Linux gurusu nasıl işe alınır?


30

Uygun bir linux gurusu işe almam gerekiyor, heceleyebilecek birini değil, kendi takımlarını işe almak için büyük bir hitter.

Şu anda büyük bir Windows eviyiz, bu yüzden buğdayı o bölgedeki samanlıktan ayırmak için sormam gereken soruları biliyorum ama linux teknisyeninden ne gibi sorular soracağım ve ne iyi cevaplar olacağı hakkında hiçbir fikrim yok.

Sorabileceğim herhangi bir sorunuz var mı - yoksa röportajlara katılmak için bir dış danışmandan birine para ödemeli miyim?


4
Bir guru arıyorsanız, daha iyi bir iş tanımı aramanızda size yardımcı olacaktır. Burada barındırma, uygulama ya da destek konuştuk mu?
Andrioid

Yanıtlar:


50

Yeni başlayan:

 • 4 yıldan az deneyime sahiptir.
 • Her şey için ikili paketlere güvenmek zorundadır
 • Eski bir çekirdeği hiç görmemiş (yani sadece 2.6.x serisini biliyor)
 • Her dağıtımda komutların ve dizin konumlarının farklı olduğunu anlamamış; sık sık, yalnızca başladıkları bir tanesini bilirler ve ortamları değiştiğinde şaşırıp kalabilirler.
 • Ortak komutlar yazamaz ve çoğu zaman el ile her şeyi yapabilir.
 • Sorunlu bir sistemde arıza teşhisi için bağımsız olarak çalışsalar da sorunlu bir sistemde arıza teşhisi için yardım gerekiyor.
 • Halen "Sezonluk" yöneticilerin zaten bildiği şeyleri öğreniyor.
 • Hala "yeşil" olan bir tavır var - kendilerine güveniyorlar (haklı olarak öyle), ancak bazıları için ukala görünüyorlar. Bu, son kullanıcılar, geliştiriciler ve yönetimde sürtünmeye yol açabilir. Tecrübeli bir yöneticinin derhal inkar edeceği bir şey yapın: Geliştiriciler onlarla konuşacak pek bir şeyleri yoktur, ancak komut dosyası oluşturma hakkında bir iki şey öğretebilirler: Yönetim genellikle sınırlı bir seçenek olmadıkça onları daha deneyimli bir kişiden almak ister ve onları rahatsız etmeyecektir.
 • Şirketteki usule ilişkin pozisyonları anlasalar da çoğu zaman temel işinizle ve gelirini nasıl elde ettiği ile ilgili tam bir resmi yoktur. Bu nedenle, şirket genelinde düzenli personelin ihtiyaçlarını belirleyebilirler, ancak tüm şirket birimlerinin etkileşimlerini mutlaka anlamıyorlar.

Bunlar gençlik pozisyonlarında başlayan yöneticiler.

A (basmakalıp) izlenim: "Bu kişinin potansiyeli var, sadece parlaması için zamana ihtiyaçları var."


Bir Sezonluk Yönetici:

