RAID disklerini tek tek veya toplu olarak satın almak daha iyi bir uygulama mıdır?


96

Bu garip bir soru gibi görünebilir, ancak bazı meslektaşlarım ile ruhlu tartışmalara yol açtı. Sekiz veya on iki disk gibi bir şeyden oluşan orta boyutlu bir RAID dizisini düşünün. İlk disk grubunu satın alırken veya diziyi büyütmek veya donanımı yenilemek için değiştirmeler satın alırken, birinin alabileceği iki geniş yaklaşım vardır:

 1. Tüm sürücüleri tek bir üreticiden tek bir siparişle alın ve tüm diskleri içeren büyük bir kutu alın.
 2. Bir disk parçasını çeşitli satıcılardan sipariş edin ve / veya bir disk parçasının birkaç siparişini dağıtın (günler veya haftalar boyunca).

Belli ki orta yol var, ama bunlar ana muhalif zihniyetleri. Dizinin feci başarısızlık riskini azaltma açısından hangi yaklaşımın daha mantıklı olduğunu gerçekten merak ettim. (Diyelim ki "Disklerin% 25'i, diziyi bir kez yeniden başlatmanın ne kadar sürdüğüne eşit bir zaman penceresinde başarısız olur.") Mantık, eğer tüm diskler aynı yerden gelmişse, hepsinde aynı olabilir. altta yatan kusurlar grev bekliyor. İsterseniz, saatte aynı başlangıç ​​geri sayımına sahip aynı saat çubuğu.

Her yaklaşım için birkaç ortak avantaj ve dezavantaj topladım, ancak bir kısmı sert kanıta dayalı veriler yerine varsayım ve içgüdü gibi hissediyorum.

Hepsini bir kerede satın al, artılarını

 • Araştırma / sipariş aşamasında harcanan daha az zaman.
 • Satıcı bunun için ücret alırsa nakliye maliyetini en aza indirir.
 • Disklerin çalışma özelliklerinde (sıcaklık, titreşim vb.) Aynı yazılım versiyonuna ve aynı "tuhaflığa" sahip olmaları garanti edilmektedir.
 • Fiyat artışları / stok kıtlıkları, projenin ortasına düşmesi beklenmiyor.
 • Bir sonraki her disk yüklenmek zorunda olduğu anda hazırdır.
 • Seri numaralarının tümü önceden bilinir, seri numarası arttırmak amacıyla kasaya diskler takılabilir. Aşırı telaşlı görünüyor, ancak bazı millet buna değer gibi görünüyor. (Yönetim arabirimlerinin diskleri donanım bağlantı noktası sırası yerine seri numarasına göre sıraladığını tahmin ediyorum ...?)

Hepsini bir kerede satın al, eksilerini

 • Tüm diskler (muhtemelen) aynı fabrikada, aynı zamanda, aynı malzemeden yapılmışlardır. Aynı ortamda saklanmışlar ve taşıma sırasında aynı potansiyel suistimallere maruz kalıyorlar. Birinde mevcut olan herhangi bir kusur veya hasar muhtemelen hepsinde mevcuttur.
 • Sürücüler birer birer birer mevcut bir diziye değiştiriliyorsa ve her yeni diskin ayrı ayrı toplanması gerekiyorsa, siparişten son diskin takılmasından ve arızalı bulunmasından birkaç hafta önce olabilir. Satıcı ile birlikte iade / değiştirme penceresi bu süre zarfında sona erebilir.
 • Proje sırasında oluşabilecek yakın gelecekteki fiyat düşüşlerinden yararlanamazsınız.

Bireysel satın almak, artılarını

 • Bir disk arızalanırsa, diğer disklerden herhangi biriyle çok az üretim / taşıma geçmişi paylaşır. Başarısızlık üretim veya aktarımdaki bir şeyden kaynaklanıyorsa, kök neden başka bir diskte oluşmamış olabilir.
 • Bir varışta bir disk ölmüşse veya ilk kullanım saatlerinde çalışmazsa, sevkiyat geldikten kısa bir süre sonra tespit edilir ve iade işlemi daha sorunsuz gerçekleşir.

