Müşterilerim için son kullanıcı bant genişliğini nasıl satın alabilirim? [kapalı]


27

Müşterilere bir ürün satıyorum ve bu ürünün bir parçası olarak müşterilerin işleme için veri yükleyebilecekleri bir web sitesine sahibim. Verilerin büyüklüğü (gigabayt).

Müşterilerim için ekstra bant genişliği satın almak ve ISS'leriyle düzenlemeyi kendim yapmak istiyorum, böylece deneyim son kullanıcılar için sorunsuz. Müşterilerimin çoğu, isterlerse bile düzenlemeyi kendileri yapamayacakları üniversite veya şirket ağlarındalar. Ekstra bant genişliği, müşterinin diğer bağlantıları için değil, sadece web siteme yapılan bağlantılar için geçerli olacaktır.

Temel olarak bu tür bir düzenleme arıyorum:

Müşteriden benden ve benden ISS'ye akan parayı, müşteriden ISS'ye ve ISP'den bana akan verileri gösteren diyagram

Bu tür bir şey mümkün mü?

Düzenleme : Şimdi ABD net tarafsızlığa son verdi, bu mümkün mü?


8
Bunun tersine, ISS'lerin hem müşteriyi hem de sunucuyu bağlantı için şarj etmeyi çok isteyeceğini düşünüyorum - kullanıcıyı hat ve 'bant genişliği' için şarj etmek ve bant genişliğini sentetik olarak düşük verimle sınırlandırmamak için sunucuyu şarj etmek istiyor.
Jason Martin,

7
Herşey mümkün. Kolay olacağını sanmıyorum. Aslında, ayrıntılı olarak incelendiğinde çok pahalı ve pahalı bir sepete düşeceğini düşünüyorum. Müşterilerinizle bir diyalog başlatmak için en iyisidir. Ama içgüdülerimin pratik olmadığı yönünde.
Matt

9
Bir cevapta Ryan Griggs’in aşağıda neler söylediğini görün - harici sabit diskleri ve USPS’yi kullanın. Eski alıntı, “hiçbir zaman yedek bantlarla dolu bir istasyon vagonunun bant genişliğini küçümseme”. Bazı durumlarda, daha fazla bant genişliği elde edemezsiniz - ev DSL'imin 6mb aşağı ve 768k yukarı mutlak bir sınırı vardır, yeni kablolar çalıştırmanın dışında hiçbir şey hızım için bir şey yapamaz. Büyük bir boruyla bir kolejde çalışıyorum, terim bir kez, servis sağlayıcılarımızdan biriyle posta alışverişinde bulunuyoruz, yaklaşık yarım terabaytlık veriyi ileri geri hareket ettirmek için posta alışverişi yapıyoruz.
ivanivan

4
@ivanivan Mesele daha fazlası. Bugünün fiyat noktasında ve yoğunluklarda. Artı ucuz işgücü hazırlığı (öğrenciler), biri basit posta servisini ve SD kartlarını kullanabilir. "Gigabytes of data" artık tırnaklarımdan daha küçük bir şeye kolayca sığabiliyor ...
Aron

3
Bunun net tarafsızlıkla hiçbir ilgisi yok. Böyle bir düzenleme teknik olarak sermaye-I "İnternet" olmazdı. Bu soru önceliklendirme, rezervasyon veya belirli trafiğin tercih edilmesi ile ilgili değildir - müşterinin ne satın aldığı, tamamen tarafsızlık kapsamı dışında, tamamen yasal, lojistik açıdan pratik olmayan ve aşırı derecede pahalı olan ek bir bant genişliği tahsisi ile ilgilidir. Bununla birlikte ... soruyu sormak bile, şirketlerin ve son kullanıcıların nasıl satın aldıklarını ve sağlayıcıların İnternet bant genişliğini nasıl sattıklarını, tedarik ettiklerini ve sunduğunu anlama konusundaki temel bir eksikliği yansıtıyor.
Michael - sqlbot

Yanıtlar:


17

Bir kullanıcı ISS'ye sitenize trafik oranını sıfır oranla ödemek istediğinizde olduğu gibi, bazı hücre taşıyıcılarına benzer şekilde, belirli web sitelerinden tahsisatınızı etkilemeden video akışı yapmanıza benzer. Eğer Google veya Netflix gibi büyük bir şirketseniz, bunun mümkün olma şansı hayaleti vardır, aksi halde çoğu şirket sizinle konuşmaz - bu kadar küçük bir kullanıcı tabanı için gerekli altyapının uygulanması için zaman ayırmaya değmez.

