Mac OS X çok kullanıcılı ince istemci sunucusu (terminal sunucusu)?


27

Mac'i gerçek bir çok kullanıcılı ince istemci sunucusuna dönüştürmek için herhangi bir çözüm var mı?

VNC gibi bir şey kullanarak birkaç hesaba erişimi olan birkaç ucuz bilgisayar kurmak istiyorum, ancak her kullanıcı için yeni bir sunucu satın almak ya da her kullanıcı için sanallaştırılmış OS X Sunucusu için yeni bir lisans almak ekonomik değil.

OS X Server'ın kullanıcıları "ağ ana klasörleri" ile ayarlamanıza izin verdiğinin farkındayım ve Mac OS X'te yerleşik VNC olduğunu da biliyorum. Bunların hiçbiri fatura için uygun değil yalnızca tek kullanıcılı)

GÜNCELLEME: yay, Aslan! http://www.9to5mac.com/54102/10-7-lion-allows-multi-user-remote-computing

Yanıtlar:


5

OS X Lion'dan itibaren , eğer birden fazla hesap ayarladıysanız, yerleşik Ekran Paylaşımı tarafından desteklenir:

Kullanıcı başına ekran paylaşımı

Bu bilgisayarda herhangi bir kullanıcı hesabıyla Mac'te uzaktan oturum açabilir ve bilgisayarı farklı bir oturum açma altında kullanan başka birini rahatsız etmeden kontrol edebilirsiniz.


2
pc için mi yoksa sadece mac os'ta mı mevcut?
Ricardo Polo

Güzel soru, @Ricardo. Sanırım bir kez Windows'tan (VNC istemcisi) erişimi test ettim, ancak sonuçları hatırlamıyorum. Yakında tekrar test edeceğim. Devam edecek ...
Arjan 9'12

1
Eski bir XP kutusu kullanıldığında şans yok, @Ricardo, bkz. Mac aynı anda birden fazla kullanıcı tarafından kullanılabilir mi? Daha önce Windows bir Mac'te bir VM'de çalışırken (bazen) bazı Droste efekti / sonsuz döngüler elde ederek testi hatırlıyorum. Bence bu testler daha başarılıydı ( sanırım : bu testlerden bazıları bana gerçekten ayrı bir seans verdi, sonra da bana Droste efekti vermedi), ama hafızam beni susturdu ... Bağlantılı olduğum linklere bak .
Arjan

İstemci, OS X'in Lion öncesi sürümünü çalıştırırken bunu nasıl başarıyorsunuz? (Sunucu, Mountain Lion çalışanı)
Michael,

11

Mutlu bir şekilde OSX için Vine Server ve müşteriler için JollyFastVNC kombinasyonunu kullanıyoruz.

Vine Server, oturum açan her kullanıcı için benzersiz bir port numarasında "kişisel" bir VNC sunucusu örneği sağlar. Tek hile, kullanıcının VNC'ye giriş yapabilmesi için kendi hesabının altında çalışan VineServer'ın Mac'e zaten giriş yapmış olması gerektiğidir. Bu tanıttığı bootstrap sorununun çözümü, VNC oturumu için VNC oturumu sağlayan Vine Server'dır. Mac konsolu - ve böylece konsol oturumuna erişen herhangi bir kullanıcının Mac'te oturum açmasına izin verin (ve böylece kendi özel Vine Sunucusu örneğini başlatalım)

Yapılandırma nispeten kolaydır:

1 / Hızlı Kullanıcı Değiştirme özelliğini açın, böylece birden fazla kullanıcı Mac’i paylaşabilir.

2 / Gerçek Mac konsolunda, uzaktan erişim vermek istediğiniz bir yönetici kullanıcısı olarak oturum açın. Vine Server'ı bu kullanıcı olarak başlatın ve "Giriş Sırasında Aç" tercihini kontrol edin.

3 / Asma Sunucu Tercihleri'ni açın ve bu VNC sunucusu örneğine atanan port numarasını not edin. Daha sonra başlatmak için bu numarayı bu örneği bu bağlantı noktasına "sabitlemek" için manuel olarak yeniden girin. Ayrıca, bu benzersiz kullanıcı oturumu için şifreyi buraya ayarlamanızı da öneririz.

4 / Paylaşım sekmesine gidin ve "Birden fazla kullanıcı oturumuna izin ver" seçeneğini işaretlediğinizden emin olun.

5 / Başlangıç ​​sekmesine gidin ve "Sistem Sunucusu ..." düğmesini işaretleyin. Sistem sunucusu örneğini varsayılan bağlantı noktasında (5900) başlatın. Bu, kullanacağınız konsol VNC sunucunuz olacaktır. (Bu konuda bir şifre belirlemenizi öneririm)

6 / Tercihler penceresini kapatın ve Sunucuyu Yeniden Başlat düğmesini tıklayın.

Şimdi iki VNC kullanıcı oturumuna giriş yapabilmelisiniz : biri 5900 portundaki Konsol ve biri olarak henüz giriş yapmış olduğunuz yönetici kullanıcı.

Şimdi, her kullanıcı için oturum açmalarını ve Vine Server'ı kendi dock'lerine eklemelerini sağlayın ve yukarıdaki 2, 3 ve 4 numaralı adımları tekrarlayın.