Tek tek satın alın, eksilerini

 • Uygun fiyatlarla yeterli satıcı bulmak için önemli miktarda zaman alır. Sipariş takibi, teslimat arızası, hasarlı ürün iadeleri ve diğer sorunları çözmek zaman alıcı olabilir.
 • Potansiyel olarak daha yüksek nakliye maliyetleri.
 • Yeni bir diskin gerekli olacağı konusunda gerçek bir olasılık var, ancak hiçbiri elinizde olmayacak ve projeyi durdurdu.
 • Hayal edilen fayda. Satılan satıcı veya tarih ne olursa olsun, tüm diskler aynı yerden geldi ve gerçekten aynı. İmalat hataları kalite kontrolünde tespit edilmiş ve standart dışı diskler satılmamıştır. Nakliye hasarı o kadar korkunç olmalı ki (ve çıplak gözle açıkça görülebilen) hasarlı tahrikler ambalajdan çıkarıldıktan sonra açıkça görülebilecekti.

Eğer sadece madde işareti sayımı ile gidersek, "toplu olarak satın al" oldukça net bir şekilde kazanır. Ancak artıların bazıları zayıf, eksilerin bazıları güçlü. Mermi noktalarının çoğu basitçe diğerlerinin mantıksal tersini belirtir. Bunlardan bazıları saçma batıl inanç olabilir. Ama eğer batıl inanç dizi bütünlüğünü korumakta daha iyi bir iş çıkarsa, sanırım onunla devam etmeye istekli olurum.

Hangi grup burada daha mantıklı?

GÜNCELLEME: Bu tartışma ile ilgili verilerim var. Şahsen kurduğum son dizide (yaklaşık dört yıl önce) sekiz disk vardı. Tek bir satıcıdan sipariş verdim, ancak satın alma işlemini her biri yaklaşık bir ay olmak üzere dört diskten iki siparişe böldüm. Dizinin bir diski, çalışmanın ilk saatlerinde başarısız oldu. İlk partiden yapıldı ve bu siparişin geri dönüş penceresi herşeyi döndürmek için gereken sürede kapanmıştı.

Dört yıl sonra, yedi orijinal disk artı bir yedek hala hatasız çalışıyor. (Ahşap üzerine vurmak.)


6
Soru için benden +1, çünkü bir süredir kendimi bilmek istedim. Ben var kesinlikle 'lotsa yerleri satın alma' böylece yaklaşımı güzel, büyük dosya sunucularının HDD'ler hepsi aynı zamanda etrafında küvet eğrisinin sonu geliyor, ama genellikle bu tür sunucular için onaylı satıcıların sayısı oldukça azdır fenomeni görüldü zor. Cevapları gerçek verilerle birlikte görmeyi dört gözle bekliyorum .
MadHatter

2
Yeniden. güncellemeniz: Bu tek bir veri noktasıdır. Kullanışlı bir ölçüm elde etmek için bunu binlerce disk için tekrarlayın. Bunu yapmak zor, özellikle de bu tür veri eksikliği ile sonuçlanan kısa ürün disk çevrimleriyle.
Sven

1
Bir süre önce metada, bir grup anekdata üretmemek kaydıyla , en iyi uygulama sorularının konuyla ilgili olduğunu kabul ettiğimi hatırlıyorum . Umarım bu sorunun bazı harika cevapları olabilir ve bir şans vermemiz gerektiğini düşünüyorum.
MadHatter

3
@Sven teşekkürler, sen bir kibarsın; ümit ediyorum. Ve herhangi bir olası cevaplayıcıya: veriler, fıkralar değil, lütfen .
MadHatter

2
Baskın makinelerin çoğunu yönetiyorum. Sonunda tüm diskler başarısız olur, bu nedenle elinizde yeterli miktarda yedek bulunur ve bunları en erken bildirimde değiştirebilir, büyük olasılıkla tam bir başarısızlık beklemekten ziyade önceden saklayabilirsiniz.
Criggie

Yanıtlar:


56

Uygulamada, kurumsal satıcılardan (HPE, Dell vb.) Satın alan kişiler bu konuda endişelenmezler .

