VirtualBox'da neden IO APIC'i etkinleştirmeliyim?


32

VirtualBox'ta "Enable IO APIC" seçeneğini işaretlemenin avantajları nelerdir?

Google'a girdiğimde avantajlar hakkında herhangi bir bilgi bulamadığım halde, iki dezavantaj açık. İlk olarak, kurulumdan sonra devre dışı bırakılırsa eski Windows VM'lerini kırabilir. İkincisi, VM performansını düşürür. Yine de, Ubuntu 64bit'i kurarken varsayılan olarak etkin olduğunu fark ettim.

Yanıtlar:


28

VirtualBox belgelerinden alıntı :

G / Ç APIC'sini etkinleştir

Gelişmiş Programlanabilir Kesme Denetleyicileri (APIC), son yıllarda eski stil Programlanabilir Kesme Denetleyicilerinin (PIC) yerini alan yeni bir x86 donanım özelliğidir. Bir I / O APIC ile işletim sistemleri, 16'dan fazla kesme talebini (IRQ) kullanabilir ve bu nedenle gelişmiş güvenilirlik için IRQ paylaşımından kaçınır.

Not : G / Ç APIC'inin etkinleştirilmesi, 64-bit konuk işletim sistemleri, özellikle Windows Vista için gereklidir; sanal makinede birden fazla sanal CPU kullanmak istiyorsanız da gereklidir.

Ancak, G / Ç APIC'leri için yazılım desteği, Windows dışındaki bazı işletim sistemlerinde güvenilmez olmuştur. Ayrıca, bir G / Ç APIC kullanımı sanallaştırmanın ek yükünü biraz artırır ve bu nedenle konuk işletim sistemini biraz yavaşlatır.

Uyarı : Windows 2000 ile başlayan tüm Windows işletim sistemleri, bir G / Ç APIC bulunup bulunmadığına bağlı olarak farklı çekirdekler yükler. ACPI'de olduğu gibi, bir G / Ç APIC'si de bir Windows konuk işletim sisteminin kurulmasından sonra kapatılmamalıdır. Ancak kurulumdan sonra çalıştırmanın bir etkisi olmayacaktır.

Ek olarak, VirtualBox'ın konuk işletim sistemine varsayılan olarak sunduğu Gelişmiş Yapılandırma ve Güç Arabirimi'ni (ACPI) kapatabilirsiniz. ACPI, işletim sistemlerinin donanımı tanımasını, anakartları ve diğer cihazları yapılandırmasını ve gücü yönetmesini sağlayan mevcut endüstri standardıdır. Tüm modern PC'ler bu özelliği içerdiğinden ve Windows ve Linux yıllardır onu desteklediğinden, VirtualBox'da varsayılan olarak etkindir. Komut satırından kapatılabilir; e “VBoxManage modifyvm” adlı bölüme bakınız.


5
Son paragrafı açıklayabilir misiniz? ACPI'yi kapatmanın faydası nedir?
Matthew Flaschen

@ MatthewFlaschen: kelimeleri aklımdan aldın.
Davi Lima

10

Fiziksel makinede bir IO APIC varsa fiziksel bir makineyi sanal bir makineye geçirirken ihtiyacınız olabilir. Çoğu modern makine yapar.

Modern bir fiziksel PC veya VMware'e yapılan standart bir kurulum genellikle Günümüzde çoğu sistemde bir IO APIC bulunduğundan ve hala sanallaştırmayı seçtiğinden VMware varsayılan olarak sanallaştırmayı seçtiğinden Halaacpi.dll'nin seçilmesine neden olacaktır (VirtualBox, IO APIC'yi devre dışı bırakır, çünkü standart PIC).

http://www.virtualbox.org/wiki/Migrate_Windows


2
Diğer bir avantajı, konuk sanal makinenize birden fazla sanal işlemci tahsis etmenize izin vermesidir.
Goyuix

4

Ne yazık ki, sadece Pentium D işlemcili eski bir makinem var. Fedora altında çalışan VirtualBox'um HORRIBLE idi. İnterneti, performansı artıracak bir şey aramaya çalıştım. APIC IO’yu manuel olarak nasıl devre dışı bırakabileceğimi gösteren bir makale buldum ve prosedürü uyguladıktan sonra, kazanımla elde ettiğim kazanım (hızın iki katından daha iyi) ile şaşırdım .....

Fedora Core 14'ün 3G hafızalı bir HP / Compaq dc7700 ile çalıştırılması, Virtualbox sürüm 3.2.10 r66523'ün çalıştırılması


0

Acronis’in orijinal, fiziksel bir görüntüden geri yüklenen bir görüntüsünü Vbox’a önyüklemeye çalıştığımda - (XPSP3) - (Sadece 'düzgün kapanmadı' iletisini görüntüler ... her açılışta), IO APIC’yi seçmeye karar verdim seçenek (Ayarlar - Sistem - Anakart - Genişletilmiş Özellikler - SELECT IO APIC'yi etkinleştirin) - işlevinin Vbox'ta ne olduğunu tam olarak bilmiyor. Bir kere seçip yeniden başlattığımda, makine hayata geçti ve mükemmel çalışıyor.

Bu yardımcı olur umarım.


-1

Makinem APIC'yi desteklemediği için (Host 8.1 64 Bit, Misafir Oracle Linux 64 Bit) sistem paniği alıyorum ve konuk makinesini tam olarak başlatamıyordum.

Konuk sistemimdeki CPU sayısını 2X'ten 1X'e değiştirdiğimde (toplam 4X'e sahibim) misafir makinemi tam yükleyebildim.


Elbette sadece IO APIC'yi etkinleştirmelisiniz. Bunu engelli yapmak için iyi bir sebep yok.
Michael Hampton

Aşağı oy verme, çünkü bu soruya cevap vermiyor ya da tartışmaya yararlı bir şey eklemiyor gibi görünüyor.
Andrew Schulman
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.