 • 5+ yıllık tecrübeye sahiptir.
 • Araçları / yardımcı programları / hizmetleri indirebilir ve derleyebilir ve bir çekirdeği yeniden derleyebilir
 • Eski çekirdekleri gördü (2,2 ve 2,4 serisi)
 • Farklı bir dağıtıma uyum sağlayabilir veya 2 veya daha fazla dağıtımda deneyime sahip olabilir.
 • Görevleri otomatikleştirmek için basit bir komut dosyası yapabilir.
 • Teşhisleri kendi başlarına yapabilirler, ancak sorunu tam olarak belirlemek için zaman gerekir
 • Kendi başlarına işlev görebilir, ancak hiçbir yönetim deneyimine ya da sınırlı denetim deneyimine sahip olmayabilir; genellikle orta seviye yöneticileri eğitiyor ve eğitiyorlar.
 • "Tecrübeli" bir tavır var - onlar dikkatli ve mahrem, ancak teknik olmadan her zaman keyifli olacak. Bu, son kullanıcılar, geliştiriciler ve yönetim ile uğraşırken güvene ve nihayetinde bu kişinin "işi halledeceğine" dair derin bir güven duygusu uyandırır. Son kullanıcılar genellikle ilk önce bu insanlara danışacaklardır, ancak sorunlu kişiler bazen "sistemi oynamaya" çalışacaklar ve onlardan yapamayacakları bir şey yapmalarını isteyeceklerdir (yönetici daha iyi tanıyacak ve inkar edecek olsa da). Geliştiriciler, ortak konular hakkında bu kişiye danışacaktır. Yönetim bazen özel görevlerin yapılmasını isteyecek (elbette Guru aracılığıyla onaylanmış) ve bunu memnuniyetlerini yerine getireceklerdir.
 • İşletmenizin temel gelir modelini ve bunun diğer pozisyonlar ve prosedürlerle nasıl ilişkili olduğunu anlarlar. Bu bilgi etrafında özel çözümler tasarlayabilirler ve işletme giderlerini azaltmanın yollarını bulabilirler. Bununla birlikte, yeni gelir kaynakları yaratamazlar.

Bunlar, Guru'nun başlangıçta işe alacağı yöneticilerdir.

Başka bir basmakalıp izlenim: "Bu kişi bloğun etrafındaydı ve bunu ispatlamak için savaş yaraları var. Sırtım duvara dayanıyor olsaydı, onlara güvenirdim."


Bir Guru:

 • 9+ yıllık tecrübeye sahiptir.
 • Yeniden derlemeden önce, yeniden yapılandırma veya yeni kod yazarak, bir çekirdeğin kod düzeyinde özelleştirmesini gerçekleştirebilir
 • Çok eski çekirdekleri gördü (2.0 veya 1.3 serisi)
 • Kurulumu çok zor olan kurulumlarla ilgili deneyime sahiptir ( sürüm 9'dan önceki Slackware , Gentoo, Linux From Scratch)
 • Diğer çalışanlar için komple araçlar yazan, bazen karmaşık komut dosyası yapabilir.
 • Bir sorunun tüm potansiyel nedenlerini hemen bilir ve her bir çözüme ek teşhis olmadan bakabilir
 • En az 3 yıl boyunca en az bir başkasıyla denetim veya yönetim kapasitesinde görev yapmıştır. Bu, kişinin işe alındığı ve doğrudan onlar tarafından yönetildiği anlamına gelir .
 • "Mutlu ama zen benzeri" ile sınırlayan bir tavır var. Sessiz, odaklanmış ve ne söyleyeceğini bilmenin tuhaf bir aracı var. kişi, yaptıkları işte iyi işledikleri için, ancak sorun çıkaranların varlıklarından korkmaları hızlıdır, geliştiriciler zor konular hakkında bu kişiye danışacak ve yönetim onları işe alma ve işe alma kararlarına güvenecektir.
 • İş süreciniz ve şirketinizin nakit akışının sermaye harcamaları, personel ve devam eden bakım ile nasıl etkileşime girdiğiyle ilgili karmaşık bilgileri vardır. İş modelinizde yeni gelir kaynakları yaratmanın yaratıcı yollarını bulabilirler.

İstediğiniz kişi bu.

Bir başka (gerçekten kötü) basmakalıp: " Gri sakal, jartiyer ... tanınmış Unix yöneticilerinden biri olmalı! "


2
+1 Bu bir insan problemi: yalnız teknik bilgi arıyorsanız, mahkumdur.
Bob Cross

1
Eminim açıklamalarda tonlarca başka şey özlüyorum, ama bunu anladınız. Adayın sadece teknolojinin “işe yaramasını sağlayacak” cesarete sahip olması gerekmiyor, aynı zamanda personel, yönetim vb.
Avery Payne