Bu satıcılar tarafından sağlanan sürücüler, aynı parça numarası altındaki birden fazla üreticiye yayılmıştır.

Belirli bir SKU altındaki bir HP disk HGST veya Seagate veya Western Digital olabilir.

Aynı HP parça numarası, üreticide değişiklik, lot numarası ve bellenim görüntü tanımını buraya girin

Ancak, parti arızası olasılığını zekâsı / üstünlüğünü denememelisiniz. İçiniz rahat olsun diye deneyebilirsiniz, ancak bu çabaya değmeyebilir.

Kümeleme, çoğaltma ve sağlam yedeklemeler gibi iyi uygulamalar, toplu iş kesintileri için gerçek korumadır. Sıcak ve soğuk parçalar ekleyin. Sistemlerinizi yakından izleyin. ZFS gibi akıllı dosya sistemlerinden yararlanın :)

Ve unutmayın, sabit sürücü arızaları her zaman mekanik değildir ...


13
Ancak depolama / nakliye yönü hala oyunda. Bir HP veya FedEx stok odasındaki biri disk dolu bir kutu düşürürse, alınan tüm grubu etkileyebilir.
smitelli

6
@smitelli Okay. Yedekler, RAID, çoğaltma, DR, yedekler. Tüm sürücülerinizin bir kerede başarısız olma olasılığı, bu durumun çoğunun karşılaşmaya hazır olması gereken bir sorun olmadığı kadar küçük.
ewwhite'de

3
Dikkat edilmesi gereken bir şey, bir SW RAID kutusu için 5 tane tüketici sınıfı arşiv sürücüsü amazon'dan tek bir sipariş aldım. İlki 48 ay sonra başarısız oldu. İkinci, 53 ay. Üçüncü ve dördüncü, 55. ayda 2 haftalık bir süre içinde başarısız oldu ve sonuncusu, 57 ayda başarısız oldu. Neyse ki 3 yollu fazlalık kullanıyordum ama yine de ... beklediğim bir şey değil. Dizilerin sıralı olup olmadığını bilmiyorum ama sürücülerin özü aynıydı.
MooseBoys,

3
@beyaz Evet, ancak bir seferde aynı SKU'yu sipariş ederseniz, birden fazla tedarikçiden ayda 1 sipariş vermekten daha düşük olma ihtimalleri daha düşüktür. Yaptığım nokta bu.
Kaithar

2
Bu cevap biraz düşünülmüş gibi görünüyor ve bunun neden doğru olabileceğine dair herhangi bir argüman vermiyor gibi görünüyor ... Dell tarafından sipariş edilen tüm insanlarla konuştunuz mu? Akıllı başarısızlık konusunda "akıllı" nedir? İnsanların yaptığını düşündüğünüzü yapması gerçekten iyi midir?
AnoE

43

Ewwhite'dan gelen cevabı göz önüne alarak, bazı sistem yöneticileri gruplar halinde sipariş veriyor. Hiçbir zaman, kendim, bireysel olarak sürücü sipariş etmem, ancak en son çalıştığım yerde standart operasyonlar, sürücüleri toplu olarak sipariş etmekti. SOP, on iki tahrik makinesi için, makinelere üç kademeli artıklık profili vererek, sürücülerin üç gruba ayrılmasını emretti.

Bununla birlikte, danıştığım diğer küçük kıyafetler, bazıları grupla ilgilenmeyen, bazıları da kümeleri iki veya dört diziye bölen farklı protokoller izlemiştir. Kısa cevap, elde etmeniz gereken hizmet seviyesine uygun olanı yapmaktır.

