RabbitMQ ve ZeroMQ veya başka bir şey arasında nasıl seçim yapılır?


26

Makinelere hızlı ve güvenilir ve potansiyel olarak yayılabilen bir kuyruk sistemi arıyorum. Platform Linux'tur. Açık kaynak tercih edilir.

Hem RabbitMQ hem de ZeroMQ iyi görünüyor, ancak bu veya diğer kuyruk sistemlerinde deneyimim yok. Beni doğru yöne çevirebilir misin?

Yanıtlar:


16

ZeroMQ ve RabbitMQ, AMQP adlı açık bir mesajlaşma protokolünü destekler. AMQP’nin avantajı, iki ticari mesaj kuyruğuna (IBM ve Tibco) oldukça sağlam ve açık bir alternatif olarak tasarlanmasıdır.

Bununla birlikte, ZeroMQ, kilitlenme önyüklemelerinde ileti kalıcılığını desteklemez. Bu bizi RabbitMQ ile bırakır. (Kalıcılığa ihtiyacınız yoksa söylenir ZeroMQ oldukça ilginçtir… inanılmaz düşük gecikme süresi ve esnek topolojiler).


10
Küçük düzeltme, RabbitMQ bir AMQP uygulamasıdır, ZeroMQ değildir. Bu ilginç tarihin :) lists.openamq.org/pipermail/openamq-dev/2010-Mart/001598.html
Mike Hadlow

7
ZeroMQ'un kalıcılığı desteklemediği doğru değil. ZeroMQ sadece bir mesajlaşma kütüphanesidir ve ihtiyaç duyduğunuzda kolayca mesajlarınızı devam ettiren bir broker yazabilirsiniz. ZeroMQ daha çok özel bir mesajlaşma sistemi oluşturmak için kullanabileceğiniz bir araç kutusu gibidir, AMQP ise bir aracıyı zorunlu kılan ve mesaj kalıcılığı gibi çok fazla sayıda aracı davranışı belirleyen bir protokoldür.
Michael Dillon,

@MikeHadlow tarih aslında çok ilginç, bağlantı için teşekkürler
lajarre


5

Ayrıntılı açıklama burada. Ama lütfen% 100 buna güvenmeyin. 3 şeyin 3 hedefi var.

İleti sırası değerlendirme notları

Bir işlem tabanlı gerçek zamanlı hızlı veri dağıtımı için ZeroMQ ile iyidir. RabbitMQ ile yüksek mesaj güvenilirliği en iyisidir. Intermideate çözümü ActiveMQ’dur


3

Çeşitli mesajlaşma yaklaşımlarının bir değerlendirmesini yaptık.

BoostASIO (soketler), ZeroMQ (hafif çerçeve) ve OpenDDS (OMG DDS özelliklerinin tam özellikli uygulaması)

Sonuçları açıklayan bir makale burada bulunabilir . Sonuçlar beklediğiniz gibi değil.

Açıklama: poster, değerlendirmeyi yapan şirketin CEO'sudur ve şirketin ürünü değerlendirmeye dahil edilir.


9
Bir şirkette, şirket tarafından yapılan bir değerlendirmeyi, bu şirket tarafından yapılan bir ürünü diğer ürünlerle karşılaştıran bir bağlantıyı gönderen bir yönetici. Bu gerçekten bir cevaptan çok bir reklam gibi geliyor. Özellikle de cevap posterinden gelen sadece yazı / etkinlik olduğunda.
Christopher Cashell
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.