Kurumsal veya okuldaki müşteriler (bir otel gibi düşünüyorum) bant genişliklerini ekonomik bir şekilde ölçeklendirme kapasitesine de sahip olamazlar. Bir T1'in eşdeğerine (dolayısıyla bağlantı ölçümü) sahip olabilirler ve bunun üstesinden gelmenin tek yolu T1'in tamamını satın almaktır. Bunun için ödemek istemeyeceksiniz. Hizmetiniz yine de bu tür anlaşmalar yapmak için yeterince karlısa, müşterileriniz yine de ticari kademe ISS'leri karşılayabilecek ve bunu yapmanız gerekmeyecek.

Bant genişliğini anlamlı bir şekilde ölçekleyebilecek bir yere yaklaştıysanız, muhtemelen yıllık bir kontratı olduğu için faturanızı tüm yıl boyunca ekstra bant genişliğine değdirmenizi isterler. Devlet veya eğitim ile ilgili herhangi bir şey (devlet okulları), emrinizde ekstra kapasite sağlama konusunda kendi bütün sorunlarına sahip olacaktır.

Öyleyse, çok derin cepleriniz ve bir avukat ve pazarlamacı ordunuz varsa, o zaman biraz ilerleme kaydedebilirsiniz, ancak model sadece ölçeklenmiyor ve bunun nasıl karlı olacağını anlayamıyorum.


Çok ilginç. Bazı uygulamalar için ne kadar faydalı olacağı göz önüne alındığında bu tür bir şeyin mümkün olmadığına şaşırdım. Ama sözleşme ek yükü hakkındaki noktanı anlıyorum.
Owen,

3
@Bu tür bir anlaşma net tarafsızlığa yol açtı. Bir web sitem varsa, üst düzey rakiplerimi ISS'ye web sitemi sıfır puan vermek için ödeyerek öldürebilirim. Daha fazla şirket bunu yaptığında hiçbir şey İSS'yi yapay bir şekilde “standart” bağlantı için taban fiyatını artırmayacak ve çoğu tüketicinin yalnızca sıfır puan alan siteleri kullanmasını beklemeyecek.
Martheen

1
@Owen Çünkü "bazı" uygulamalar çok küçük ve güne isteksizdir. Özel genişlik sahibi olmak isteyin - BASİT: Barındırma sağlayıcınızdan müşterinize kiralanan bir hat için fiyat teklifi alın. Müşteri ödüyor, bitti. Örneğin, Azure Cloud'un yapabileceği şey budur. Yakında müşterilerinizin farkına varacaksınız - zamanlarını bu kadar değerlemeyecekler.
TomTom

Buradaki tüm cevaplar iyidir, ama bunu kabul ediyorum çünkü en kullanışlı ayrıntısına sahip.
Owen,

1
@ Hayır OP, müşterilerin çoğunun kendi başlarına daha fazla bant genişliği alamadıkları kurumsal veya üniversite ağlarında olduğunu belirtir. Departmanlar gerektiğinde daha fazla bant genişliği elde edebileceği için 'yurt' ya da bana eşdeğer bir çığlık atıyor. Bu tür bir müşteri, bu konular üzerinde çalışmak için ISS'ler ile bireysel olarak pazarlık etmeye yetecek bir hizmeti karşılayamaz. Tabii ki, sınırlı bilgiden ekstrapolasyon yapıyorum, ancak bunun makul bir ekstrapolasyon olduğunu düşünüyorum.
Jason Martin

48

Tüm niyet ve amaçlar için hayır, bu mümkün değildir. Olsa bile, gereken teknik ve sözleşme lojistiği işinizi engeller.