Yan not: En son çalıştığım yer kesinlikle doğru olanı yapmaktı. App depolama makinesi, bir dizi sürücüde başarısız olmaya karar verdi ve bu belirli grubun hepsinin aynı hatayı bulduğunu keşfettik. Bir toplu iş protokolünü izlememiş olsaydık, felaket bir veri kaybı yaşayabilirdik.


7
O notu öne çıkarmayı düşünürdüm!
Tuhaf,

38

Ölümcül baskın dizileri ve zor sürücülerle uğraşmak için çok zaman harcayan birinden en dürüst cevap: Eğer kaçınabiliyorsanız, tüm sürücülerinizi aynı partiden almayın.

Tecrübelerim sadece dönen diskler için geçerlidir, SSD'lerin toplu sipariş verirken dikkate alması gereken kendi sorunları ve faydaları vardır.

Tam olarak en iyi şekilde iş yapmanın en iyi yolu, çalıştığınız dizinin ne kadar büyük olduğuna bağlıdır, 2 sürücü yedeklemesi olan 6 sürücü dizisi ile çalışıyorsanız, muhtemelen 3 üreticiden benzer sürücüleri güvenle satın alabilirsiniz ve diziyi bölebilirsiniz. bunun gibi.

Tek bir sürücü kullanıyorsanız veya kolayca bölünemeyecek dizilerle çalışıyorsanız, farklı satıcılardan aynı sürücüyü satın alma gibi diğer yaklaşımları deneyebilirsiniz veya toplu olarak satın alıyorsanız, ve birlikte üretilme ihtimaline göre sürücüleri ayırmaya çalışın.

Doğru temel teknolojisine sahip yeterince küçük bir dizi çalıştırıyorsanız, aşamalı olarak heterojen disk kaynaklarından oluşturmak için zaman ayırmaya değer bile olabilir. Alacağınız minimum sürücü sayısıyla başlayın ve bir veya iki ay sonra bir sonraki tedariki ya da sistemi doldururken bir sonraki tedarik ürününü satın alın. Bu ayrıca, seçtiğiniz belirli modellerde olabilecek herhangi bir sorun için bir fikir edinmenizi sağlar.

Bu tavsiyenin arkasındaki neden, sürücülerin iki tuhaflığının birleşimidir.

 1. Benzer kökenlere sahip bir çok sürücünüz olduğunda, MTBF oldukça bozulmuştur. İstatistiklerde buna örnekleme önyargısı diyoruz, numunelerinizdeki benzerlik nedeniyle ortalama efektler daha az faydalı olma eğilimindedir. Seride veya hatta tasarımın kendisinde bir hata varsa ve düşündüğünüzden daha sık gerçekleşirse, o serideki sürücüler MTBF'nin önerdiğinden daha erken başarısız olur.

  Sürücüler dağılırsa, MTBF'nin [% 50,% 90,% 120,% 200] değerini alabilirsiniz, ancak tüm sürücüler% 50 toplu işlemden gelirse elinizde bir karmaşa var demektir.

 2. Baskın dizi yeniden birleştirme diskleri öldürür. Hayır, gerçekten. Bir sürücü arızası alırsanız ve dizi yeniden oluşturulursa, verileri tararken diğer sürücülere ekstra yük yükler. Arızaya yakın bir sürücünüz varsa, yeniden oluşturma işlemi bir sorun çıkartabilir veya bu bölüm son zamanlarda okunmadığı için henüz bilmediğiniz bir arıza konumuna sahip olabilir.

  Aynı gruptan çok fazla sürücünüz varsa, bu tür kaskad arızası oluşma olasılığı, farklı olma ihtimalinden çok daha yüksektir. Bunu, kullandığınız dizi türü için önerilen uygulama ne olursa olsun, düzenli tarama, fırçalama, geri alma, hafifleterek azaltabilirsiniz, ancak bunun dezavantajı, performansı etkileyeceği ve tamamlanması saatler alabileceğidir.

