Nagios Alternatifleri


26

Linux ve Windows bilgisayarlarını izleyebilen ve genişletilebilir bir mimariye sahip olan Nagios'a herhangi bir alternatif önerebilir misiniz? Ücretsiz ürünler almak isterdim, ancak ticari ürünler de kabul edilebilir.

Yazılımı performans izlemesi için kullanmayı düşündüğümde CPU yükü, bellek yükü, takas, çalışan işlemleri ve çalışan hizmetleri izlemekle ilgileniyorum. Ayrıca, izleme eklentilerinin belirli bir eşiğin belirli bir süre boyunca aşılması durumunda olayları üretmesini ve verileri dış uygulamaya (özel olay işleyici işlevi) iletmesini istiyorum.

Dağıtım senaryosunu henüz bilmiyorum, bu nedenle nispeten daha az yer kaplayan ve küçük bir performans etkisi ile düzenli bir bilgisayarda çalışabilmek bir artı (sadece ana bilgisayarı izler).


5
Nagios ile gitmek istememenin özel bir nedeni var mı?
Sam Cogan

5
Nagagios'un birçok alternatifi var, ama tam olarak ne aradığına bağlı. Nagios'un neden uygun olmadığını söyleseydin, insanlara daha fazla ipucu verirdi.
Philip Reynolds

Yanıtlar:


5

Sistem yöneticilerim, Nagios ve diğer açık kaynaklı ürünleri içeren ve yönetim arayüzünü, dağıtımını ve konfigürasyonunu geliştiren Groundwork'e karar verdiler . Ücretli sürüm 100 veya daha az cihaz (49 $ / yıl) için oldukça ucuz.

Hyperic ve Zenoss'u denedik. Hyperic oldukça iyiydi, ancak bir kez indirdiğinizde, sizi sonsuza dek ücretli sürümünü satmaya zorlarlar - Oracle dışında, kimse beni bir ürün hakkında çok sık aramamıştı. Belki de bu, Bahar Kaynağının onlara sahip olmasıyla değişti. Zenoss iyi görünüyor, ancak çok fazla snmp yapılandırması gerektirdiğinden yararlı şeyler yapmak için kurulum yapmak için karmaşık olabilir ve testlerimizde oldukça erken açık kaynak sürümünün sınırlarını aşmaya başladık ve karşılayamayacağımıza karar verdik ücretli sürümü.

Http://monitoringforge.org adresinde başka faydalı alternatifler de bulabilirsiniz.


Hyperic ihtiyacım olan şey için daha iyi görünüyor. Aynı zamanda olgun, profesyonel bir ürün gibi görünüyor.
iulianchira

12

Zabbix harika çalışıyor ve son derece esnek ve ölçeklenebilir, siteleriniz arasında düğümler veya proxy'ler dağıtabilirsiniz.


+1 Evet, Zabbix gerçekten çok hoş. IMO, Zabbix'in en iyi fikri, durum (veri, bir değer) yerine veri (Tamam, UYARI, ELEŞTİRME) almasıdır. Böylece daha önce grafiği yapılandırmadan herhangi bir kontrolü grafik yapabilirsiniz ... Aynı zamanda birden fazla kontrolden kolayca uyarı veya rapor oluşturabilirsiniz.
sebthebert

Evet, bir resulet çıkaran herhangi bir program Zabbix'i, Zabbix'i ve Splunk'u besleyebilen herhangi bir programdır.
Maxwell

Geçen yıldan beri şirket ağımızda Zabbix kullanıyoruz ve harika çalışıyor. Dağıtılmış izleme özelliği ve proxy'leri ağlarınız üzerinden dağıtma imkanı şaşırtıcı. En güzel kullanıcı arayüzü yok ama buna alışabilirsiniz. ;-)
chrw


3

Ben koşmak zenoss iş yerinde ama acelem Munin evde. Her ikisi de mükemmel ürünlerdir.

Zenoss tam özellikli bir NMS'dir ve birçok faydalı araca sahiptir.

Munin düz grafik ve uyarıcı. Ama çok esnek.

Günlük dosyası entegrasyonu istiyorsanız, zenoss kullanın. Değilse, munin kullanın.


Munin, Nagios'tan çok farklı değil mi: İstemci tarafı yapılandırılmış değil, sunucu tarafı yapılandırılmış bir izleme türü?
djangofan


1

Bir süre önce Nagios'tan Zabbix'e geçiş yaptım ve bununla ilgili bazı sorunlar olsa da - Nagios'tan daha üstesinden gelmek ve yönetmek daha kolay, özellikle de teknik olmayan veya sunucuya erişimi olmayan insanlar için. Zabbix, ana bilgisayarları, hizmetleri, uyarıları, tetikleyicileri vb. Yönetmek için oldukça hoş bir web arayüzüne ve oldukça esnek kural mekanizması, otomatik keşif, haritalar ve diğer güzelliklere sahiptir - deneyin!1

Çok uzun zaman önce büyük kardeşi kullandım, bu özel ve kabuk senaryosunu kullanıyordu (unix benzeri uyumluluk için gerçekten yardımcı oluyor). Hobbit adında açık kaynak uyumlu bir bağlantı noktası geliştirildi ve daha sonra benim için kabul ettiğim xymon olarak yeniden adlandırıldı . Otomatik olarak çizdiği için (rrd'yi kullanarak) ve AFAIK'in tüm kurumsal kriterlerini (raporlama, gruplar, arıza süresi, vb.) Karşıladığından son derece hızlıdır, gülünç şekilde kurulumu kolaydır.