12
"Hala başkalarından öğreniyor" demiyorum, hiç de kötü bir şey değil.
Karsten

1
Kötü bir şey olarak ele alınmayacak, aksine tüm yöneticilerin yaşadığı uzun bir sürecin tanımlayıcısı. Diğer "Mevsimsel" yöneticilerin bilgisine bağımlılık göstermeye çalışıyordum. Olumsuz bir çağrışımın yanlış olduğunu düşündüğüm için üzgünüm. Kısa süre sonra yeniden düzenleme girişiminde bulunacağım.
Avery Payne

4
2.0 eski? Hadi, Red Hat 5'e kadar dahil değildi, on yıldan fazla bir zaman önce değil asmak Şimdi yaşlı hissediyorum. Genişletilebilirlik için +1. Yine de yönetim ve işe alma bölümüne katılmıyorum, tanıdığım çoğu guru, yönetim pozisyonu almayı önerdikleri için sizi boşa çıkarır.
Roy

11

Mülakatlara, tercihen daha önce linux yetenekli teknik elemanlar istihdam etmiş birine danışmak için 'bilinen' bir linux uzmanı edinin. Bu kişiyi filtrelemek konusunda çok acımasız olun - adayları imzalama pozisyonunda bir şarlatan edinin ve yanlış insanları işe almaya başlayacaksınız. Hatırlamak:

A'nın kiralama A'nın
B kiralama C's.

Her ne pahasına olursa olsun, işe alım sürecinizi yoluna sokmak için ilk işe alım turunda bir 'A' almanız gerekir.


1
En iyi tavsiyem meslektaş incelemesi. Gerekirse birinden görüşmeci ile görüşmesini isteyin.
ConcOedOfTunbridgeWells

Ama sonra görüşmeci ile görüşme yapan kim? Ve görüşmeci ile görüşmeci kim ile görüşür?
womble

Bir noktada, bir dizi 'B'nin sizi ve birbirinizi BS ile kandırması olasılığı,' A 'aldığınızı oldukça güvenli bir şekilde kabul edebileceğiniz kadar düşük olur.
ConcOedOfTunbridgeWells

2
Bilgisayar bilimi ödevlerinde hile yapmakla aynı prensip. İşaretçiyi kandıracak kadar akıllıysanız, atamayı yapacak kadar akıllısınız demektir. Çoğu atama hilesi yakalanır çünkü ne yaptıklarını bilmiyorlar.
ConcOedOfTunbridgeWells

8

Tavsiyem Red Hat sertifikasyon sınavlarından birkaç soru ödünç almak olacaktır . Bunlar teknik olarak Red Hat'a özgü sertifikalardır, ancak bilgi neredeyse tüm Linux dağıtımları için geçerlidir ve herhangi bir yetkili yönetici bunlara cevap verebilmelidir.

RHCT'den birkaç soru seçin (temel seviye sorular), birkaçı RHCE'den (orta seviye), birkaçı RHCDS'den ve RHCSS'den (üst seviye, özel bilgi) ve birkaçı da RHCA'dan.

İnternet üzerinden veya eğitim rehberlerinden örnek sorular bulabilmelisiniz. Bunları yeterlilik öncesi değerlendirme anketlerinden de çekebilirsiniz (Sertifikasyon sayfalarında bulunabilirler - kayıt gerekli olabilir)


Bu doğru fikir. Belki burada sorularla bir wiki başlat. 'Dokunma' ne yapar? 'Kuyruk' ve 'az' arasındaki fark. Farklı görevler için nasıl ssl cerları yaratırsınız? Özellikle, farklı yetenek seviyelerine göre haritalandırmanın farklı yollarının olduğu yerler.
bvmou

... ve tüm bunlara cevap verebilecek olan herkes, en iyi ihtimalle, "orta seviye" derecesine sahip olacak. Bu sınavlar zayıf .
womble

6

Kendin yap. Küçük ya da deneyimli bir sysadmin ile başlayabilirsiniz. Ancak doğru çalışma seti verildiğinde insanlar parlamaya başlar.

