Windows GUI'yi Windows 2016 Sunucu Çekirdeğine nasıl eklerim?


27

Sunucumuzu Rackspace'den aldık. Üzerinde W2008 yüklü. En son işletim sistemini kullanmaya karar verdim, böylece daha sonra yükseltmek zorunda kalmayacağım. Görünüşe göre kurulum sırasında, GUI yok seçeneğini seçtim.

GUI'yi başka bir web sitesinde referans gördüğüm powershell'den yüklemeye çalıştım.

Örneğin:

Install-WindowsFeature Server-GUI-Shell -Restart

Bunu çalıştırdığımda aşağıdaki hatayı alıyorum:

PS C:\> Install-WindowsFeature Server-GUI-Shell -Restart
Install-WindowsFeature : ArgumentNotValid: The role, role service, or feature name is not valid: 'Server-GUI-Shell'.
The name was not found.
At line:1 char:1
+ Install-WindowsFeature Server-GUI-Shell -Restart
+ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  + CategoryInfo     : InvalidArgument: (Server-GUI-Shell:String) [Install-WindowsFeature], Exception
  + FullyQualifiedErrorId : NameDoesNotExist,Microsoft.Windows.ServerManager.Commands.AddWindowsFeatureCommand

Success Restart Needed Exit Code   Feature Result
------- -------------- ---------   --------------
False  No       InvalidArgs  {}

Bu sunucuya nasıl bir GUI yükleneceğini çözemiyorum.

GUI'yi kurarken gördüğüm tüm referanslar Server-GUI-Shell kullanıyor.

Herhangi birinin önerisi varmı?

Yanıtlar:


51

Sunucu Çekirdeğinden tam GUI'ye veya Sunucu 2016'da tam tersine geçiş yapmak mümkün değildir - ya da Sunucu Yöneticisi aracılığıyla ya PowerShellda DISM. Seçiminizi başlangıçta yükleme sırasında yapmanız gerekir. Gönderen TechNet :

Windows Server'ın önceki bazı sürümlerinden farklı olarak, kurulumdan sonra Sunucu Çekirdeği ve Sunucu ile Masaüstü Deneyimi arasında dönüştürme yapamazsınız. Örneğin, Sunucu Çekirdeğini yükler ve daha sonra Masaüstü Deneyimine sahip kullanıcı Sunucusuna karar verirseniz, yeni bir yükleme yapmanız gerekir (veya tersi).

Konuyla ilgili iyi bir topluluk makalesi: https://superwidgets.wordpress.com/2016/10/29/windows-server-2016-gui-options/

Sunucu Yöneticisi ve Install / Remove-WindowsFeature cmdlet'leri yoluyla birinden diğerine dönüştürme yeteneği, Server 2012 ve Server 2012 R2'de mevcuttu.


1
existed in Server 2012 and Server 2012 R2- Vardı, ancak sisteme güvenlik güncellemeleri uyguladıktan sonra güvenilir bir şekilde çalışmadı. Ya bir yamursuyu korumanız ya da sadece yeniden kurmanız gerekiyordu.
Zoredache

1
@Zoredache, Sunucu Çekirdeği ile başlayıp daha sonra dönüştürmeye çalıştıysanız çoğunlukla durum budur. Sunucuyla bir GUI ile başladıysanız, dönüştürülmüş, sonra yedeklenmiş - daha sorunsuz çalışmalıdır. Tasarım fikrinin bir kısmı, insanların bir GUI ile başlayıp sunucularını istedikleri şekilde yapılandırmak için kullanacaklarıydı. Sonra aşağı Remove-WindowsFeature -Removedöndüler ve SxS içeriğinden kurtulmak için yaptılar .
Matthew Wetmore

2
Ayrıca Microsoft sitesinde de belirtilmiştir. Kaynak >We prioritized consistency with the Windows client desktop over the > ability to switch between Server Core and Server with Desktop. > Replacing the legacy desktop in Server with the Windows 10 desktop > experience resulted in our inability to support the Windows Server > 2012 R2 behavior.
Sohrab Kasraeianfard
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.