Sürücülerin uzun ömürlülüğünün ne kadar çılgınca değiştiğine dair bazı bağlamlar için, Backblaze düzenli bir sürücü arızası istatistik raporu veriyor ... Herhangi bir şekilde şirkete bağlı değilim ama sürücü güvenilirliği konusunda ne hakkında konuştuklarını bilmeleri gerekiyor. . Bir örnek https://www.backblaze.com/blog/hard-drive-failure-rates-q1-2017/ ... örnek kümeniz muhtemelen daha küçük olacaktır, bu nedenle dış veriler kendi deneyiminizi bozabilir, yine de iyi bir referans.


2
bu kabul edilen cevap olmalıdır. benzer bir şekilde baskın (aynı ürün yazılımından / toplu işlemden gelir ya da birlikte satın alınır ve bir noktada yanlış kullanım) diskler çok daha yüksek felaketle sonuçlanma riskine sahiptir
Olivier Dulac

@OlivierDulac ve eğer diskte felaket bir tasarım hatası varsa, yaşam gerçekten çok acı verici olur. 300GB / 600GB / 900GB 2,5 "WD Raptor serisi sürücüler inanılması gereken bir arıza oranına sahipti / başarısız oldu.
Kaithar

Referans Backblaze ... mükemmel.
O. Jones

9

Birkaç yıl önce bu sorunu bir müşteri için düşünmek zorunda kaldım. Tavsiyeyi çoklu kaynağa yedeklemek için pratik deneyim ve araştırmanın bir kombinasyonuna sahibim.

Şu an için lehte ve aleyhte olanları ve ewwhite'ın mükemmel cevabını bir kenara bırakmak , sağduyu, sürücüleri kendiniz satın alırsanız, çok kaynaklı olduğunuzu düşündürür. RAID zayıflıklarının Wikipedia'daki tartışmasına bir bakış, iki ilginç referansı işaret ediyor.

İlk referans ACM kağıdı RAID: Yüksek Performanslı, Güvenilir İkincil Depolama (Chen, Lee, Gibson, Katz ve Patterson. ACM Hesaplama Anketleri. 26: 145-185). Bölüm 3.4.4'te yazarlar, donanım arızalarının her zaman istatistiksel olarak bağımsız olaylar olmadığını ve bunun nedenlerini verdiğini belirtmiştir. Bu cevabı ben yazdığımda bildiri çevrimiçi olarak mevcuttur; pp 19-22 güvenilirliği tartışıyor ( http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/summary?doi=10.1.1.41.3889 ).

İkinci referans, gerçek dünyadaki Disk arızaları: 1.000.000 saatlik bir MTTF'nin sizin için anlamı nedir? (Schroeder, Gibson. 5. USENIX Dosya ve Depolama Teknolojileri Konferansı.) Yazarlar, sürücü arızalarının bağımsız olaylar için tahmin edilenden daha yüksek bir oranda zaman içinde kümelenebileceği iddiasını desteklemek için istatistiksel veriler sunar. Bu cevabı yazıyorum zamanda, bu yazı çevrimiçi olarak da mevcuttur ( https://www.usenix.org/legacy/events/fast07/tech/schroeder/schroeder_html/index.html ).

Dell, büyük disk ortamlarındaki ilişkili disk arızaları nedeniyle 2012'de RAID 5'e karşı açıkça önerildi; RAID 6'nın, 2019 civarında benzer nedenlerle güvenilmez olacağı tahmin edilmektedir ("neden-baskın-6-duraklar-2019'da çalışmayı bırakıyor" başlıklı bir ZDNet makalesi: http://www.zdnet.com/article/why-raid-6 2019'da çalışmayı durdurur / . Bunların her ikisinin de kilit unsurlarından biri disk büyüklüğü ve yeniden yapılanma zamanları olsa da, RAID 5 sorunu için daha küçük sürücü boyutları ve çok kaynaklı kullanım önerildi.