Neredeyse tüm zaman boyunca kendime bağlı kalmamı sağlayan şey, SSL sertifika süresinin sona ermesine ilişkin kutunun dışında olduğu gibi, bir şey çalışırken sizi uyaracak şekilde yapılandırabileceğiniz (solaris'teki telnet gibi öksürük) gibi küçük şeyler. 9 kurulum) ve en önemli olduğunu düşündüğüm şey: sadece o port 80'in açık olduğunu kontrol etmekten daha fazlasını yapmak gibi içeriğe duyarlı izleme, fakat bunun bir HTTP 200 olduğundan emin olmak, vs.


1

Daha modern ve ölçeklenebilir bir Nagios benzeri alternatif Shinken olacaktır.

  • Bu Windows ve Unix yerli. Bu yüzden WMI / powershell / etc tabanlı pencereleri çalıştırmakta sorun yok.
  • İşletmeyi etkileyen hizmetleri filtrelemeye / uyarmaya izin vermek için devlete ek olarak etkinliklere işletme önceliği atar.
  • Mevcut tüm Nagios eklentilerini ve arayüzlerini kullanabilir.
  • Livestatus API dahil% 100 piton. Çok modern ve bakımı kolay.

  • Pyro dağıtılmış programlamasına dayanarak, bir veya on kutu üzerinde çalıştırırken sorun yok.

  • Monolith / Smarts / etc için kocaman $$$ kullanmadan en iyi korelasyon ve bağımlılık modellerinden birine sahiptir.
  • Nconf kullanarak web yapılandırma arayüzü. Bir yapılandırma API'sı var.

Açık kaynaklı çözümlerden Shinken ve Zabbix, öne çıkan iki çözümdür.


0

Şu anda ZenOSS'u kullanıyorum ve seviyorum. Yapılandırmak Nagios ve kullanmaktan zevk almaktan çok daha kolay. Kutudan beklendiği gibi çalışır, ancak sağlam bir yapılandırma gerektirir.

Diğer ilginç seçenekler:

  • "Monitor" eklentisi ile kaktüsler. Bir ana bilgisayar eklemek, ZenOSS'a göre biraz daha karmaşık, ancak yine de iyi ve hafif bir çözüm (ve Nagios'un karmaşıklığı gibi değil).
  • Nagios Centreon (eski adıyla Nagios Oreon): Nagios'un önünde bir PHP. Kişisel olarak test etmedim, ancak sözde karmaşıklığı biraz gizliyor.


0

Paran varsa, SCOM2007 ile giderdim . R2'den çapraz platform izleme entegre edildi. Windows gelince gerçekten baştan sona karmaşık izleme. Ayrıca 3. parti özellikler ve Yönetim Paketleri ile oldukça genişletilebilir. Örneğin, Jalasoft ağ cihazlarının izlenmesi için Xian'a sahiptir. İsterseniz kahve seviyesini kontrol etmek için OpsMgr'yi bile uzatabilirsiniz :) Dezavantajları gerçekten fiyat, karmaşıklık ve biraz eğitim almanız (veya çok fazla test ve okuma). Ancak altyapınız yeterince büyükse, yüksek hassasiyetli izleme, genişletilebilirlik ve katmanlama bu dezavantajların üstesinden gelir.


0

Hedef işletim sisteminden bahsetmiyorsunuz, ancak izleme istasyonunu bir Windows kutusunda çalıştırmak istiyorsanız, PRTG'ye bir göz atın (ücretsiz ya da ticari). Özel sensörler ve özel eylemler yaratmanıza izin verir (biz buna "bildirimler" diyoruz).

Az yer kaplayan bir şeye ihtiyacınız olduğunu belirtiyorsunuz: Paessler tüm ofis ağlarını (1400 sensörden fazla 75 cihaz) bir DELL Inspiron Mini netbook'ta izliyor ( ayrıntılar ... )


0

Birkaç izleme sistemi kullandım, ancak mon'e geri dönmeye devam ettim . Yapılandırılması inanılmaz, bakımı kolay ve yalnızca SNMP tuzaklarını kullanma istisnası dışında, üzerine attığım herhangi bir şeyle izlenmesi ve uyarılması.


0

Zenoss'u kullanmaya yeni başladık ve şu ana kadar çok memnun oldum. Neyin izlenmesi gerektiği ve nelerin uyarı vereceğine dair kolay yapılandırma. Yaptığım tek değişiklik, yerine SMS gönderen değiştiriciyi değiştirmek.


0

Nagios'tan SolarWinds Sunucu ve Uygulama İzleyicisine geçen müşterilere sahip olduk, çünkü Nagios sanal ortamlar için destek sağlamadı ve müşteri hem fiziksel hem de sanal sunucuları ve uygulamaları tek bir kullanıcı arayüzü ile izlemek istedi. Bir müşteri Nagios'la yapılan uygulamaların birçoğunu özel olarak izlemiş ve bu komut dosyalarını SolarWinds'e taşımakta sorun yaşamamıştı.


-1

Spiceworks'e göz atabilirsiniz Kurulumu ücretsiz ve kolaydır.


SW, OP'nin istediği hiçbir şeyi yapmıyor: Gerçek zamanlı uyarı, CPU / Bellek Kullanımı, Değiştirme, vb.
Josh Brower

Belki de bu ilan edildiğinde doğruydu? Şimdi kesinlikle bu şeyleri yapıyor. (SNMP dahil) spiceworks.com/free-network-monitoring-management-software
Orangutech

Spiceworks ile büyük bir sorunum var: Hatta bilgilerimi kimseye ve benzeri şeylere hücredemeyeceğini söyleseniz bile, büyük bir casus yazılım işlemi gibi görünüyor: Ücretli bir satış yapmak yerine reklamverenlerden ödeme almaya çalıştıklarını biliyorum sürüm, ancak ücretli bir tane tercih ederim o zaman tüm bu pislikler izleme sayfalarımda görmek.
konung
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.