Ticari açıdan, şirketinizde tecrübeli bir yönetici olarak başlayan bir guru, neredeyse her zaman daha ucuz olacaktır (maaş bakımından), diğer taraftan, masraflara neden olmamak için ona yakından bakmanız gerekir .

Motive edici bir bakış açısına göre, kendi deneyimim, bir sysadmin olarak ilk işim varken, gerçekten de 1 sunucu ile başladığım ve bir iş istasyonum olmadığı için gerçekten motive olduğum. Yaklaşık 10 ay sonra, 3 fiziksel sunucu üzerinde çalışan ve hizmet ayrımı olarak kullanılan yaklaşık 20 sanallaştırılmış örnek (OpenVZ çok hafif) olan hizmetler aldık.

Kendimi bir guru olarak görmezdim (ve kendisini bir guru olarak kabul eden herkes tuz tuzu ile alınır), ama o şirkette kendi başımayken daha fazla şey öğrendiğimden çok eminim herhangi bir zaman diliminde bir takımda çalıştığım zamandan daha fazla. Birlikte çalışmayı sevmediğim için değil, ama bir şekilde $ konusunda daha iyi olduğu için işler konusunda uzmanlaşmaya başlıyorsunuz .

Şimdi 5 yöneticiden (ben de dahil) ve 1 geliştiriciden oluşan bir takıma liderlik ediyorum. Ekibimize en büyük başarıyı veren bir geliştirici edinmeyi düşünüyorum, hizmetleri sunmak o kadar da zor değil, ancak yönetimden daha çok zevk alan birisine sahip olmak gerçekten daha büyük takımlar oluşturmaya başladığınızdan büyük bir kazanç.

Demek ki kendin için bir guru inşa edersin Birkaç ay içinde değil, orta ve uzun vadede. Bir guruyu tanıdığım ve tanıdığım herkes zorlu ortamlarda başladı (ya kendi başlarına çalışıyorlardı ya da başlangıçta kendi bilgileriyle ilgili olarak kapsamlı olmayan görevlere atanıyorlardı.


1
Bunu severim. Çoğunlukla çok az miktarda para yüzünden benim için çalışacak birini önermek zorunda kalacağım ;-)
Matt Simmons

Kuşkusuz ilginç bir cevap, ama + 1 çünkü Unix'in Sözlü Geleneği ile uyumlu. steve-parker.org/articles/others/stephenson/oral.shtml
Avery Payne

5

Alanı daraltmak için birkaç hızlı soru:

 • Hangi dağıtımları kullandığını veya hangilerinin en popüler olduğunu sorun. DistroWatch'a göre şu anda en popülerUbuntu, OpenSUSE, Nane, Fedora ve Debian'dır (Ubuntu'nun dayandığı şey). Diğer birçokları olsa da, görüşmeci muhtemelen bunlardan en az birini alıntı yapacak. Ayrıca, neredeyse popüler olmasa da (o listedeki 22 numara), Gentoo dağıtımların en "hardcore" ları arasında sayılıyor, ancak sadece güvenmiyor "Gentoo’dan bahsetti. "Harika olmalı," gerçekten kullanıp kullanmadığını bilmek için tek gerçek yol olarak, onu nasıl kurduğunu sormak ya da çok karmaşık bir konu olan çekirdeği ayarlamak. Her halükarda, bu sorunun asıl amacı, birkaç farklı dağıtıma aşina olup olmadığını anlamaktır. Linux kullanıcılarının çoğunun bir ila üçünü tercih ettiğini, en az 5 kullandığını ve daha fazlasını bildiğini buldum.
 • Hangi masaüstü ortamını kullanmayı tercih ettiğini sorun (veya belki de birkaçı arasındaki farkı açıklayın). En popüler üçü Gnome, KDE ve XFCE'dir. Başka birçokları var, ancak çok kullanılmıyorlar.
 • Ona bir Linux cd'si olan bir dizüstü bilgisayar verin (ilk 5'in herhangi biri iyi olmalı) ve kurulum ve muhtemelen kurulum sırasında size yol göstermesi için onun gibi. Birinin kendi ekibini işe almasını istediğinizde, o kişinin mükemmel iletişim becerilerine sahip olması gerektiğini ve şirketinizdeki bir başkasına bir şeyleri anlamlı ve anlaşılması kolay bir şekilde açıklayabilmesi gerektiğini varsayardım. Temel olarak güven ve hızlı ve kolay bir şekilde soruları cevaplamak için yeteneğini kontrol edin.
 • Ayrıca, önceki nokta ile birlikte ilerlemenin iyi olabileceği şey, ondan yeni kurulan dizüstü bilgisayarı Windows paylaşımlı bir klasöre ve / veya tam tersine bağlamasını istemek. Bunun, kişinin bu işte yapması beklenen şeylerden biri olduğunu farz ediyorum, bu yüzden nasıl yapılacağını bildiğini kontrol etmek iyidir. Yine, sisteme güvenip güvenmediğini anlamak için nasıl yaptığını sorun. Muhtemelen Terminal'i açacak ve Samba adlı bir program kuracak ve kullanacak.
 • Ayrıca kişiden bir belge yazdırmasını isteyebilirsiniz. Bu yazıcı bir Windows bilgisayarda paylaşılıyorsa, zorluk biraz daha zor olacak ve daha çok Samba ve CUPS kurulumu yapacak. Yine, tek amaç, nasıl yapacaklarını bildiklerinden emin olmak, becerilerine güvenmelerini sağlamak ve işleri başka bir üyeye kolayca açıklayabilmelerini sağlamaktır.

Umarım bu biraz yardımcı olur. Son üçü çok hızlı olmasa da, çok etkili olabilirler. Sonuncularla olan temel düşüncem, kişiyle rahatça konuşup, linux'a ve iletişim becerilerine olan güvenini hissetmektir. Sonuç olarak, EndişeliOfTunbridgeW ile sizin için en iyi yolun, görüşmelerinize yardımcı olacak bilinen bir linux uzman danışmanı almak olabileceği konusunda hemfikirim.

Ne yaparsan yap, sana iyi şanslar diliyorum!


4
Tüm bunlar Linux kullanıcılarının bilmesi gereken çok temel şeyler ... kendi takımlarını kurmak için bir Linux Guru arıyorsa,
RHCA'ya

Sizinle aynı fikirdeyken bu kadar güzel bir cevap için hala ciddi bir şekilde minnettarım ve gelecekte birilerinin daha temel becerilere sahip birini bulması, bu yazıya gelmesi ve aradıkları cevabı bulması gerekebilir.
Chopper3

4

Windows çalışanlarınızdan herhangi biri, Windows iç dünyası hakkında gerçekten bilgili mi? Yani, hangi iç içe geçmiş menüyü tıklayacaklarını bilerek ötesine geçiyorlar ve gerçekte perdenin arkasında neler olup bittiğini anlıyorlar mı? Öyleyse, Linux becerilerini de edinmekle ilgilenebilirler. Linux'daki teknik eğrinin biraz gerisinde kalırken, şirketinizi tanıma ve anlama açısından önde olacaklar.

Muhtemelen kalkmalarına ve çalışmalarına yardımcı olmak için biraz destek almak istersiniz, ancak bir danışman pozisyonunun bütçe denkleminizi değiştirmesini sağlamak.

Şirketler VMS'den Unix'e geçerken bu alışılmadık bir çözümdü.


1
Gönderi için teşekkürler, bu açıkça eski bir yazıdır ancak sonunda bizim için bir takımı bir araya getirecek bir 'lider sunucu üreticisine' para ödedik ve mevcut Windows çalışanlarından birinin katılması için yeterince garip davrandık - bu yüzden fikriniz çok iyiydi bir. Teşekkür ederim.
Chopper3

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.