Anti-statik bileklikler: buna değer mi?


25

Donanım üzerinde çalışırken antistatik bilek kayışı kullanıyor musunuz ?

Gerçekten çalışıyorlar mı?

Hiç giyiyor olsaydın kurtarılmış olan bazı donanımları kızarttın mı?

Onları dini olarak takan bazı insanları ve onların zaman kaybı olduğunu söyleyenleri tanıyorum.

Topluluğun görüşü nedir?


2
Unutmayın, "topluluğun görüşü", gerçek fiziğe uymuyorsa, gerçekten ilgili değildir ....
Bob Cross

Yine de, topluluğun görüşü, değer yargıları yapıyorsanız bir şey ifade ediyor. Bir şey sormak gibi, RAID x buna değer mi? Veya, Javascript devre dışı ile tarama buna değer mi? Tabii ki bu duruma bağlı, ama sadece kötü şeyler olabileceğinden , onların olacağı anlamına gelmiyor ve bu yüzden önlemlere karşı riskleri ölçmek zorundasın.
Charles Roper

Yanıtlar:


29

İşte deneyim sizi yanıltmaya neden olabilir. Statik boşalmalar, bir çip içindeki bu nanometre çizgilerinde kısmi yanmalar yaratabilir. Yani parça hemen başarısız olmayabilir. Ancak kesinlikle hattın aşağısında erken bozulmaya neden olabilir. Bu yüzden eğer deneyimleriniz, üzerlerinde çalışırken hiçbir parçayı asla "kızartmadığınızı" söylerse - bilmediğiniz şey, gelecekte kaç kişinin başarısız olacağıdır. Bantları her zaman profesyonel bir ortamda kullanırım, ancak düşük değerli ev eşyaları için genellikle kendimi topraklarım.


15
+1.000 - Genç mühendislerin, hemen fark edilemeyecek statik hasarın olabileceğini ve ortaya çıkacağını bilmeleri gerekir ve bir IC'ye zarar vermek için gereken statik deşarj, gerçekleştiğinde görebileceğiniz, hissedebileceğiniz veya duyabileceğiniz statik yükten azdır. Sadece statik hissetmediğin için, bileşenlerine zarar vermediğin anlamına gelmez. Sorunu gidermek için harcanan zamana değmez - ekran kartı çoğu zaman çalışır ve bu nedenle saatlerce yazılım, sürücü, başka bir kaynakla çakışma olup olmadığını anlamaya çalışırken harcarsınız. Buna değmez.
Adam Davis

2
+1 Bir çipe zarar verdiğinizde asla bilemezsiniz ...
Oskar Duveborn

Bunu destekleyecek herhangi bir çalışma veya başka bilimsel kanıt var mı? Ben iddiayı reddetmiyorum, sadece kanıtlarla ilgileniyorum. 3 grupla uzun vadeli bir çalışma yürütmek ilginç olacaktır: bir bileklik grubu, bileklik olmayan ancak başka önlemler alan bir grup ve deneyden hiçbir şey bilmeyen bir kontrol grubu. Sonra grupların donanım arızası oranlarını karşılaştırın.
Charles Roper

Böyle bir çalışmanın sonucunu görmek ilginç olurdu. Büyük bir elektronik şirketinde elektrik mühendisi olarak çalıştığımda, bir müşterinin çok katı kalite gereksinimleri vardı, bu nedenle her başarısızlık temel nedeni bulmak için geliştirme mühendisleri tarafından analiz edildi. Özellikle Adam Davis yukarıda belirtildiği gibi, insanlar farkında olmadan bazı statik hasarlar meydana gelebilir. Arızaların analizinde ekip tarafından mikroskop altında statik hasar görüldü.
Knox

2
Charles ve Knox, lütfen esda.org/esd_fundamentals.html adresini ziyaret edin. Milyonlarca dolarlık hatalı parça muayenesi ile desteklenen bir endüstri standardıdır.
Tim Williscroft

8

Asla birini giymedim ve farkında olduğum hiçbir şeyi asla kızartmadım.