Öyleyse evet, eğer mümkünse sürücüleri çok kaynaklı; ewwhite'ın cevabında açıklandığı gibi bir işletme satıcısından satın alıyorsanız, bu sizin için şeffaf olabilir. Bununla birlikte ... müşterim bir işletme satıcısından 16 adet 2TB sürücü aldı. Sadece aynı üreticiden geldiler ve aynı anda üretildiler. Sürücülerin ikisi, RAID01 dizilerini yapılandırdıktan sonraki iki hafta içinde başarısız oldu. Bu yüzden onları aldığınızda sürücüleri kontrol edin. (Zaten onları zaten kontrol ettin, değil mi?)


RAID6 için depolama kapasitelerinin artmasından dolayı uzaklaşma argümanlarını gerçekten anlamıyorum. Herhangi bir RAID dizisi, düzgün çalışması için iyi bakıma bağlıdır. RAID6 çalıştıran çok büyük dizilerimiz var ve yeniden yapılanma sırasında veri kaybına neden olan bir URE ile hiç karşılaşmadık. Her MFG'nin önerdiği gibi sadece planlı ses kontrolleri yapın ve iyi olacaksınız.
Brian D.

4

Sürücüleri ayrı ayrı sipariş etmenin bir diğer olası dezavantajı paketleme ve kullanımdır.

Sabit diskler neredeyse hiç perakende ambalajda temin edilmez. Bunları birer birer satın alırsanız, satıcı tarafından kesinlikle tekrar paketleneceklerdir. Bu yeniden paketleme için çok değişken buldum. Bazen bol miktarda dolgu maddesiyle hoş bir kutu alırsınız, ancak diğer zamanlarda neredeyse hiç dolgu malzemesi almazsınız.

Daha küçük bir kutu, açıkça dışarıya zarar vermeden taşıyıcılar tarafından atılmaya karşı daha savunmasızdır.


2

Eğer "kötü parti" senaryosunu hafifletmeye çalışıyorsanız, belirli bir satın alma partisindeki her sürücünün aynı zamanda yakın zamanda başarısız olacağı anlamına gelirse, dizinin boyutunu ve kullanılan RAID seviyesini dikkate almak da önemlidir.

Birden fazla sipariş vermeyi düşünüyorsanız, genel standart için geçerli bir standart yoktur. 2 - 4 satın alma kademesi öneren kişiler kendilerine sormalıdırlar, eğer bir sürücü kademesinin tamamı başarısız olursa, dizi hala çevrimiçi olacak mı? Yani 1/5/10/50 gibi yedek RAID seviyeleri için bir seferde 1 sürücü satın almanız gerekir. RAID6 için bir seferde 2 satın alabilirsiniz.

Düzenli olarak yedeklediğiniz diskleri nasıl satın aldığınızdan ve dizi büyüklüğünüz ve RAID türünüz için yeterli sıcak / soğuk yedek parça satın almanızdan bağımsız olarak tavsiye ederim.


2

Her zaman kullanılmış / toplu alırım. Takip ettiğim siparişler neredeyse her zaman aynı cihaz modelidir ve en azından kullanıldığında "kötü parti" konusundaki endişeleri en aza indirilir. Web üzerinde yüzen o kadar çok yangın söndürme donanımı var ki, kritik iş donanımları (ve tüm yedek donanımlarımız hala yenilenmediği sürece) yeni sürücüler (veya bu konuda başka bir şey) satın almayı haklı çıkarmakta zorlanıyorum.

+ PRO: rekabetçi çevrimiçi fiyatlandırma ve değişen iş ortamlarından sürekli olarak donanım taşması, çalışma ortamındaki çekimler için perakende satışlarda% 50-80 indirim elde etmek için neredeyse hiç çaba sarf etmediğini gösterir.

+ PRO: Fiyat düşük fiyatı, fazla donanım satın almak ve yedek donanımın sağlam stok stokunu korumak için bütçeyi serbest bırakır.

