Spagetti kablo canavarı nasıl temizleyebilirim?


34

Bu yüzden orta ölçekli bir şirkette BT yöneticisi olarak yeni bir iş buldum.

Ayrıca bu canavarı (aslında 2 tanesi var) önceki yöneticiden miras aldım:

Sizden bunun nasıl anlaşılacağı konusunda uzmanlık ve tecrübe sahibi olmanızı istiyorum. Bir gün, tüm cehennem kırılacak ve kablolar ve anahtarlarla uğraşmam gerekecek.

Bu yüzden hangi kablonun nereye gittiğine vb. Genel bir bakış atmam gerekecek. Hangi yaklaşımı kullanmalıyım?

EDIT: Sanırım kendimi yeterince açıklığa kavuşturmadım :) Ayrıca biraz daha detaylı demek istiyorum. Mesela, diyorsunuz: Renk her iki ucunda. Evet, ama hangi kablonun nereye gittiğini bulmanın en kolay yolu nedir? :)


13
Bu hiçbir şey! :)

3
Evet, oldukça kolay. Her ne kadar bu 2 küçük siyah hub üst panelden sarkıyor olsa da hoş bir dokunuş.
David

1
Haha, benim için hepsi yeni, ilk BT-yönetici işim :)
caspert

@casptert - aşağıdaki cevabımdaki yorumlara bir kablo numarası etiketi eklendi.

Cevabımı daha fazla içerik eklendi. Kabloların izini sürmek için yardıma ihtiyacınız var gibi görünüyor, ah!
l0c0b0x

Yanıtlar:


23

Aslında daha kötüsünü gördüm! Şimdi ritim için belgelemeye başlamanızı öneriyorum (her yama portu için <-> switch portu). Anahtarlarınızdaki altyapınızın ve istemcilerin mantıksal yerleşimini planlamaya başlayın:

  • Altyapı (yönlendirici / anahtarlar / sunucular) (anahtar A: 1-20 bağlantı noktaları)
  • Müşteriler (Anahtar B: 20-40 portları) ... (Ayrıca, VLAN üyelerini bir arada tutmak isteyebilir)

Müşterileri ve altyapıyı (ve VLAN ilişkilendirmelerini) ayırt ettikten sonra, her şeyi çıkarmak ve yeniden bağlamak daha kolay olacaktır. Diğer mesajlara katılıyorum> daha kısa kablolar çok faydalı olacaktır.

İLAVE BİLGİ

Ayrıntılar için eklediğiniz isteklere göre, nereden başlayacağınızı bilmeniz gibi sesler. Açıkçası, önceki yöneticiden bir çeşit bağlantı noktası belgesi almak için elinizden geleni yapmaya çalışın (Şanslıysanız!). Bu mümkün değilse, yapmanız gerekenler:

İyi şanslar m8!


4
Ben kesinlikle ikinci iyi bir ton almak için tavsiye ve bağlantılı olan gibi bir prob test cihazı. Işığı inanılmaz derecede değiştirip değiştirmediğini ve hata eğilimli olup olmadığını görmek için bakarken kabloları takıp çıkarmak. Söylemeye gerek yok, aktif olmayan kabloları izlemek için pek kullanılmaz. :-) İyi bir ton ve sonda test cihazı ile kablonun dakikalar içinde nereye gittiğini bulabilmelisiniz.
Bob McCormick

3
Ayrıca, mevcut dağıtım zaten etiketlenmişse, etiketlerin doğru olduğunu doğrulayın . Oraya kaç yere girdiğimi söyleyemem, etiketler tamamen yanlışdı (ressamlar duvar plakalarını dolaştırdı, vb.).
Justin Scott,

29

Renk kodlaması, daha kısa kablolar ve zap kayışları yardımcı olur.

Muhtemelen en önemlisi - her kablonun her iki ucunu da diğer ucun nereye gittiğine göre etiketleyin .

- eklendi -

Geçici bir kabloya ihtiyaç duyduğunuzda, bir kaç uzun, parlak renkli (yani, gerçekten çirkin) kabloyu bir yerde el altında bulundurun. Yerden dışarı bakarlar ve en kısa zamanda doğru şekilde etiketlenmiş olanları değiştirmeyi hatırlamanıza yardımcı olurlar.


