Ubuntu 15.10 Sunucu; W: Modül ast için olası eksik firmware /lib/firmware/ast_dp501_fw.bin


28

Ubuntu 15.10 sunucusunu bir Asrock E3C226D2I kartında kullanıyorum. Bir çekirdek güncellemesi aldığımda veya update-initramfs -u komutunu çalıştırdığımda, eksik bellenim hakkında bir uyarı alıyorum:

root@fileserver:~# update-initramfs -u
update-initramfs: Generating /boot/initrd.img-4.2.0-27-generic
W: Possible missing firmware /lib/firmware/ast_dp501_fw.bin for module ast

Bu belirli bellenim hakkında, muhtemelen ekran kartım için olduğundan daha fazla bilgi bulamıyorum. Bir sunucu çalıştırdığımdan beri grafikleri umursamıyorum (ekran eklenmemiş).

Her şey yolunda gidiyor, bu yüzden şimdilik onu görmezden geliyorum ama bunu düzeltmenin bir yolu var mı?

Yanıtlar:


28

Can sıkıcı, ama zararsız. Bu, Aspeed VGA modülünden, sunucunuzdaki / iş istasyonunuzdaki IPMI'den geliyor. Şimdilik güvenle göz ardı edilebilir. Aspeed DRM sürücüsünün kaynak koduna hızlıca baktım. Çalışma zamanında /lib/firmware/ast_dp501_fw.bin dosyasını bulmak için kodlanmış bir koddur. Bu, çalışma zamanında bellenim sorunları için donanım üzerine yanıp sönmeye ihtiyaç duyulana göre güncelleme yapmanın bir yolunu sağlar.

Söz konusu video kartını, Asus İş İstasyonumdaki gibi aynı "sorunu" aynı şekilde gösteren lspci çıktısı:

lspci |grep -i aspeed
 01:01.0 VGA compatible controller: ASPEED Technology, Inc. ASPEED Graphics Family (rev 10)

Aspeed'in sürücüleri ve sürücülerinin kaynağı burada (ancak bir Windows sunucunuz yoksa, oradan onlara ihtiyacınız olmamalı):

http://www.aspeedtech.com/support.php?fPath=24

İşte Hata raporu: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/1751613


2
Sorun hala var: Ubuntu 16.04.1 03: 00.0 VGA uyumlu denetleyici: ASPEED Technology, Inc. ASPEED Grafik Ailesi (rev 30)
user27465

7
ve ayrıca Ubuntu
18.04'te

1
akılda tutulması gereken bir şey - bu geç tarihte sürücünün sahte uyarıyı kaldırmak için güncelleme yapması şüphelidir veya ast_dp501_fw.bin linux-firmware paketine eklenecektir. etkilenen iş istasyonlarındaki / sunucularındaki EoL'ler geçti.
Jeff Burns

Ubuntu 18.04'ü Asus - Z10PE-D8 WS cihazımda çalıştırmak ve aynı uyarıyı almak. Jeff, görmezden gelmeni veya sürücüyü kurmayı dener misin?
guttermonk

1
Güvenle görmezden gel. @Guttermonk zararsızdır. Endişelenecek bir şey yok, sadece günlüklerde ve terminalde can sıkıcı bir sohbet.
Jeff Burns

4

Burada bu dosyaya Google Drive (lol) bağlantıyı sağlayacak SUPERMICRO: https://www.supermicro.com/support/faqs/faq.cfm?faq=26876 Bir Supermicro yönetim kurulu var) bir sürece ancak bunu kullanmak ister ve b) IPMI VGA denetleyicisiyle sorun yaşıyorsanız (sorun değil).


Bu sürücü ne yapıyor? Neden varsayılan olarak yüklemiyorlar? Bu yılın başlarında (2019) bir Supermicro bilgisayarım var ve hala bu uyarıyı veriyor ...
Alexis Wilke
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.