Bunu biraz daha düşünün: Üniversitedeki Joe kullanıcısı hizmetiniz için kaydoldu. Daha sonra Üniversitenin birçok sağlayıcısından birine yaklaşırsınız (hangisi? Hangi sağlayıcının Joe kullanıcısının trafiğinin bugün dışına çıktığını, işler değiştiğinde yarın yalnız olsun nasıl bileceksiniz). Öyleyse tüm sağlayıcılarıyla anlaşma yapmanız gerekiyor. Ama sonra, bir şekilde, üniversitenin katılımı olmadan, sağlayıcı ile üniversite arasında yapılan bir sözleşmeye zeyilname yapmanız gerektiğini fark ediyorsunuz?!? Bunun çalışmasını tam olarak nasıl beklersin? Oh ve sonra, Joe kullanıcısının trafiğinin muhtemelen yoğun trafik şekillendirmesine maruz kaldığını ve (eğer böyle bir şey mümkün olsaydı) temin edebileceğiniz herhangi bir "ekstra bant genişliğinin" trafik şekillendirme kuralları nedeniyle anlamsız olacağını fark edersiniz. Trafik şekillendirme kuralları oyunda olmasa bile,siteniz özel bir tedavi görmeli mi? Ağ insanlarının bu konuda ne hissedeceğini düşünüyorsunuz?

Görmek? Birçok nedenden dolayı imkansız. Dürüst olmak gerekirse, var olmayan bir sorun için bir çözüm önerdiğini düşünüyorum. Müşterileriniz üniversite veya şirket ağlarındaysa, yedeklenmesi gereken çok fazla bant genişliği vardır. Birkaç gigabayt bu kadar veri değildir ve ağdaki diğer tüm trafikle birlikte görüntülendiğinde gürültüde kaybolur.


3
İlginç noktalar Elbette, birkaç gigabaytın çok fazla veri olup olmadığı, içeriğe bağlıdır. Verilerin yüklenmesini beklerken önemli miktarda kullanıcının zaman harcadığını söylemenin daha doğru olacağını tahmin ediyorum.
Owen,

8
"Neden sitenize / sitenize gelen trafiğin özel muamele görmesi gerektiğini düşünüyorsunuz?" - Bunun cevabının oldukça açık olduğunu düşünüyorum: Özel muamele görmesi için para ödediği için olurdu.
user253751

6
@ immibis Haklı, ama duruma bağlı olarak imkansız ve / veya etik olmayan ağ ekibinin izni olmadan bunu yaptı.
AÇAA

3
@Owen Bu durumda, daha somut olmaya yardımcı olur. Örnek olarak, ne kadar veri yüklenir ve kullanıcı ne kadar süredir bekliyor? Ortaya çıkan yükleme hızı nedir ve bu, kullanıcının bağlantısının teorik bant genişliği ile nasıl karşılaştırılır? Darboğazların başka yerde olmadığından emin misiniz (örneğin, kullanıcının tarayıcısında javascript’te yavaş base64 kodlaması)?
marcelm

1
@Flexo BT departmanının katılımı olmadan olmasa da, OP'nin hedefi budur.
AÇAA

28

Müşteriyle veri alışverişinde bulunduğunuz sıklığa bağlı olarak, bir depolama sürücüsünü postalamak daha ucuz, daha hızlı ve daha verimli olabilir, daha sonra verilerle doldurulduğunda size bir gecede geri ödenmesi için ödeme yapabilir. Bu, anlaşma planınızın uzun vadede maliyetinin ne kadar küçük olacağını gösterir. Çok sayıda veri söz konusuysa ve çoğu ISS tarafından sağlanan çoğu asimetrik bağlantı olma eğiliminde olduğundan yükleme hızları düşükse geri dönüş süresi neredeyse aynı olabilir.7

TLDR:

Hayır, bu mümkün değildir, çünkü faaliyette olduğunuz ülkede yasadışı olması muhtemeldir. Tabii ki, ABD’de iseniz, FCC / Trump şu anda kullanıcıları koruyan yasaları kaldırma sürecinde böyle bir düzenlemenin kötülükleri.

Net tarafsızlık

Merhaba Ryan, bence yanlış soruyu soruyorsun. Tabii ki sorduğun şey teknik olarak mümkün. Aslında geçmişte bu etki için düzenlemeler yapıldı.

Daha iyi sorular "Bu düzenleme YASAL mı ve değilse de neden olmasın" dır.