+ PRO: Satıcı ilişkileri Yenileme / kullanılmış donanımlar için halihazırda önemli olan indirimlerden biraz indirim aldığım birkaç çevrimiçi satıcıya sahibim. Çok miktarda satın almadığınız veya onlarla birlikte bir SLA almadığınız sürece genellikle Monoprice ile bunu elde edemezsiniz. Ayrıca, özellikle sabit sürücülerde, kutudan çıktığından emin olun. DOA donanımını iade etmeyen veya değiştirmeyen bir satıcıyla ilgili hiçbir sorun yaşamadım (yakalayamadığım bir dolandırıcılık olmadığı sürece).

-CON: Garanti, Meşruiyet Sorunları Garanti, cihazın üretim tarihine dayanmaktadır; ayrıca, sizi yeniden marka, klon vb.

-CON: Test Etme Test yükünü hesaba katmanız gerekir . Ne olursa olsun, yeni donanımlar da denemelisiniz, bu nedenle bunun geçerli olup olmadığından emin değilsiniz.

-CON: Yaşam süresini yargılaması zor; disk arızalarına biraz daha duyarlı.

Not: Bu bir müşteri derlemesiyse ve her zaman parlak / yeni olarak, yenileme / kullanılmış istekleri açıkça belirtmiyorlarsa!


Tamamen. Çok ucuz ve yeniden üretilmiş HP disk satın aldım, çünkü: ucuz. Ayrıca, HP sunucu garantisi kasanın içinde ne varsa kapsamayı da kapsar , bu nedenle geçerli bir parça olduğu sürece iyidir.
whwhite

1

Farklı seri ve ideal üreticilerden gelen sabit diskleri kullanarak daha fazla güvenilirlik elde etmek mümkündür. Aksi takdirde, zaman içinde çok yakın başarısız olabilirler. @Eliodorus'un mükemmel cevabı bunu yeterince açıklıyor.

Elbette, sürücüleri kimin karıştırdığı önemli değil. Sağlayıcınız bunu sizin için zaten yaptığını onaylarsa, ilgilenmenize gerek yoktur. Bununla birlikte, belki farklı bir sağlayıcıya bile adli tıp yapmak, ve eğer doğrudan söylenmediyse, birinin sizin için yaptığı sonucuna varmak mantıklı görünmemektedir. Tedarikçiler genellikle kullandıkları güvenilirliği artırmak için aldığı çeşitli önlemlerin reklamını yapmakta tembel değildir.


1

Aslında, Yedekli dizi ucuz disk (Baskın) seviyesine bağlıdır. İki, üç, dört, beş ve altı baskınlarda, birkaç farklı gruptan sürücülerin alınmasına yardımcı oluyor, ancak belirleyici değil: biri zaten bu seviyelerin kullanılmasında güvenilirlik ve performanstan mahrum kalıyor.

Şimdi, genel olarak aklı başında bir seçim için, Raid 1 (yansıtma) veya 1 + 0 (aynalar üzerinde şeritleme) kullanma yöntemi için, her aynanın farklı taraflarında (her bir Saldırı 1 dizisi) farklı sürücülerin kullanılması yararlıdır. kurtarma işlemi sırasında aynanın arızalanmaması. Ayrıca, kurtarma penceresini en aza indirmek için etkin yedekler bulunmalıdır.

Daha fazla bilgi için, kıdemli DBA'ların prestijli Meşe masa ağı tarafından yanak dilini fakat bilgilendirici Herhangi Bir Baskın 'F'2 (Baarf) Web sitesini ziyaret edin . Wikipedia da konuyu güzelce özetliyor.