7
Her iki ucunu da etiketlemek için +1. Onları açıklayıcı olmayan alfanümeriklerle etiketleyin, böylece daha sonra "yönlendirici-1523" kablosunun bir yönlendiriciyle bir ilgisi olduğunu düşünemezsiniz, çünkü diğer adamın CEO’nun twittering kahve makinesini bağlamak için bir gün bulabileceği tek kablo budur.
Adam Davis

Ancak bu hedefe ulaşmak için en kolay yaklaşım nedir? :)
caspert

1
@caspert Stajyerleri işe alın. Bizim donanım elemanımızın yaptığı şey bu. Yine de çok aptal olamazlar.
Joseph

1
Çıkartılabilecek bir etiket kullanın ve belirli bir amaç için bir kabloyu çıkardığınız anda çıkarın. Ve kesinlikle bir kabloyu kesinlikle bir ucundan kesinlikle gerekenden daha uzun süre bağlı bırakmayın. Birileri bunu yapmaması gereken yerlere takacak.
dunxd,

13

Bunun düzeltilmesi için HOURS UP HOURS ' a gideceğini unutmayın. Uzun, sıkıcı bir iştir.

Sunucu odasındaki işlem için önerim ..
1- Fişlerin nasıl tanımlandığına dair bir yapı oluşturun. Açıklığa kavuşturmak için gerektiği gibi etiketleyin.
2- rafa bir miktar kablo yönetimi kurun. Hazır olanları bulamıyor veya bulamıyorsanız, kablo bağları kullanın, bunları halkalar haline getirin ve rafların yanlarına bağlayın.
3- bir crimper al ve nasıl patch kablo yapılacağını öğren.
4- Birer birer, her bir kabloyu, her biri BOTH uçları belirlenmiş olan, BOTH uçlarında etiketlenmiş, uygun şekilde yönlendirilmiş, uzunlamasına yapılmış ve etiketli bir kabloyla değiştirin.
5- Kabloları taşımayın / tekrar kullanmayın. Bir şey hareket ederse, uçları kesin, kabloyu yeniden yapın ve yeniden etiketleyin. Kesilmiş bir kabloyu daha kısa bir kablo için tekrar kullanabilirsiniz. Amacım, rafta yanlış etiketli veya çok uzun kabloların olmadığından emin olmak.

Renk kodlu yama kablolarının , yalnızca acil durumlarda dokunulması gereken çok az (<% 5) anahtar kabloları dışında aşırı derecelendirildiğini buldum . Örnekler, anahtardan İnternet yönlendiricisine veya anahtardan posta sunucusuna giden kablo.

Bazı tuhaf renkli kablolara sahip olma fikri, geri dönüp doğru şekilde yerleştirmek için disiplinin olması koşuluyla mükemmeldir .

NOT: Diğerleri, kendi yama kablolarınızı yapma fikrine katılmayacaklardır. Sonuç olarak, ilave kablo arızası riskinin, renk kodlama notunda bahsettiğim kritik kablolar dışındaki herkes için uygun şekilde yönlendirilmiş kablolardan elde edilen kazançtan daha ağır basıldığıdır.


8

İyi bir tel sarma etiketleyicisi (şahsen bir Brady ID Pal sahibiyim) altın olarak ağırlığına değer. Kablo yönetimi hakkında öğrendiğim şeyler:

  1. Kendinden dökümantasyon sistemleri harika
  2. Her iki ucundaki her şeyi etiketleyin
  3. Renk kodlu kablolar anlamlı olabilir (farklı VLAN'lar, ISL'ler, VLAN'lar, KVM, Yan A / B'yi dener ve renk kodunu denerim)
  4. Doğru uzunlukta kablo kullanın
  5. Yapabiliyorsanız, kablo yönlendirme dirseklerini kullanın.
  6. Velcro, Cat5 / 6 ve Fiber için mükemmeldir (ucuzdur - ucuzdur)

Yukarıdaki karışıklık gelince, biraz kesinti, her şeyi yanmak ve sonra doğru yapın. Nasıl yapılacağını öğrenmek "doğru" şaşırtıcı miktarda pratik gerektirir. Hatta dersleri bile alabilirsin.