Statik elektriğe duyarlı bileşenlerden herhangi birine dokunmadan önce güç kaynağına dokunduğumdan ve kendim (bilgisayara göre) toprakladığımdan her zaman emin oluyorum.

Çok sert bir ortamda - çok kilim, soğuk kuru hava, vb. Çalışıyor olsaydım, potansiyel olarak yeniden düşünürdüm (ya da bankımı topraklarım), ama yine de çalışma alanım için böyle bir yerden kaçınırdım.5

Üzerinde çalıştığım herhangi bir donanımı kurtarıp kurtarmadıklarını söyleyemem, ancak (stajyer günlerimde) eski bir AT güç kaynağında kendimi elektrikle çalıştırmayı başardığımda bana iyi yaptıklarından şüpheleniyorum. Antistatik bandın göğsümü geçmekten ziyade şarj için iyi bir toprak sağladığını düşünüyorum. Bu yüzden, yanlış güç kaynağını açan genç bir aptal, kesinlikle bir tane giymelisin!


Ah .. harika nokta! +1
squillman

1
Aslında topraklı DEĞİL ÖNLER electrocuted.
vartec

1
Düzgün işleyen bir ESD kayışı, şok tehlikesi oluşturmayacak şekilde yüksek değerli bir direnç içermelidir.
Michael Kohne

5
  • Donanım üzerinde çalışırken antistatik bilek kayışı kullanıyor musunuz?

Evet.

  • Gerçekten çalışıyorlar mı?

Evet.

  • Hiç giyiyor olsaydın kurtarılmış olan bazı donanımları kızarttın mı?

Evet. Bir zamanlar, çok uzun zaman önce. Bu bana sorunu çok acı verici bir şekilde çok hızlı bir şekilde "kanıtladı".

  • Onları dini olarak takan bazı insanları ve onların zaman kaybı olduğunu söyleyenleri tanıyorum.

Korumayı denediğiniz donanımın dolar miktarını umursamıyorsanız, o zaman evet, zaman kaybı.

800 dolarlık yüksek kaliteli bir RAID denetleyici kartını kızartmak, çünkü birileri anti-statik önlemler almıyordu. Diyelim ki bunun kötü bir seçim olduğunu söyleyelim.

Ekipman üzerinde çalışırken şimdi bir tane giyiyorum.

Bir devreyi kızartmak sadece birkaç yüz volt alır. Statik boşalmayı hissetmek için binlerce volt olması gerekir. Başka bir deyişle, cipsleri bilmeden kolayca öldürebilirsiniz.


4

Kendi donanımım üzerinde çalışırken hiçbir zaman bir tane giymek için uğraşmam ya da hiç sorun yaşamadım. Ancak işteyken ve $ 00k'dan fazlaya mal olan, kurumsal sınıf sunucularda ve depoda dolaşırken, genellikle birini giyiyorum.

Aslında, şimdi aldığım birçok yedek parça (yani Network Appliance'dan), tek kullanımlık bir statik statik kayış içerir. Bunu yaptıklarında, size yalnızca birinin kullanımına değer vermediklerini göstermekle kalmaz, aynı zamanda bunu kullanmamanız için mazeret göstermediklerini gösterir.

Bir başkasının donanımı üzerinde çalışırken birini kullanmanın, kendi başınıza çalışırken kendi takdirinize bağlı kalmanın sizin yararınıza olacağını söyleyebilirim.


"Hiç bir sorun yaşamadım" ile ilgili problemler, statik kaynaklı problemlerin çoğunun tespit edilmesi, kesintili ve çıldırtıcı olması zor olmasıdır. Temel olarak, bu klasik onaylama yanlılığı: “Bak, yine kaçtım. Bu şeyler sahte olmalı!”
Bob Cross

4

Şahsen onları giymiyorum ama kendimi daha önce toprakladığımdan emin ol. Statikten herhangi bir donanımı kızartmadım (şok, tamamen farklı bir hikaye ...). NASIL, elektronik laboratuvarımızda çok kızartılmış MANY mikroişlemcileri gördüm. Bu laboratuvara anti-statik bir kayış olmadan girerseniz yazılır.