Bu sadece görüş gibi görünüyor. Kaynaklarınız varsa, alıntı yapın ve onlara bağlantı verin.
MadHatter

Aslında bir kaynaktan bahsettim. Ve bunun, düşünceden çok daha fazla mantık (soymaya ve kontrol toplamasına karşı yansıtma) olduğunu söyleyebilirim.
LFD

7
Bağlanmadığınız veya alıntılamadığınız bir kaynak; Destekleyici verileri araştırmak için başkalarının kaynak web siteniz için google'a gitmesini beklemek ikna edici bir cevap değildir. Gelince o mantık meselesi , içinde PRECIS biz handwavy oldukça açık olduğunu düşünüyorum sadece mantıklıdır bu özel soruya cevap iyi kabul olacak değildi.
MadHatter


4
Web sitesine bağlıyken, konumunu açıklamak için "mantık" kullanırken, (hızlı bir bakışta görebildiğim) veri sağlamaz. "Mantık" ile ilgili sorun, bu bağlamda teori için başka bir isim olmasıdır. Ve denenmemiş teorilerle ilgili problem umarım açıktır. Uzmanların desteklediği denenmemiş teorilerin, genel olarak denenmemiş teorilerle aynı sorunu yaşadığına dikkat edin.
user2460798

-1

Fabrikadaki disk deposunun kalite kontrolünün oldukça yüksek olduğunu bildiğim kadarıyla, üretim nedenlerinden dolayı şahsen toplu olarak bir donanım arızasından korkmayacağım.

Ve biraz paranoyak olsaydım, aynı satıcı aracılığıyla fabrikaları paylaşmadığımı bildiğim iki üreticiden depo satın alırdım.

Depolama o kadar ucuz ki, toplu olarak ALMAYACAK bir şirket olarak bir anlam ifade etmiyor ve şirket içinde birkaç yıl sonra depolamayı da bırakacaksınız, bu yüzden yatırım o kadar büyük değil. Tek tek satıcılardan satın alma süresi, harcanan zaman nedeniyle büyük olasılıkla daha pahalıya mal olur.

Hala toplu halde disk arızasından korkuyorsanız, ihtiyacınız olandan daha fazlasını alın. 12 diske ihtiyacınız olduğunu biliyorsanız, 5 ila 7 yedek parça satın alın. Bu, sadece terabayt başına 5 ila 7 kat 5 ile 5 dolar arasında olacaktır ve toplu veya ikinci el disklerde indirim olması durumunda (neden güvenlidir) sistemimizi dengesiz veya güvensiz yapmadan hala daha ucuza gidebiliriz. Diziyi resilver / yeniden başlatmaktan bahsettikten sonra, şimdi elbette depolama çözümünüzün ne kadar büyük olduğunu bilmenin bir yolu yok, ancak bu görev için haftalar harcıyorsanız, büyük olasılıkla kurumsal depolamayı yeniden yapılandırmayı düşüneceğimden daha fazla düşüneceğim (bana) başka bir şekilde bir şeyden başka bir şeyden daha özledim konfigürasyon olarak.

GERÇEKTEN paranoyak olmaktansa, kuruluşunuzun bir depolama arızasına ne kadar hassas olduğuna dayanarak ne kadar depolama çözümü kullandığınızın 2 katını alırsak, bu daha ucuz olabilir, bu sadece servet 500 şirketleri için bir seçenek değildir.

Ayrıca burada ve şimdi ihtiyaç duymadığımız verileri yüklemekten de söz edebiliriz, örneğin (rastgele örnek) ilk şifrelemeyi yaptığımız satıcılara "bulut" satıcılarına (rastgele örnek) yıllardır. Bu, depolama gereksinimlerini bizi finansal olarak veya işlevsel olarak serbest bırakacak olan kendi depolama alanımızdan kaldıracaktır.

Kim olduğunuza, nerede olduğunuza ve ne yaptığınıza bağlı olarak, onların sizin için en iyi şekilde çalışması için farklı çözümler olacaktır.


1
-1 den daha büyük bir şey varsa nedenini belirtme nezaketine sahip olmalısınız. Belki de gerçeğe alerjiniz var.
Cristian Matthias Ambæk
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.