6

Sorun, kabloların nereye doğru gittiğini bilmemeniz durumunda, bu konuya nasıl yaklaşabileceğim.

İlk önce, patch panelin önündeki tüm damlaların benzersiz numaralarla veya alfa # etiketlerle doğru şekilde etiketlendiğinden emin olun.

Daha sonra muhtemelen saatlerce birinin yardımını almanız ve bir telsiz ve bir etiketleme almanız gerekecek. Tüm kullanıcılara tüm PC'leri ve ethernet bağlantılı ekipmanı bıraktıklarında açık bırakmalarını söyleyin.

Yardımcını telsiz ve etiketleyici ile dolaştır. Her seferinde bir cihazı fişten çekmelerini sağlayın. Hub'ınızın anahtarlarına bakıyorsunuz ve hangi bağlantı ışığının söndüğünü kontrol ediyorsunuz. Oradan yama panelinize kadar takip edin ve düşüşü yama panelinizde bulunan numara ile etiketlemek için yardımcı olduğunuz radyoyu kullanın.

Bu, ofisteki tüm düşüşleri her bir patch panel ile eşleştirecektir.

Şimdi, kablolar bilgisayar odasındaki raflara gidip geldiğinde, fiziksel olarak izlemeniz veya dışarıdaki damlalarla aynı şeyi yapmanız ve kabloların bağlantısını kesmeniz ve bağlantının ne olduğunu görmek için bağlantı ışığı damlalarını aramanız gerekir.

Yapışkan notları kullanarak uygun kabloları yazdırana dek etiket kablolarını geçici olarak kullanabilirsiniz ve bilgisayar odasının dışına çıkmayan kabloların her iki uçta da etiketlenmesi gerektiğini kabul ediyorum.

Ayrıca .. damlalarınızı izlemeniz gerekiyorsa, uzak ethernet kablosu test cihazları oldukça ucuzdur ve herhangi bir düşüşün kötü olup olmadığını öğrenmenize yardımcı olması için bir fişi takmanız gerekebilir.

Bunun yardımı olur mu bilmiyorum.2

Her bir kabloyu takip edin ve hangi cihazın ve portun nereye gittiğinin bir listesini yapın. Bunu temizlemek için, raf için bazı kablo kanalları ve düzenleyiciler alabilirsiniz (kara kutudan veya başka birçok yerden). Gece geç saatlerde veya hafta sonları gelip, daha iyi organize olmalarını sağlamak için fişleri teker teker hareket ettirirdim.

Ayrıca, her bir ucuna koymak için sayıları olan etiketler (elektrikçiler vb. Bunları kullanabilirsiniz) alabilirsiniz. Böylece kablo "# 114" olur ve her numaranın ne için olduğuna dair bir liste tutarsınız.


Bu etiketleri taşıyan bir siteyi tanımak mı oldu? :) Avrupa ülkelerine göndermeleri gerekiyor
caspert

1
@ caspert: işte bir tane (ve uluslararası gönderiyorlar

2

Kabloları izlemek

Kısa kabloları izlemek için en iyi bahis, onları sadece elle takip etmektir.

Daha uzun kablolar için veya ağ damlalarını çözmek için, bir ton üreteci alın ve kablonun uzak ucuna bağlayın ve bu kablonun sinyalini taşıdığını belirlemek için ton dedektörünü kullanın.


2

Rafa Raftan bir sunucu oda içinde kablolama için, ben ÇOK tavsiye AMP NETCONNECT MRJ21 Sistemi (şimdi TE ait). Anahtarın için bir uzatma kablosu gibi. 48 CAT6 kablo yerine 6 yarı kalınlıkta kablo kullanmanız yeterlidir (gigabit yapmıyorsanız 4 kablo). Veya rafta, omurgaya geri bağlanan bir anahtar yerine, doğrudan omurgaya bağlanırsınız, böylece hız kaybı olmaz.

