlemeyi içerir).

  • RAID 0, kendi başına artıklık sağlamazken, genellikle artıklık sunan birleşik RAID düzenlemesinin bir parçası olarak kullanılır. RAID 10 en yaygın olanıdır, hız için 0'ı artıklık için 1 ile birleştirir. RAID 50 ve RAID 60 daha az yaygındır, ancak potansiyel yazma performansının (5 / 6'nın okuma-sağlama toplamı yazma şekli nedeniyle) önemli olduğu durumlar dışında aynı derecede geçerlidir.


2

Normalde bir RAID Seviyesi hakkında konuşursunuz. Yani, bir Sistemin RAID-0 olduğunu söylüyorsunuz, bu, 'tip 0 ile gereksiz' anlamına gelmez, sadece 'RAID Seviye 0' anlamına gelir, cadı hiç baskın yapmaz demektir.-1

Saf pazarlama.

<duyuru> Yerel alan ağları için dosya sunucularının piyasada görünmeye başladığını hatırlıyorum. Ve evet, RAID 0 olası yapılandırmalardan biriydi. RAID, yöneticilerin sadece "sunucunun RAID'i var mı?" tam olarak ne anlama geldiğini bilmeden. Bu yüzden kurnaz satış temsilcileri, "RAID 0" olarak şeritlemeyi tekrar etiketlemeye başladılar ve böylece "doğru şekilde evet öyle!" Diyebilirlerdi. </ Reminisce>

RAID ... punchy kısaltmasıydı. Öyle değil, SCSI'ye söyleyin (“scuzzy” olarak telaffuz edildi) Bir BT yöneticisinin bir satın alma işlemini onaylamak için başkalarını şaşırtmak için üst düzey bir bütçe toplantısında kaçabileceği birkaç kısaltmadan biriydi. Börek dilimini almak ister misin? İyi kısaltmalar yapmalısın. Böyle bir toplantıda "SCSI'yi almalıyız" demeyi deneyin. Ne kadar uzaklaştığını gör.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.