Bununla ilgili olarak belirttiğimiz tek iki sorun, Mac'in kapatılması durumunda Sistem Sunucusunun otomatik olarak başlamamasıdır. İlk kullanıcının giriş yapması ve kullanıcı arayüzü aracılığıyla başlatması gerekir.

İkinci sorun, eğer bir kullanıcı uzak VNC Konsolu oturumu aracılığıyla oturum açarsa, daha sonra Mac'in kullanımının hem konsol oturumunda hem de "kişisel" VNC oturumunda görünür olması. yani konsol oturumu, bir başkası uzaktan ya da yerel olarak oturum açana kadar en son giriş yapan kullanıcıya bağlı kalır. Oturum açtıktan sonra tekrar uzaktan konsol oturumunu açarak ve konsol oturumunu yeniden ayrışmaya zorlayan "oturum açma penceresini göster" e hızlı kullanıcı geçişini kullanarak bu sorunu çözüyoruz.

JollyFastVNC, resme güzel bir "kullanılabilir sunucu" tarayıcısıyla bonjour-farkında bir VNC istemcisi olarak giriyor. Bu, çalışan her Vine Server örneği ve konsol örneği için uzaktaki Mac "ana bilgisayar adı: bağlantı noktası" nı sunar ve bağlantı noktası numaralarınızı hatırlayamazsanız kolay gezinmeye olanak tanır.

Bu yardımcı olur umarım.


2
Güzel! Vine Server'ın yaratıcıları yalnızca Tiger hakkında testplant.com/multidesktop.html adresinde konuştuğundan , bunun için hangi Mac OS sürümünü kullandığınızı söyleyebilir misiniz?
Arjan

1
Vay!! Leopard / Snow Leopard bilgisayarlarla aslan benzeri paylaşım! Bu konuda ne kadar heyecanlandığımı söyleyemem!
daviesgeek

Windows 10.6’nın İspanyolca klavyesinin Mac’e “i” harfini göndermemesi dışında os x 10.6’da bir cazibe gibi çalıştı. Bilinen eski sayının sourceforge.net/tracker/... Sad me
xverges

8

Aqua Connect Terminal Server'da bir göz atın . RDP, VNC ve X11 üzerinden istemcilere çok kullanıcılı OSX sağlar.


Biraz pahalı gibi görünüyor (en son kontrol ettiğimde eşzamanlı kullanıcı başına yaklaşık 250 ABD doları), bir süre sonra daha ucuz "eşzamanlı olmayan" bir sürüm yayınladıkları söyleniyor olsa da ...
rogerdpack

5

Verveguy,

Bunu sadece Vine Server'ı kullanarak ayarladım, iyi çalışıyor.

Bu bilgisayarı yalnızca terminal amaçlı kullandığımdan, oturum açtıktan sonra otomatik olarak hızlı bir kullanıcı geçişi yapan bir komut dosyası oluşturdum.

#!/bin/bash
/System/Library/CoreServices/Menu\ Extras/User.menu/Contents/Resources/CGSession -suspend

Bunu / opt / fastswitch’e koydum

Sonra Terminal'de,

sudo chmod + x fastswitch

Sonra her bir kullanıcı için, Hesaplar, [hesap adı], Giriş Kalemleri'ndeki başlangıç ​​programlarından birini fitch yaptı.

Şimdi, port 5900 her zaman varsayılan kullanıcı girişidir!

Bunu, bilgisayarı fiziksel olarak da kullanan bir kullanıcıyla yaparsanız, hızlı bir şekilde yeniden geçiş yapmak zorunda kalacakları hızlı kullanıcı anahtarı durumuna getirilirler.


3

Coderebel, iRAPP Terminal Server'ı yapar . Aqua Connect Terminal Server'dan (ACTS) farklı olarak bu sitede 298 dolar olan sitede listelenmiştir. iRAPP şu anda Snow Leopard'ı destekliyor, ancak ACTS "şu anda tam uyumlu bir sürüm ... şu anda kullanılamıyor" diyor. Ben de denemedim ama bu soruya bulduğum bilgileri eklemek istedim.


2 kullanıcı için şimdi 358,00 dolar. Bana berbat bir fiyat gibi geliyor. Bunun için neredeyse ikinci bir Mini satın alabilirdiniz ve bilgisayar kaynakları için daha az çekişmeniz olur.
iconoclast

0

Muhtemelen yukarıda önerilen asmaya benzer olduğunu düşündüğüm birkaç VNC sunucusu örneği de çalıştırabilirsiniz. Linux "çoklu örnek" sürümü ücretsiz olsa da, bunu Mac OS X'te realVNC ile yapabilmek için bir lisans edinmeniz gerekebilir.

Sıkı bir cnc istemcisi ile yerleşik uzaktan paylaşım kullanmak, kodlamanın "hextile" olarak ayarlanmasını da gerektirebilir: http://blandname.com/2006/11/03/how-to-connect-to-a-mac-remote-desktop Bölme -Mobil-vNC

Ayrıca, bazı kişilerin istemcileri olarak remotix'i pencerelerden OS X lion'a kullanarak "daha fazla" başarı elde ettiğini unutmayın: https://discussions.apple.com/thread/3190260?start=180&tstart=0

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.