Genelde 1 ayak yama kabloları kullanırım ve yama panelini anahtarın hemen üstüne yerleştiririm. Bu, yalnızca bağlantılardaki kablo yönetimi konusunda endişelenmeme izin veriyor. Yama panelinin ve anahtarın, 48 port ve her 1U gibi aynı yoğunlukta olup olmadığına yardımcı olur.


1

Excel ile oluşturduğum tabloyu patch panel ve switch / hub ile aynı olan kullanıyoruz. Masayı yazdırdık ve her rafın yanındaki duvara yapıştırdık. Basit, ama işe yarıyor.

Patch paneldeki her bir portun yerini belirlemek için (ilk taşındığımda) kesinlikle kendisi için ödeme yapan 200 dolarlık bir network test kiti satın aldık.


1

Bir teyp etiketleyicisini (örneğin, Brother tarafından bir tane) ve bir sürü farklı boyutta bandı alın. Kabloları etiketlemek için daha güçlü yapıştırıcıya sahip TZS bantları tercih ederim.

Diğer cevaplarda da belirtildiği gibi, ilk adım, her bir portun diğer ucunda ne olduğunu bulmak ve etiketlemek.

Bir noktada, kablolarımızı renk kodlayarak işleri daha net hale getirdik. Ofis bağlantılarının çoğu gri, çapraz bağlantılar mor, DMZ'de veya güvenlik duvarının dışındaki özel bağlantılar kırmızı ve sarıydı. Sunucu odasında, güvenlik duvarı içindeyse sunucular, DMZ'de kırmızıysa ve dış bağlantılar kırmızı ise mavi kablo kullandılar. Çapraz kablolar yalnızca turuncu renkteydi.

Her şeyi kapatmanın, mevcut tüm kabloları çıkarmanın ve uygun şekilde yeniden yapmanın daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Bir öğleden sonra, kampüs çapında bir elektrik kesintisi yaşadığımız ve yangın sistemi çalışmadığı için herkesin eve gönderilmesi gerektiğinden sunucu odamızı temizledik.

Bir çift çift taraflı velcro alın: bir tarafta kancalar, diğer tarafta halkalar (Bahçe malzemelerinin yeterince güçlü olduğunu bulamadım) ve her yerde kullanın. Uzaktan kablo dolabı yeniden yaptığımızda, aynı yönde çalışan her 3-6 patch kablo grubu birkaç noktada bir araya getirildi. Evet, birini eklediğinizde veya kaldırdığınızda biraz daha zaman alır, ancak birlikte çalışmadıklarınızı çıkarmak çok daha kolaydır.


0

Her zaman bir Tim Taylor çekebilir ve REWIRE IT! :)


1
Gördüğüm kadarıyla ... ... bir noktadan ... farklı görünmesini istiyorsa, bu canavarı yeniden kurmanın bir yolu yok.
juwi

0

Bir belge alın ve güncel tutun. Excel gayet iyi, ayrıca bir HTML Haritası oluşturan bir yönetici gördüm (belirli görüntü bölümlerinin faresi üzerinde bir alt elde ettiğiniz tür gibi). Muhtemelen çok çalışma, ama bütün durumu iyi görebilmeniz için çok beğendim. Bir veri merkezinde gördüğüm başka bir şey, kablolardan sarkan gerçek etiketlerdi. Bunu temizledikten sonra ne kadar büyük bir karmaşaya sahip olduğunuza bağlı olarak, bu aynı zamanda iyi bir fikir olabilir, çünkü belgelerinizin bulunduğu yerde, raftaki her kabloda olması anlamına gelir.

Bu kısa ve renk kodlu kabloları kesinlikle belirtildiği gibi yapmalısınız. Ayrıca, Sunucular aynı yama panelindeki ve anahtardakiler gibi, müşterilerin kabloları gruplandırmayı düşünün, istemciler kat ya da paneller ve anahtarlar ne olursa olsun gruplar halinde gider. Bu, malzeme ayırmayı çok daha kolaylaştırır ve kabloları bu gruplar tarafından bir arada tutmak için kablo tutucular kullanmanıza izin verir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.