Siz soruları, tüm ISS'lerin tüm verilere aynı şekilde davrandığı Net Tarafsızlık alanına giriyor. Bunu istiyorsunuz, çünkü hayal ettiğiniz dünya mantıklı bir sonuca varmak, ISS'nizin parasını kabul ettiği varsayımıyla, herhangi bir web sitesine (kayda değer herhangi bir hızda) ISS'nize çok fazla para harcamadan kullanamayacağınız anlamına gelir.

Teorik bir vaka incelemesi yapın. Bob, yalnızca kurgusal bir ISS tarafından sunulan kırsal bir bölgede yaşıyor. Buna Cast-Com diyeceğiz. Bob, TV yayınını seviyor ve üçüncü taraf bir TV yayın hizmeti için kaydoldu, WebFlicks'i arayacağız.

Bununla birlikte, Cast-Com, Cast-Com müşterilerini zorlamak istedikleri kendi TV yayın hizmeti olan Temporal Dergisi'ne aittir. Cast-Com, Cast-Com müşterilerinden WebFlicks'e kadar bant genişliğini azaltmaya başlar ve Cast-Com kullanıcılarını düşük kaliteli TV servisine kilitler.

Tabii ki bunların hepsi teorik ve daha önce hiç olmadı ...


7
Net tarafsızlık meselesi doğru, ancak bu cevabı yazma şekliniz aşırı önyargılı. Çok daha objektif olmaktan faydalanacak
Suppen

2
Bugün marketler, hangi hardal markalarını önereceklerini seçmekte ve hardal üreticilerinin raf alanı için ödeme yapmalarını talep etmekte özgürdür. Ancak, bu mantıksal sonucu olan değil hardal üreticileri marketler para çok ödemek olduğunu veya hardal sadece çok az sayıda markaları kırsal alanlarda kullanılabilir olduğunu. Şaşırtıcı bir şekilde, işletmeler aslında müşterilerinin istediği ürünleri sağlama konusunda doğal bir eğilime sahiptir, çünkü en fazla işi alırlar ve ürünleri için bu şekilde en yüksek ücreti alabilirler. Her şeyin teorik olmasının ve daha önce olmamasının bir nedeni var.
David Schwartz

@DavidSchwartz Bence iğnelemeyi ilk dil olarak konuşmuyorsunuz. Bu özel bir durum olarak gerçekleşti, ancak "masumları korumak için isimler değiştirildi".
Aron

4
@DavidSchwartz Serbest piyasa kazanamadı. FCC, 2010 FCC Açık İnternet Siparişini onayladı . ONCE değildi, sadece Netflix ile Verizon için de aynı durum vardı. Ayrıca, net tarafsızlık, Comcast'in, kullanıcıları kendi Time Warner tabanlı hizmetlerine zorlamaya çalıştığı için, Comic'ten faydalanmayacaktı, WHICH, yalnızca Time Warner içeriğine sahipti. Net Neutrality, insanların ayaklarıyla oy kullanmasına ve Time Warner yerine Netflix'i kullanmasına izin verir.
Aron

1
Akran anlaşmaları hiçbir yerde yasadışı değildir, doğal olarak tarafsız değildir ve yasadışı olmamalıdır
Flexo

5

Birkaç puan:

  • Birkaç GB, bugünlerde o kadar büyük değil. Çoğu üniversite zaten çok iyi bir bant genişliği bağlantısına sahip. Fizik Bölümümüzün (Wisconsin, ABD), terabayt bir HDD'yi veriyle doldurmak için kullandıkları ATLAS / LHC projelerinde çalıştığını biliyordum, hepsi bir ay boyunca internet üzerinden analiz için deneysel sitelerden yayıldı. Ve bu geri döndü. 2010.

  • "Sitenize" veri almak yerine "siteye" veriyi verebilir misiniz? yani Kodunuzu bir sunucuya yükleyin ve sunucuyu sitenize yükleyin. Yoksa bir kümeye / buluta mı ihtiyacınız var?

  • Geçmişte üniversitenin 100 mil arayla ayrılmış iki bölgeye sahip olduğu ve ihtiyaçlar nedeniyle bant genişliği darboğazlarının olduğu bir düzenleme biliyorum. Böylece, bunları bağlamak için bir lif ekleyen bir sağlayıcı vardı. Ağ, bu trafiği doğrudan atlayacak şekilde yapılandırıldı.