2

Kendinizi güç kaynağına topraklamak işe yarar, ancak yalnızca güç kaynağı hala takılıysa! Bir bilek kayışı, toprağa uygun şekilde bağlanmışsa iyidir. Ayrıca bu, ölü bir kısa değildir, bunun yerine mevcut herhangi bir yükü kademeli olarak dağıtmak ve yeni bir yükün birikmesini önlemek için yüksek dirençli bir yoldur. Bir prize bağlamak için bir fiş ile gelen türünü seviyorum. Çıkış zemini doğrulayan bir LED'i, bilgisayar kasasına takılacak bir klipsi ve bir bilekliği var. İnsanlar ESD'nin bir çipi öldüren tek bir parlak kıvılcım olmadığını, bir bileşenin ömrünü kısaltan aşamalı bir hasar olduğunu belirtmekte haklıdır.


1

IMHO, ilk başta statik birikmeyi önlemek daha iyidir. Pamuklu elbise giyerseniz, hiç bir birikiminiz olmamalıdır.


1

Bileğinizi topraklamanın yeterli koruma olup olmadığından emin değilim. Ancak, MFM sabit disk denetleyicisini merakımla kızarttığımı söyleyebilirim. Kartın açıkken parçalara dokunması, sürüş ışıklarının titremesine kadar yanıp sönmesini sağlar.

Genel olarak tüm elektronikleri saygıyla ele alırım. Hassas bir şeye dokunmadan önce, şasi gibi önce topraklanmış bir yüzeye dokunuyorum. Metal temasından kaçınmak için tahtaları, bellek çubuklarını vb. Yalnızca dış kenarlarından tutuyorum. Bazı mobilyalar, battaniyeler vb. Gibi statik şarjlı herhangi bir şeyin yakınında olmaktan kaçınıyorum.


1

Şanslıydım; Şimdiye kadar kızarttığım tek donanım klavyeye bir içki döktüğümde ve anakarttaki klavye kontrol yongası yanmıştı. Antistatik kayışlara karşı tutumum, eğer varsa, onları tüttürmektir.


1

Ağır disk GÇ altında kilitlenen yanımda oturan bir bilgisayar var. Bir ağ kartı taktıktan sonra bunu yapmaya başladı. Yani evet, bir kayış ile kaydedilmiş olan "kızarmış" bir donanıma sahibim.


0

Tüm yeni çalışanların bir ESD dersi almak ve gerçek çalışmaya başlamadan önceki ilk birkaç gününde bir sınav yapmak zorunda kaldığı büyük bir donanım şirketi (programcı olarak) için çalıştım. Tüm bu uyarılara ve statikin tehlikeleriyle ilgili uyarılara rağmen, grup giyen ya da ESD karşıtı paspas veya benzeri bir şey kullanan birini gördüğümü sanmıyorum.

Evde kendi makinelerimde çalışırken bile, herhangi bir şey üzerinde çalışmaya başlamadan önce şasiye dokunuyorum ve hiçbir donanıma zarar vermedim. Tabii ki, sağduyunuzu kullanmalı ve dokunduğunuz şeye dikkat etmelisiniz, fakat çoğunlukla ESD ile ilgili korkuların orantısız hale gelme eğilimi vardır.


0

Statik olan (polar gibi) giysilerden uzak durursanız ve dikkatli olursanız, sorun değil. Evde her zaman yapıyorum, ancak bir sunucuda veya gerçekten önemli bir şey üzerinde çalışırken, DAİMA chassi'ye bağlı bir bileklik kullanıyorum.

Evde sadece birkaç RAM çubuğu patlatıyorsam, işi yaparken metal şasiye dokunup tuttuğumdan emin olun, bu şekilde PC üzerinden topraklandım.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.