  • Başka bir durumda, çok sayıda üniversite personeli ve öğrencisi vb. Olan yerel bir ISS vardı. Üniversitede bir ekipmanı bir araya getirdikleri ve Üniversiteye giden trafiği, yönlendirme kuralları nedeniyle kamuya açık bir şekilde atlattıkları bir düzenleme yapmıştı.


5

Eğer yeterli trafik alacağınızı düşünüyorsanız (makul olarak sürdürülen en az ayda birkaç PB'yi düşünün), ISS'leri ile "özel bir eşleme" çözümüne bakabilirsiniz (böylece trafik müşterinizden, kendi ISS'lerine ve sonra doğrudan veri merkezinize). Kurulumu çok pahalıya mal olacak (en ucuz seçenek, siz ve ISS'nin ikisinin de aynı internet alışverişinde olanaklara sahip olması: en pahalı olanı, sizinle aranızda yönlendirilen fiber kablolar olacaktır), ancak onlar da tasarruf sağlayacak o zaman size ulaşmadan önce genel internete gitmek için para ödemek zorunda kalmazsınız.

Trafik seviyeleri daha da yükselirse, BGP uyumlu yönlendiricisini ağırlıklandırarak doğrudan müşterinize giden bağlantıları inceleyebilir, böylece sizin için hedeflenen trafik doğrudan bağlantı üzerinden gider.

Büyük bir Birleşik Krallık eğitim SaaS sağlayıcısı için çalışırdım ve JANET ile (Birleşik Krallık okullarına ve üniversitelerine hizmet veren "ana" ISS olan) özel bir çözüm önerisine bakıyorduk, böylece müşterilerimiz hizmetimize benzer şekilde erişebiliyorlardı. Maliyet / fayda oranı, ayda birkaç yüz TB'miz için makul değildi.


Garip bir şekilde, buradaki tek doğru cevap bu ve net tarafsızlık histerisinde tamamen göz ardı edilmiş görünüyor.
Flekso

2

Günlerini harcıyorlarsa ve saatlerce veri yüklemiyorlarsa, verilerin doğrudan veri merkezinize gönderilmesi muhtemelen en hızlısı. Bir kutu TB SSD gönderen UPS, çoğu internet bağlantısından çok daha yüksek bir bant genişliğidir. Ayrıca müşterileriniz için gönderim bedelini ödeyebilir ve daha yüksek hızlar için daha fazla ödeme yapabilirsiniz.

Beklediğiniz yanıtın bu tür olmadığından eminim, ancak yeni şirketlerin yüklenecekleri disk sürücüleri postalamak için buluta veri yüklerken çok yaygın.


2

10 yıldır Telekomünikasyon sektöründe çalışıyorum ve deneyimlerim, bunun operatör sistemlerinde uygulanmasının çok pahalı olacağını söylüyor. Nedeniyle genişlemeye değmez, ancak yukarıdaki cevapların çoğu temel teknik sorunlara değinmiştir. Ancak, ödemeye hazırsanız, sorununuza bir yük dengeleme çözümü kullanabilirsiniz. Ek LTE / WiMax modem kullanımıyla veya çoklu geleneksel ADSL bağlantılarının bir kombinasyonu ile Ya da her ikisi de.


0

En iyi seçenek, müşterilerinizin dosyalarını sıkıştırmak için bir program oluşturmak veya varolan bir çözümü kullanmak ve ardından onları işlenecek sunucunuza göndermektir.


-1

Hayır, bir ISS olmadan ve kendi tesisinizi müşteri tesislerine bağlamayarak değil.


Birkaç yıl önce AT&T'den bant genişliği satın alan yerel bir ISS ile çalıştım ve yerel DSL servisi olarak müşterilerine geri sattım. AT & T'nin telefon hatlarını kullandılar, bu yüzden yeni kablo gerekmedi ve yerel sağlayıcı tarafından verileri taşıyan AT&T ile müşteriler faturalandırıldı ve servis sağlandı.
Ryan Griggs,

1
@RyanGriggs Elbette, birçok yerde bu mümkün, ancak bu planla müşterilerinizin ISS'niz olmak zorundasınız.
user253751

@ immibis tam olarak. Demek istediğim teorik olarak mümkün olduğu ... ama muhtemelen arzu edilmeyen veya uygun maliyetli değildi.
Ryan Griggs,
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.